Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Plus 30 usprawnienia


Kris19760817

Rekomendowane odpowiedzi

 

Znalazło się trochę czasu więc co nieco napiszę.Może komuś się przyda.

 

W 2010 roku padł stary piec. Miałem do ogrzania 200 m wg ciepła właściwe ale wtedy nic na temat palenia i ogrzewania nie wiedziałem. Wcisnęli mi zatem takiego potworka. Kotłownia zarządzał Tata, wrzucał kilka łopat, kilka godzin było ciepło a potem lodownia.Dom był nie ocieplony a grzejniki tylko z zaworami. 3 lata temu ociepliłem dom, założyłem termostaty.

I przeróbki w kotle:

Wywalenie dmuchawy i założenie dmuchawy wentylatorowej 12 V i sterownika obrotów PWM

Zmniejszenie komory zasypowego do rozmiarów 23x15 użyłem cegieł szamotowych z marketu

Budowa palnika z cegieł szamotowych 

Pierwszy kanał wymiennika obudowany do połowy wysokości płyta szamot 15 mm, zostało 3 cm przelotu

Zaślepione górnego przelotu nad pierwszym wymiennikiem cegła szamotowa aby powstał DS

Zespawanie z blachy 5 mm podstawki pod cegłę od strony wentylatora aby ruszt ruchomy mój mógł się wychylać a powietrze mogło wpadać pod ruszt wodny

I tyle pokrótce bo dołożyłem jeszcze automatyczne rusztowanie z silnika wycieraczki, transformatora 12 V oraz Auraton 100.

Teraz przepalamy raz dziennie , o 16 start i 10 kg węgla + trochę drewna na rozpałkę daje komfort cieplny do następnego rozpalenia.

Przy dużych mrozach spalany jest 25 kg worek groszku Ziemowita  i to wystarcza.

Temperatura w pomieszczeniu około 23 stopnie bo rodzina ciepłolubna .

Mam trzy termometry i na nich temperatura na kotle, powrót oraz temperatura spalin.

Jestem bardzo zadowolony z poczynionych modyfikacji.zuzycie opału na poziomie 4 ton na sezon od września do prawie maja.

Pozdrawiam 

Krzysztof

4fd15961452194793906aef98474.jpeg

1572201759854.jpg

IMG_20191027_130752_resized_20191027_021032256.jpg

IMG_20191027_130602.jpg

IMG_20191027_130641_resized_20191027_021031847.jpg

IMG_20191027_130722_resized_20191027_021032066.jpg

IMG_20191027_130609_resized_20191027_021031456.jpg

IMG_20191027_130810_resized_20191027_021032505.jpg

IMG_20191027_130618.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - przelot m tylko 3 cm bo kanały mają po 6cm . Na miarkownik próbowałem ale nie podnosił klapki nawet jak temperatura spadła powrót 15 stopni od zadanej ale tłumaczyłem to sobie że był wkręcony przez przejściówkę w miejsce termometra.

Dmuchawa wentylatorowa 12 V ledwie dmuch bo steruje ja Ściemniaczem PWM więc działa to jak na naturalnym ciagu.

Płomień bo stabilizacji jest krótki i wpada w kolor niebieski.

I nareszcie nie ma smoły na wymienniku tylko lekki puch po tygodniowym paleniu.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze dane dmuchawy:

Jest ona plastikowa, ale przy takim montażu i malutkim wlocie do środka kotła poprzez kawałek kanału że zwiniętej blachy 0.8 mm .

Gdy dmuchawa nie pracuje płomyk cały czas jest w palniku.

Dmuchawa wentylatorowa; JD12032LX12HS; 120x120x32mm; ślizgowe; 12V; DC; 48,5m3/h; 43,8dB; 600mA; 1900RPM; 3 przewody; JINGA ELECTRONIC; 280mm

Płaciłem dwa lata temu około 30 zł z przesyłką.

