Skocz do zawartości

michalm

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez michalm

  1. Faktem jest to, iż nie da się zatrzymać ciepła ze spalin w piecu, które wylatują do komina. MOżna jedynie zadbać o to aby te spaliny nie były zbyt gorące. Zależy to chyba od konstrukcji kotła i sposobu palenia (procesu spalania). KOcioł na czopuchu, którego chce zamontować wymiennik jest takiej, a nie innej konstrukcji , i spodób palenie w nim też jest specyficzny.Własnie te czynniki wpływają na to, że są duże straty kominowe, które chcę wykozystać. Wymiennik będzie miał długość 100 cm. Nie spodziewam się, że uzyskane ciepło ze spalin ogrzeje na tyle wodę w płaszczu wodnym, abym nie mosiał używac pieca retortowego. Ma to wspomagać dogrzewanie wody w CO, co spowoduje zmniejszenie spalania paliwa.
  2. Piec jak i komin można nazwać ze są przemysłowymi. Komin 14 m wysokości z rury stalowej o średnicy około 40-50 cm. O zaburzenie ciągu jednak bym się nie obawiał, i o zbyt niską temperature spali też nie. Za czopuchem komin jest jeszcze gąrący, więc straty sa naprawde duże. Poza tym wymiennik zasila woda powrotnia, która nie wyziębia drastycznie czopucha. Przypominam,że w piecu palone jest na zasadzie, aby zbyt duzo nie spalić i aby nie przekraczać 10 °C w szklarni. Osoba obsługująca piec ( mój tata) często dokłada małe ilości opału, więc stały i równomierny przebieg procesu spalania nie jest istotny. Zastanawiam się jedynie do jakiej temperatury spaliny będą w stanie podgrzać wodę. I jeszcze jedno. Wszystkie prace wykonam we własnym zakresie, materiał mam swój,więc tylko troche czasu i chęci. Można powiedzieć, ze nic mnie to nie kosztuje.
  3. Witam W mojej kotłowni są dwa piece, jeden to kocioł z podajnikiem retortowym o mocy 20 KW z palnikiem Brucera ,drugi to duży piec dolnego spalania, który dogrzewa dwie szklarnie. Pomysł jest taki. Piec ogrzewający szklarnie stoi od komina około 130 cm, więc mam zamiar na czopuchu zamontować wymiennik o długości około 100 cm. Mam dostępne rury o średnicy 20 i 26 cm, więc przy długości wymiennika 100cm było by w nim około 22 litrów wody. Schemat przyłączenia wymiennika do pieca retortowego byłby taki jak w jednym z postów przedstawił kolega Kogeneracja. Przedstawiłem to na schemacie. Woda podgrzana przez wymiennik zasilała by powrót pieca retortowego. Piec retortowy oczywiście by pracował i dogrzewał wodę do temperatury ustawionej na sterowniku (sterownik Ognik Plus C.W.U. PID) . Co wy na to?? Czy coś takiego się sprawdzi. W okresie zimowym w piecu szklarniowym pali się cały czas. Temperatura na piecu około 40° C, temperatura blachy czopucha powyżej 100 °C. Czy wymiennik o takiej objętości wody będzie odpowiedni?? Domek dwukondygnacyjny (parter, pietro) o powierzchni 80 m2 ( w przyszłości rozbudowa, w sumie ma być około 100 m2), ocieplony, cała nowa instalacja C.O. dwa_zr_d_a_ciep_a.doc
  4. michalm

    zawór 4d

    witam Mam pytanie. Czy zawór 4d + "dokładne" zawory termostatyczne wykluczają sensowność montażu termostatu pokojowego.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.