Skocz do zawartości

Adam2710

Forumowicz
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Adam2710

  1. Witam. Widzę BACA, że faktycznie kłamiesz. :) :lol: :lol: Znam kilku górali (raczej tych niskopiennych) którzy też bardzo lubią gorzałę i papierosy i raczej nigdy nie narzekają na zimno w chałupach (może dzięki zamiłowaniu do używek? :lol: ) Pozdrawiam. Adam.
  2. Adam2710

    Stropuva

    Witam. Kazik, oczywiście masz rację, Zetka przy swojej ogromnej wiedzy ma pełne prawo do wyrażania swoich opinii na forum. Dla mnie i sądzę, że dla wielu forumowiczów ważne jednak jest także to żeby na samym początku napisać " jestem instalatorem lub jestem dystrybutorem itp " - podobnie jak Ty napisałeś "nie jestem ekspertem instalatorem, jedynie skromnym budowlańcem z papierami" Wymaga tego zwykła uczciwość. Tyle w kwestiach formalnych. Pozdrawiam. Adam.
  3. Adam2710

    Stropuva

    Witam - szczególnie Zetka Nie przedstawiłeś się, więc nie wiem, czy jesteś fachowcem czy "fachowcem"? Ja, zwykły fizyczny czytam to forum przede wszystkim dlatego, że piszą tu praktycy, zwykle o problemach takich, z których zwykli ludzie mogą się wiele nauczyć. Fachowcy z racji swej wiedzy zwykle "przerysowywują" problemy na plus lub minus (to znaczy, że w tym konkretnym przypadku jedni będą się zachwycać, inni wręcz odwrotnie). A dla mnie - fajnie, że ten temat się pojawił, ciekawy kocioł, czekam na opinię użytkownika takiego kotła. Pozdrawiam. Adam.
  4. W mojej instalacji układ pompy i zaworu róznicowego na pionowym rurociągu powrotnym funkcjonował bez problemów około 10 lat (piszę funkcjonował, bo obecnie po montażu zaworu 4d pompę i zawór różnicowy przeniosłem na tłoczenie) Pozdrawiam. Adam.
  5. Witam. Niektóre grzejniki mają zamontowane odpowietrzniki - jeśli ich nie masz to można próbować odpowietrzać śrubunkami przy grzejnikach (tym sposobem narobisz sporo bałaganu) Najlepszym rozwiązaniem jest jednak montaż automatycznych odpowietrzników w miejscach opisanych przez Adama Pozdrawiam. Adam
  6. Adam2710

