Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Antracyt + Pid


vernal

Rekomendowane odpowiedzi

..

Palenie antracytem ma jednak jedną wadę - 15-20 min bez nadmuchu i piec wygasa. Antracyt gaśnie. Pewnie też zaobserwowaliście ten mały mankament. Na eko-groszku palenisko będzie się cały czas tliło. Piec tak ustawiłem - po długich próbach - że nie osiąga max zadanej temperatury , cały czas pracuje. nie ma więc przerw w czasie których antracyt lekko przygasa .

..

pozdrawiam "palaczy" :)

 

pozwoiłem sobie zacytować najsmaczniejszy kawałek,

zgadza sie, to mankament, którego i ja nie mam a za sprawą PID wlasnego wykonania o czym wszyscy zainteresowani wiedzą od dawna. (natomiast nie dotyczy on do końca kotłów o większych mocach gdyż tam taka wielkość żaru ma decydujące znaczenie dla dłuższego tlenia paleniska antracytowego)

 

jesli chodzi o nadmuch w skali 1..10 i jest 10, oznacza to ze jest mały/słaby ciąg albo mocno ograniczony, wtedy ten nadmuch 10 jest niezbędny.

 

U mnie pojawiła się syt. odwrotna - komin jest jak tunel dla pociągu i przymkniecie kryzy na wentylatorze do 80% nie załatwia sprawy tak dobrze jak przymknięcie tej kryzy na wylocie spalin do 80% możności przymknięcia :)

jest różnica i to wcale nie pozytywna na klapkę wentylatora....

 

dlatego w ubiegłym sezonie fascynowałem się 100% nadmuchem, ale nie byłem świadomy 90% przytkanego wylotu spalin i tęsknię za tym właśnie, więc bedzie trzeba cos z tym zrobic (w sobote nie zdążyłem)

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciąg w kominie mam bardzo dobry , komin jest nowy od podstawy do wierzchołka (przenosiłem kotłownie :( ) ale piec jest stosunkowo niewielki i powierzchnia paleniska również jest mała stąd konieczność maksymalnego wykorzystania paleniska i duża ilość powietrza zewnętrznego. I jeszcze jedna rzecz o której nie napisałem wczesniej , trzeba tak dobrać ustawienie na szybrze w kominie i ilości powietrza z nadmuch żeby antracyt palił się błękitnym płomieniem , nie czerwonym , wtedy uzyska sie najlepsze spalania, temperaturę i antracyt się nie szlakuje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co do dmuchawy to tylko 1 dzień paliłem z dmuchawą 100% (zakres regulacji od 20 do 100), już po jednym dniu wiedziałem że 100 to za dużo i doszedłem do wartości 50%, ona wg mnie jest u mnie najlepsza. Komin czysty i co najważniejsze suchy, jedynie 2mm osad na ściankach, po dotyku palcem odlatuje od ścianek, wymiary 25 x 25 cm długi na ok 10 m.

 

O ile wartość dmuchawy dla palenia miałem czy też eko jest stanowczo za duża, o tyle dla antracytu nie. Ilość paliwa w porównaniu z tradycyjnymi paliwami jest mówiąc delikatnie DUŻA, często jest to warstwa ok 8 cm, czasami więcej to dmuchawa na 50 % to za mało aby mogła się dostać do górnej warstwy paliwa na palniku, a sam palnik u mnie to szer 32 dł 28 i wtedy przydałby się nadmuch w okolicach 100%, chociaż na jakiś czas. Szkoda że nie można modulować mocy dmuchawy tak, że co ok 10 min dmuchawa na max na 3 min.

 

Jedynie co moge wycisnąć z mojego sterownika to dmuchawa w trybie praca, w trybie podtrzymania, dmuchawa przed (60 sek) i po(60 sek) podaniu, ale to i tak chyba dość dużo jak na standardowy sterownik bez PID`ów i innych bajerów.

 

Mam nadziej że prace na nowym palnikiem rozpoczną się pod koniec tygodnia, a opis w przyszłym tygodniu. Co do samego palnika w retorcie to jak ktoś ma możliwość odlania palnika z żeliwa na wzór Harmana, z tą różnicą że okrągły to może być ciekawie.

 

OT. Wszystkich producentów kotłów na paliwa stałe powinni na 1 minutkę powiesić za orzeszki za głupoty które wpisują w rubryce sprawność kotła :angry:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Od godziny 15:35 ustawiłem podawanie antracytu na 12 sek przy nie zmienionym czasie przerwy pomiędzy podawaniami.

Czyli chciałem zwiększyć moc cieplną kotła dwukrotnie. Pomimo zwiększenia wydajności dmuchawy do prawie jej maksymalnej wartości, po godzinie okazało się, że nie dam rady spalić tej porcji antracytu, bez przesypywania się niedopalonych kawałków.

