Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła Ogniwo Ds czy to dobry wybór ?


lukk9314

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam do was ogromną prośbę. Dzisiaj u mojej babci zaczęło się lać z  kotła ogniwo s6wc 17 kw kocioł został zamontowany w 2008 roku został dzisiaj pospawany ale raczej to już jest jego koniec jedyny plus że jeszcze może wytrzyma na czas zakupu nowego kotła.

Mam na miejscu Ogniwo Ds 13 kw w bardzo dobrej cenie. Jak myślicie czy osoba 75+ da rady sobie sobie z obsługą tego kotła ? Zawór 3d będzie zamontowany na pewno jeśli będzie to konieczne to max. bufor jaki mogę zamontować to 500l jednak wolałbym tego uniknąć instalacja jest w miedzi a grzejniki stalowe.

Największe moje obawy budzi komin bo jest ze zwykłej cegły 14x14 jednak kawałek części pod dachem zostało dwa lata temu odbudowane przy okazji wymiany dachu oraz część nad dachem jest z klinkieru, dodam w części strychu mogę go bez problemu ocieplić.

Myslałem też na ogrzewaniem gazowym, niestety na razie nie wchodzi w gre bo niestety dom nieocieplony a osoba tam mieszkająca 75+ lubi jak jest dosyć ciepło.

Czasu mam mało a zimno się zbliża, będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No jak nikt nie pomógł to się odezwę. Jak nie dajesz pełnego bufora to moim zdaniem zeliwniak. Czym będzie palone? Mysle ze Viadrus, ale poszukaj jeszcze. One raczej sobie nic z braku bufora nie robią bo 500l może tutaj niczego nie wnieść. Jak się nie boicie Unii Europejskiej to może od rzemieślnika. Np P2AR. 3d masz na myśli ochronę powrotu? W tym wypadku jeszcze by się przydał 4d by grzać na wysokiej temperaturze to niby nawet stalowe sobie pozyja. Viadrus na drewno niestety komore ma tak mała że dziwię się że to ktoś kupuje, chyba tylko dlatego że U22 economy kosztuje 5 kafli bo bieganie co 2-3h. Ale to dolnego spalania. 

Niestety viadrus nie ma wyciągu. Inne również a potrafią mieć niezle zapotrzebowanie na ciąg - tak już teraz będzie z kotlami. Myślę że ocieplenie komina to konieczność, najlepiej do samego wylotu. Wyciąg kupisz coś od 650pln ale ja za bardzo nie szukałem. 

Co do obsługi to jest to kocioł górnego spalania więc to standardowy zgodzić palenia. Może się pospiesz bo od nowego roku obrót takimi kotlami będzie zabroniony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj napisze bo muszę zauważysz aktualizacji. Daj ponadwymiarowa zet-ke jak najbliżej pieca (w ramach zdrowego rozsądku/ możliwości). Z takim czymś możesz pytac na forum czy da radę. 

U teścia bez zet-ki komin 21x21 /10mb nie umiał o ogarnąc kotła węglowego 30kW...i mu majster doradzil! Dmuchawe.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem o jaką zetke chodzi ?
Mój temat został przewałkowany w temacie Ogniwo Ds .
Kocioł odbieram jutro. Dlaczego od nowego nie będzie można kupować kotłów V klasy skoro spełniają normy ?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotły ZASYPOWE V kl muszą byc montowane z buforem,ale to juz wiesz. Bufor nie każdy instaluje bo koszty wzrastaja a i nikt tego nie kontroluje...na razie (w przypadku wymiany na nowy kocioł w zamieszkałym domu). Zetka to dostarczenie powietrza z zewnątrz,pobieranego przez kocioł na paliwo stałe,poprzez ścianę - jest osobny temat na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Panstan

Mam racje ze 5kl zakopci bez bufora jak ja zamulisz? I juz mogą dzwonić. 