Moduł regulatora PWM - ściemniacz LED

Moduł sterownika, generatora PWM umożliwiającego regulację mocy dla odbiorników (urządzeń) zasilanych stałym napięciem DC. Poprzez zmianę współczynnika wypełnienia efektywnie i łatwo zmieniamy moc z małymi stratami. Idealny do sterowania: jasnością świecenia listwami diodami LED, żarówkami, silnikami elektrycznymi itp

Za to też około 30 zł

A zasilać 12 V miałem z zapasów.

Taki zestaw pracował u mnie cały zeszłoroczny sezon.

Stąd wiem że się sprawdził i mogłem podliczyć spalanie za cały sezon bo kupowałem workowany węgiel.

Jest to na tyle bezproblemowe że operuje tym na co dzień mój 75 letni tata. Ja tylko dokładam węgla na wieczór.

Pozdrawiam 

Krzysztof

f_27533.jpg

pobrane.jpeg

pobrane (1).jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast inspiracje do przerobek czerpałem z forum i moich partyzanckich zamiłowań do tworzenia czegoś z niczego.

Mam oczywiście czujniki czadu ale nigdy jeszcze nie piszczały chyba że bateria siadała.

Kocioł jest bardzo sterowalny.Wegiel nie zasypuje palnika . Nie wiesza się.wiec naprawdę zdaje to egzamin.

A komora zasypowego malutka to musi być groszek i do tego płomienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo,

Właśnie wróciłem do domu.

Kocioł ma górną wyczystke wkładam kawałek silki takiej płyty do obróbki kominków bo mi zostało parę płyt z dziurką i obserwuje,

Powietrze wtórne doprowadzone jest z góry kanałem po starej dmuchawie rura 1 cal -+ kolanka+ Zawór odcinający,dmuchawa jest tam malutka na 12 V i wydajności do 5 m/h 

Dym lekko szary widać do 2 godzin po rozpaleniu, winny jest wlot w kształcie prostokąta oraz ruszt wodny, potem tylko widać że powietrze tak jakby drgało nad kominem.

Nie poprawiam kształtu wlotu do palnika bo jest on złożony z cegieł 6 cm i nie chce ich osłabiać, a całej płyty jak Piecuch nie próbowałem choć może na przyszły rok mnie podkusi.

Dół rury PW jest pod dolną płytka szamotową która ma szczelinę około 5 mm szerokości oddalona od krawędzi palnika o około 3 cm aby nie popękała, bliżej krawędzi pękała.

Taki ściemniacz może sterować obrotami dmuchawy np w aucie, trzeba tylko wpiąć przed turbinę.

IMG_20191028_205845.jpg

IMG_20191028_210257.jpg

IMG_20191028_210435.jpg

IMG_20191028_210319.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

Zapewne jeszcze masz coś co wyłącza obie dmuchawy po wypaleniu paliwa ? Aco do PW nie myślałeś o " szczelinie- dyszy Piecucha" ? Bardzo fajnie to działa i upraszcza konstrukcję. Ups... Dopiero do mnie dotarło, że coś w ten deseń właśnie masz, tylko z odzielną dmuchawą...  Na jednej pewnie zbyt mało powietrza tam docierało ? No i jeszcze jedno ciekawi mnie samo palanie. Rozumiem, że obie dmuchawy pracują na stałych obrotach z mniej więcej stałą mocą, jak więc sterujesz temperaturą na instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę :)

kocioł sterowany jest sterownikiem IE 26 bo stary Tech odmówił współpracy.on ma wyjście na sterowanie wentylatora, tam mam wpiety zasilacz 12V do niego ściemniacz a do niego wentylatorki.bo inaczej sam sterownik dawał za duże obroty dmuchawy.zobacz  że ja główne powietrze podaje przez drzwiczki naprzeciwko palnika a w przypadku dyszy Piecucha musiałbym ta dmuchawkę do PW odpiąć i zamknąć zawór aby kocioł był szczelny a główną dmuchawę przełożyć do drzwi popielnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszt wodny mozesz odizolować - wysarczy wyspawać taką nakładkę z grubych pretów fi 10mm i połozyć to nad ten ruszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda ale jak pisałem - rozpala tata.I tak się dziwię że to ogarnia bo swoje latka ma.