 

Zmniejszyłem podawanie do 10 sek.

Co daje zużycie 18,53 kg antracytu na dobę i teoretycznie średnią moc cieplną 6 kW dla pracy ciągłej kotła.

 

I tak zostaje do jutra, plus ewentualne korygujące nastawy dmuchawy. ,,,,

 

Dziś w ekspresowym skrócie.

 

Godzina 7:41 sprawność 67,53%

Godzina 16:10 sprawność 66,62%

Godzina 21:41 sprawność 66:40%

 

Czyli sprawność wzrosła o około 10%.

Średnia moc cieplna kotła 3,99 kW ( przyjąłem najniższą wartość sprawności)

 

 

Dziś już nic nie będę w kotle zmieniał, ale rano wrzucam z powrotem wszystkie moje udoskonalenia do wymiennika i porównamy wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kołnierza retorty się niepowiodła. Kołnierz rzeczywiście ma większą średnicę, ale prawdopodobnie przy kompletowaniu kotła pan w fabryce się pomylił i dał od większego. Jest ponad 1,5 x większy.

Teoretycznie montaż większego kołnierza powodował by wpadanie opału do kanału powietrznego i jeszcze gorsze dotlenienie środka paleniska.

Przypomniałem sobie post Andrzeja M ( pozdrawiam )o pomyśle montażu stożka na środku paleniska. A gdyby zamiast stożka dodatkowo dotlenić środek?

Mój pomysł polega demontarzu obecnego kołnierza , montażu kryzy na której zamontuję większy kołnierz. Dodatkowo kryza będzie miała szczeliny do wewnątrz, przez co powstaną dwa okręgi dostarczające powietrze.

Kryzę najprościej (tak myślę) można dopasować z kołnierza kotła o mniejszej mocy (mniejsza średnica). Powstało by palenisko o większej mocy, co pozwoliło by na dłuższe spalanie antracytu z jego dopaleniem na drugim okręgu.

Co sądzicie o moim pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co do dmuchawy to tylko 1 dzień paliłem z dmuchawą 100% (zakres regulacji od 20 do 100), już po jednym dniu wiedziałem że 100 to za dużo i doszedłem do wartości 50%, ona wg mnie jest u mnie najlepsza. Komin czysty i co najważniejsze suchy, jedynie 2mm osad na ściankach, po dotyku palcem odlatuje od ścianek, wymiary 25 x 25 cm długi na ok 10 m.

 

O ile wartość dmuchawy dla palenia miałem czy też eko jest stanowczo za duża, o tyle dla antracytu nie. Ilość paliwa w porównaniu z tradycyjnymi paliwami jest mówiąc delikatnie DUŻA, często jest to warstwa ok 8 cm, czasami więcej to dmuchawa na 50 % to za mało aby mogła się dostać do górnej warstwy paliwa na palniku, a sam palnik u mnie to szer 32 dł 28 i wtedy przydałby się nadmuch w okolicach 100%, chociaż na jakiś czas. Szkoda że nie można modulować mocy dmuchawy tak, że co ok 10 min dmuchawa na max na 3 min.

 

Jedynie co moge wycisnąć z mojego sterownika to dmuchawa w trybie praca, w trybie podtrzymania, dmuchawa przed (60 sek) i po(60 sek) podaniu, ale to i tak chyba dość dużo jak na standardowy sterownik bez PID`ów i innych bajerów.

 

Mam nadziej że prace na nowym palnikiem rozpoczną się pod koniec tygodnia, a opis w przyszłym tygodniu. Co do samego palnika w retorcie to jak ktoś ma możliwość odlania palnika z żeliwa na wzór Harmana, z tą różnicą że okrągły to może być ciekawie.

 

OT. Wszystkich producentów kotłów na paliwa stałe powinni na 1 minutkę powiesić za orzeszki za głupoty które wpisują w rubryce sprawność kotła :angry:

 

Pozdrawiam

 

CooleR ja paliłem 2 zimy 100% dmuchawy (nie bylo wcale duże zuzycie, tak niskie jak teraz) aż do czyszczenia komina na początku tej zimy....

 

i ja bym odróżnił 100% dmuchawy z przysłoną na miałowcu od regulowanej wydajności wentylatora obrotami - gdyż to stanowi hamulec prawie jak szyber, z tą różnicą, że to nie szyber :) bo nie na wylocie spalin...

 

u mnie przy warstwie 8-12cm ! nawet ! nadmuch jest 20% i to wystarcza! Zuzycie mam około 12-15kg na dobę a w nocy miałem -6 st. C ! zuzycie opału wcale mi sie nie zmieniło a to oznacza, że marnuje za duzo w cieple dni, cieple czyli okolice +2, +4 st. C. Przy lekkich minusach od w zasadzie okolic 0 juz na minusy - problemu z 20% nadmuchu przy grubej warstwie nawet 10cm NIE MA!

