Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Remoterm Skid Gs/ds - Pid, Sens Przerabiania


Sunsu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć czy w mojej sytuacji jest sens inwestowania w sterownik pid z czujnikiem spalin, teraz mam zwykły TECH-24 z nadmuchem.

 

Posiadam kocioł Remoterm Skid 17,5kw niestety górno-dolniak( :wacko:), ale górny wylot został zatkany. Paliwo to węgiel orzech, palę od dołu, przed każdym dosypaniem przesuwam cały żar na tył pieca pod samo ujście, i wsypuję węglarkę.

Moim głównym problem jest bardzo duża ilość dymu z komina co przekłada się na słabe spalanie(15kg starcza na jakieś 8-9h). Mój dom to ~75m2 stary, są wymienione okna + połowa domu jest ocieplona od wewnątrz wełną, poddasze jest nieużytkowe, nieocieplone(w wakacje będzie kładzione 30cm wełny). Sama instalacja jest bardzo prosta, jedna pompa CO, 5 grzejników, i boiler na wodę użytkową. Ustawione 62 stopnie sterowniku.

 

Myślałem o zlikwidowaniu nadmuchu(to chyba byłaby najlepsza opcja, szczególnie że przy rozpalaniu w ogóle nie używam wentylatora, i dymu prawie brak, a w środku jest cały czas cały ogień), tylko to się wiąże z totalną przeróbką kotła czyli wycięciu klapki w drzwiczkach popielnika, wywierceniu otworów w zasypowych na dodatkowe powietrze. Chciałbym jednak uniknąć takich operacji.

Chcę spróbować też wyłożyć kocioł cegłą szamotową żeby żar nie był rozsypany na całej powierzchni rusztu, tak żeby na raz nie palio się za dużo, teraz mam wrażenie że dobrze rozpalony żar jest głównie w środkowej części, a ten po bokach prawie zawsze jest trochę ciemniejszy, wydaje mi się że to też jest problemem, ale nie wiem czy dobrze kombinuję.

 

Wymiana samego kotła na normalny, po prostu dobrze działający niestety nie wchodzi na razie w grę, no chyba że te moje próby ratowania sytuacji są całkowicie bezsensowne. Dodam ze obecny został kupiony w ~2011r, wtedy w domu nie było nawet grama jakiegoś prawdziwego ocieplenia, dlatego ma 17,5kw co chyba też jest problemem, bo jest za duży(?).

 

Sterownik który chciałbym ewentualnie zakupić to IE72, na allegro jest po 299zł razem z czujnikiem spalin. Niestety jest bardzo mało informacji na jego temat, inny to ST-24/81 ~450zł. Więcej sterowników tak do 500zł z czujnikiem nie znalazłem.

MDg5VYm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego musisz zrobić sobie palnik z cegieł szamotowych. Konstrukcja Twojego kotła jest zbliżona do mojego z tym że ja mam już w drzwiczkach klapke na powietrze. Używam też sterownik z Pid-s. Mogę powiedzieć że fajnie trzyma dmuchawa ale dużo szybciej wypala się zasyp. Dlatego od następnego sezonu kupuje miarkownik ciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz.

 

Chyba w to pójdę, jednak palenie miarkownikiem ma o wiele więcej pozytywnych opinii, pid mocno mieszane.

Nie wiedziałem że te klapki można po prostu kupić, tylko teraz który rozmiar? Na allegro są takie:

http://allegro.pl/klapka-miarkownika-regulator-ciagu-powietrza-i7200573756.html - 100 x 65 mm

http://allegro.pl/klapka-miarkownika-regulator-ciagu-powietrza-i7179979949.html - 140 x 65 mm

http://allegro.pl/klapka-miarkownika-regulator-ciagu-powietrza-i7179980449.html - 180 x 65mm

 

Korzysta ktoś może z elektronicznego miarkownika ciągu KEPAS? Wiem że też jest znany i bardzo popularny UNISTER, ale chyba ten pid czyli stopniowe zamykanie jest lepsze.

http://allegro.pl/kepas-elektroniczny-miarkownik-ciagu-pid-i7172008805.html

Nie wiem czy taki zwykły mechaniczny będzie się dało łatwo zamontować w tym piecu.

 

Czy przy paleniu miarkownikiem konieczne będzie wywiercenie dodatkowych otworów w drzwiczkach zasypowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozmiar klapki należy dobrać do mocy kotła i ciągu kominowego. Ten 140 powinien być ok ale sam musisz podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz.

 

 

 

Czy przy paleniu miarkownikiem konieczne będzie wywiercenie dodatkowych otworów w drzwiczkach zasypowych?

 

W Twoim przypadku tylko wytniesz otwór w drzwiczkach popielnika i tam wstawisz klapkę miarkownika.Jeżeli palisz węglem od dołu nie możesz podawać powietrza górą,bo rozpali się cały zasyp,drzwiczki zasypowe zostawiasz całe bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar klapki ogranicza rozmiar twoich drzwiczek popielnikowych,kolega chyba pomylił rozmiar palnika szamotowego w cm2,co akurat uzaleznione jest od mocy samego kotła i własnie ciągu. Klapkę,rozetę PW takze mozesz dokupic na all...o,lub dorobic we własnym zakresie. Przydaje sie do drewna w dolniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że większość osób z forum miała inaczej?Wszystko przyjdzie z czasem,czytać i przyswajać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.