Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Co Wy Panowie chcecie porównywać, skoro ani jeden ani drugi termometr nie jest zainstalowany prawidłowo, czyli zanurzony w przepływającej cieczy.

To co macie na razie to partyzantka w myśl zasady, że prowizorkę stosuje się najdłużej.

Ja też tak mam w niektórych miejscach, ale przynajmniej wiem, że to jest źle i nie przejmuję się za bardzo dokładnością wskazań.

 

Proponuję najpierw popracować nad zamontowaniem dokładnym oraz odpowiednią izolacją tych termometrów i wtedy zacząć porównywać

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latam po  całym domu i piwnicy i szukam miejsca gdzie piec może tracić ciepło i w jednym z grzejników na górze zauważyłem że powrót jest zimny mimo iż grzejnik jest odpowietrzony i ciepły

 

sprawdzałem w trzech miejscach (w pionach) w domu i w dwóch powroty mam ciepłe (chłodniejsze niż doprowadzenie ciepłej wodu co ale nie zimne) a w jednym właśnie ten powrót który idzie z tego pokoju jest zimny ..... ????

 

co to może być???  termostat ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem :) Najlepszego w Nowym ROKU , Pozdrowienia Balzak,! :)

Widocznie jest jak piszesz,po roku mieszkania w kotłowni każdy ogarnął się ze swoim defrowskim kotłem hehehe,

Nasmaruj mi tu jak dmuchasz u siebie,bo ostatnio zszedłem z dmuchawą do 20 % popiół fajniutki,kocioł chyba jeszcze szybciej dobija do temp ale sadza....sadza i jeszcze raz sadza... przez ten ruszt doprowadza mnie do szaleńśtwa.Co drugi tydzień jest szybkie czyszczenie ścianek kotła i tego zakichanego rusztu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wojna nadal trwa

 

Walcze i powoli zaczyna mi brakowac sił....

 

czy to normalne :

1.

przy ustawieniach

temp. zad. 49

czas podawania 14

przerwa 49

wiatrak 38%

 

gdy temp. spadnie do 47 zaczyna ruszac i dobija do 49 po 9 minutach.... nie za dlugo....

 

a propos sadzy to tez mam z nia problem kupa i jeszcze troche, spieki mam nieco mniejsze ale nadal nie jest "czysty" popiół zasobnik wystarcza mi na 2 - 2,5 doby

 

2.

 

czy powroty moga byc zimne ????

 

czy przez to szybcie nie wystudza sie piec.....?????

 

mam zawory z termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wojna nadal trwa

 

Walcze i powoli zaczyna mi brakowac sił....

 

czy to normalne :

1.

przy ustawieniach

temp. zad. 49

czas podawania 14

przerwa 49

wiatrak 38%

 

gdy temp. spadnie do 47 zaczyna ruszac i dobija do 49 po 9 minutach.... nie za dlugo....

 

a propos sadzy to tez mam z nia problem kupa i jeszcze troche, spieki mam nieco mniejsze ale nadal nie jest "czysty" popiół zasobnik wystarcza mi na 2 - 2,5 doby

 

2.

 

czy powroty moga byc zimne ????

 

czy przez to szybcie nie wystudza sie piec.....?????

 

mam zawory z termostatem.

Czy pompa CO chodzi u ciebie w trybie ciąglym jak u większości ?dalej.. mówisz,że dmuchasz 38 , wydaje mi się,ze za dużo i ciepło wypychasz prosto do komina takim dużym nadmuchem-stąd też spieki i brak "czystszego"popiołu.. Zrób podawanie 16 a przerwe na 50 i popatrz jak kocioł będzie dochodził i dawkował opał,zaobserwuj ile teraz jest go na retorcie-możliwe,że przy obecnym podawaniu i przerwy jest go za mało żeby ruszył z kopyta i szedł w góre z temperaturą dlatego najpierw pare minut się buja około 45-47C plus to co powiedziałem wczesniej-przy takim wiatrze jak 38 to ciepło które zostało w kotle wydmuchujesz na "dzień dobry" przy przejsciu w tryb pracy.To normalne ale mozna to troszke ograniczyć uzupełniając retortę. Piszesz o powrocie.. o które powroty dokładnie chodzi.? Dom w budowie to jest,czy jak? sorry ze pytam,przeglądałem twoich pare wątków wyżej i nie dokopałem siędo takich instalacji :) Fotke kotłowni widziałem i nie będąc fachowcem na moje oko to troche taki galimatias tam jest w tych rurkach i zaworkach i pompkach... :0 no chyba,że z powodu braku miejsca to sorry :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa CO chodzi u ciebie w trybie ciąglym jak u większości ?dalej.. mówisz,że dmuchasz 38 , wydaje mi się,ze za dużo i ciepło wypychasz prosto do komina takim dużym nadmuchem-stąd też spieki i brak "czystszego"popiołu.. Zrób podawanie 16 a przerwe na 50 i popatrz jak kocioł będzie dochodził i dawkował opał,zaobserwuj ile teraz jest go na retorcie-możliwe,że przy obecnym podawaniu i przerwy jest go za mało żeby ruszył z kopyta i szedł w góre z temperaturą dlatego najpierw pare minut się buja około 45-47C plus to co powiedziałem wczesniej-przy takim wiatrze jak 38 to ciepło które zostało w kotle wydmuchujesz na "dzień dobry" przy przejsciu w tryb pracy.To normalne ale mozna to troszke ograniczyć uzupełniając retortę. Piszesz o powrocie.. o które powroty dokładnie chodzi.? Dom w budowie to jest,czy jak? sorry ze pytam,przeglądałem twoich pare wątków wyżej i nie dokopałem siędo takich instalacji :) Fotke kotłowni widziałem i nie będąc fachowcem na moje oko to troche taki galimatias tam jest w tych rurkach i zaworkach i pompkach... :0 no chyba,że z powodu braku miejsca to sorry :)

