Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rodzaje węgla


jerryk

Rekomendowane odpowiedzi

znalazłem w sieci coś na temat rodzajów węgla.Przy zakupie wiadomości te napewno się przydają :)

 

 

 

Typy węgla kamiennego

 

Typ

Charakterystyka

Główne zastosowanie

 

Węgiel płomienny

duża zawartość części lotnych, brak lub słaba zdolność spiekania, długi, silnie świecący płomień

piece przemysłowe i domowe, generatory

 

Węgiel gazowo-płomienny

duża zawartość części lotnych, średnia zdolność spiekania

piece przemysłowe i domowe, wytlewanie, uwodornianie

 

Węgiel gazowy

duża wydajność gazu i smoły, znaczna spiekalność

gazownictwo, koksownictwo, wytlewanie

 

Węgiel gazowo-koksowy

duża wydajność gazu i smoły, dobra spiekalność, średnie ciśnienie rozprężania

gazownictwo, koksownictwo

 

Węgiel ortokoksowy

typowy węgiel koksowy, średnia zawartość części lotnych, dobra spiekalność, wysokie ciśnienie rozprężania

produkcja koksu metalurgicznego

 

Węgiel metakoksowy

dobra spiekalność, duże ciśnienie rozprężania

produkcja koksu odlewniczego

 

Węgiel semikoksowy

mała zawartość części lotnych, słaba spiekalność, średnie ciśnienie rozprężania

w koksownictwie jako dodatek schładzający wsad węglowy

 

Węgiel chudy

mała zawartość części lotnych, brak lub słaba spiekalność, krótki płomień

piece przemysłowe i domowe, generatory

 

Węgiel antracytowy

mała zawartość części lotnych, brak zdolności spiekania

paliwo specjalne

 

Antracyt

bardzo mała zawartość części lotnych, brak zdolności spiekania

paliwo specjalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hmm.. Miło że się tym z nami podzieliłeś, ale to się chyba jednak nie przyda. Ważniejsze są oznaczenia tych typów. Wg. starej normy PN-54/G-97002, trzy pierwsze które wymieniłeś, miały oznaczenia 31; 32 i 33. Obecnie kopalnie dostarczają nam najczęściej 31.2; 32.1; 32.2 i 33. Normy się co parę lat zmieniają a za sam dostęp do nich trzeba zapłacić. Np. są podane typy http://www.khw.pl/pub/File/cenniki/grube20080114.pdf Tylko nie ma żadnego wyjaśnienia... Skoro mamy się domyślać co się z czym zgadza a co nie, to ja dziękuję w ogóle za taką klasyfizkację. Polska rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warto wiedzieć jakie rodzaje wegla wystepują-mając taką ogólną wiedzę łatwiej zasięgnąć informację przy zakupie opału.Zamiast negować podane info.i "dziękować" za domyślną klasyfikację w polskiej rzeczywistości może poprostu łatwiej i grzeczniej byłoby rozszerzyć temat o posiadane wiadomości.Po to jest to forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wstawiam obiecane tabelki odnośnie typów węgla. Co do cyfry po przecinku to jest ona nieistotna dla zwykłego"spalacza węgla". Ważny jest typ wegla tzn. 31, 32, 33 itd. A tak przy okazji to z zawodu jestem geologiem i pracuję na kopalni więc możemy podyskutować o weglu i jego przeróbce:) Natomiast jeśli chodzi o wartości opałowe drewna i węgla brunatnego to wystarczy popatrzeć na zawartości pierwiastka C w jenym i drugim w drugiej tabelce i wszystko powinno być jasne.

 

th_skanuj0005a.jpg

th_skanuj0004a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne tabele, ale... czy np. zbutwiałe drewno, które ma więcej pierwiastkowego węgla w swoim

składzie, ma także większą wartość opałową ? A co z grafitem (100 % węgla)- czy można

traktować go jako paliwo ? Torf ma także więcej węgla, ale czy jest lepszym paliwem, niż

drewno ?

 

Znalazłem jeszcze jedną tabelę, proszę zwrócić uwagę na dole (węgiel brunatny, także drewno). Brykiety z brunatnego są nieżle kaloryczne, surowy węgiel już mniej- zależy to oczywiście od zawartości wody w paliwie.

 

http://img515.imageshack.us/img515/571/wartwl1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie każde paliwo ktore ma więcej "węgla w węglu" jest lepsze, a poza tym palimy "naszym" weglem a nie niemieckim, równie dobrze mogłibysmy porównać jeszcze węgle z afryki czy rosji, które tworzyły się w innych warunkach klimatycznych i na innej głębokości. A jeśli ktoś ma ochotę palić grafitem czy antracytem to czemu nie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, witam po sąsiedzku:)

 

Zazdzwoniłem niedawno do KHW, konkretnie do pana mgr inż. Grzegorza Falkusa z Zespołu Przeróbki Węgla i Jakości Produkcji żeby się konkretnie dowiedzieć...

