Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Z Tych Pieców Polecacie ?


djgreg

Rekomendowane odpowiedzi

Bojlery Galmet robi przeciętne (chociaż woda w naszym rejonie nie sprzyja żywotności emaliowanego bojlera). Kocioł jednak wolałbym od innego producenta. Przy wyborze kotła zwróć uwagę na moc jaką podaje producent dla drewna (potrafi być nawet do 30 % niższa niż da węgla). Przyjrzyj się jeszcze kotłom żeliwnym Viadrusa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak firma nie zamieszcza przekroju kotła to trudno napisać czy jest on górnego czy dolnego spalania.

Przykład:

http://piece.bazarek...rkownikiem.html producent pisze że jest to kocioł dolnego spalania, ale otwory dla powietrza wtórnego w drzwiach zasypowych mogą świadczyć że jest to chwyt marketingowy i kocioł jest górnego spalania. Szanowny producent nie zamieścił przekroju kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły Galmet z rusztem żeliwnym lub wodnym są górnego spalania.

 

Ja bym się jeszcze zastanowił nad kotłem

http://www.zgoda-wieprz.pl/kotly.php

11kW bo może być z rusztem ruchomym cena brutto (vat 23%) 2460 zł. Uważam, że ruszt ruchomy powinien być obowiązkowym wyposażeniem kotła dolnego.

 

Jeżeli znajdziesz instalatora który kupi kocioł na siebie to on płaci tylko 8% vatu i dodatkowo zapłacisz instalatorowi za montaż czyli w przypadku kotła KSGW 11 kW Zgoda Wieprz powinieneś się zmieścić razem z montażem w 2 600 - 2 700 zł.

 

KSGW 11kW jest lepszy rozwiązaniem niż SDG11 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z GALMET to jest taka dziwna historia. Kocioł KW jest z rusztem żeliwnym, KWR z rusztem wodnym i rzeczywiście są to górniki, takie górno-dolne, ale ten sam kocioł z dopiskiem d czyli KWd i KWRd to już kocioł ze spalaniem dolnym, posiada dodatkową klapę. Podobnie ma się historia z KWU. Wszystko wyjaśnione jest w tej instrukcji. http://www.galmet.com.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_galme&id_zal=549&id_dok=55 Pamiętaj o uwadze Neo, faktycznie paląc tylko drewnem należy wybrać mocniejszy kocioł.

 

KSGW Zgoda i taurus tur to całkiem fajne kotły, niestety mam wątpliwości co do braku krótkiego obiegu. Sam bym chyba nie zaryzykował takiego kotła właśnie z obawy przed dymieniem i chyba mniejszą sprawnością, tudzież koniecznością częstszego zgarniania pyłu z półek wymiennika. Przy czym warto zaznaczyć, że czyszczenie poziomego wymiennika to formalność w porównaniu do wymiennika pionowego! Tak na koniec znalazłem. Na stronie wieprz napisali, że KSGW jest przystosowany do spalania węgla i węgla z domieszką mułu węglowego, , taurus tur to praktycznie identyczna konstrukcja, choć z tego co przeczytałem tutaj przeszkód w paleniu drewnem nie widzą, trudno ocenić czym się kierowali producenci decydując o tym. Może to kwestia gwarancji? Zgoda wieprz daje 5 lat, a paląc mokrym drewnem o wiele łatwiej zniszczyć kocioł.

 

SEKOM podobnie jak koledzy odpuściłbym sobie, nie ma przekroju, nie wiadomo co w nim siedzi.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSGW Zgoda i taurus tur to całkiem fajne kotły, niestety mam wątpliwości co do braku krótkiego obiegu. Sam bym chyba nie zaryzykował takiego kotła właśnie z obawy przed dymieniem

Wszystko zależy od ciągu kominowego.

Djgreg ma komin o wysokości 9 m i wymiarach 20x20 cm. Przy takim kominie to ciąg jest bardzo dobry dla kotłów o mocach do około 25 kW.

 

 

 

Przy czym warto zaznaczyć, że czyszczenie poziomego wymiennika to formalność w porównaniu do wymiennika pionowego!

Mam zupełne przeciwne zdanie. Przy pionowym wymienniku około (na oko, prawie) w 90-u procentach pył spada sam w dół do wyczystki dolnej.Grawitacja mu w tym pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ciągu kominowego.

Djgreg ma komin o wysokości 9 m i wymiarach 20x20 cm. Przy takim kominie to ciąg jest bardzo dobry dla kotłów o mocach do około 25 kW.

 

Jeśli jest taki komin, to rzeczywiście, ciąg z pewnością będzie bardzo dobry.

 

 

Mam zupełne przeciwne zdanie. Przy pionowym wymienniku około (na oko, prawie) w 90-u procentach pył spada sam w dół do wyczystki dolnej.Grawitacja mu w tym pomaga.

Tak to prawda, generalnie jestem tego samego zdania, myślałem raczej o tym, że jednak jak coś już się przyklei to odkręcanie czyszczenie nie jest takie proste, do poziomego jest bardzo łatwy dostęp i praktycznie przy każdym załadunku można zgarnąć. Żeby nie było, jestem zwolennikiem prionowego wymiennika, ale ostatecznie pionowy też ma jakieś zalety. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego.   Wiesz moim zdaniem zacznijmy od tego, ile mocy potrzebujesz.  Moim zdaniem twoje 90 m potrzebuje 13kW  na paliwie  głównym czyli w twoim przypadku DREWNO.  Więc  kocioł na węglu mający 16 kW  na drewnie idealnym  ;-)  będzie miał ok 11-12kW  moim zdaniem powinieneś brać kocioł  o 15-16 kW  mocy nominalnej na węglu kamiennym.   Przy tej wielkości ciężko jest o kocioł dolnego spalania i to jeszcze z przerusztowaniem i to tani,a także  solidny.   Ja wiem jedno typowym dolniakiem z krótkim obiegiem, przerusztowaniem i solidną konstrukcją za rozsądne pieniądze jest   Kocioł   Zębiec  KWKD  15 kW.   Zmieścisz się w 3 tys.  oraz moc jego na drewnie powinna być akurat na 90 m starego budownictwa. Oraz jeśli nie będziesz palił drewnem z wody, to i pochodzi długo, z dobrych blach dobrze sterowalny w ramach 30-100 % mocy . Droższym ale trwalszym będzie kocioł Viadrus U24 16kW niestety żeliwniak taki chodzi za około 4 tys. no i lubi wysokie obroty więc poniżej 40 % mocy już zaczyna się dusić.

Ps Osobiście uważam, iż drewno w ogóle lubi wysokie obroty pomijając zgazowywanie/drogie :-( więc ja przy drewnie kocham podłogówkę równorzędnie założoną z kaloryferami które grzeją mi na początku a gdy już wszystko wygaśnie podłogówka kończy robotę zapewniając ciepło umiarkowane w nocy. W ten o to sposób mam idealne temperatury jak dla mnie w dzień cieplej w nocy chłodniej. Więc jest to u mnie udana namiastka bufora cieplnego/masa akumulacyjna jak w piecu kaflowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.