Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze pytanko odnosnie pompy od podlogowki. Jesli pompa idzie non stop i zasilana jest woda o temp 35 st to plytki sa lekko cieple, natomiast gdy pompe wylacze na 3 godziny i ponownie zalacze to plytki sa chlodne i to jest odczuwalne chocby dlonia. Tez tak macie? 

 

Czy ta pompa od podlogowki powinna pracowac non stop czy mozna ja puszczac cyklicznie w odstepach np: 15 min pracy 30 min przerwy itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Non stop nie musi, ale takie cykle to nie jest dobry pomysł.

Jeśli chcesz puszczać z przerwami, to żeby osiągnąć zadaną temperaturę musiał byś podnieść temperaturę zasilania podłogówki. Ilość ciepła jaką musisz dostarczyć jest taka sama. Taka cykliczna praca dodatkowo ze zwiększoną temperaturą naraża mechanicznie elementy instalacji (ciągłe kurczenie i rozszerzanie przy zmianach temperatury). Jak chcesz zaoszczędzić, a masz ciepły domek, to wyłączaj na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok tylko gdzie umiejscowic czujnik temp podlogowki. W sterowniku mam temp min i max. Chodzi o to ze piec nagrzewa podlogowke do czasu kiedy osiagnie temp zadana jak ma byc na podlogowce, np 35 st. I teraz gdy ta temp osiagnie to sie wylancza pompa od podlogowki i gdy ustawie histereze np 3st to po ochlodzeniu wody do 32 st sterownik ponownie zalaczy pompe od podlogowki. Tylko gdzie umiejscowic ten czujnik temp, w pomieszczeniu na scianie , czy w podlodze czy na rozdzielaczu od podlogowki na powrocie ?

 

Moze podpowiecie jak to poustawiac ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrabąszcz- zależy co masz na myśłi mówiąc,że za dużo groszku dostaje..Zalezy jak to wygląda na rynnie w momencie przejścia w tryb pracy a jak  pod koniec tego trybu,kiedy kocioł sie odstawia. U mnie kiedy kocioł się odstawia w podtrzymanie rynna do połowy jest rozrzażona.musisz zaobserwować i spróbowac albo wydłuzyc przerwe w podawaniu o 2 sek albo skrócic czas podawania o 2 sek np. ale najpierw wydłuzył bym przerwe w podawaniu i wtedy popatrzał co i jak będzie na przełomie2-3 godzin.a jak z wiatrem? pamiętam ,że po naszych namowach zjechałes do 20-trzymasz taki wiatr ?  Popiół też powinien juz lepiej wyglądać.U ciebie z tymi fotkami jest o tyle gorzej  w twoim kotle,że palnik widzimy od przodu-u mnie jak otwieram drzwiczki to jest z boku więc łątwiej mi ocenić ile czego jest na palniku i tak samo jakim płomieniem zieje sobie..ale pisz..obserwuj i dawaj znać.I zamontuj przesłone na wiatraku koniecznie bo tą jeszcze dostroisz ilośc powietrza juz bez dotykania nastaw w sterowniku.

BALZAK- Pobudka,wstajemy !!

lucke

 

moje obecne ustawienia to

 

podawanie 12

 

przerwa 54

wiatr 20

 

temp zad 55

 

robia sie spieki widocxne na zdjeciu

 

nie wiem co zi jak zmienic

 

zwiekszyc temp zad do 60???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok tylko gdzie umiejscowic czujnik temp podlogowki. W sterowniku mam temp min i max. Chodzi o to ze piec nagrzewa podlogowke do czasu kiedy osiagnie temp zadana jak ma byc na podlogowce, np 35 st. I teraz gdy ta temp osiagnie to sie wylancza pompa od podlogowki i gdy ustawie histereze np 3st to po ochlodzeniu wody do 32 st sterownik ponownie zalaczy pompe od podlogowki. Tylko gdzie umiejscowic ten czujnik temp, w pomieszczeniu na scianie , czy w podlodze czy na rozdzielaczu od podlogowki na powrocie ?

 

Moze podpowiecie jak to poustawiac ??

Tak jak dla grzejników - na ścianie, jak jest jeszcze dodatkowo pogodowy to na zewnątrz. Masz podłogę zamienioną na wielki grzejnik, ma ogrzewać pomieszczenie, jego dokładna temperatura nie jest aż tak istotna, ale musi się mieścić w pewnych granicach, takich które zapewnią komfort cieplny osobie po niej chodzącej (nie zimna i nie gorąca). Grzejnik może być gorący, za chwilę zimny i znów gorący i nikomu to nie przeszkadza, a podłoga jednak nie może.