 

Mysle jednak o sterowaniu szybrem z PLC ze sterownika (dołożenie funkcji i przekaźniczka) to bedzie lepsze niz sterowanie wentylatorem ktory dławi spalanie antracytu.

 

Wydaje mi sie to bezkonkurencyjnym pomysłem do wszystkiego co jest obecnie czyli regulacja wyłącznie nadmuchu.

 

Natomaist musze sie pochwalic uruchomieniem zdalnym aplikacji PID, od wczoraj wieczorem moge sterować kotłem z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do internetu (i jakiejs windy)

Odbywa sie to na zasadzie pulpitu zdalnego. Pracuje jeszcze nad tym aby to uruchomic przez web ale poki co mam jakies problemy z portami i routingiem wiec musze to odłożyc do wiecej czasu.

 

W kazdym razie sterowanie z jakiegos lapka na wczasach czy systemu z komórką z win jest ok. Ogladanie jednak całego interfesju z komórki mija sie z celem.

 

Wiem ze sa takie sterowniczki,,ale nie do antracytu, wiec jestem zadowolony.

 

W podsumowaniu moge dodac ze u mnie ciąg jest przeogromny skoro niebieski płomien osiagam przy 20% dmuchawy, zastanawialem sie długo nad sterowaniem

dmuchawą obrotami ale ostatecznie odrzuciłem to w przypadku antracytu, To jest nieporozumienie.

Tylko ograniczanie przysłoną oraz manipulacja szybrem co odczułem na własnej skórze...

 

pozdrawiam

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kołnierza retorty się niepowiodła. Kołnierz rzeczywiście ma większą średnicę, ale prawdopodobnie przy kompletowaniu kotła pan w fabryce się pomylił i dał od większego. Jest ponad 1,5 x większy.

Teoretycznie montaż większego kołnierza powodował by wpadanie opału do kanału powietrznego i jeszcze gorsze dotlenienie środka paleniska.

Przypomniałem sobie post Andrzeja M ( pozdrawiam )o pomyśle montażu stożka na środku paleniska. A gdyby zamiast stożka dodatkowo dotlenić środek?

Mój pomysł polega demontarzu obecnego kołnierza , montażu kryzy na której zamontuję większy kołnierz. Dodatkowo kryza będzie miała szczeliny do wewnątrz, przez co powstaną dwa okręgi dostarczające powietrze.

Kryzę najprościej (tak myślę) można dopasować z kołnierza kotła o mniejszej mocy (mniejsza średnica). Powstało by palenisko o większej mocy, co pozwoliło by na dłuższe spalanie antracytu z jego dopaleniem na drugim okręgu.

Co sądzicie o moim pomyśle?

ja uwazam ze to dobry kierunek i chyba jest to precedens dla retortowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w ekspresowym skrócie.

 

Godzina 7:41 sprawność 67,53%

Godzina 16:10 sprawność 66,62%

Godzina 21:41 sprawność 66:40%

 

Czyli sprawność wzrosła o około 10%.

Średnia moc cieplna kotła 3,99 kW ( przyjąłem najniższą wartość sprawności)

 

 

Dziś już nić nie będę w kotle zmieniał, ale rano wrzucam z powrotem wszystkie moje udoskonalenia do wymiennika i porównamy wyniki.

Andrzeju, dostaję drgawek na wszystkie setne procenta, czy mogę liczyć na mega skrót wzoru jak wyliczasz te sprawności kotła? moze i trza poszperac i se przypmniec ale nie mam w sobie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OpenOffice.org Calc

 

 

miałem na mysli wzor fizyczny, nie narzedzia,

w kazdym razie chodzi mi o metodyke liczenia co i jak bierzesz pod uwage

 

z tego co wiem, istnieje legenda ze nawet producenci kotłow idą do szamana zeby im wywróżył jaka jest sprawnosc tego co sprzedają :)

dzieki z gory

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na mysli wzor fizyczny, nie narzedzia, ,,,,

 

Montez niestety ripostą, to Cię nie pobije. Masz niesamowity talent w doborze słówek.

 

 

Wartość teoretyczna:

 

1 - ilość spalanego paliwa na dobę (kg)

2 - mnożymy przez

3 - deklarowana wartość opałowa paliwa przez sprzedawcę (MJ) :rolleyes: ( nie mylić z ciepłem spalania opału)

4 - mnożymy przez

5 - sprawność kotła (%) :) :D :lol: :lol: :lol:

6 - dzielimy przez

7 - 3,6

8 - dzielimy przez

9 - 24

 

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Przyszła przesyłka z antracytem, zatem dzisiaj zaczynam działać.

