Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zawór 4d


phoboos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanie przestudiowałem całe forum czytając wasze wypowiedzi na temat zaworu 4d. I nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy jest on potrzebny w instalacji c.o bez c.w.u?? A jeżeli jest to czy takie podłączenie go do inst będzie właściwe??post-2666-1221412172_thumb.png. Acha takie info dom poniemiecki 120m2 nieocieplony do tego piec SAS UWG 23kw.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4 drogowy montujesz bez różnicy czy jest czy nie ma c.w.u. Zawór służy głównie do utrzymania dobrej kondycji pieca. Zawór utrzymuje optymalną temperatur kotła co znacznie wydłuża jego żywotność. Poza tym zawór 4d obniża koszty ogrzewania. Mówię to z teorii zdobytej na forum. Co do porad praktycznych wypowiem się po zimie czyli pierwszym sezonie używania nowej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę obecnie nad podobnym rozwiązaniem, więc się wypowiem. Sytuację opiszę z punktu widzenia właściciela pieca z podajnikiem (a więc stosunkowo łatwego w sterowaniu).

 

Teoretycznie może to dać podobne efekty. Głównym zadaniem zaworu 4d jest utrzymywanie na piecu wysokiej temperatury na piecu i niższej w instalacji. Brak tego zaworu spowoduje w skrócie i przybliżeniu, że temperatura na kaloryferach musi być taka jak na piecu. Zastosowanie zaworu termostatycznego spowoduje, że grzejnik (w stanie osiągniętej zadanej temperatury) nie przyjmuje ciepła.

 

Pojawia się problem co zrobić z ciepłem produkowanym przez piec oraz z pompą, która w momencie "zakręcenia się" wszystkich grzejników może mieć problem. Pewnym rozwiązaniem jest zostawienie jednego pionu (np. łazienkowego) bez zaworów termostatycznych. Piec z podajnikiem bez problemu poradzi sobie w tak krótkim obiegu (wiem, bo np. latem pracuje spokojnie ogrzewając w trybie ciągłym cwu).

 

Problem odbioru ciepła może być większy w przypadku pieców bez dokładnej automatyki. W tym wypadku zawór 4d z odpowiednim sterowaniem wyposażonym w zabezpieczenie przed "przegrzaniem" pieca jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż zawory termostatyczne.

 

Generalnie jedno (zawór termostatyczny) nie wyklucza drugiego (zawór 4d).

 

Dużym plusem zaworów termostatycznych (w przypadku mojego obiektu) może być fakt, że umożliwiają one w miarę równomierne dogrzanie domu. Obecnie mam sterownik 4d, który "sprzężony" jest ze sterownikiem pokojowym. Temperatura zadana utrzymywana jest więc w jednym pokoju a w innych (w zależności głównie od sytuacji "wiatrowej") temperatura jest wyższa lub niższa. Spodziewał bym się dużej możliwości oszczędności w przypadku zastosowania dokładnych zaworów termostatycznych.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż....ja u siebie nie mam zaworu 4d, mam natomiast na każdym grzejniku zawór termostatyczny Danfoss ( piec bez podajnika -miałowiec z wentylatorem i sterownikiem firmy Heitztechnik) Na piecu trzymam cały czas 60 stopni - bez wahań- za przyczyną zamknietego szybra w czopuchu. Na razie ogrzewam ciepłą wodę w bojlerze. Od soboty do soboty 30kg miału. Dla mnie jest to wynik zadowalający, tym bardziej mnie cieszy ,że wszystko odbywa się przez ten czas bezobsługowo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D super sprawa, jak to kolega napisał wyżej można se regulować temperaturę na grzejnikach przy zachowaniu wysokiej temp. na piecu. Trochę zastanawia mnie jedna rzecz, czemu macie takie niskie temp. na piecu? W sumie to może zależy od konstrukcji kotła i na jaki jest opał. Ja mam ceramika 18.5kW od kostrzewy i temp. na kotle cały czas trzymam 75-80stopni i zaworem 4D sobie reguluje jaka temp. ma iść na grzejniki. Z tego co czytałem to większa temp. na piecu tylko sprzyja prawidłowej pracy i kondycji kotła i większa temp. nie ma wpływu na szybsze spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widać, że ten zawór 4D to super cacko, pozwala zwiększyć temperaturę na piecu do zalecanych prze producenta i oszczędzić na opale. Proszę o pomoc, gdzie mam zamontować ten zawór, a może 2 zawory, ponieważ mam instalację na 2 piony. Zalecacie montowanie pompki za zaworem 4-drożnym na zasilaniu grzejników, nie wiem czy u mnie się to uda tak łatwo przerobić. Instalację wykonana mam w 2006 r, ale monter nic mi nie wspominał o zastosowaniu zaworów 4d. Na schemacie wygląda to mniej więcej tak post-2727-1221555838_thumb.jpg. Na zdjęciu rzeczywistym tak post-2727-1221556619_thumb.jpg.

