Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Ciekawe pytanie.

W praktyce moim zdaniem nie.

Ale przy spełnieniu określonych warunków, myślę tu o źródle ciepła z dużym nadmiarem mocy, np palnik olejowy 50kW w kotle 25 kW, różnica ta nie będzie duża.

 

Z drugiej jednak strony ilość dostarczonego ciepła jest taka sama. Bo w jednymi drugim przypadku Delta T wynosi 15st. - To czysta fizyka.

Edytowane przez bobi70
Opublikowano (edytowane)

witaj, wg mnie tak, podam tylko to co zaobserwowalem w swojej kotlowni. kociol buderus funke econo 25kw, sterownik rk 2006

 

fabrycznie jest o ile dobrze pamietam minimum kotla na 40st a max na 80 i start pompki od 42 chyba - i tak mialem jakis czas i zawsze tem w domu byla taka sobie (19-21) duze skoki, a gdy przychodzil duzy mroz -15, -10 to juz bylo nie fajnie

 

podnioslem wiec minimum kotla do 50 i bylo znacznie stabilniej wiec podnioslem na 60 i start pompki od 55 i bylo calkiem fajnie

teraz przy duzych mrozach -20 mam minimum na 65 i start pompkiod 65 i jest bardzo stabilna temp w domu

 

co 1 min mam przemieszanie wody w ukladzie (praca pompki przez 30sek)

 

zuzycie wegla caly czas takie samo a nawet powiedzialbym ze mniejsze - oczywiscie chodzi mi tu o nastawy pieca a nie o temp za oknem - kociol szybciej osiaga zadana temp i szybciej w domu robi sie cieplo

Edytowane przez jarek79kk
Opublikowano (edytowane)

Mam kocioł olejowy 15 kw(pojemność wody 200 litrow) z palnikiem pellet 17.5 kw.Wode od 60 st do 75 podgrzewa 9 minut a od 75 do 90 okolo 12-13 minut ta sama ilość stopni do podgrzania,to znaczy ze jak jest wieksza temperatura to spada sprawność?

Edytowane przez adik800
Opublikowano

Gdyby otoczenie kotła nie odbierało żadnego ciepła to dojście to zadanej powinno być takie samo.Jednak nie ma idealnej izolacji i otoczenie więcej odbierze 90st niż 75st. więc i czas się wydłuży. Chyba :rolleyes: .

Opublikowano (edytowane)

Chodzi o ruch cząsteczkowy.

Weżmy odwrotną sytuację. Zagotuj wodę i włóż termometr. Od 100 stC do 90 spadnie w moment. A od 90 do 70 wcale nie w 2 momenty tylko w 3.

Przy 60st czasteczki poruszaja sie dosc wolno i dostarczajac im energie dla wzrostu temp do 15 st zrobić to łatwo bo ją szybko przejmują. Np w 75 i wyzej ten ruch jest już znacznie nieuporządkowany i potrzeba więcej czasu. Bowiem cząsteczki wody, poruszają się szybciej, szybciej chłoną ciepło i szybciej je oddają.

Edytowane przez bobi70
Opublikowano

Gdyby otoczenie kotła nie odbierało żadnego ciepła to dojście to zadanej powinno być takie samo.Jednak nie ma idealnej izolacji i otoczenie więcej odbierze 90st niż 75st. więc i czas się wydłuży. Chyba :rolleyes: .

 

Teoria- praktyka...

 

Odpowiadając także na poprzednie posty- krzywa nagrzewania się wody w funkcji czasu i osiągniętej temperatury

stanowi linię prostą- wznoszącą. Dostarczamy określonej ilości wodzie tyle samo energii, więc rozgrzewa się liniowo.

 

Ale... po zejściu na ziemię nie wolno zapominać, że wymiana ciepła w konkretnym wymienniku pogarsza się wraz

ze wzrostem temperatury. To także fizyka, ta praktyczna.

Opublikowano

Tak troche testuje.