Szczerze powiedziawszy to zastanawiam się na jakich parametrach zacząć go palić ale chyba zacznę od podawania ręcznie (5 sek), a czas przedmuchu ustalę po obserwacjach retorty, dmuchawa 50% przesłony, szyber max zamknięty.

Pracę pieca ustawie tak jak ekogroszek, czyli temp pieca 61, z możliwością wejścia w podtrzymanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można to do dorzucę parę informacji i własnych doświadczeń przy spalaniu antracytu.

 

Szlakowanie - jest związane z niedopaleniem antracytu. Jak rozbijecie zeszlakowany popiół to okaże się że są w nim niedopalone kawałki węgla. miałem takie problemy ale to już przeszłość.

Witam,

Miło Kolego, że się przyłączasz do dyskusji.

Cytowany problem jest, jak czytam, jednym z największych. Nie pozwala na wycisniecie odpowiednich mocy z antracytu.

Skoro dla Ciebie to już przeszłość, to moze opisz swoje doświadczenie w tej materii bardziej szczegółowo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montez niestety ripostą, to Cię nie pobije. Masz niesamowity talent w doborze słówek.

 

 

Wartość teoretyczna:

 

1 - ilość spalanego paliwa na dobę (kg)

2 - mnożymy przez

3 - deklarowana wartość opałowa paliwa przez sprzedawcę (MJ) :rolleyes: ( nie mylić z ciepłem spalania opału)

4 - mnożymy przez

5 - sprawność kotła (%) :) :D :lol: :lol: :lol:

6 - dzielimy przez

7 - 3,6

8 - dzielimy przez

9 - 24

 

 

Dzięki. Najgorsze, że nie można w prosty sposób sprawdzić z jaką sprawnością, tak praaktycznie, się męczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś sie tu zaczyna robic duży ruch...

 

ja uważam, że antracyt nie ma sensu.

rezygnuję, przesiadam sie na miał.

 

zobaczycie jak siarka wam zacznie żreć wasze kotły to wam oczy wyjdą na wierzch, ja przykładałem ucho, to słyszałem jak rdza żarła głośno wymiennik, co chwilę

z przerażeniem zdzieram kolejne warstwy korozji, jak dolozycie koszt wymiany kotła do ceny antracyto koksu to bedzie pieknie...

 

do tego te skorupy, jak temp. rośnie na ewnatrza to skorupa sie robi moment i przygasa a w chałupi zimno jak w psiarni,dopiero jak sieknie mrozem

po kosciach, to sie nawet sspieki roztapiają i przy okazji palenisko he he he. ech

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antracyt jest dobry na duzy mróz, jak mrozu nie ma to nic nie pomaga, nie chce sie toto palić.

a najgorsza wada jest wtedy kiedy temp. skacze na zewnatrz i to sie dzieje tak:

1) temp w dół - zwiększasz częstość podawania, jest duzo na palenisku...

2) temp. w górę- duzo roztopionego antracytu gwałtownie stygnie i powodując mega spieki co trafiają do kosza...

3) temp znów w dół - kalafiory sie już nie rozpalą, o nie

4) temp. znów w górę - nowe kalafiory

 

i oto cały antracyt., ciągle straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też ubolewam, niestety nie ma perpetum mobile, atom też ma swoje wady co sie biorą z uranu, ropa też się sączyć wiecznie nie będzie i przyjdzie nam patrzeć na świt żywych trupów.

 

chcesz miec spieki jak loki pankracy kup antracyt

 

wyciagaja to wielokilometrowymi szybami chyba juz z plejstocenu albo poznego paleolitu może nawet mezozoika,

wiec to nie moze byc zdrowy opał

 

dziękuję za oddech dinozaura na kaloryferze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chcesz miec spieki jak loki pankracy kup antracyt

 

Antracyt już mam.

Pisałem już kiedyś o spalaniu antracytu na palniku rynnowym, nie było tak źle. Kolejne próby z tym opałem zacznę gdzieś po nowym roku, dam znać jakie efekty.

Edytowane przez ramzeus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatrudnię tylko kominowego do wyciągania sadzy i niestraszny mi żaden kurs, bede palił smieciami czy krasnoludkami jakos tak + kominowy, wyjdzie tanio,

nie bede przeplacał za pomiot rokity

 

Vlad24 jakbys mial zamczysko do ogrzania jak ja z krótkim fundamentem co pochłania GWatt *s energii to bys sie nie smiał ze zmartwionego człowieka

niektóre ściany tego zamczyska są zrobione w takim celu chyba, zeby odprowadzać ciepło na zewnatrz, po nic innego wystające fragmenty cegłówek

z fundamentu na głębokości 30cm, które przemarzają w 15 minut i wyciągają całe ciepło, do tego 400 litrów wody w CO, to bys inaczej spiewał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.