Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki A Piec Kondensacyjny


menager

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem prawie gotowy dom od developera, w którym przy istniejącej instalacji CO dostosowanej (zgodnie z projektem domu) do starego typu kotła gazowego, postanowiłem zainstalować nowoczesny kocioł kondensacyjny.

Wszystkie grzejniki wraz z przewodami były zainstalowane pod kątem współpracy z planowanym wysoko temperaturowym kotłem gazowym, który miał mieć jeszcze system otwartej komory spalania. Zrezygnowałem z pieca oferowanego przez developera i kupiłem nowoczesny piec kondensacyjny zostawiając przy nim bez zmian całą resztę instalacji. Po mimo doskonałego ocieplenia domu występuje duże zużycie gazu nawet wtedy gdy temperatura na wyświetlaczu pieca jest ustawiona max do 40 stopni C przy czym temperatura powietrza w domu oscyluje w okolicach 19 stopni C. Piec spala najmniej przy ustawieniu na 35 stopni C jednak wtedy temperatura w domu spada nawet poniżej 17 stopni C.

Prawdopodobnie w obiegu jest zbyt duża ilość wody (tak twierdzi kilku "specjalistów") ale czym różnią się grzejniki do nisko temperaturowej instalacji w odróżnieniu od tych, które zostały zainstalowane w moim domu ?

Największy problem mam jednak w łazienkach gdzie tradycyjne białe ręcznikowce o rurowatej konstrukcji są prawie zimne porównując z kaloryferami w pokojach.

Czym różnią się grzejniki do niskotemperaturowej instalacji od tych tradycyjnych zastosowanych w moim domu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki najprawdopodobniej masz dobrane dla parametrów 75/65/20 natomiast twój piec, jak piszesz, jest ustawiony na 40 C. I słusznie z tym, że wydajność cieplna tego samego grzejnika dla temp. zasilania np. 55 C jest o wiele mniejsza niż dla zasilania temperaturą 75 C.

Nie wymagaj od "ręcznikowca" żeby grzał skoro zwykłe (większe i wydajniejsze) grzejniki tego nie robią.

 

Różnią się wydajnością cieplna dla tej samej temp. zasilania i co za tym idzie długością i ew. jednocześnie (22,33) grubością.

 

Poniżej jako przykład masz tabele wydajności grzejników dla różnych temp. zasilania.

 

http://www.delonghi.pl/pdf/tabelewydajnosci.pdf

 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale jak się jedzie na niższych temperaturaczh to tak jest że moc grzejników diametralnie spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czym różnią się grzejniki do niskotemperaturowej instalacji od tych tradycyjnych zastosowanych w moim domu ???

 

Różnią się wielkością. Są większe, bo pracują na chłodniejszej wodzie w układzie c.o. Żeby więc uzyskać komfort cieplny musisz dodać jeszcze po grzejniku, lub obecne wymienić na większe. Będą z tym związane koszty, ale przy kotle pracującym z kondensacją zapłacisz mniejsze rachunki za gaz i w mieszkaniu nie będziesz miał tak bardzo wysuszonego powietrza. Zbędne będą nawilżacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyreguluj sobie grzejniki, zdlaw te najgoretrze na powrotach i moze lazienkowe zaczna grzac, postaraj sie uzyskac na kazdym grzejniku odpowiednia temperature zasilania i powrotu by grzaly rowno i zasilanie/powrot na kotle byly odpowiednie do kondensacji. Wtedy zobaczysz przy jakiej temperaturze zasilania jestes w stanie ogrzac mieszkanie. Jezeli zuzycie gazu wciaz bedzie duze, musisz zmienic grzejniki. Jak dobrze wyregulujesz i bedziesz podtrzymywal stala temperature (moze nagrzewac sie dluzej przy nizszych temperaturach na kotle) powinienes cos oszczedzic, jezeli nie to tylko zmiana grzejnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu temperature mozesz dac wyzsza, zdlaw tak, zeby przy cieplym grzejniku miec chlodniejszy powrot. Jak Ci sie uda osiagnac okolo 55 stopni na powrocie przy piecu, kondensacja zadziala nawet jesli na zasilaniu bedziesz mial 70 stopni. Kwestia regulacji. Eksperymentuj rowniez z predkoscia pompki jak masz wielobiegowa. Po wyregulowaniu systemy, jezeli wciaz bedziesz potrzebowal wyzszej temp na zasilaniu, a powrot bedzie za cieply, zmniejsz bieg pompy, medium bedzie mialo wiecej czasu na oddanie ciepla, a przy prawidlowym balansie i tak dopchnie wode wszedzie tam gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wsadziłeś silnik od malucha do mercedesa i chcesz jeździć jak mercem. Nie da się. Narobiłeś sobie wydatków zamiast najpierw się zapytać. Kondensacyjny jest może trochę oszczędniejszy ale w porównaniu z wydatkami jakie poniosłeś - droższy kocioł pracujący na maxa żeby chociaż trochę dogrzać, nie wiem jakie wydatki do tej pory ale myślę, że jeszcze jakieś poniosłeś - bilans wyjdzie tak, że może Ci się to zwróci kiedy będziesz wymieniał kocioł ze starości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.