 

spokojnie pytajcie jak chcecie przyjezdzajcie byle tylko pomoglo bo jeszcze troche to pojde z torbami

 

pompa c.o. chodzi non stop na 3 biegu

 

mowiac o powrotach chodzi mi o te od grzejnikow ale one  chyba nie musza byc zawsze cieple bo jak grzejnik dobije do temperatury np. na 3 to termostat wylacza go ....dobrze rozumiem

 

dom z lat 70 pow ok. 140m: wymienione okna , instalacja miedz, grzejniki purmo + termostaty nieocieplony jeszcze

 

zmianiam ustawienia na te ktore podales wiatr 35....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok..Tylko powiedz czemu az tyle wiatru i jaką masz szpare na przesłonie wiatraka .Jak dmuchałem na początku 33-35 to wydmuchiwałem sobie całe ciepło w komin i jak z podtrzymania wszedł kocioł w stan pracy to z 15 minut sie bujał zeby spowrotem dobić(jak nie dalej nawet) ? Pompa co na 3 biegu.,ja mam u siebie i u mamy na biegu 2 gim, ale jak ma być optymalnie to zalezy od użytkownika.Co do grzejników to dobrze łapiesz.Zalezy od producenta ale na 3 jest chyba 20,5 C więc kiedy temp otoczenia jest taka albo wyższa to głowica zamyka dojście wody i tym samym kocioł jeszcze dłużej powinien stać w podtrzymaniu. Zejdz z dmuchawą do powiedzmy 28 ale powiedz albo zrób fotke jak wygląda kopiec na retorcie podczas początku pracy,podczas normalnej pracy oraz podczas  tego kiedy stoi w podtrzymaniu,.bo o tym słowa nie napisałes a to wazne.nikt tu nie ma zdolności Kaszpirowskiego,jest tyyyle info na forum,że mozna prace dobrą na ten temat napisac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok..Tylko powiedz czemu az tyle wiatru i jaką masz szpare na przesłonie wiatraka .Jak dmuchałem na początku 33-35 to wydmuchiwałem sobie całe ciepło w komin i jak z podtrzymania wszedł kocioł w stan pracy to z 15 minut sie bujał zeby spowrotem dobić(jak nie dalej nawet) ? Pompa co na 3 biegu.,ja mam u siebie i u mamy na biegu 2 gim, ale jak ma być optymalnie to zalezy od użytkownika.Co do grzejników to dobrze łapiesz.Zalezy od producenta ale na 3 jest chyba 20,5 C więc kiedy temp otoczenia jest taka albo wyższa to głowica zamyka dojście wody i tym samym kocioł jeszcze dłużej powinien stać w podtrzymaniu. Zejdz z dmuchawą do powiedzmy 28 ale powiedz albo zrób fotke jak wygląda kopiec na retorcie podczas początku pracy,podczas normalnej pracy oraz podczas  tego kiedy stoi w podtrzymaniu,.bo o tym słowa nie napisałes a to wazne.nikt tu nie ma zdolności Kaszpirowskiego,jest tyyyle info na forum,że mozna prace dobrą na ten temat napisac ;)

przeslony na wiatraku nie mam i czekam jak defro mi wymieni caly wentylator (prawdopodobnie nastapi to w tym tygodniu) ale z tego co mi powiedzieli to az takiego duzego znaczenia nie ma bo kiedys nie bylo i tez piece chodzily....