Poza tym ta odrobina dymu aż mnie tak nie popędza do tego abym stał się orędownikiem super spalania.

Procedura rozpalania:

Drewienko pocięte na szczątki 15 cm na to węgiel, rozpalamy palnikiem gazowym, pod nakładką na ruszt.potem na ciągu naturalnym pali się kilka minut i zamykamy drzwi popielnika.wlaczamy sterownik na 75 stopni, piec po około godzinie osiąga 70 stopni i rusza grawitacja , tak działa to jeszcze z godzinkę i włączamy pompę a sterownik ustawiamy na 65 i już on przejmuje nadzór aż do  wypalenia.

Pompa  na sterowniku ma się włączyć jak będzie 45 stopni ale żeby zapobiec zalewaniu kotła zimną wodą założyłem na kablu do pompy wyłącznik z lampki nocnej i w każdej chwili mogę ją włączyć lub wyłączyć.

IMG_20191028_210637.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ciąg kominowy masz i tak bardzo dobry. Skoro na tak ciasnym palniku, bez klapy skrócomego obiegu kocioł potrafi się rozpędzać bez dmuchawy... Trochę upierdliwa tylko obsługa związana z pilnowaniem pompy. Ale pewnie już nad tym myślisz... 

Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie, bo widzę, że wiesz coś o elektronice a przynajmniej więcej niź ja... Czy podobnym regulatorem jak ten dimmer, tylko przeznaczonym do prądu przemiennego można regulować wydajność pompy co.. Mam co prawda grundfosa z 3 biegami ale wydaje mi się, że nawet na pierwszym wydajność jest zbyt duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu kupiłem 2 używane pompy Alpha Grundfosa w cenie jednej nowej i żałuję że nie kupiłem tego wcześniej.Spora elastyczność pracy i baaaardzo mały pobór mocy.Przy moim paleniu ciągłym pompa chodzi na mocy 3-4W (zakres 1-18W) i to wystarcza na opędzenie całego układu razem z piętrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tyle włożonej pracy to dymienie przez 2h jest słabym efektem. Posiadam kocioł niemal identycznej budowy, więc może będę w stanie coś podpowiedzieć. Przy odpowiedniej ilości rozpałki oraz dawki powietrza z komina nie powinien wydobywać się widoczny dym po 10 min od odpalenia. U siebie podczas rozpalania czekam aż wytworzy się spora warstwa żaru i dopiero robię załadunek. Zrezygnowałem ze zmniejszonego paleniska i zamiast samego groszku mogę teraz spalać groszek+orzech+kostka. Powietrze wtórne podaję nad zasyp.

@Kris19760817 jeśli możesz to nagraj filmik jak wygląda płomień w palniku podczas rozpalania i na stabilizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że nie jest idealnie:)

Plusem jest to że mało spala, a pracy przy nim rozłożyła się na klika sezonów grzewczych. Pomału się poznawaliśmy.

Carinus ma rację -pompy  z elektroniką to przyszłość.

SONY23

Ręczne włączenie pompy można zastąpić przekaźnikiem czasowym z opoznieniem- jak będę miał chwilę to się tym zajmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można coś poprawić, ale skoro kolega jest zadowolony to super.

Przy okazji zamieszczam płomień z dzisiaj, zasyp groszek plus 2kg kostka, kocioł doszedł do zadanej i stabilizuje się na stałej szczelinie.

PS. Po zamknięciu górnej wyczystki płomień jest zdecydowanie krótszy.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam twoją pracę - i tak udało ci sie bardzo dużo osiągnąć w porówaniu z tymi co palą bez zadnej ceramiki ...

