Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Pompę Cyrkulacyjną


neron25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym zapytać was o zdanie co do pompy cyrkulacyjnej. Mam w swojej instalacji zamontowane pompy firmy LFP Leszno typ POr25/40c różnią się maksymalną prędkością P[W] jedna ma 45 a druga 60. Ta wolniejsza zamontowana jest na obiegu C.O. a szybsza na układzie c.w.u.

Moje pytanie dotyczy tego czy nie powinny być zamontowane na odwrót szybsza na c.o.????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci się wydaje, wydajniejsza pompa na CO, a słabsza na CWU.

Ale u mnie np na CO wystarcza pompka 40 i to działająca na 1 lub 2 biegu, a dom 2 piętra i ok 150m2 bez podłogówek.

A powiedz na jakich biegach chodzą u Ciebie ?

W sumie pompy łatwo jest przełożyć bo mają identyczny rozstaw. Ale najprościej jest ustawić np.1 bieg na pompie do CWU, a 1 lub 2 na tej do CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w swojej instalacji zamontowane pompy firmy LFP Leszno typ POr25/40c różnią się maksymalną prędkością P[W] jedna ma 45 a druga 60.

Jeśli obie pompy są typu 25/40 to różnią się tylko poborem maksymalnej mocy P mierzone w watach, czyli pracują w różnej klasie energetycznej. Wysokość podnoszenia jest ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było rzeby szybsza pompkabyła na c.o. Boiler pewnie jest umiejscowiony blirzej kotła i ta pompka na c.w.u ma tylko delikatnie pchnąć tą wode. Pewnie teraz słabsza pompka pracuje na maxa by zasilić c.o i pewnie to sprawi że jej rzywotność będzie krutsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy kolego jaki duży masz dom, ile grzejników i czy wszystkie jednakowe, czy są zawory termostatyczne i czy jest podłogówka.

Jeśli grzejniki i podłogówka jest napędzana jedną pompką to ja bym tam dał 60, a jeśli masz sytuacje podobną jak u mnie to jak mówiłem 40 spokojnie wystarcza, tylko trzeba tak jak kolega wyżej powiedział wyregulować instalacje. Tzn. dławiąc zaworami niektóre grzejniki umiejscowione najbliżej kotła, krążenie zawsze jest tam najlepsze gdzie jest najłatwiejszy obieg czyli tam gdzie najbliżej i tam gdzie najgrubsze rury. I tylko przez kryzowanie czyli regulacje można zrównoważyć krążenie we wszystkich miejscach.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

problem tkwi chyba w regulacji instlalacji,

przy prawidłowo zrobionej instalacji, nie ma takiej możliwości żeby któraś z pomp była za słaba,

Witam Panowie.Obecnie sam montuję kotłownię i nie mam wielkiego doświadczenia w tym temacie. Nie rozumię tego co napisałeś. Czy wysokość podnoszenia pompy nie ma żadnego znaczenia? Po co są produkowane pompy o zróżnicowanej wysokości podnoszenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prosty sposób można to porównać do mocy pompy (jakkolwiek to ktos rozumie).

Praca obiegu grzewczego jest optymalna, gdy przepływ medium grzewczego jest odpowiednio ustawiony. Nie może byc ani za duży ani za mały. A ten przepływ zalezy właśnie od "mocy" pompy czyli wysokości podnoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca obiegu grzewczego jest optymalna, gdy przepływ medium grzewczego jest odpowiednio ustawiony. Nie może byc ani za duży ani za mały.

Tu się zgodzę 100%

"mocy" pompy czyli wysokości podnoszenia.

A tu nie ,chodzi mi o samo sformułowanie ,bo nie wątpię że wiesz o co chodzi

 

Moc pompy wyrażona w Watach i wysokość podnoszenia wyrażona w h H2O są ze sobą nierozłącznie powiązane i nikt tego nie zmieni.

Moc to ilość przetłoczonej wody, a wysokość słupa to na jaką wysokość ta ilość może być wtłoczona. Ale nie jest to to samo jak kolega Vernal napisał

Dużo zależy to od przekrojów rur oporów hydraulicznych.

A może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To nie jest kwestia czy się mylisz czy nie.

Chodzi o to jak w miarę zrozumiały sposób wytłumaczyć po co się produkuje pompy o różnych wysokościach podnoszenia [i w konsekwencji o różnych mocach].

Bo takie było pytanie.

Jakbym miał na myśli moc w Watach, to przecież nie pisałbym jej w cudzysłowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania Po co są produkowane pompy o zróżnicowanej wysokości podnoszenia? ;)

Zadaniem pompy jest wytworzenie ciśnienia w instalacji potrzebnego do pokonania oporów hydraulicznych

Do prostych instalacji wystarczy pompa z małą wysokością podnoszenia. Jest tańsza i wystarczy aby dostarczyć ciepło do wszystkich grzejników.

Mocniejsze pompy poradzą sobie z większą ilością oporów całkowitych i stosuje się je przy większych instalacjach, są droższe i nie ma potrzeby stosowania w prostych układach

Aby wiedzieć jaka pompa będzie nam potrzebna trzeba wykonać obliczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To nie jest kwestia czy się mylisz czy nie.

Chodzi o to jak w miarę zrozumiały sposób wytłumaczyć po co się produkuje pompy o różnych wysokościach podnoszenia [i w konsekwencji o różnych mocach].

Bo takie było pytanie.

Jakbym miał na myśli moc w Watach, to przecież nie pisałbym jej w cudzysłowiu.

 

 

Nawiązując do tematu, to można to jeszcze inaczej wytłumaczyć, mianowicie, aby pompa mogła podnieść słup H2O czyli tak naprawdę musi wytworzyć odpowiednie ciśnienie tego medium, które przepływa przez tą pompę, aby to medium mogła podnieść na odpowiednią wysokość. Pokonując oczywiście wszelkie opory instalacji oraz grawitację! Aby tego "cudu" dokonać, musi zużyć odpowiednią ilość energii elektrycznej i oto cała tajemnica. Reasumując, to aby podnieść słup wody na odpowiednią wysokość h [m], musi silnik pompy dysponować odpowiednią mocą [W]. Może to zawiłe, ale w sumie proste ;-).

Miłego długiego weekenda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amalczycki cieszę się z odpowiedzi, a pytanie było retoryczne.;)

Mnie to osobiście bardzo interesuje. Czyli nie popełniam błędu z montażem pompy 25/60 w moim dom? Dom parterowy z poddaszem, kotłownia w piwnicy, do ogrzanai 125 m^2, 30 m podłogówki, kocioł Defro 15 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.