Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dakon Dor I Klony - Nigdy Wiecej Go Nie Kupie


gtoni

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja trochę inaczej:

wrzucam papier, drobne drewno, zamykam górę, otwieram dolne drzwiczki, biorę palnik (taki jak lutlampa, na kartusze LPG), odpalam, zamykam drzwiczki.

Jestem zadowolony, bo działa za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje obsługi czytał?

 

Na górze masz wajhe do krótkiego obiegu (poz.1). Przy rozpalaniu otwierasz tę klapkę, rozpalasz na ruszcie otwierając dolne drzwiczki (górn zamknięte), dokładasz drobne drewno, później troszkę grubsze. jak się rozpali i chwyci cug, zar posuwasz pod palnik,  zamykasz klapkę i drzwiczki, powoli otwierasz górną klapę i ładujesz do pełna.

 

dakon-dor-maximalni-vyska-paliva.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno zrezygnowałem z papierków. Na dół rusztu wkładam trochę drobniutkiego drewna, na nim trochę drobnego, wyżej nieco grubsze i podpalam palnikiem gazowym.  Płomień podaję pod ruszt, a raczej w szpary rusztu najdalej jak się da, pod palnikiem (dobudowanym z szamotu).  W efekcie mam od samego początku płomień idący bezpośrednio do palnika i kanału dopalającego. Strefa spalania rozprzestrzenia się od tyłu rusztu w kierunku do drzwiczek popielnika. Trzeba doświadczalnie opracować sobie ile, jakiego i jak rozdrobnionego drewna włożyć, żeby po odpaleniu palnikiem mieć spokojne palenie bez gwałtownego odgazowywania i ,,burzy ogniowej" w kotle. Przy odrobinie doświadczenia można tak podpalać przy komorze załadowanej do pełna. 

P.S. Oczywiście, przy aktualnych temperaturach przydaje się klapka krótkiego obiegu.  Gdy zrobi się chłodniej, ciąg w kominie jest lepszy i klapki już nie używam.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę próbował waszymi metodami i zdam relacje. Dodam że nie mam klapy nr 1, jest tam szczelnie dopasowana blacha. 

Rozpalam również na długim obiegu ponieważ ta klapa jest już krzywa i ją uszczelniłem na stałe.

Otwory powietrza dopalającego również szczelnie zamknięte ponieważ nie zauważyłem różnicy w spalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapa/blacha nr 1 tak ma być - szczelna

Ja rozpalam: na spód gazeta, na to kawałki kartonów, na to drobne "pociupane" szczapki/drzazgi, na to nieco grubsze kawałki drewna, na to węgiel orzech II (tak z 5-8kg) i podpalam od dołu  poprzez przedni ruszt, zamykam drzwiczki, klapka otwarta na miarkowaniu. - rozpala się 100/100 :)  (komin 14x14 ok 6m, Dakon 20)

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Może tu znajdę pomoc. Zamierzam wymienić kocioł z GS na DS o mocy ok 20KW i biorę pod uwagę Dakon Dor lub Defro Delta.

Problem mam tylko taki, że mam niską piwnicę na 170 cm i nie wiem czy nie będzie problemu z czyszczeniem pionowych wymienników ciepła w tego typu piecach.

Jakaś opinia użytkowników??? Może jakieś sugestie co do innych kotłów DS, które w tym wypadku będą właściwe (przy zachowaniu podstawowych wymaganiach DS)?

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto Ci powiedział że Defro Delta to DS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm w sklepie z piecami m.in Defro na pytanie o model DS powiedział, że to już przeżytek i obecnie zastępują go wersją Delta - no fakt, że w sklepach fachowiec poleca to co mu się opłaca... Tak czy owak Defro DS nie ma ruchomego rusztu i to jest duży minus.

Rozważałem wcześniej również Zębca KWKD, ale wycofałem się bo:

- ma kwadratowy czopuch i wiąże się to z dużymi przeróbkami, pewnie kosztownymi...

- wymiennik ciepła nie jest za bardzo rozbudowany,

- brak powietrza wtórnego i dopalającego

- pochylenie rusztu jest w kierunku drzwiczek (zamiast w kierunku paleniska) a do tego dopływ powietrza w górnych drzwiczkach może powodować rozpalenie całej objętości zasypu

 

Palę tylko węglem orzech I dobrej jakości. Może doradzicie jakiś dobry i w przystępnej cenie kociołek...?