    zawór 4d

    Witam. Mrygas. W Twoim wypadku powinno to wyglądać mniej więcej tak: Pozdrawiam. Adam
  7. Witam. Przeglądam sobie Twoje schematy i wydaje się, że w miejscach, gdzie wstawiłem pytajniki wartałoby zamontować odpowietrzniki lub zwykłe zawory, które znacznie ułatwią odpowietrzenie takiej instalacji. Jeśli masz możliwość, to naczynie wzbiorcze zamontuj bezpośrednio nad piecem. Pozdrawiam. Adam.
  8. Witam. Jedyny mój znajomy, u którego mogłem obejrzeć pracującą instalację z zamontowanym zaworem 4d właśnie w ten sposób podłączył powrót z bojlera. Skutkiem tego wysoka temperatura wody powrotnej z bojlera podnosi (i to znacznie) temperaturę wody powrotnej z grzejników - zawór 4d miesza wtedy gorącą wodę z pieca z gorącą wodą z grzejników a co za tym idzie trudno ustawić odpowiednią temperaturę do grzejników. Pozdrawiam. Adam.
  9. Witam. aTomek, chciałbym Cię uspokoić - fachowcy już się wypowiedzieli, a ja z praktyki dodam, że stalowe grzejniki w mojej instalacji pochodziły z demontażu u kolegi (trudno określić ich wiek w momencie demontażu) i montowane były około 18 lat temu. Jak do tej pory poza drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi (wystarczało podmalować uszkodzone miejsca) nie pojawił się żaden przeciek. Reasumując, jeśli nie masz zamiaru żyć 200 lat ;) (bo 100 lat to każdy powinien) to myślę, że spokojnie możesz montować grzejniki stalowe w układzie otwartym. Pozdrawiam. Adam.
  10. Witam. Bardzo Wam dziękuję, szczególnie Tomkowi - jestem pełen podziwu dla Twojego zaangażowania ( mało komu chciałoby się robić tyle zdjęć i do tego jeszcze je opisywać - a ja tylko na ich podstawie potrafię "zobaczyć" czyjąś instalację - z samego opisu trudno mi coś "załapać" ) Zamieszczane przez Was zdjęcia zapisuję na dysku i przeglądając je dużo łatwiej jest mi zaplanować jakąś przeróbkę instalacji. Prawie wszystko jest już dla mnie jasne, jednak cały czas męczy mnie moje pierwsze pytanie - czy takie umiejcowienie zaworu różnicowego nie zakłóci pracy instalacji ( w założeniu po zaniku napięcia instalacja powinna bez problemu pracować na grawitacji ). Pozdrawiam. Adam.
  11. Witam. Chodzi o przykręcenie zaworów przy grzejnikach (o ile tam są) w celu zmniejszenia przepływu przez starą część instalacji. Pozdrawiam. Adam.
  12. Witam. Chciałbym się przypomnieć - może w weekend znajdziecie trochę czasu na porady. Bardzo proszę o opinie, szczególnie o miejscu montażu zaworu różnicowego. Pozdrawiam. Adam.
  13. Witam. Przeczytaj temat: Piec miałowy strzela... w dziale: PIECE - znajdziesz tam wiele odpowiedzi. Pozdrawiam. Adam.
  14. Witam. Dziękuję za odzew. Odpowiadając comacho, jesienią zamontowałem sterownik i dmuchawę - ustawiając komfortową temperaturę 40 stopni C w dwa miesiące zniszczyłem komin (wyszedł na jaw mój kompletny brak wiedzy o spalaniu). Teraz czeka mnie budowa komina lub montaż wkładu żaroodpornego i montaż zaworu 4d, który według zapewnień forumowiczów umożliwi utrzymanie wyższych temperatur na piecu i niższych na grzejnikach. Pozdrawiam. Adam.
  15. Witam. Tomek proszę wrzuć zdjęcie Twojej instalacji - prędzej do mnie dotrze, to co napisałeś. Pozdrawiam. Adam.
  16. Witam. Po zapoznaniu się z wieloma Waszymi wypowiedziami podjąłem decyzję o przeróbce mojej instalacji c.o. Chcę to wykonać sam, dlatego bardzo proszę forumowiczów o odpowiedź na kilka pytań. Poniżej zamieszczam zdjęcie i szkic kotłowni po przeróbce. 1 - Czy takie zamontowanie zaworu różnicowego jest zgodne ze sztuką ? (w większości Waszych schematów zawór różnicowy montowany jest za zaworem 4d i na jego obejściu jest pompa.) Dla wyjaśnienia, mam niewiele miejsca nad piecem i stąd pomysł takiego zamontowania pompy z armaturą. 2 - Czy na poziomym rurociągu 1" z pieca do zaworu 4d mogę zamontować odpowietrznik (oczywiście firmy AFRISO :angry: ) i zawór bezpieczeństwa 1,5 bar ? 3 - W krótkim obiegu kotłowym montuję zawory do planowanego póżniej podłączenia bojlera, czy mogę również podłączyć w ten obieg grzejnik znajdujący się w sąsiednim pomieszczeniu, czy muszę go podłączyć w obieg grzejnikowy ? (wysoka temperatura na nim nie będzie przeszkadzać). Z góry dziękuję i pozdrawiam. Adam.
  17. Witam. "Tyle bylo o zaworze 4d" - i bardzo dobrze. Użytownicy nowych instalacji c.o. sądząc z Waszych postów mają go w standardzie i na pewno doceniają jego zalety, natomiast moi "współbracia" :angry: , czyli właściciele starszych instalacji często nawet nie słyszeli o takim rozwiązaniu. Dowodem niech będzie to, że wśród moich znajomych (a każdy z nas ma ich trochę) znalazłem tylko jednego użytkującego zawór 4d. Dlatego bardzo proszę piszcie o tym jak najwięcej - również o innych usprawnieniach w instalacjach - będą one z pewnością pomocne dla przeciętnych użytkowników c.o. Jak większość mężczyzn jestem typowym wzrokowcem, dlatego lepiej docierają do mnie obrazy - i tu następna prośba, zamieszczajcie też zdjęcia Waszych kotłowni. Z dostępnych na forum zdjęć skompletowałem już całkiem niezłą kolekcję. Na koniec prośba do Admina, może warto wydzielić temat i zgrupować w jednym miejscu zdjęcia kotłowni użytkowników forum. Pozdrawiam. Adam.
  18. Witam. Tomek, jeśli nie jest to tajemnica państwowa :angry: , to również bardzo chętnie obejrzę Twoje zdjęcia Pozdrawiam. Adam
  19. Adam2710