Starczy że ktoś zadzwoni od tak. Norma mówi ile ma być tego bufora. Patrząc na slaska uchwałę i paragrafy to takie cos grozi jak za palenie mokrym drewnem w Krakowie. Zas grocki albo mandat do 5000. Mam racje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zajdzie taka potrzeba to się bufor dołoży mam w planach remont więc przygotuje sobie pod niego pomieszczenie na razie nie mam na to warunków ale jakby co to będą .
Patrząc na te uchwały i na to co się dzieje to urzędy gmin będą miały mnóstwo kasy jak 95 % dostanie 5 tys kary

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. U nas do 2028 kotły mogą kopcic, ale zamontowane przez 2017.tylko nigdy nie wiadomo. Na Śląsku jak montujesz 5kl to musisz dać pełnowymiarowy bufor, masz 3 klasę to kopcisz do 2028:))))

Jak masz możliwość pozniej to nie ma problemu. Tylko jak bierzesz dotacje to trzeba kalkulowac. Śmiech na sali że doplacaja do kotła 5 klasy a bufora dawać nie musisz :) ale muze to i dobrze żeby ludzi w bambuko zrobić. Z niektórymi inaczej nie idzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej gminie można dostać dotację tylko z rządowego programu czyste powietrze a jeśli mam gaz na ścianie to nic innego jak na kocioł gazowy dostać nie mogę choć nie twierdzę że nie byłoby to dobre rozwiązanie to jednak jeszcze nie czas na gaz .

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czystym powietrzu jest kryterium dochodowe wewnątrz kryterium opłacalności. Ja zadzwoniłem na infolinię z gotowym pieprzeniem że gotuję na propanie(to bardzo bardzo domu argument), dalej że grzejniki, rurki, wentylacja, komin , że nie ma gdzievdac , w piwnicy za mokro itd. I czy to podejdzie by to było nieopłacalne ekonomicznie. A on się pyta jakie dochody i mowi. Panie. Nie ma problemu, nawet nie trzeba tych formularzu wypełniać bo nie możemy zabronić nawet węgla a drewno czy pelety to tylko możemy zablokować ogrzewaniem miejskim. To co powiedzą na infolinii jest wiążące i nagrane. Gaz mam na ścianie budynku(nie wiem co to pytanie zmienia) i nie ma problem. Zadzwon do czystego, teges tam luzy. We wrześniu czekałem godzinę, od 3 tygodni 5 minut a na miejscu wchodzisz bez kolejki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę tematu liznąłem i wolę zainwestować te 4 tys. i mieć ich gdzieś póki co . Czasu na razie nie mam .
Z czystego powietrza można wziąć pieniądze do 2027 roku więc może się i na coś zdecyduje . Zresztą ten program jest taki nie za bardzo dużo nieścisłości niestety w nim jest.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później do bufora  ani do komina, ani do armatury czy montażu nie dopłaca. Na to co nie zrefunduja dają mega zajebista pożyczkę. Bufor jest koniecznością, czy ze względów ekonomiki czy prawa. Odzież złożyć wniosek i możesz robić, docelowo dopłaty nie musisz brać, nie zapakuja Cie do ciemnej piwnicy by oblewac zimna woda ze szlaucha jak umowy nie podpiszesz. Ale widzę że już wiesz co chcesz robić więc koniec tematu. Kto bogatemu zabroni. 

Tak powiedzialem teściowi i poszedłem załatwiać. Teraz my głupio bo zamiast hebla viadrus za 5k pln będzie combi za 20k za te sama kase... Plus cała instalacja też 4 razy tańsza że aż sam od siebie chce wymienić bojler. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukk9314 napisał:

Dlaczego od nowego nie będzie można kupować kotłów V klasy skoro spełniają normy ?
 

Od 1 stycznia 2020r. będzie można grzać wyłącznie kotłem, spełniającym warunki Dyrektywy Ecodesign. Ogniwo Classic DS, te warunki spełnia. Kupuj i montuj.