Temperaturą na grzejniki steruje zawor mieszajacy 3d i myślałem ze jak w kotle bedzie wieksza temperatura to mniej wody bedzie pobieranej z kotla mniej razy odpali się palnik i zaoszszczedze pelletu,ale to mi się nie sprawdza.teraz myslę zeby próbować z predkościa pompki obiegowej moze to coś pomoże

Opublikowano

Czyli im mniejsza temperatura to wolniej sie bedzie wychładzał?

Biorąc pod uwagę naczynie z wodą, bez wymuszonego obiegu jak w kotle, bez dodatkowych urządzeń chłodzących jakimi są kaloryfery -TAK.

Opublikowano (edytowane)

Mam kocioł olejowy 15 kw(pojemność wody 200 litrow) z palnikiem pellet 17.5 kw.Wode od 60 st do 75 podgrzewa 9 minut a od 75 do 90 okolo 12-13 minut ta sama ilość stopni do podgrzania,to znaczy ze jak jest wieksza temperatura to spada sprawność?

 

Witam

A jaki to palnik?

Ja mam Vikinga Bio - 20kW + kocioł CNK prod Wolf.

Sam start mojego palnika trwa ok 10 min, jak miałem układ bez bufora była masakra: duże zużycie pelletu i starty co 15 min, jeżeli uwzględni się fazę rozpalania to kocioł pracował pełną mocą ok 5min.

Obecnie mam bufor 800l grzany do 65C i przy mrozach -20C kocioł startuje 1x godzinę i pracuje ok 35minut , średnio 2 starty /godzinę i wychodzi ok 20kg pelletu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Opublikowano (edytowane)

Ja mam palnik Eurofire przy mrozach - 20 palnik na dobe startuje okolo 30 razy za kazdym sartem spala 0,9 kg peletu doba okolo 28 30 kg

dom parterowy 105 m2 ytong 36 plus 12 cm styropianu.Nie mieszkamy w domu a temperature utrzymujemy 18stopni

Edytowane przez adik800
Opublikowano

Witam

Tak mam pompę która wymusza obieg : kocioł -bufor, sterowana temperaturą w kotle.

Oraz 3 pompy na odbiory : CWU, CO, i w osobnym mieszaczu podłogówki

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Zostawie moją instalacje tak jak mam tylko troche potestuje z regulatorem pogodowym i pompką.

 

Mam takie pytanie czy ma sens regulator pogodowy tylko z czujnikiem zewnetrznym sterujący krzywą grzewczą czy jest jeszcze potrzebny czujnik temperatury wewmętrznej rzeby dobrze działało.

 

Jestem z podkarpacia i cieżko jest mi tu znajść kogoś kto jest wstanie to wszystko wyregulować.Nawet nie mogę nikogo znajść zeby palnik wyregulował tylko ja to robie "na oko" palnik Eurofire 20 kw

Opublikowano

Praca tyko z regulatorem pogodowym ma sens przy głowicach termostatycznych na grzejnikach.

Jeżeli instalacja działa to zostaw.

U mnie odznaką prawidłowej regulacji palnika jest temp spalin w czopuchu - wg producenta powinna być jak najwyższa ok 150-160C oraz mała ilość sadzy w kominie.

Opublikowano

Z komina idzie mi czarny dym,to jest oznaka ze za malo powietrza,jak dam wiecej powietrza to wolno nagrzewa wode.

Nie mieszkamy w domu a utrzymujemy 18 stopni przy - 20 na zewnatrz spalamy 30 kg na dobe.Martwi mnie to że jak bedziemy mieszkać to trzeba bedzie podnieśc temperature i jak bedziemy uzywac cieplej wody to bedzie palił z 50 kg.

Jak mieszkaliśmy 2 tygodnie srednia temp na zewnatrz 2 stopnie to spalał okolo 10 kg na dobe z ciepla wodą użytkową,a jak przestali my mieszkać to zacząl spalać okolo 15 kg na dobę temperatura na zewnatrz podobna,nie moge tego zrozumieć.

Opublikowano (edytowane)

Witam

U mnie dymu prawie nie widać, jest jasny jak z gazu. Wg mojej instrukcji ciemny dym to za dużo paliwa( za mało powietrza), ew niewłaściwe paliwo.

Czy masz regulacje dopływu powietrza- prędkość wentylatora?

