Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, u mnie nieco inaczej jest to w menu opisane. Grzałkę podniosłem z 40 na 50sek, przy drugiej próbie rozpala się juz szybko. Dawka 100g zostawiona. Zastanawiam się jaki szczegół decyduje o tym rozpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest rozpisane  twoje menu? Co podniosłeś na grzałce , czas pracy?

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grzałka opisana jako "zapalarka" :) No faktycznie, jeżeli Ty masz 6min a ja 50sek to faktycznie ma prawo się nie rozpalać. Spróbuję 2min30sek, patrząc na to ile za drugim razem to trwa - powinno wystarczyć.

 

* Czas testu zapłonu - 10sek

* Czas podawania/dawka podawania? - 100g

* Detekcja płomienia - 5%

* Nadmuch rozpalania - 30%

* Czas rozpalania - 6min

* Nadmuch po rozpaleniu - 28%

* Czas nadmuchu po rozpalaniu - bodajże 50sek

* Czas rozgrzewania - nie pamiętam

* Czas pracy z mocą minimalną - 2min

 

Tak to u mnie wygląda w menu.

post-73644-0-83137900-1501331288_thumb.png

Edytowane przez arekgr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla grzałki ceramicznej powinno 30sekund rozgrzewania wystarczyć, niektórzy maja nawet 20sek; jak 40sek nie wystarcza to może być kiepskie paliwo lub jego zbyt mała dawka;

natomiast "czas rozpalania" to wartość dla kolejnych prób rozpalania, czyli czas po którym sterownik podejmie kolejną próbę rozpalenia (łącznie są 3 próby, potem alarm);

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już sam nie wiem co o tym myśleć - ustawiłem na 100sekund czas grzałki, też za pierwszym nie idzie, dopiero po jakiś ~20sek drugiej próby odpala. Aż tak podłe paliwo? Może dlatego, że jest średnicy 8mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj po właczeniu kocioł jest w trybie "postój" i nie ma zamiaru się uruchomić...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest POSTÓJ i na dole OFF?

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj po właczeniu kocioł jest w trybie "postój" i nie ma zamiaru się uruchomić...

w trybie lato będzie czekał, aż temp cwu spadnie poniżej wartości histerezy cwu (niezależnie od zadanej temp. na kotle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, jakoś samo wszystko się naprawiło. Grzałka dzisiaj przy "próbie" poradziła sobie z rozpaleniem za pierwszym razem - czas grzania ustawiony na 110sek, w sumie to tylko 150W.

 

Czy paląc pelletem mamy dążyć do jak najwyższej wartości parametru % płomienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli cała "tajemnica" to takie manipulowanie siłą nadmuchu + dawką paliwa żeby być jak najbliżej 100% a jednocześnie nie mieć za dużej temperatury spalin? Jeżeli tak, to poglądowo zamontuję pewnie czujnik temperatury tychże spalin.

 

Po jakim czasie od odpalenia można uznać że kocioł rozgrzany i można korygować dawki?

 

Jest inny sposób obniżenia ilości podawanego paliwa niż poprzez zawyżanie jego wartości opałowej z 5kw/h (domyślnie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz miał możliwości poglądu (wykresu) to raczej daremny twój trud. Obserwacja chwilowa w tym przypadku jest daremna. Czyli nic tylko zakup modułu internetowego, za pomocą którego można sobie sterować i podglądać na dane. 

Można jeszcze zmieniać poprzez zmianę wydajności podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie modułu jest prawie tona pelletu :) Więc może nie ma za bardzo co się rozkręcać z tym, czujnik temp spalin to też ok 100zł.

Jeżeli po pierwszym sezonie grzewczym będzie za duże zużycie, to może wtedy.

 

Na podstawie Waszych wypowiedzi postaram się jakoś to ustawić, żeby chciało w miarę rozsądnie działać.

