Skocz do zawartości

bombelman

Forumowicz
  • Postów

    46
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bombelman

  1. bombelman

    Kocioł DS MPM

    Znam z autopsji podział wegla na mazurach czy podlasiu lepszy, gorszy itp. co przywiozą to sprzedają albo wciskaja rosyjski że to z polskiej kopalni. Kocioł prawdopodobnie masz przewymiarowany więc na początek zmniejsz powierzchnie rusztu bo to ona odpowiada za ilośc spalanego węgla w danym momencie czyli moc kotła, wymiennik odbieze ciepło i komin będzie miał "lzej".
  2. mała kumulacja wiedzy http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/tmp/Bufor.html i http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/tmp/Lista-Buforow.html
  3. bombelman

    Rębaki

    Koledzy co powiecie na takie urządzenie?
  4. Ja spotkałem się na tym forum z przelicznikiem 1 m2= 0,8kW. Znaczenie ma również jak jest zbudowany wymiennik. Płytowy wymiennik ma chyba gorsze parametry niż płomieniówki z turbulatorami?
  5. bombelman

    Palenie trocinami

    Tomku kiedyś napisałeś że zaprezentujesz nam swoją spalarkę ale jak dotąd jej nie widzieliśmy więc zapraszam do relacji.
  6. Myślę że na początek zastosuje gotowa zaprawę szamotową. Co do powietrza wtórnego to powinno być maksymalnie podgrzane bo bierze bezpośredni udział w spalaniu gazów i zimne tylko by pogarszało warunki spalania. Odnośnie powietrza pierwotnego, czy tak jak napisał Sanitsystem trzeba je również podgrzewać? Początkowo miał być tylko otwór w drzwiczkach.
  7. Wolał bym cała komorę wyłożyć szamotem ponieważ było by łatwiej od góry do dołu ułożyć cegły niż po wyłożeniu paleniska kombinować z z komorą, chyba że mato jakiś negatywny wpływ. Nad podgrzaniem powietrza pierwotnego jeszcze się nie zastanawiałem le można to rozwiązać prowadząc metalową rurę w okolicy paleniska, pytanie czy na szamocie(narażona na przepalenie) czy wystarczy pod szamotem?
  8. Patentu nie ukradnę spokojnie, rozwiązania zastosowane przez heso jak sam napisał już były, wystarczy je dopasowywać do swoich konstrukcji. Więc jeśli nawet komora dopalająca będzie za długa to nic się nie stanie, nie będzie strat? Zawirowywania gazów na razie nawet nie myślę bo to wyższa szkoła jazdy. Zastanawiam się czy ścianki paleniska i komory zasypowej zrobić na 11cm cegła kładziona płasko czy wystarczy pionowo 6,5cm. Jeśli będzie cieniej to szybciej się rozgrzeje i szybciej będzie lepsze spalanie. Tak samo z palnikiem też nie przesadzać z grubością ścianek, wystarczy grubość cegły? Pytanie podstawowe, cegły na zaprawę czy mogą być luźno ułożone?
  9. Regulować wysokość można w łatwy sposób dokładając cegły szamotowe. Na schemacie za palnikiem narysowałem poszerzoną komorę. Sugerowałem się rysunkiem pieca umieszczonego ma innym forum, Heso zapewne go widziałeś, zastanawiam się czy długość 50 cm wystarczy by dopalić wytworzone gazy ponieważ drzewao daje długi płomień w porównaniu z węglem. Na pewno powinna być większa od planika zgodnie co wcześniej pisałeś że palnik powinien mieć kształt rozszerzającego się lejka .
