Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Do Domu Weekendowego


triclo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,Pisze, gdyż po wielodniowym po wielodniowym przeszukiwaniu Interentu nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Szukam pieca do nowego domku (120 m kw.), który przez najbliższe kilka lat będzie wykorzystywany przede wszystkim jako domek weekendowy. W sezonie grzewczym do domu będę przyjeżdżał w piątek wieczorem, a wyjeżdżał w niedzielę wieczorem. Palić chcę prawie wyłącznie drewnem oraz czasem odpadami z produkcji drzewnej, dlatego patrzę na śmieciuchy, a piece na HG raczej u mnie nie wchodzą w grę.

Po lekturze forum, doszedłem do wniosku, że najlepszy będzie niewielki piec DS, z wtórnym powietrzem. Przejrzałem ofertę pieców Kalvis, Vienybe, zainteresowałem się piecem Dakon Dor (czy Buderus Logano S111). Cały czas mam jednak wątpliwości, czy do palenia sporadycznego (przez 3 dni w tygodniu) takie piece będą najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Czy piec DS., który jest przeznaczony do palenia 24/24 nie będzie się zbyt wolno rozgrzewał, tak, że skończy się weekend, zanim w domu zrobi się ciepło.

Dlatego jako alternatywę wymyśliłem sobie zakup na te kilka lat taniego kotła GS, z relatywnie dużą komorą na paliwo. Przede wszystkim ze względu na cenę i lokalizację (Mazury) mój wybór padł na kotły Narmet 14,5 lub 17 kW, lub Kotstal Kotek DS 15 KW. Ten ostatni jest niby DS., ale ma na górze do 5 –centymetrową szparę.

W związku z tym mam następujące pytania:

  1. Czy jest sens kupować piec DS, jeśli mam zamiar pali w nim jedynie w weekendy? Czy może jednak w tych okolicznościach sprawdzać się lepiej będzie kocioł GS?
     
  2. Czy ktoś miał do czynienia z kotłami Narmet lub Kotstal
     
  3. Czy jest sens przerabiać kocioł Kotek DS w taki sposób, aby zaspawać szczelinę na górze i zrobić z niego dolniaka? Ciąg kominowy jest niezły (komin fi 200, wysokość 8,5m), więc raczej nie byłoby problemów z rozpalaniem.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki brak mrozów to pewnie się sprawdzi każdy wymieniony. Tylko co będzie ogrzewać ten dom przez 5 dni jak nie będzie nikogo w domu a temperatura spadnie solidnie poniżej zera, a na Mazurach potrafi solidnie przymrozić? I to jest poważny problem do rozwiązania, bo kotły zasypowe dolnego czy górnego spalania to maksymalnie kilkanaście godzin stało palności na węglu na drewnie pewnie kilka. A marka kotła to rzecz całkowicie wtórna. Chyba musisz poważnie zweryfikować swoje założenia i raczej poszukać urządzenia i znacznie dłuższym czasie pracy (np kotły na pellet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pozwole sobie podejść do tematu od innej strony .

Zimy na mazurach zazwyczaj są srogie i na termometrach jest sporo poniżej zera i w tym jest problem że taki domek mimo grzania 3 dni na tydzień jadnak może się wychłodzić do takiej temperatury że to co ma związek z wodą będzie się nadawało do wymiany .

Jeśli chcesz narazie wykorzystywać ten dom okazyjnie to proponuje kominek z DGP a bojler z grzałką i to z zegarem żeby okresowo dogrzewał instalację CWU z cyrkulacją oczywiście . Grzejniki i instalacje oczywiście możesz wykonac ale raczej bym tego nie napełniał bo w razie czego to wymiana troche dużo kosztuje .

Jak już osiądziesz na stałe to ładny dolniaczek bo tylko taki wchodzi w gre bez dmuchawców bo to nie służy niczemu i będzie nirwana w zimie . ,

Pozdrawiam i ciepełka życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalację CO w glikolu a w zasobnik grzałke 2kw ustawioną na 30st i pompa cyrkulacji i problem z woda masz tez załatwiony bo na pewno nie zamarznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak szybko z tym glikolem? Po pierwsze to producenci grzejników w zdecydowanej większości nie zalecają stosowania w instalacjach CO glikolu (!!!). Jak nie zależy Ci na gwarancji na grzejniki ( bo taki masz kaprys) to oczywiście możesz instalację zalać płynem niezamarzającym Musi być to płyn przeznaczony do instalacji CO, nie może być to płyn do chłodnic samochodowych. Polecane są płyny z glikolem polipropylenowym. Zresztą nie ma problemu którego nie można rozwiązać jest tylko problem ile to rozwiązanie będzie kosztować, i można proponować gaz czy PC ( bez obsługowo, komfortowo ale drogo) ale autor tematu chce palić drewnem. Nie przyjmuję koncepcji palenia zimą przez dwa dni bo to prosta droga do wilgoci w domku, ogrzewać trzeba cały czas, nie musi być to 20C ale min te 17 czy 18C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli rozmawiamy o glikolu o instalacji to tylko ERGOLIT eco 20 np. nie lejemy nigdy dziadostwa na bazie alkoholu lub innych żrących śmieci których nie udało się zutylizować i zrobiono na tym płyn niezamarzający ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.