Przydało by się ustawić temperaturę zasilania podłogi, tak aby pompa jak najrzadziej się wyłączała, lub chociaż miała jak najkrótsze krótkie cykle pracy i postoju. Jak się nie da na sterowniku, to pozostaje przykręcić zawór 4D.

Pewnie nie miał byś tego problemu gdyby zima w tym roku nie próbowała udawać wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lucke

 

moje obecne ustawienia to

 

podawanie 12

 

przerwa 54

wiatr 20

 

temp zad 55

 

robia sie spieki widocxne na zdjeciu

 

nie wiem co zi jak zmienic

 

zwiekszyc temp zad do 60???

Zdążyłem odp na prv. Ale u mnie kiedy prowadze kocioł na 55 stopni i nie robie w domu jakichś świadomych przeciągów i okien nie rozszczelniam to jest ok i kocioł łądnie stoi w podtrzymaniu.Ale..kiedy rozszczelnie z dwa okna,połąże do garażu i spowrotem i nagle moja kobietka podnosi temp zadaną dla domu regulatorem pokojowym i kocioł wchodzi w stan pracy to....dobija do 55 st (pompa pompuje wode zeby podic temp) podskoczy do 57 i zaraz spada do 52 i nowu tryb pracy...I wtedy podnosze temp do 60 st na kotle i woda któa powraca na grzejniki nie jest az tak wychłodzona i kocioł dłużej łądniestoi w podtrzymaniu ale pierwsze dogrzanie z 52 st na 60 pobierze troszke ale nie wiele opału więcej.. Próbowałem tez na 65 st C to wydawało mi się,że kocioł w podtrzymaniu stoi całe wieki ale dłużej zajmuje też dojście samego kotła do tej temperatury.jak będe miał więcej wolnego czasu za dnia to poeksperymentuje,póki co kiedy mam wolny dzień to mam duzo innych rzeczy do zrobienia w domu :) A ha..CHRABĄSZCZ - rozchyl troszke te rogi , tak żeby tylko kawałkami "muskały palnik i palenisko bo teraz rogi sa skierowane za bardzo do środka. Nawet niech zachodzi na brzegi palnika,u mnie to tez pomogło i mniejsze spieki będą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok tylko gdzie umiejscowic czujnik temp podlogowki. W sterowniku mam temp min i max. Chodzi o to ze piec nagrzewa podlogowke do czasu kiedy osiagnie temp zadana jak ma byc na podlogowce, np 35 st. I teraz gdy ta temp osiagnie to sie wylancza pompa od podlogowki i gdy ustawie histereze np 3st to po ochlodzeniu wody do 32 st sterownik ponownie zalaczy pompe od podlogowki. Tylko gdzie umiejscowic ten czujnik temp, w pomieszczeniu na scianie , czy w podlodze czy na rozdzielaczu od podlogowki na powrocie ?

 

Moze podpowiecie jak to poustawiac ??

 

Dziś podłączyłem czujnik pod rozdzielacz (powrót). Po osiągnięciu 34* podłogówka się wyłączyła. Czas przerwy... 5-7min, więc bardzo mało, bo spadło do 32*. Rozdzielacz w garażu, niby owinąłem otuliną, ale... . Najlepszym rozwiązaniem jest um ieszczenie owego czujnika w wylewce betonowej. Wtedy nie będzie tak szybko tracił temp, a przede wszystkim będzie pokazywał temp podłogi, a nie jakiejś rurki, co jest przekłamaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie takie pytanie mam, chciałem przeczyścić komore pod paleniskiem, tą którą dochodzi powietrze, czy trzeba o czyms konkretnym pamiętać przy rozkręcaniu całej tej listwy z wentylatorm?

Jak dobrze pamiętam to 4 śruby na imbus. Jst tam jakaś uszczelka? Czy trzeba to sylikonować? Użytkuje ddu dopiero pierwszy sezon i nie wiem czy juz trzeba tam zajrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podłączyłem czujnik pod rozdzielacz (powrót). Po osiągnięciu 34* podłogówka się wyłączyła. Czas przerwy... 5-7min, więc bardzo mało, bo spadło do 32*. Rozdzielacz w garażu, niby owinąłem otuliną, ale... . Najlepszym rozwiązaniem jest um ieszczenie owego czujnika w wylewce betonowej. Wtedy nie będzie tak szybko tracił temp, a przede wszystkim będzie pokazywał temp podłogi, a nie jakiejś rurki, co jest przekłamaniem.

hmm , powiem tak ze jak umiescilem czujnik na powrocie i owinalem otulina i podlogowka osiagnela temp zadana to sterownik w piecu wylaczyl pompe. Problem polega na tym ze temp zadana ktora wynosi na powrocie 35 wzrasta jeszcze do 38 st i tak utrzymuje sie z godzinke i powolutku spada gdyz masiadz do ktorego przymocowany jest czujnik temp trzymie cieplo i powoli go oddaje na tyle dlugo ze gdy spadnie ponizej temp zadanej czyli 35 stopni ( histereza 2 st) mija kolejna godzinka a podloga juz jest chlodna i przy 33 st wlancza sie pompa i w dosc szybkim czasie nagrzewa sie powrot do 35 zad i znowu sie wylancza i tak wkolko a podloga zimna , hmm

 

Tak to mniej wiecej wyglada. Nie wiem moze sterownik pokojowy cos zmieni, moze. Moze sie da ustawic cykliczne wlanczanie i wylanczanie pompy??