Oczywiście chodzi o nowo zakupiony kocioł. Stare nadal mogą chodzić, w zależności od daty zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzać chyba można nawet kopciuchem u mnie pierwsze kotły wylatują w 2022 .
Chodzi raczej o sprzedaż i montaż ale dla pewności sprawdziłem dzisiaj i ogniwo ds 10 kw spełnia wymogi ekoprojektu. Co ciekawsze w instrukcjach i Dtr pisze o buforze jednak w certyfikatach V klasy i ekoprojektu wzmianki o nim nie ma.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściśliłem, edytując poprzedni post, ale mnie uprzedziłeś:)

Co do wzmianki, to w certyfikacie Ecogesign jest ujęta sezonowa efektywność energetyczna równa 82%, co dla wtajemniczonych oznacza, że bez bufora ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Śląsku uchwała antysmogowa mówi o tym ze kocioł zamontowany po jej wejściubw życie musi chodzić w 5 klasie.
Norma 303-5 :2012 mówi o tym jak wyznaczyć rozmiar bufora by kocioł chodził w 5 klasie dla danego czasu stalopalnosci która musi podać producent. Producent też musi podać moc i dane dla bufora. Często zawierają je w umowie gwarancji.
Trzeba mieć moc nominalną, czas stalopalnosci. Obciążenie budynku jest już mało znaczące. Tutaj też są zapisy o obowiązkow producenta.
Tutaj treść. 5429c36ddc426d149f3819f4b8962f26.jpg

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie cieplne budynku może mieć znaczenie decydujące. Gdy np. producenta poniesie fantazja i dla kotła 10 kW zażyczy sobie bufora o pojemności 1500 litrów. Wówczas duże zapotrzebowania budynku pomoże nam zbić pojemność do np. 800. Norma 303-5 :2012 wynikająca z wzoru na minimalną pojemność zasobnika, ma tu pierwszeństwo przed widzimisię kotlarza.

Oj, pomyliłem obciążenie cieplne budynku z zapotrzebowaniem i cały mój wywód diabli wzięli. Co nie zmienia konkluzji o wyższości normy nad fanaberiami producentów.

W każdym razie przyjmuje się, w uproszczeniu, 50 litrów na 1kW mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uchwale mnie dotyczącej nie ma takich skomplikowanych zapisów .
Z drugiej strony moja gmina się nie uporała jeszcze z kanalizacja i nadal pomysłów nie mają to raz dwa jest problem ze śmieciami także obstawiam że zanim wezmą się za kotły to chwilę im zejdzie do tego zanim urzędnik uświadomi sobie co to bufor i jak wyliczyć odpowiednią pojemność to już w ogóle będzie cyrk .

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2019 o 18:09, sobol napisał:
Gdy np. producenta poniesie fantazja i dla kotła 10 kW zażyczy sobie bufora o pojemności 1500 litrów. Wówczas duże zapotrzebowania budynku pomoże nam zbić pojemność do np. 800. Norma 303-5 :2012 wynikająca z wzoru na minimalną pojemność zasobnika, ma tu pierwszeństwo przed widzimisię kotlarza.

.

 

W tym co wrzuciłem stoi że producent określa. Tak też w instrukcjach jest, podają minimalny rozmiar. I co dalej? W kotle który chce instrukcja mówi o minimalnej pojemności bufora i dobija tym ze bez takowego gwarancja traci ważność :) a nie... Czekaj. Napisane jest że instalacja niezgodna z instrukcją uchyla gwarancję. Trzeba czytać instrukcje... dystrybutor Defro ci nie zainstaluje HG bez gorzelni 2500l. Warunków gwarancji nie czytałem ale bankowo jest tak samo bo dla Optima DS określają bufor minimalny a w każdej gwarancji jest że musi być zgodnie z instrukcją.