Miło mi było że mnie nie zbył ale fakt faktem, odpowiedział tak pokrętnie, że wyszło na "co byś pan nie kupił i tak się będzie dobrze palić".

 

Wracając do typów. Na pytanie o różnicę między "płomiennym"(31) a "gazowo-płomiennym"(32), usłyszałem, że mam złe informacje i KHW sprzedaje wyłącznie węgiel "energetyczny" z czego logicznie wynika, że już choćby "gazowo-płomienny" węglem energetycznym nie jest. Piszę głupoty? Piszę to co usłyszałem i od kogo usłyszałem.

 

Nie wiem jak inni, ale skoro mamy w swoim gronie geologa, to ja bym się chętnie dowiedział czegoś więcej o znaczeniu tego-po-przecinku. Chętnie posłuchamy czegoś więcej od znawcy, bo gdyby to było takie proste, to dlaczego w tabelach udostępnianych przez kopalnie, obok zawartości chloru albo siarki, nie ma podanej zawartości "C"???

 

 

@jerryk, źle mnie zrozumiałeś. W mojej wypowiedzi nie było żadnej ironii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wetnę w temat.Jako,że przepracowałem w kopalni na dole 21 lat wiem co nieco o tym,jak ten węgiel jest ''produkowany''.

Kopalnia zwykle eksploatuje kilka pokładów węgla,które czasem dość mocno różnią się jakością.To wszystko jest (o qurczaken!,ale właśnie tąpnęło,aż monitor się zahuśtał!) zsypywane przeważnie do jednego miejsca,więc nie wiem jak można mówić o jakiejś tam jakości tego węgla i dzieleniu go na klasy.

Oczywiście,że są kopalnie,które mają możliwość oddzielenia urobku z jednej ściany od tego z drugiej,ale zwykle dotyczy to partii węgla na eksport.

Pamiętam jak wysłali z mojej kopalni cały pociąg z węglem do Danii.Duńczycy zwrócili go z powrotem,bo wykryli,że jest to mieszanka różnego węgla.Kopalnia musiała zatrzymać wydobycie w innych ścianach,by do wagonów szedł tylko ten węgiel,który wybrali sobie Duńczycy.A wcześniej oczywiście byli na kopalni z wizytą i sami pobrali próbki z poszczególnych pokładów.

Kopalnie powoli uczą się podobnie traktować krajowy rynek,(co oczywiście odbije się na cenach) ale póki co,nadal w większości mamy do wyboru tylko mieszaninę różnych klas węgla.

Nawet nasze dobre doświadczenia z węglem z danej kopalni wcale nie są gwarancją,że za rok otrzymamy z tej samej kopalni identyczny węgiel.Najczęściej jakość jest przypadkowa.

Dlatego ten gość z kopalni tak kręcił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z przedmówcą ale... Dlatego gość z KHW powiedział że są to węgle energetyczne bo klasa 31, 32 i 33 to węgle energetyczne z podziałem na płomienne itd. A raczej trudno żeby na jednej kopalni były węgle klasy 31 i 34 równocześnie. A co do różnych pokładów to tak jest oczywiście mają różne parametry, nawet w obrębie jednego pokładu czy nawet ściany wartość opałowa, popiół i siarka nie jest stała. Ale zazwyczaj pokłady jednej grupy np. 500 (warstwy siodłowe) to ten sam typ węgla np.31 ale już grupa 400 eksploatowana na tej samej kopalni może być typu 32 lub 33. Kopanie KHW nie mają węgli koksujących czyli powyżej typu 33 . A wyjaśnienia odnośnie liczb po przecinku złożę jutro:)

 

Trochę spóźnienia ale jestem z tabelkami:)

th_skanuj0006.jpg

th_skanuj0007.jpg

 

Tak naprawdę w typie 31 chodzi o wartość opałową do 31000 kJ/kg lub pow. 31000kj/kg, typ 32 podzielony ze względu na spiekalność, typ 34 podział ze względu na dylatację i typ 35 podział ze względu na wskaźnik wolnego wydymania, atyp 37 zawartość części lotnych. Podział pochodzi ze skryptu Politechniki Śląskiej "Geologia złóż" Aha w tabelce jest błąd wart opałowa to 31000 a nie 3100:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam. Właśnie przygotowuję się do sezonu grzewczego, pierwszy raz bedę palił miałem bo zainstalowałem nowy piec i rozglądam się u nas na składnicach za nim. Czytając po wyżej że najgorszy wegiel jest znormowany nr 31 czyli 31000kj/kg. U nas na składnicach (lubuskie) są dwa rodzaje miału gorszy 22000kj/kg i lepszy 26000kj/kg ale żaden nie osiagnoł 31000kj/kg czy sprzedają kompletny szajs czy w miale tak jest? Do ceny też są dość spore różnice czytałem w innym poście że miał jest po 240zł za tonę u nas po 460 zł za tonę ładna przebidka. Jeśli ktoś potrafi mnie uswiadomić co do miału, jakie powinien mieć wartości dobry miał a może nawet z jakich kopalni jest dobry miał bedę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam fryniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.