 

Podpowiecie cos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pompa od podlogowki powinna mieszać non stop. Wtedy odczuwalny jest komfort. Ale u mnie nie miesza caly czas. Udalo mi sie to wysterowac ze pracuje cyklicznie i podłoga jest ciepła. Czujnik mam tuż za pompa praktycznie. Jeszcze może musicie przeplywy na rozdzielaczy wyregulować. Bo to jest podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie takie pytanie mam, chciałem przeczyścić komore pod paleniskiem, tą którą dochodzi powietrze, czy trzeba o czyms konkretnym pamiętać przy rozkręcaniu całej tej listwy z wentylatorm?

Jak dobrze pamiętam to 4 śruby na imbus. Jst tam jakaś uszczelka? Czy trzeba to sylikonować? Użytkuje ddu dopiero pierwszy sezon i nie wiem czy juz trzeba tam zajrzeć.

4 śruby na imbus , uszczelka jest stała.Podtrzymuj ręką wiatrak bo ciąży w dół i wydaje się jak by się krzywo śrubki wykręcały.Nic nie silikonuj nie ma takiej potrzeby.Wsuń tą płaską łopatkę i wybierz to co się nazbierało,ja takie czyszczenie robię z 3 razy w roku może..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

cyt: " Problem polega na tym ze temp zadana ktora wynosi na powrocie 35 wzrasta jeszcze do 38 st i tak utrzymuje sie z godzinke i powolutku spada gdyz masiadz do ktorego przymocowany jest czujnik temp trzymie cieplo i powoli go oddaje na tyle dlugo ze gdy spadnie ponizej temp zadanej czyli 35 stopni ( histereza 2 st) mija kolejna godzinka a podloga juz jest chlodna i przy 33 st wlancza sie pompa i w dosc szybkim czasie nagrzewa sie powrot do 35 zad i znowu sie wylancza i tak wkolko a podloga zimna , hmm"

 

problem jest w różnicy wychładzania czujnika w porównaniu do wychładzania podłogi, tak tego nie da się wysterować komfortowo, albo stały przepływ i regulacja temperaturą czynnika albo mierzyć temperaturę podłogi i cykliczna praca pompy

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pompa od podlogowki powinna mieszać non stop. Wtedy odczuwalny jest komfort. Ale u mnie nie miesza caly czas. Udalo mi sie to wysterowac ze pracuje cyklicznie i podłoga jest ciepła. Czujnik mam tuż za pompa praktycznie. Jeszcze może musicie przeplywy na rozdzielaczy wyregulować. Bo to jest podstawa

powiem tak ze przeplyw wody w rozdzielaczu na poszczegolne sekcje grzewcze jest zmniejszony a i tak podloga jest cieplutka. Nie wiem ile jeszcze przykrecic bo wtedy juz woda nie poplynie :). Bardziej meczy mnie ze ta pompa smiga non stop. Balzak  masz prace pompy ustawiona cyklicznie w sterowniku od pieca i jak to ustawiles? Jak masz ustawione przeplywy wody  w podlogowce ?

 

Czujnik mam umieszczony na rozdzielaczu na powrocie i gdy osiagnie temp zad to piec wylancza pompe. Czekam az temp spadnie ( ale jeszcze przez pewien czas idzie w gore) i zanim spadnie ponizej histerezy mija za duzo czasu i podloga stygnie. I teraz sie pojawia taki problem ze jak piec wlaczy pompe to woda ciepla przeplywajac przez rozdzielacz wraca powrotem to normalne :) i grzeje mi ten czujnik ktory sie szybciej nagrzeje ( w szybkim czasie) natomiast woda przeplywajaca przez podloge jej nie dogrzeje i zas piec wylaczy pompe bo czujnik osiagnal temp zad.

 

Pokrecone to jest ale tak mam

 

doradzisz cos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A nie da się zrobić bez histerezy to wtedy byś wyeliminował te dwa stopnie różnicy i pompa by ci się włączała przy 35 stopniach a i tak musi zejść te trzy co ci nabije po wyłączeniu się pompy. Popróbuj. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie probowalem, ale jak sie pompa wylaczy to jeszcze temp z 35st na 38st wyskoczy i zanim spadnie do 35st to minie z godzinka moze wiecej (a i tak musi zejsc przynajmniej 1 stopien ponizej temp zadanej) i podloga sie wychlodzi a jak sie pompa zalaczy to pochodzi 5 min i nagrzeje za szybko czujnik na rozdzielaczu ( na powrocie) a nie podloge.

