Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła zasypowego


kowalski5m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Wszystkich forumowiczów .

Mam dylemat z wyborem kotła  c.o.Dom wybudowany w 2005 r , parterowy 85 m2 .Garaż wraz z kotłownią , zapotrzebowanie na ciepło w/g projektu przy -20   8 kw .Obecnie ogrzewam kotłem GS miałowym 1,2 m2  wyrób rzemiosło , Grzejniki 50 żeber aluminiowych z głowicami termostatycznymi i w łazience blaszak 1 płytowy 60 x 80 baz głowicy.  Kawałek podłogówki 2 pętle  razem około 20 m2 ogrzewany bezpośrednio wodą kotłową  [, grubość betonu  10-12 cm działa troszkę jak bufor ] , lubimy ciepło . Komin od czopucha 5 m , wkład z kwasiaka  fi 130 mm , Paliwo przede wszystkim drewno  , sosna i co się trafi ,  zrębki z gałęzi . Planuję kocioł zasypowy z buforem [ mam zbiornik powietrza  700-800 l ] Ciepła woda z bojlera   , latem z grzałki

Myślałem o MPM DS14  ale może inny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym się załapać na program Czyste Powietrze.  Całość 7 000-10 000 wiem że kocioł to nie wszystko , wentylator wyciągowy  ,zawory , pompki pewnie 2 , zawór ochrony  powrotu ,zawór mieszający na grzejniki itd.Dzwoniłem do wfoś i  dowiedziałem się 5 klasa i ekodesing .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HG  to tylko drewno , 20 lat temu w innym domu założyłem na olej opałowy i długo nie wytrzymałem . 2 rodzaje paliwa to jakiś wybór .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te kotły mają certyfikaty dla węgla kamiennego i drewna, bo na stronie nie zauważyłem, ale mogłem przeoczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  za link , konstrukcja ciekawa . W mojej kotłowni nie zmieszczę  zgodnie z zaleceniami montażu .Jeden z kolegów w pracy opowiadał mi że jego dziadek użytkował Atmosa  8 lat  , ale założył gaz .Czy na forum ktoś taki użytkuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Poza tym katowickie czyste powietrze nie wymaga bufora przy przyznawaniu dotacji.

Ale trzeba zacząć od tego że od 1 stycznia 5 klasa jest w zasadzie nieważna i obowiązująca norma jest Ecodesign, z tego co wiem to czyste powietrze będzie tego wymagało. Niby to samo, jednak produci kasę muszą sypnac by mieć ten papier. Więc ten papier musisz mieć w ręce. 

Tak by mnie wmanewrowali w Klimosz Wally Holz. Dobrze ze sprawdziłem. Płatność bym miał, a w zasadzie nie miał, w nowym roku a kupił s starym kocioł z5kl bez ED. Wycofują go z oferty i pchali potaniosci. 

Jednak warto wziąć z wielu względów. Ogólnie 600l przy dobrym kotle w zupełności wystarczy. Kocioł holzgas który nie wymaga bufora Ci nie podejdzie bo o tak niskiej mocy nawet najdrozsi procenci nie produkują (20tys+). Choc umiejętnie paląc jak niektórzy forumowicze, w odpowiedniej budownictwie z instalacją o gabarytach grawitacyjnej bez problemu można ogarnąć bez bufora. Kotlami z dobrą modulacja mocy to żaden problem. Byle moc jak najmniejsza. Takie 7/7.5 - 14/15kW to mysle relaks. Vigas, Attack, Verner, Blaze Harmony, Solarbayer czyli niemiecki Vigas to juz chyba 15k jest jeszcze włoski CTM czyli Blaze H. Niby Orlingo czy Orlan ma sterowanie ale to sobie sprawdź tylko ED ma tylko 25kW.

Ale najciekawszy jest jednak dolniak drewno /wegiel 14kW ale chyba Drew-Met. Tani jak barszcz. Na obydwa paliwa ma certyfikat i to modyfikacja w ramach typoszeregu. Pogoogluj polskie marki z rankingu na czysteogrzewanie.pl i znajdziesz. Poczytaj sobie później na forum jak sie ta konstrukcja w wersji na drewno sprawdza. 