Sądząc z powyższych wypowiedzi to przy tej wysokości piwnicy opcja z pionowym wymiennikiem ciepła nie wchodzi w grę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Może tu znajdę pomoc. Zamierzam wymienić kocioł z GS na DS o mocy ok 20KW i biorę pod uwagę Dakon Dor lub Defro Delta.

Problem mam tylko taki, że mam niską piwnicę na 170 cm i nie wiem czy nie będzie problemu z czyszczeniem pionowych wymienników ciepła w tego typu piecach.

 

 

Moim zdaniem powinieneś się zmieścić. Dor 20kW ma 990mm, zostaje 700mm, to powinno wystarczyć. Najwyżej dorobisz sobie krótszy skrobak do czyszczenia.

Z drugiej strony, czy na pewno potrzebujesz aż 20kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że Dakona/Buderusa da się bezproblemowo czyścić przy 170cm. To nie są jakieś filigranowe wyczystki na górze, tylko klapa na całą wielkość kotła. Po otwarciu dostęp do wymiennika jest bardzo łatwy i nawet długą szczotkę można najpierw wkładać po kątem, a nie od razu pionowo. Poza tym, przegrody wymiennika nie zaczynają się na wysokości 99cm, tylko z kilkanaście cm niżej.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś się zmieścić. Dor 20kW ma 990mm, zostaje 700mm, to powinno wystarczyć. Najwyżej dorobisz sobie krótszy skrobak do czyszczenia.

Z drugiej strony, czy na pewno potrzebujesz aż 20kW?

Dzięki za opinię. Do przerobienia mam jeszcze wtedy wejście i wyjście wody bo obecnie znajduje się zaraz nad obecnym piecem..ale to już pytanie do montera ile to będzie kosztowało. Jak za dużo to może faktycznie Zębiec tyle że potrzebna przejściówka odprowadzenia czopucha z kwadratu na owal...też ciekawe jakie koszty.

 

Dom mam bardzo stary z lat 30tych, do ogrzania dwa piętra po ok 87 m2, podpiwniczone, jest strych - na stropie dwie warstwy wełny po 15cm + klatka schodowa piętrowa, mury grubość 45cm i dopiero zbieram kaske na ocieplenie z zewnątrz.

Podsumowując 20 -22 KW pewnie będzie ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Do przerobienia mam jeszcze wtedy wejście i wyjście wody bo obecnie znajduje się zaraz nad obecnym piecem..ale to już pytanie do montera ile to będzie kosztowało. Jak za dużo to może faktycznie Zębiec tyle że potrzebna przejściówka odprowadzenia czopucha z kwadratu na owal...też ciekawe jaki.

 

 

U moich rodziców jest KWKD, sam go wybierałem i na szczęście działa tylko kilka dni w roku.

Warunki i jakość spalania, wydajność jak i prostota obsługi mojego Dakona dalece wyprzedzają kocioł Zębca.

Ja po raz drugi bym już go nie kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Prosze o poradę. Kupiłem dakona dor 16 i jest wszystko fajnie, ale w trakcie palenia dużo dymu idzie z komina. Wcześniej paliłem w górniaku od góry i dymu prawie wogóle. Napiszcie mi ja go ustawić przy rozpalaniu i potem w trakcie palenia. Chodzi mi o powietrze z boku bo już sam nie wiem kiedy otworzyć a kiedy przymknąć. Dodam, że z komina wylatuje dużo białego dymu. Miał być piec ekologiczny, a na razie jest wręcz odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

panowie ta klapka krótkiego obiegu która jest przy komorze załadowczej otwiera się razem z drzwiczkami załadunkowymi czy oddzielnie ,można ją otworzyć i zamknąć przy zamkniętych drzwiach załadunkowych , kocioł dakon dor 20 kw jakiej wielkości ma komorę załadowczą wiem ze 46 litrów ale ile na ile cm będę palił drewnem i nie wiem jakie długie klocki tam wejdą , jaką stałopalność na drewnie da się osiągnąć starczy na 3 godziny na max. mocy i około 5 godzin przy mocy 60 % 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czytałeś ten wątek i podobne o tym kotle, ale napiszę raz jeszcze:

w Dakonach dorach i ich klonach NIE daje się palić drewnem. Przynajmniej w jakiś cywilizowany sposób. Chyba, że lubisz siedzieć przy kotle i popychać zawieszające się drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.