 

Wniosek chyba nasuwa sie taki ze takie czujniki najlepiej montowac w podlodze wtedy mozna sterowac pompa precyzyjniej jesli chodzi o utrzymanie jednakowej temp plytek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie probowalem, ale jak sie pompa wylaczy to jeszcze temp z 35st na 38st wyskoczy i zanim spadnie do 35st to minie z godzinka moze wiecej (a i tak musi zejsc przynajmniej 1 stopien ponizej temp zadanej) i podloga sie wychlodzi a jak sie pompa zalaczy to pochodzi 5 min i nagrzeje za szybko czujnik na rozdzielaczu ( na powrocie) a nie podloge.

 

Wniosek chyba nasuwa sie taki ze takie czujniki najlepiej montowac w podlodze wtedy mozna sterowac pompa precyzyjniej jesli chodzi o utrzymanie jednakowej temp plytek .

Walek, zastanów się, o czy Wy rozmawiacie?

Chcecie dobrze zrobić podłodze?

A człowiek to gdzie się znajduje?

 

Jak masz podłogówkę, to kupujesz sterownik pokojowy Tybox 710 albo 810 (jak chcesz bezprzewodowy), podpinasz go do pompy i zapominasz o wszystkim. O tych dziurach w podłodze, o czujnikach owijanych szmatą na rozdzielaczu itd.

A co najważniejsze, to sterownik ten spowoduje, że człowiek będzie miał dokładnie tę temperaturę, którą ustawisz.

Człowiek, nie podłoga.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek czym sterujesz temp. na podłogę, jakiś zawór?? co masz??

mam zawor 4D. Woda idac z niego przez rozdzielacz trafia do CO i do podlogowki. Temp wynosi okolo 37 st. Taka jest podawana na rozdzielaczn przy temp na kotle zadanej 60st. Reszta wody ktora wraca z ukladu 31 st jest mieszana w zaworze 4D z powrotem do pieca.

 

Mam czujnik temp na rozdzielaczu podlogowym na powrocie 35 st

 

do vernal

czy ten sterownik Tybox 710 nadaje jednoczesnie do podlogowki i do CO?

dzieki vernal za podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal bo chodzi mi glownie ze raz chodzisz po "cieplej podlodze" a po 2, 3 godz jest zimna to tyle no i mozna by bylo ta pompe w rozdzielaczu ustawic cyklicznie np 15 min pracy i 1 godz przerwy. Czasy pracy i przerwy do ustawienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się.

Tylko, że on załącza się parę razy na godzinę albo częściej albo rzadziej.

A te przełączenia słychać, bo ma tam przekaźnik. Spać to przy tym jest ciężko.

710 ma ten przekaźnik zintegrowany a 810 osobno (przy pompie), więc ten drugi nie przeszkadza.

Mogą też być już nowsze wersje, które nie hałasują, bo taka technologia też istnieje, to Francuzi prędzej czy później się douczą ;)

 

Dużo więcej o tym i podobnych sposobach sterowania znajdziesz w innych tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek zdejmij otulinę i czas wychładzania się skróci. Jak chcesz ustawić sobie cykliczne działanie pompy na podłogówce, to kup za 20zł podstawowy programator dobowy przykład: http://centrumelektryki.pl/zdjecie/f/48138/kanlux-tsmf1-analogowy-programator-dobowy.jpg rozetnij kabel przed pompą, wstaw gniazdo + wtyczkę i ustaw sobie, że np 45 min pracy, 15 przerwy. Mniej jak 15 min nie ustawisz w tym programatorze, bo taka jest przedziałka czasowa. Jak zdecydujesz się na takie rozwiązanie to nie zapomnij podneiść max temp podłogówki, nawet na 50*, wtedy piec non stop dawał sygnał dla pompy podłogowej, a sterowaniem zajmie się programator.

Ja tak miałem podpiętą przez tydzień pompę cyrkulacyjną. Teraz podłaczyłem pod piec.

Proste, tanie i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale po kiego czorta jest ten czujnik i mozliwosc ustawienia w sterowniku temp min i max dla podlogowki? Wiem ,ze sie czepiam ale to mozna wykorzystac, tylko problem z tym czujnikiem jest, nawet gdy otuline sciagne to nie wiele daje i tak za dlugo trzeba czekac az temp zmaleje .  Czyli powiem tak ze pompa od podlogowki pracuje 8 min z przerwa 1,5 h, i po kilku cyklach jest podloga "zimna"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.