 

Muszę też zrobić zdjęcie tego co mam w palniku po wygaszeniu - ciekawe jaka będzie ocena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na 100% mocy nie można uzyskać 95-100% płomienia to winne może być paliwo (wilgotne) i nic tu nie da regulacja nadmuchu (płomień może rwać zakresach 60-80%), obserwowanie temp. spalin też niewiele pomoże

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem kaloryczność na 6, nawiew przy mocy 100% na 35%, podawanie 17s. Moc na 20kw. Dosłownie na moment wchodził na płomieñ 90-92%, a tak to skacze od 75-88%. Płomień 100% widziałem raz przez chwilę - podczas wygaszania, gdzie na 35% nawiewu już sopalał paliwo. Czyżbym nadal miał za dużą dawkę? Podnoszenie "wiatru" obniża mi wartość płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki  przypadek w sezonie grzewczym, spaliłem 1 tonę pelletu za 500zł, paliło się super, dokupiłem 2 t i zrobił się problem. Jak do tej pory płomień cały czas 100%, 2t zaczęta i płomień cały czas skacze od 100 do 0, średni utrzymywał się na 25%. Jak schodził do zera i utrzymywał się na tym poziomie przez jakiś czas to oczywiście zachodziła procedura wygaszania, czyszczenia i ponownego załączania. Zastanawiało mnie co się dzieje, a jako, że mam kipi zamontowany w viadrusie u-22 to mogłem zaobserwować. Okazało się, że ta sama dawka paliwa wcześniej była bez problemu spalana w konkretnym czasie, po zmianie pelletu była za duża. Tym samym pellet nie miał czasu na spalenie,  odkładał się na ruszcie. Częściowo spalony był popychany następną porcją i po jakimś czasie ilość niespalonego pelletu była tak spora, że każda następna dawka coraz bardziej zasłaniała otwór w którym zainstalowana jest fotodioda, która w tym momencie pokazywała 0%płomienia i  piec wchodził w tryb wygaszania. Chociaż na palniku coś się tam paliło. Każda następna próba rozpalania dokładała dawkę która nie miała możliwości się spalić.

 

Zaradziłem temu zjawisku w ten sposób, że metodą prób ograniczyłem ilość pelletu podawaną w czasie ( dobrze, że było już po mrozach), tak by miała szansę sie spalić. Byłem zadowolony wtedy jakpłomeń utrzymywał mi sie powyżej  40%. Jak wypaliłem te około 1,5 t to kupiłem lepszy gatunkowo pellet  i wróciłem do moich wcześniejszych ustawień gdzie płomień był cały czas na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek0407, jakie masz te ustawienia w takim razie? Ja dziś podcza kolejnej próby jedyny moment w którym widziałem 100% to podczas wygaszania, czyli jak już się dopalaly resztki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo powinno się poczekać po zmianie ilości podawanego paliwa na efekty? Mam na myśli ile czasu palnikowi potrzeba czasu żeby ta zmiana wpłynęła na jego pracę.

post-73644-0-50585300-1501706535_thumb.jpg

post-73644-0-33655200-1501706551_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie fotki to jakieś nieporozumienie w tym palniku ewidentnie coś nie tak w ustawieniach albo jakiś kosmicznie marny pellet.Odnośnie płomienia powiem tak jak jest u mnie pelet jasny (drzewo iglaste) 70 - 95 % pellet ciemniejszy (dąb -buk) płomień o 15 -20 % mniejszy i co ciekawe pellet ciemniejszy (bardziej kaloryczny) grzeje wode ok 10- 15min któcej mino mniejszego płomienia, w obu przypadkach praktycznie czysty popiół a raczej pył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej za duża dawka paliwa i nie ma się jak spalić do końca.

Aby to wyregulować potrzeba analizator spalin lub trochę czasu i termometr do pomiaru spalin + ciepłomierz.

Pewnym rozwiązaniem jest metoda optyczna, którą kiedyś opisywałem

Jakość pelletu też ma znaczenie.

 

PS

Regulacje na zasadzie pytania - "a jak masz ustawione u siebie ", mogą prowadzić do błędów i przekłamań.

Tym bardziej, że macie różne kotły w których te palniki pracują.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, poszukam opisu tej Twojej metody, chyba że kojarzysz mniej więcej w którym wątku o tym pisałeś.

 

Spróbuję zaniżyć pomiar z testu podajnika, chyba najprostsza metoda ogólnego obniżenia ogólnej dawki paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efekty w zasadzie to od razu widać, po wahaniach % płomienia, temperaturze spalin, kotła itd,

 

Zgadzam sie z Samborem zaduża dawka paliwa i nie ma się jak spalić do końca i dlatego płomień też masz na tak niskim %

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.