Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc Kotła A Sprawność


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawialiście się panowie jak to jest z ta sprawnością odnośnie mocy np w dolniakach gdzie zakres jest 30-100% jesli dobrze rozumiem gdy jest mniejsza ilość węgla spalana na 1kW mocy to sprawność jest wyższa czy tak ?jesli taka to najwyższa sprawnośc jest przy 30% mocy a wraz ze wzrostem mocy maleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność to iloraz energii otrzymanej do energii dostarczonej, czyli np. jeśli znasz dokładnie wartość energetyczną paliwa, to możesz sobie to wyliczyć. Uzyskujesz 24 kW dostarczając 30 kW czyli sprawność jest 80%. Oczywiście najlepiej tu wypadają kotły kondensacyjne i retortowe. Sprawność zależy od wielu czynników, np. czystości wymiennika, jego budowy, sposobu spalania i oczywiście od samego paliwa. Kiedyś miałem dolniak 1,8 m2 i moc 12 kW, teraz mam też dolniak ale pow. 1,2 m2 a moc 14 kW. Twoje rozumowanie wydaje mi się dobre. Spalam mniej przy podobnej uzyskanej energii. Tak jak ze wszystkim, skoro czegoś zużywasz mniej by uzyskać dobry efekt, to znaczy, że jest ekonomiczniejsze, a co za tym idzie sprawniejsze. Uff...

Edytowane przez mlodzieniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność dla kotła podawana jest przy mocy nominalnej kotła. W instrukcji podaje się zakres mocy przy której kocioł może pracować (zalecana), ale podaje się często moc maksymalna możliwą do uzyskania w danym kotle, sprawność wtedy znacznie spada.Aby sprawdzić przy jakich parametrach sprawność jest najwyższa należałoby przeprowadzić testy. Miałem okazję udziału w takim badaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność jest obliczana dla konkretnego paliwa! Patrz instrukcja obsługi gdzie podano "paliwo podstawowe i jego parametry czyli kaloryczność i zawartość popiołu". Dla każdego paliwa o innych parametrach niż "paliwo podstawowe" moc i sprawność kotła będzie inna niż podana w instrukcji. Dlatego trzeba uważnie czytać przed zakupem jakie są parametry paliwa podstawowego. Nie ma możliwości osiągnięcia mocy np 24kW gdzie paliwem podstawowym był węgiel orzech o kaloryczności 28000kJ spalając miał o kaloryczności 22000kJ lub drewno o kaloryczności 15000-18000kJ. Dla paliw alternatywnych moc i sprawność są całkiem innymi wartościami niż dla paliwa podstawowego. Niektórzy producenci podają moc i sprawność dla paliwa alternatywnego trzeba tylko czytać instrukcje. Moim zdaniem palenie innym paliwem niż podstawowym dla kotła, jest marnotrawstwem, o czym większość forumowiczów jest trudno przekonać i ciągle czyta się posty od poszukujących "kotła do spalania wszystkiego" czyli węgla grubego, ekogroszku,miału, drewna w kawałkach, trocin i peletu! Nie ma takich kotłów, choć spalać w kotle można wszystko tylko niestety efekty spalania są przeważnie marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy się wypowiadacie a liczyliscie kiedyś sami jak sie to ma wezmy na przykład kwkd 15kW zebca piszą że zakres mocy ma 5-15kW a stalopalnosc 5 albo 6-do 35 godzin wiec wniosek taki że przy mocy 5kW zuzywa on mniej wiecej 0,17kg na 1kW mocy ale przy mocy max 17kW zuzywa on mniej wiecej 0,29-0,30kg na 1kW mocy wiec wnioskuje że przy mocy 30% kocioł ma najwyższą swoją sprawność i wraz ze wzrostem ta sprawoność maleje ,z obliczeń oczywiście mniej więcej wyliczyłem że z każdym wzrostem mocy o 1kW zużycie wzrasta o mniej wiecej 0,01kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest przykład jak obniżenie mocy wpływa na sprawność kotła z podajnikiem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/7953-moj-kociol-retortowy-sprawnosc/page__view__findpost__p__81275

 

 

zresztą cały ten temat możesz poczytać, jest tam trochę o sprawności ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym linku co ci podałem są badania eksploatacyjne kotła w ateście którego jest napisane, że ma 91% sprawności. A w rzeczywistości przy mocy 3 kW, czyli mniej więcej tyle ile teraz potrzeba do ogrzanie ok 200m2 ocieplonego budynku, po miesiącu ledwo dociągnął do 50%. Dolniaków tu chyba nikt nie badał, ale o górniaku pisał kol dorecho, jak zechcesz to najdziesz te wyniki.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

podepnę się pod ten temat, bo chociaż początek jego będzie pasował do pytania: " moc kotła"

 

prośba by ktos mi wytłumaczył, dlaczego np kociol wenus kw10 a np uks biadały o mocy kw19 są przeznaczone dla podobnego metraż

 

dla mnie budowa podobna, tj schemat, bo wielkościowa biadala znacznie większy, a pojemność wodna różnica trzykrotna

 

linki do obu kotłow

wenus: http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-supernova/wenus

biadala: http://www.kotlypleszewskie.pl/kwm-sg

 

edit: nie uks a kwm :)

Edytowane przez kobuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.