  10. Fex Irlech to prawie to samo, Arcisz trochę inny ale podobna zasad działania. Te kotły konstrukcyjni maja właśnie bardzo podobna konstrukcję do tego z schematu, szamot kanał dopalający, z seryjnych najciekawsze. Tylko kosztują np. irlech ponad 5000zl więc kombinuje coś sam. Heso co z ta odległością palnika od dna paleniska? Może na na tej samej ale boję się że żar, popiół będzie wpadać do palnika a wspomniany pręt lub kratka nie pomoże. Może ktoś wie ile powierzchni wymiany ma żeliwne żeberko?
  11. Hes ja też zaglądam na tamte forum. Wiem że będą poprawki i dla tego będę się starał budować w sposób łatwy do rozłożenia i poprawienia niedociągnięć. Jednocześnie staram się też wyciągnąć , dobre wyrażenie B) też informacje od innych by poprawek było jak najmniej. Grzejników mam ze 100 żeberek stare zapasy ojca, może zastosuję tylko czy wtedy zewnętrzne ścianki wymiennika też powinny być wymiennikiem (skomplikowana budowa) czy zastosować tylko blachę zaizolowana wełną a może też szamot.
  12. Witam Niniejsze forum czytam od około 6 miesięcy i zainspirowany informacjami jakie tutaj uzyskałem zwłaszcza użytkownika hes nakreśliłem poniższy schemat. Chcę go poddać wszemu osądowi i jednocześnie uzyskać kilka informacji. Najpierw objaśnienia. Kolor pomarańczowy to cegła szamotowa 23x11,5x6,5 czerwony to blachy obudowy niebieski to powietrze wtórne i pierwotne żółty to izolacja z wełny zielony to wymiennik wodny czarny drzwiczki zasypu popielnik a i do czyszczenia wymiennika. Wymiary paleniska to około 34x34 cm wysokość to ok. 100cm Zamierzam palić trocinami, zrębka, łupanymi pniami o dł. 80cm wkładanymi pionowo ostatecznie węglem. Stąd takie wymiary. Palenisko hesa ma 20x20 ale ja chcę palić głównie drzewem więc z tond takie wymiary. Ogrzewana powierzchnia to 150 m2 (gierkowski słupek) Budowę wymiennika na razie pomijam bo jest jeszcze do przemyślenia, może coś podpowiecie w tym temacie. N początek kilka pytań. Jakiej średnicy powinno być przewężenie palnika wykonanego z szamotu? Myślałem o śr. 12 cm. Jaka powinna być odległość od rusztu do tego palnika? Przeczytałem, chyba nawet na tym forum, że grubość żaru przy drzewie wynosi 25 cm, a węgla 10 więc ta wysokość chyba ma znaczenie. Jakiej długości powinno mieć te przewężenie? Sądzę że 20 cm wystarczy. Planuję że następna komora dopalania gazów powinna mieć dł. 50. śred. 20cm. Czy wystarczy tyle aby do wymiennika dolatywał tylko strumień gorących gazów? No i wymiennik ?
  13. Bardzo ciekawe rozwiązania tylko co z wtedy jak przerdzewieje palenisko albo kanały dymowe, bo na reszcie zbiornika wytworzy się kamień kotłowy.
  14. Jak wiadomo piec po jakimś czasie użytkowania zaczyna ciec i wymieniamy na nowy. Pytanie w którym miejscu najczęściej zaczynają przepuszczać? Z komory załadunkowej czy może bliżej płomieniówek wymienników płytowych.
  15. OH 18N9 taki jest symbol stali z której są produkowane zbiorniki u producenta którego podałem. czy taki rodzaj stali jest odpowiedni do produkcji bojlerów drodzy specjaliści?
  16. Kolego Automatyk nie chcę cie obrazić ale zabrakło chyba ci argumentów. Skoro chlor jest taki zabójczy dla nierdzewki to dlaczego zbiorniki z allegro są w takim stanie.
  17. Bądź człowieku mądry 2 sprzeczne opinie na temat zbiorników. Znalazłem producenta zbiornika z nierdzewki ( www.chelchowski.pl do cen z cennika należy dodać średnio 100-150 zł) w mojej okolicy i ma takie ceny jak za zbiorniki ze zwykłej stali w sklepach, więc jest to kusząca propozycja .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.