W moim palniku jest regulacja spalania wstępna- dawka paliwa i regulacja dokładna - fotokomórka reguluje prędkość wentylatora wg koloru płomienia.

Zadzwoń do serwisu lub producenta może coś podpowiedzą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Opublikowano

U mnie jak palnik pracuje na mocy minimalnej to predkosc wentylatora jest ustawiona fabrycznie,na mocy maxymalnej sam ustawiam predkość.Fotkomórka tylko sprawdza płomień podczas rozpalania i jak osiągnie daną wartość to przełącza palnik na następny poziom(moc minimalna)

 

Najbardziej myśle o tym ze Kocioł ma pojemność 200 litrów,temperatura zasilania grzejników 40 stopni powrót 36 i co pół godziny odpala się palnik.Wydaje mi się ze taka ilość wody w kotle powinna wystarczyć na dłużej tym bardziej ze temperatura pomiedzy zasilaniem a powrotem jest tylko 6 stopni.

Sambor Ty miałeś podobny problem i dołożyłeś bufor,może to pomoże w mojej sytuacji.Napisz mi jaką pojemność ma twój kocioł moze znasz strone z rysunkiem technicznym.

Opublikowano

Kocioł CNK 25 ma 58l pojemności jest na stronie www.wolf-polska.pl

Radzili mi aby kocioł przewymiarować w stosunku do palnika i stąd większy kocioł (25kW ) , palnik ma moc nominalną 20kW ale fora skandynawskie podają że może mieć 22kW i więcej.

Instalacja bez bufora ma ok 200l + kocioł+ bufor 800l + naczynie wzbiorcze 160l.

Różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem powinna być 15 - 20C

Nie wiem skąd bierze się u ciebie 40C na grzejnikach jak piszesz że masz na kotle 60?

Podnieś temp na grzejnikach i zmniejsz prędkość przepływu wody w CO.

Wg Wolfa przy ilości wody w obiegu do 50l/kW mocy kotła nie potrzeba zabezpieczania temp powrotu.

Ja na początku miałem zawór 3 drogowy ESBE 60C - nie działało prawidłowo, zmieniłem na 50C i dalej tak samo, wywaliłem zawory 3 drogowe , dałem powrót z 1/3 wysokości buforu i jest dobrze.

CO i CWU zasilam z samej góry bufora, powrót na sam dół bufora, wyjście podłogówki z 3/4 wysokości bufora, powrót na dole.

Kocioł jest wpięty góra bufora - zasilanie i 1/3 wysokości powrót.

Pompy są sterowane przez sterownik kotła.

Opublikowano

Witam

Mam takie pytanie czy woda w kotle o temperaturze od 60 stopni do 75 bedzie się podgrzewala w takim samym czasie jak od 75 stopni do 90.

jesli grzejesz grzałką elektryczną to czas jest taki sam zakładająć że nie mamy strat natomiast przy podgrzewaniu palnikami to niestety czas będzie dłuższy ze względu na straty idące ze spalinami

Opublikowano

Próby robilem kilka razy i warunki mialem takie same temperatura zewnętrzna i wewnętrzna.Podgrzewam palnikiem na pellet nie uzywam pradu i od 60 stopni do 75 podgrzewa 9 minut a do 75 stopni do 90 podgrzewa 12-13 minut.Może jeśli woda jest bardziej goraca to jest wiekszy ciąg kominowy i wiecej ciepła ucieka w komin i jest mniejsza sprawność,moze jak chce miec większą temperature na kotle to musze zmienić ustawienia palnika?

Opublikowano

nic nie poradzisz ma fizykę im wyzsza temperatura palnika im wyzsza temperatura cieczy chłodzącej tym mniejsza sprawnośc i tyle

a nastepną sprawą jest rozbiór ciepła i izolacja im wyższa temperatura tym wieksze stracy

Opublikowano

Ok rozumiem i zostane przy temperaturze nizszej.

Mam pytanie czy woda powracajaca do kotla jest podpieta zawsze na dole a wychodzaca u góry.Gdyby zamienić,powracajacą dać na góre a zasilającą na dół to jaki byłby efekt?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.