Dobrze ze to co chce ma mieć wersję bez bufora i mogę sobie wziąć rozmiar z 50cm. Kocioł pod bufor mi ogarnie na mocy minimalnej z 580l grzanie ale oni zaladowali do instrukcji 1500l.tylko norma ich ogranicza w kwestii formuły do której oni muszą podać stalopalnosc. Viadrus ma nominalna dana 2h... Tylko ten kocioł raczej taka ma :) o ile nie gorzej przy sosnie

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

W dniu 22.12.2019 o 19:25, lukk9314 napisał:
im zejdzie do tego zanim urzędnik uświadomi sobie co to bufor i jak wyliczyć odpowiednią pojemność to już w ogóle będzie cyrk .
 

 


Tutaj wygląda na to że gwarancja jest wiążąca i to co w niej napisane. Kocioł który nie ma zapis że 15kW ma mieć 700l i dziękuję. Raczej jest po zawodach. W zapisach z normy które dałem też coś tak wynika. Trzeba resztę tego dokumentu przeczytać a ja raczej nie będę musiał wydawać 130pln za dostęp.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DzonyZerg napisał:

 

W tym co wrzuciłem stoi że producent określa.

 

 

 

Nie, stoi, że „ustala się”. Na podstawie wzoru „się ustala”.

Owszem, dla zachowania gwarancji, warto się trzymać wymogów określonych przez producenta. Dla zgodności z przepisami, oblicza się wg wzoru. Jeśli urzędnik pójdzie na łatwiznę i będzie się upierał przy danych z instrukcji kotła, będzie ciężka przeprawa, ale do przebrnięcia. Może się oprzeć nawet o niezawisły sąd. Niestety, tam się raczej chadza po wyrok. Sprawiedliwość poparta wiedzą rzadko w tych przybytkach przebywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Moim zdaniem nikt nie będzie liczył ile masz szczytowe. Muszą przyjąć że kocioł nie jest przewymiarowany i dziękuję. Tylko bufor o tak wyznaczonym rozmiarze jest spory.

Z kolei gdyby tak przyjąć to dla ww kotła wymóg prawny to 360 a oni wbili 700.

To technicznie nie jest już mój problem, choc jeszcze nie jest to całkiem przesadzone.

Kupię kocioł i pewno dopiero tutaj będę siedział w połowie 2021;] chociaż tak się wkrecilem w temat że ojej:) ostatnio kupowałem ekogroszek w 2009 i wtedy mnie tutaj ostatnio widzieli;] Tylko teraz to HG i zasypowce. To już inna bajka :) przyjemna

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo dla swojego 10 kW, życzy sobie 600. To mieści się w ramach rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj to juz jest nic takiego. Bodaj od 500 do 1000l to skacze gdzieś co 200 pln na 200l. Nie ma tragedii, najgorzej z wysokością i szczerością drzwi, ewentualnie problemem by przecisnac.
U mnie drzwi 75 a wysokość 194. Tragedia. Bo na drzwiach opiera się ściana pod schodami. Ani wstawić nadproze ani nic. I tak raczej biorę 800 to będę musiał okno i mur w piwnicy rozbierac. Całe szczęście że okno szerokie. Jedno jedyne.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja się tam nie spieram ale po 2022 roku urzędnicy będą mieli więcej problemów niż bufor 500 l mniejszy.
Po za tym czy 2x300 to według niego będzie 600 l czy jeszcze nie ?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być jeszcze palący. Póki powietrze się nie polepszy to będzie te swoje "polonishe luftt sheise, dotacjonen halt, ojro nein"

Zamiast trochę podzwonic tu i tam po dotacje, robić do porzadku i żyć jak dumny potomek Piasta na swojej ziemi, to mentalność Drzymały, czyli meksykańca na przedmieściach Los Angeles. Sheise Repuiblic da jeszcze kredyt specjalnej troski na 15 lat i za bufor będzie rata miesięczna tyle co za bilet na tramwaj. Cwu będzie można mieć tanio a grzać raz na 4 dni a kocioł bankowo dużo sprawniejszy. To raczej dla naszego dobra.

2x300 nie wystarczy bo to taka trochę lipa z tymi buforami. Nazwa nazwą a pojemność załadowcza zawsze niższa niż numerek koło słówka PSM czy jak tam nazwa ten swój baniak

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.