 

fotki zaraz zrobie

 

a czym moze byc spowodowane to ze nie moze wpasc w podtrzymanie dluzsze niz 15 min... jak czytalem na forum to niektorym praca w podtrzymaniu trzyma od 30 do 60 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na logike jeśli pompa CO chodzi non stop to woda ciągle jest w obiegu i powraca chłodna.Czy masz zawór trój albo czterodrogowy -jesli tak to jak go ustawiłeś,możliwe,że cała energia ,ciepło idzie prosto w układ tam się wytraca bo grzejniki są ciepłe i wraca chłodna a zawór masz ustawiony tak,że podczas wyjścia nic nie wraca "od razu do kotła" -tu nie wiem. Mówisz,że masz na kotle 49 C ? czemu tak niewiele? Zrób 55 C ,termostaty na grzejnikach ustaw wszędzie na 3 powiedzmy i wtedy zobacz co się dzieje. Jaka jest temperatura w domu? Grzejniki chwilami robią się letnie a nawet zimne czy ciągle są gorące? Tutaj wiele czynników może miec na to wpływ,a wracając do wiatraka to skoro wcale nie masz na nim przesłony to powietrza "prawdopodobnie" idzie dużo ZA dużo. Wiatrak ciągnie max powietrza jakie ma wokół siebie a normalnie ma to ograniczone przez przesłone i to w 80% przeważnie chociaż też są tu różne upodobania palaczy :) Jaki masz płomień? Czerwony,żółty,pomarańczowy czy aż białawy? 

To,że kiedyś kotły chodziły bez przesłony to prawda..bo pracowały i bez dmuchawek i innych ale teraz w dobie ekogroszków i podajników przesłona jest do tego aby regulowac zakres powietrza którym wiatrak sobie obraca :) Nie wiem kto ci powiedział o tym "niemaniu znaczenia : ale chyba bredzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam ani zaworu trój ani czterodrogowego, mam najprostsza instalacje, taka ma moj sasiad i tez ma defro i chodzi jak burza spalanie ok spiekow nie ma, ale jak dalem jego ustawienia to w ogole nie moglem osiagnac temp zadanej

 

zaraz podepne foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam ani zaworu trój ani czterodrogowego, mam najprostsza instalacje, taka ma moj sasiad i tez ma defro i chodzi jak burza spalanie ok spiekow nie ma, ale jak dalem jego ustawienia to w ogole nie moglem osiagnac temp zadanej

 

zaraz podepne foty

Mówisz,że masz najprostsza instalacje a wyżej,że w ukłądzie zamkniętym,druga sprawa,ze do najprostszych ona nie nalezy co widac na fotce z kotłowni :) to tak pół żartem ale z pewnymi rzeczami nie ma cudów,Jeśli nie masz zaworu 3d ani 4 d co jest dla mnie czymś dosyć dziwnym przy defro i prowadzisz kocioł na 49 C to jest to ryzykowna sprawa. Najpewniej obecnie jest tak,że te 49 C zanim doleci do każdego grzejnika to już jest o wiele mniej i całą energie pobierają grzejniki żeby w domu zrobić te 18-20 st co jest bardzo trudne przy dużej instalacji którą prowadzisz na 49 C . Wrzuć kocioł na 55-60 zadanej, sprawdz ile groszku jest na rynnie,jak ona sie pali,zmniejsz to powietrze nawet do 20 i zobacz wtedy co sie będzie działo. Jak u mnie otworze całkiem przesłone na wiatraku i puszcze wiatrak na 35 to rynna robi faktycznie za palnik,spieka i lutuje sie wszystko i cała temperatura idzie w komin az miło.. Ale tłumacze te kilka rzeczy już w 4 poście i dalej nic :) Tak to my tej polski na nogi nie postawimy ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o instalacje to moze opisze.

 

z pieca wyjscie cieplej wody zawor (zeby woda sie nie cofała) nastepnie w gore idzie c.o. , w dół do wezownicy ( z węzownicy: dopuszczenie zimnej wody z zaworem termostatycznym, wyjscie nadmiaru cieplej wody; powrot do instalacji do pieca) w prawo od wężownicy mam c.w.u. i tak naprawdę tyle wygląda to chyba bardziej skomplikowanie niż jest, oczywiście mam tez dopuszczenie zimnej wody do instalacji (na rurkach powrotu przed piecem)

post-54787-0-08033000-1388876066_thumb.jpg

post-54787-0-05198500-1388876096_thumb.jpg

post-54787-0-50528800-1388876129_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem :) Najlepszego w Nowym ROKU , Pozdrowienia Balzak,! :)

