Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Camino Czy Viadrus?


Jaromir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,zamierzam montować c.o. w domku o pow.ok.110m.- zabudowa szeregowa. Proszę o opinie użytkowników kotłów Camino i Viadrus U22 / U26 moc 20 - 23 kW ,jaką stałopalność mają te kotły

i czy faktycznie są problemy z ich czyszczeniem? I jaka jest pojemnoś komory spalania w Viadrusie U22 23.3 kW bo nigdzie tego nie podają,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapomnij o tych kotłach jak najszybciej. Kocioł stalowy zdecydowanie dolnego spalania. Nie koniecznie z dużą komorą zasypową ( z tym wiążą się tylko problemy). Żeliwne poza żywotnością nie przejawiają innych pozytywnych cech. Bardzo mała sprawność. Budowa modułowa. Mała powierzchnia wymiany. Porowaty materiał wymiennika ( szybko zachodzi i źle się czyści). itd itp. Ja jestem na NIE. W domu w którym mieszkam przez 22 lata funkcjonował taki kocioł. Dziś mam stalowy i widzę różnice gołym okiem. Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to mi chodziło

ogólnie mówiąc jest bardzo trudno dostepny koks a niewatpliwe posiada swoje zalety oprócz ceny; za kcal o 15-30% drozej od wegla- tak mi wychodzi z obliczeń

 

a jak sie rozpala koks?

wydaje się ze trudniej go rozpalic niz wegiel

 

na marginesie dodam że niektórzy kupuja stalowe kotły i wymieniają je po 6 sezonach gdyż są przepalone, maksymalnie po 10

rozumiem że gdy kupili piec za 1500zl to nie jest to klopot ale niektorzy dali za swojego miałowca tyle co za normalny piec żeliwny o tej samej mocy

 

miał jest o połowe tańszy od koksu ale czy nie jest tak, że co niby zaoszczedzi się na opale szlag trafi gdy trzeba zakupic nowy piec?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie gasi aż do wiosny

mam rozumiec że mozna koks prawidłowo spalac w piecu20KW z mocą tegoz pieca 2-3KW?

rozumiec mam że mozna go przyduszać przymknięciem doplywu powietrza gdyz nie ma problemu smolowania i zadymiania opału gdyz smoła i związki lotne zosaly usuniete w trakcie jego wytwarzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,koks potrzebuje dość dużego paleniska i trudno mi powiedzieć jakie minimum poboru mocy zapewni utrzymanie żaru, w czasach kiedy paliłem były jeszcze stare i nieszczelne okna i nikt z rodziny się za bardzo tym nie przejmował,poza tym zima to była zima :) smołe i dym dopiero poznałem po załadowaniu do kotła węgla :) zresztą każdy użytkownik może łatwo sam zaobserwować jak się pali koks w ostatniej fazie spalania węgla,nie ma już dymu,tylko charakterystyczny niebieskawy płomień i jeżeli jest go mało to rozżarzone koksiki szybko wygasną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeliwniaki nie mają wiekszej komory zasypowej od stalowych kotłów o tej samej mocy czyli z ta komorą nie jest inaczej niż dla wegla

 

w dodatku autor watku mieszka w zabudowie szeregowej (czyli w domysle gestej) więc dymienie weglem nie wchodzi za bardzo w rachube

 

porownując zywotność kotlów żeliwnych do stalowych, ich podobną do siebie cene a takze cene koksu 1000zl do wegla 700-800zł to ide o zakład że suma sumarum bilans wychodzi na zero

 

przy paleniu tylko koksem piec żeliwny bez problemu wytrzyma 40 lat, gdzie przy stalowych wymieni sie ich 4 przy czym do kosztów zakupu nalezy dodac koszty demontażu i montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dzięki za wypowiedzi, sprawa wygląda tak,że mam zamiar palić węglem. Co do sprawności kotłów stalowych żeliwnych itd. to wszystkie podawane przez producentów wartości procentowe opracowane są na podstawie pomiarów w warunkach laboratoryjnych (idealne paliwo,ciąg kominowy itd)

więc czy aby napewno w kotle żeliwnym odczuwalna jest jego mniejsza sprawność dla węgla ( np. Viadrus U22 ok. 80 %)?

Neo jakiego masz/miałeś Viadrusa i jak pracował na samym węglu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mój gust to jesli chcesz żeliwny trwały piec (tzn jesteś na niego napalony) to musisz nastawić się na koks plus troche drzewa na rozpałke

to nic że drożej wyjdzie sezon grzewczy o 30% niz na weglu, jesli Cię stać to nie patrz na to bo i tak to bedzie 3-5 razy taniej niż gazem (napisalem 3-5 bo roznie puszczają niskokaloryczny gaz w grudniu gdy czyszczą magazyny)

 

warunek taki ze masz w okolicy sprzedawce koksu, bo róznie to może być z dostępnością

 

na koniec napisze tak:

cena koksu na pewno spadnie do poziomu ceny wegla bo tak wysoką cene podbiły Chiny i Indie bo potrzebowaly go do swoich hut

na szczescie przyszedł kryzys i diabli wzieli ich plany produkcyjne, najlepszy przyklad to ropa która była po 150 a teraz jest po 50 jesli dobrze pamietam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,zamierzam montować c.o. w domku o pow.ok.110m.- zabudowa szeregowa. Proszę o opinie użytkowników kotłów Camino i Viadrus U22 / U26 moc 20 - 23 kW ,jaką stałopalność mają te kotły

i czy faktycznie są problemy z ich czyszczeniem? I jaka jest pojemnoś komory spalania w Viadrusie U22 23.3 kW bo nigdzie tego nie podają,

Posiadam piec Camino 24kW. Dorobiłem do niego podajnik tłokowy. Palę węglem "groszek".

Zużycie węgla:ok1.6kg/h,temperatura wewnątrz domu 22-23 C,na zewnątrz +3 C, dom 220m2.

Kaloryczność węgla nieznana,import z Rosji. Dla tych samych warunków piec gazowy Vailant spala ok 1m3/h gazu. Piec nie smoli,zanieczyszczenia w postaci pyłu zbierają się w kanale wymiennika. Raz na tydzień trzeba je usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.