Prosże o podpowiedź, bo sezon grzewczy już za pasem i mało czasu na ewentualne przeróbki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie !!!

Pytanie do Marcina?

Od miesiąca jestem uzytkownikiem Linga duo z pogodówką i sterowaniem pokojowym no i oczywiście zawór 4d:) ( super sprawa). I tu pytanie - w momencie jak temp. pokojowa jest już żądana to sterownik zamyka 4 drogowego a pompka cały czas chodzi czy to jest normalne ? czy to nie szkodzi pompie ? Czy może jest coś źle podłączone i powinna się pompa wyłączyć ? chociaż z 2 strony czy nie będzie wtedy efektu zimnych kaloryferów? :).

 

Pozdawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrygas, muszę Cię zmartwić, dołożenie zaworu 4d to demolka w twojej kotłowni. Jeżeli chcesz opędzić sprawę jedna pompą, to instalacja co musi wyglądać następujaco: kocioł - obwód kotłowy - zawór 4d - pompa na zasileniu lub powrocie - węzeł/rozdział na piony. Czyli piony muszą się rozdzielać i łaczyć za zaworem 4d patrząc od strony kotła, a nie na wejściu do kotła jak jest to obecnie u Ciebie. Na pocieszenie dodam, że właśnie odstawiłem identyczną akcję u siebie z tą różnicą, że moja kotłownia ma 15 lat i mniej mi było żal ją demolować.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź Wojtek, ale tą demolką to mnie trochę zmartwiłeś. Naszkicuj mi schemat, jak możesz, jak to wg Ciebie powinno wyglądać przy zastosowaniu do tego mojego konkretnego przypadku. Ja tak sobie to wyobrażam, jestem mało obeznany w tym temacie, co ma być w tym obwodzie kotłowym ? Ewentualne zmiany to przeprowadzi mi koleś, który zna się na CO, ale będę miał chociaż trochę więcej wiedzy. Mój nowy szkic wg Twojego opisu to chyba tak post-2727-1221575664_thumb.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o CO to właśnie o to chodziło (można założyć zawory choćby kulowe na każdy pion, żeby móc regulować przepływ w każdym z nich), natomiast CWU przed zaworem czterodrogowym - tylko tu będziesz miał odpowiednią temperaturę żeby zagrzać wodę użytkową. Dobrze jest zastosować drugą pompę do "ładowania" zasobnika CWU - generalnie jest szansa, że będzie chodzić grawitacyjnie, ale przy zwiększonym poboże wody może nie wystarczyć.

 

Jeżli to kółko nad kotłem oznacza drugą pompę, to zrezygnuj z niej w tym miejscu, a załóż na odgałęzieniu na CWU.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrygas, generalnie OK, tylko ten zawór różnicowy w tym układzie niczemu nie służy - ma być na obejściu pompy: jak zastosujesz na obwodzie cwu to zapewni grawitacyjne dogrzewanie zbiornika. Rozumiem, że naczynie wzbiorcze nie jest prowadzone oddzielną rurą, a jest na jednym z pionów grzejnikowych? Jeżeli nie stosujesz sterowania do zaworu 4d, to sam musisz pilnować żeby nie doprowadzić do całkowitego zamknięcia zaworu, tak żeby nie zagotować wody w kotle, jeżeli stosujesz sterownik, który w skrajnym przypadku może całkowicie domknąć zawór, to wypada zrobić bajpas, albo zastosować siłownik z krańcówką.

 

Do kol. Adam2710: trochę pomieszane wej-wyj zaworu 4d - trzeba zamienić miejscami włączenia do zaworu 4d obwódu zasilania i powrotu grzejników

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie !!!

Pytanie do Marcina?

Od miesiąca jestem uzytkownikiem Linga duo z pogodówką i sterowaniem pokojowym no i oczywiście zawór 4d:) ( super sprawa). I tu pytanie - w momencie jak temp. pokojowa jest już żądana to sterownik zamyka 4 drogowego a pompka cały czas chodzi czy to jest normalne ? czy to nie szkodzi pompie ? Czy może jest coś źle podłączone i powinna się pompa wyłączyć ? chociaż z 2 strony czy nie będzie wtedy efektu zimnych kaloryferów? :).