    smoła w piecu

    Witam. PANOWIE, bardzo Was przepraszam, ale zrobiło się "niesmacznie" (i nie jest to określenie kulinarne). Do tej pory czytało się świetnie - teraz mimo poważnego tematu troszkę przesadzacie. Również pozdrawiam wszystkich bez wyjątku. Adam.
  20. Witam. Nie wiem jaki masz sterownik, w moim cały zakres obrotów wentylatora sterownik podzielił na 12 zakresów - wydaje się, że Twój ma podobnie. Po montażu fachman ustawił obroty min na 4, max na 8 i piec nieźle się sprawuje (przy rozpalaniu sterownik wyłączony - ciąg naturalny z uchylonym popielnikim - oczywiście dolne spalanie) Spróbuj, może coś się zmieni. Pozdrawiam. Adam.
  21. Adam2710

    smoła w piecu

    Witam. Miałem taki sam problem. Dzięki lekturze forum jest już po kłopocie. Ustawiłem temperaturę na 60 stopni i nie ma problemu ze smołą. Po kilku dniach spróbowałem zjechać do 55 stopni, jednak w piecu od razu pokazała się smoła (wróciłem do 60). W tej chwili jedynym problemem jest nieco zbyt wysoka temperatura w domu - za radą wielu forumowiczów montuję zawór 4d. Pozdrawiam. Adam.
  22. Witam. Dziękuję za opinie. Faktycznie, chyba najprościej będzie spróbowac na jednej pompie - w razie problemów zawsze można zamontować drugą. Pozdrawiam. Adam.
  23. Witam i dziękuję. Pozostaje jeszcze pytanie o pracę obiegu c.w.u. bez pompy, czy grawitacja da radę? (nie ukrywam,że pompa i sterownik kosztują) Pozdrawiam. Adam.
  24. Witam. Trafiłem już na kilka takich prostych sterowników, jednak każdy z nich posiadał tylko jeden czujnik temperatury, mierzący temperaturę c.w.u. i odpowiednio sterujący pracą pompy - wydaje się jednak, że w kotle może już wygasnąć a pompa c.w.u. nadal będzie pracować i studzić wodę w obiegu c.w.u. Podejrzewam, że bardziej rozbudowane sterowniki po wygaśnięciu kotła wyłączają również pompę c.w.u. Pozdrawiam. Adam.
  25. Witam. "Również jestem prawie lajkonikiem" -cytuję Marcina. Nie wiedziałem, że w Waszych stronach lajkonik jest synonimem laika. Jako małopolanin stanowczo protestuję. A teraz na poważnie - też długi czas nie mogłem zrozumieć zasady działania zaworu czterodrożnego, mimo przeczytania wielu Waszych wyjaśnień - po prostu, czego oko nie widzi......... Problem rozwiązał się, gdy zdecydowałem się go kupić - gdy wziąłem go do ręki, obejrzałem ze wszystkich stron od razu stało się jasne jak ma działać. Dlatego radzę wszystkim, którzy się wahają, podejdźcie do najbliższego sklepu i poproście sprzedawcę, żeby pokazał ten zawór. To powinno rozwiać wiele wątpliwości. W schemacie zaq-a znalazłem interesującą mnie rzecz - może ktoś z Was pomoże. Przy okazji montażu zaworu 4d chciałbym zamontować również bojler płaszczowy. W schemacie nie widzę pompy -czy do grzania wystarczy grawitacja, czy też pompa jest niezbędna? Jeśli zamontuję pompę, to jaki sterownik zastosować, żeby pompa "wiedziała" kiedy się wyłączyć, jeśli piec zgaśnie? Dodam, że nie chciałbym zmieniać sterownika pompy c.o. i dmuchawy. Pozdrawiam. Adam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.