Atmos ma na lewo i prawo kotły opisywane jako ecodesign a nie mają nawet 5kl. Zawsze trzeba wziąć i obejrzeć certyfikat. U nich jest katalog certyfikatów i jak go tam nie ma to certyfikatu brak. 

Któryś kocioł bodaj 22kW nie ma żadnych certyfikatów a to czołowy chyba kocioł w ich ofercie. One moce maja ED i 5kl a on nic... 

Duży bufor daje też to ze można grzać cwu co 4-10 dni lub nawet rzadziej. Każdy grzałki są tak duże że myślę gra jest warta świeczki. Nawet gdyby trzeba wstawić większy bufor. U mnie będę grzal sam bojler również do 90st a wodę medal zwrotem z sieciowa by mieć 50st.

Bufor 1000l daje przynajmniej 1750l cwu. Więc do the math;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skaczesz z tematu na temat,bez ładu i składu i nie wiem czemu to ma służyć - jakiś sztuczny tłum robisz na 8 tematach czy posty nabijasz? był juz mtadeusz,palacz66, ogólnie palili oponami oraz zabijali tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się właśnie z Toba nie zgadzam. Przyjmuje krytykę i przykro mi z tego powodu. Staram się pisać na temat, wszystkie są raczej takie same. Ciagne wątek i sie nie wpieprzam. Co do ładu to kwestia względna. Ale to nie miejsce by o tym rozważać. 

Zglebialem te forum przez kilka i nie robię niczego co się nie podobalo wcześniej. Może się mylę. Przeczytaj jeszcze raz te 3 czy 4 wątku o które się rzucasz bo na pewno nie jest ich 8. Posty może są długie ale wadze że ludzie co mają coś do powiedzenia powinni takie pisać a jest wręcz przeciwnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi , kotły HG z racji mocy potrzebują większego bufora  ja mam około 750/800 l . Sprawdzę DS   , w Toruniu czyste  powietrze wymaga eko. i 5 kl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja miałem dylemat. Mieszkam na Śląsku więc u nas węgiel raczej tani, mam kontakty na Julce i węgiel da się kupić z przydziałow. 

Jednak poogladalem po ile drewno tu i tam, ile u lesnika. I serio. I nawet od handlarza masz MJ w drewnie taniej nawet o 30% ma sosnie.

Zrezygnowałem z węgla dla HG. 

Tutaj od Juzefa ranking. Zerknij. 

https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/przeglad-tanich-i-czystych-kotlow-na-wegiel-i-drewno/

Ale poszukaj na forum. Bo dla drewna DS DSowi nierówny, ale tutaj ja więcej wiedzy nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A normy budowlane są prawem czy nie? Możemy je sobie tak for fun łamać? Ewentualnie normy są uscisleniem prawa. Ustawa mówi że n norma ta i ta ma być przestrzegana i dziękuję. Norma jest prawem w tych i tych okolicznościach. Oczywiście nie każda ale jest ale tym wypadku tak.

Nie wiem jak u Ciebie ale Śląska Uchwała Antyludzka mówi o tym ze kotły maja pracować w normie 5 kasy. Stąd jest ona załączonikiem do rozporządzenia.  Nieistotne. 

Bufor nie decyduje. Modulacja decyduje o tym czy bufor jest wymagany. Jak kocioł pomiędzy 30% a 100% mocy nominalnej spełnia ecodesign to nie musi mieć bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryszard

Przetłumaczyłem z mojego na ludzki. 

Szczerze to tak mam błąd. Raczej już powinniśmy mowic o ecodesign nie 5 klasie bo niby te emisję są inne i dlatego kocioł Wally Holz 18kW wylatuje z oferty bo kolejnego certyfikatu nie będą robić bo niby  raczej nie przejdzie. W którymś z województw niby jest cyrk bo zapisali że kotły muszą chodzić w Ecodesign nie klasie 5 i na papierze powinny iść do huty. Ciekawe jak tam wyszło. Niby się tłumaczyli ale prawa nie zmieniłi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DzonyZerg napisał:

Bufor nie decyduje. Modulacja decyduje o tym czy bufor jest wymagany. Jak kocioł pomiędzy 30% a 100% mocy nominalnej spełnia ecodesign to nie musi mieć bufora. 

Nie prawda, norma pisze o buforze jako urządzeniu do odbioru  nadmiaru ciepła od kotła 

minimalna moc cieplna.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.