 

Pozdawiam.

Witam,

 

Wg mojej wiedzy jest to efekt normalny. Szybkie krążenie cieczy w układzie (niezależnie czy przez piec czy - po zamknięciu 4d - w samej praktycznie instalacji) jest efektywniejsze niż brak czy zmniejszenie takiego krążenia.

 

Nie wiem jaki posiadasz sterownik 4d, ale ja mam TZC 25 - utrzymuje on 2 zadane temperatury w układzie kaloryferów. Jedna temperatura (niższa) jest w momencie, gdy temperatura zadana w pokojach jest osiągnięta. Temperatura wyższa jest utrzymywana w przeciwnym przypadku. Efekt zimnych kaloryferów nie grozi ani w przypadku, gdy pompa pracuje, ani gdy nie pracuje, gdyż zawór 4d zostanie otwarty aby utrzymać zadaną (niższą z dwóch) temperaturę. Tak jest w przypadku mojego sterownika 4d.

 

Podsumowując - mam tak samo i wydaje mi się, że to działanie zgodne z logiką.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o CO to właśnie o to chodziło (można założyć zawory choćby kulowe na każdy pion, żeby móc regulować przepływ w każdym z nich), natomiast CWU przed zaworem czterodrogowym - tylko tu będziesz miał odpowiednią temperaturę żeby zagrzać wodę użytkową. Dobrze jest zastosować drugą pompę do "ładowania" zasobnika CWU - generalnie jest szansa, że będzie chodzić grawitacyjnie, ale przy zwiększonym poboże wody może nie wystarczyć.

 

Jeżli to kółko nad kotłem oznacza drugą pompę, to zrezygnuj z niej w tym miejscu, a załóż na odgałęzieniu na CWU.

 

Pozdrawiam

 

Witam,

 

Zawory kulowe nie są dobre do instalacji c.o. w celu dławienia czy równoważenia przepływu. Zawór taki można niezależnie od jakości 'załatwić" jesli się go zostawi dłuższy czas w pozycji częściowo zakręconej. Zawory kulowe najdłużej "żyją" w instalacji jako zawory odcinające ( zamknij - otwórz ), natomiast do regulacji przepływy stosuj zawory zwykłe.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz :)

Czy ten schemat dla mojego przypadku będzie ok ? Gdzie ewentualnie wstawić zawór różnicowy, czy wogóle jest potrzeba. I czy jest konieczność wstawienia pompy na zasilaniu CWU i czy powrót z CWU ma być przed zaworem 4d czy tak jak na schemacie ? Jestem mało obeznany w temacie, więc pytam o takie banalne sprawy. Przeróbki ewentualne wykona mi fachowiec, ale chciałbym wiedzieć, czy będzie ok

Pozdrawiam

post-2727-1221857126_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli nie zależy Tobie na obiegu grawitacyjnym tylko z praca pompy to odpuść sobie zawór różnicowy. Błąd jest w prowadzeniu rury do naczynia wzbiorczego - powinna być wyprowadzona bezpośrednio z wylotu z kotła. W zależności od odległości zasobnika c.w.u. od kotła możesz także być zmuszony zainstalować dodatkową pompę ładującą zasobnik c.w.u.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Zawór 4D super sprawa, jak to kolega napisał wyżej można se regulować temperaturę na grzejnikach przy zachowaniu wysokiej temp. na piecu. Trochę zastanawia mnie jedna rzecz, czemu macie takie niskie temp. na piecu? W sumie to może zależy od konstrukcji kotła i na jaki jest opał. Ja mam ceramika 18.5kW od kostrzewy i temp. na kotle cały czas trzymam 75-80stopni i zaworem 4D sobie reguluje jaka temp. ma iść na grzejniki. Z tego co czytałem to większa temp. na piecu tylko sprzyja prawidłowej pracy i kondycji kotła i większa temp. nie ma wpływu na szybsze spalanie.

 

 

 

Hej ,

 

myslisz ze zastosowanie zaworu 4D ma wplyw na zmniejsze zuzycie opalu niz zawor 3D poniewaz u mnie hydraulik zamontowal 3D i sadze ze jest to zle rozwiazanie bo choc moge zmniejszyc temp wychodzacej wody powrot nadal wraca zimny i wychladza piec tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.