Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec kondensacyjny Beretta 21


kojakx1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam do was pytanie. od 2 lat korzystam z pieca kondensacyjnego Beretta o mocy 21. Obecnie korzystam z ustawień mocy min -30c max 50c. Powierzchnia domu to ok 200m2.

Do tej pory korzystam z termostatu pokojowego, który w przypadku spadku załącza piec i dogrzewa do zadanej temperatury po czym wyłącza układ. Takie cykle pracy w obecnych warunkach mają miejsce średnio co godzinę. Dogrzewanie trwa około 15-20minut...

Średnie zużycie na dziś wynosi około 20m gazu na dobę. Co jest normą i od początku instalacji się tak utrzymuje. Moje pytanie brzmi jednak, czy jeśli ustawiłbym taki piec kondensacyjny na powiedzmy temperature 35-40c - gdzie cykle były by dużo rzadsze, a praca kotła była by niemal ciągła - lecz na niskiej temperaturze to finalny efekt jeśli chodzi o zużycie ilości gazu będzie większa czy mniejsza ?

Wiadomo, że uzyskany efekt komfortu przez ciągłą pracę będzie dużo większy, bo przyjemniej mieć grzejniki ciągle o równej temperaturze nie skokowej np o temperaturze 35... Pytanie jak to wpłynie na piec, oraz na jego spalanie.

 

dziekuję za pomoc :). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dowiedziałeś się już? Specjalnie przyszedłem żeby zapytać o to samo i znalazłem ten topic więc się podepnę bo chodzi o to samo. Mam piec Beretta KOMPAKT 12/22, pow. 60 m2. Robiłem różne próby ale nadal nie mogę ustalić które ustawienie zużywa najmniej gazu bo są inne czynniki (codziennie inne temp na dworze, inne zużycie gazu). Czy lepiej ustawić niską temp i piec częściej będzi grzał do niskiej czy lepiej wyższą by nagrzewał się raz porządnie? Jest jakiś wzór do obliczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do ogrzania 200m2, a więc ilość grzejników w instalacji jest dosyć duża. Zauważ, że podczas godzinnej przerwy od grzania cała instalacja się wychladza, a podczas ponownego nagrzewania instalacji idzie bardzo dużo gazu. Proponuję ustawić stałą temperaturę na kotle ok. 43 stopnie i jeśli masz termostaty na grzejnikach to tylko i wyłącznie nimi sterować temperaturą, a sterownik pokojowy ustawić na jak najwyższa wartość żeby się kocioł nie wyłączał. Dla kotłów kondensacyjnych najlepszy tryb pracy to: długo z najniższa mocą. Gorzej, jeśli nie masz termostatów na grzejnikach, wtedy pozostaje ci sterować samą temperaturą na kotle lub zamontowanie termostatów lub czujnika zewnętrznego. Ja osobiście planuje zamontowanie termostatów do grzejników, gdy mam aktualnie termostat on/off i mam większe rachunki od osoby mieszkającej w tym samym domu, w takim samym mieszkaniu, która właśnie ma kocioł puszczony cały czas a temperaturą steruję sobie na grzejnikach i na kotle. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.