Jesli mogę pomóc - w kwestii sterowania pompami -  ja mam zrobione tak grzanie c.w.u  (ciepła woda)  ze mam taki sterownik + 2 czujniki - na wejsciu wody z pieca i na wyjsciu - i ustawiam to tak ze obie temp moge ustawić jak chce-  jak temp na wyjsciu osiagnie np odpowiednią temp np  49;c sterownik wyłacza pompe - aby boiler odebrał ciepło z weżownicy a jak temp spadnie o ustawioną histereze - czyli np jeszcze 5 stopni mniej - bo to ciepło odebrał boiler wtedy pompka sie załacza - napompuje dalej ciepłą wode i potem sie juz wyłącza.

powoduje to bardzo duze oszczednosci w prądzie - pompa nie chodzi bezsensu a ciepło jest przechwytywane.  - 

Sterownik nazywa sie IE21 -kosztował 79zł _+ dodatkowy czujnik 30zł - ma też temp załaczania regulowaną w pełni, czasówki, alarmy przekroczenia temp. - np gdy piec sie by nadto rozbujał i doszedł np do 95'c sterownik zalacza ci wtedy pompki na stałe - i przez to wychładzasz piec aby nie zrobił kuku. - naprawde fajna sprawa jak za 100zł z hakiem . Aukcja wygasla ale wklejam linka

https://archiwum.allegro.pl/oferta/sterownik-pompy-co-cwu-podlogi-antystop-alarm-5w1-i5640272083.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikkei

Dzięki ale sprostuje.pompa jest jedną i sterowana jest sterownikiem kotła .odcinam do niej prąd aby kotła nie zalewała zimną wodą . To taka moja ochrona powrotu kotła.teraz to odcięcie jest zrobione pstryczkiem a docelowo zrobię na przekaźniku opóźniającym.

W weekend zrobię zdjęcia komory zasypowej , autorskich zawirowywaczy i może uda się zrobić film płomyka.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I są zawirowywaczy , a tak naprawdę dzielą kanał na pół i dociskają strugę spalin do ścian wymiennika.mam trzy wąskie bo otwór wyczystki górnej jest wąski.

Jak widać to paski blachy 1.5 mm po dwóch stronach nacięte i włożony kawałek pręta gwint. Skręcony śrubami po dwa na stronę .

Zawieszone to  jest na pierwszym kanale wymiennika.

IMG_20191102_110134.jpg

IMG_20191102_110123.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje jeszcze dwa filmy:

Jeden przy rozruchu około 15 .10

Drugi z teraz czyli 2, 5 godziny później

Temperatury że zdjęcia dotyczą kotła już rozgrzanego na ustabilizowanej instalacji.

Lekki szary dymek -przez godzinę potem tylko falujące powietrze 

1572712962896.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze do kompletu komora zasypowego. Aby cegły się nie poskładały naciąłem na ich górze rowek i połączyłem je paskiem blachy 1.5 mm.

Od blachy kotła są oddzielone wełna mineralna, szczeliny przy palniku podobnie a czasem uszczelniałem starym sznurem od drzwiczek.

Smoła spływa do żaru i się wypala a część znalazła sobie ujście i zbiera się w popielniku. Kocioł czyszczę w sobotę to i odłupuje plaster smoły z podłogi popielnika.

IMG_20191102_145235.jpg

IMG_20191102_145224.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy potrzebuje pomocy elektryka.na przewodzie ze sterownika do pompy potrzebuje założyć przekaźnik rewersyjny aby opóźnić załączenie pompy o 2 godzin. To mój sposób na ochronę powrotu przy codziennym przepalanie.

Proszę Łopato logicznie wytłumaczyć mi ten schemat.

 

fif79.thumb.gif.dc69149ff6e5854151a3bfa9a7ec68f0.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.