Widocznie jest jak piszesz,po roku mieszkania w kotłowni każdy ogarnął się ze swoim defrowskim kotłem hehehe,

Nasmaruj mi tu jak dmuchasz u siebie,bo ostatnio zszedłem z dmuchawą do 20 % popiół fajniutki,kocioł chyba jeszcze szybciej dobija do temp ale sadza....sadza i jeszcze raz sadza... przez ten ruszt doprowadza mnie do szaleńśtwa.Co drugi tydzień jest szybkie czyszczenie ścianek kotła i tego zakichanego rusztu

Dzięki za życzonka i również życzę najlepszego w NOWYM ROKU.  ps. miło powitać ponownie ciebie w temacie rynny. 

 

Co do dmuchania to obecnie mam 25%. czasem niżej zalezy co wsypie. Wyleczyłem sie z dmuchania ponad 30 bo bez sensu to było masa ciepła szła "psom w budy", Jak uda sie dobrać fajnie nastawy do nadmuchu to spalanie zupełnie inaczej wygląda popiół ładniszy a za tym idze ze ze zostaje nam troche drobnych w kieszeni. 

 

Lucke czym palisz w tym sezonie? i na jakich nastawach jedziesz???  Widziałeś pomysł dudusia z tym dodatkowym deflektorem??? Musze go przypytać jak dalej mu sie to sprawdza. 

 

 

Wracając do pompy C.O. u mnie chodzi na 1 biegu i najdalej położone grzejniki są całościowo ciepłe wiec nie musze ganiać szybciej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wojna nadal trwa

 

Walcze i powoli zaczyna mi brakowac sił....

 

czy to normalne :

1.

przy ustawieniach

temp. zad. 49

czas podawania 14

przerwa 49

wiatrak 38%

 

gdy temp. spadnie do 47 zaczyna ruszac i dobija do 49 po 9 minutach.... nie za dlugo....

 

a propos sadzy to tez mam z nia problem kupa i jeszcze troche, spieki mam nieco mniejsze ale nadal nie jest "czysty" popiół zasobnik wystarcza mi na 2 - 2,5 doby

 

2.

 

czy powroty moga byc zimne ????

 

czy przez to szybcie nie wystudza sie piec.....?????

 

mam zawory z termostatem.

 

 

Wykorzystaj możliwości instalacji i ją wyreguluj. ustaw głowice w każdym pomieszczeniu odpowiednio tak abyś czuł sie komfortowo. jak zawór odłączy grzejnik tzn. ze pomieszczenie osiągneło zadaną temp. sprawdz temp. termometrem pokojowym najlepiej na środku pomieszczenia ustawiając termometr na ok 1m wysokości. i zobacz czy zgadza sie z nastawą głowicy. Jesli jest za mało lub za dużo to trzeba grzejniki skryzować. 

 

Ale trzeba pamiętać aby był zachowany przepłym przez instalacje i w łazienkach na drabinkach głowice na max albo je zdemontować, nie może dojść do sytuacji ze wszystke głowice zamkną grzejniki. bez zaworu 3d lub 4d bedzie cieżko ale też do opanowania. 

 

Powiedz mi jakim eko palisz??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj ok. 1 ustawiłem :

 

temp. zad. 55

 

czas 14

przerwa 50

wiatr 20

 

piec osiągnął bez problemu temp. zadana co do spalania to jeszcze nie wiembo mam malo juz i dzis dosypie i zobacze.

 

co do grzejnikow to oczywiscie nie mam takiej sytuacji ze wszystkie sie wylaczaja, wiekszosc ustawilem na 2 z kawalkiem lub 3

 

pompe co ustawilem na 2 biegu dzis sprobuje wrzucic na 1

 

co do eko to powiem szczerze nie wiem z jakiej kopalni jest ale dowiem sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszce pytanie

 

czy wezownica nie robi za taki maly obieg????

 

tak jak widac na zdjeciu za pompa co jest wezownica i z niej mam tak jakby 3 wyjscia:

1. woda ktora wchodzi do wezonicy przeplywa przez nia i wraca do pieca

2. w przypadku gdy woda wzrosnie to zawor termostatyczny otwiera i dopuszcza wode do instalacji

3. nadmiar wody zostaje odprowadzony z instalacji do kanalizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj ok. 1 ustawiłem :

 

temp. zad. 55

 

czas 14

przerwa 50

wiatr 20

 

piec osiągnął bez problemu temp. zadana co do spalania to jeszcze nie wiembo mam malo juz i dzis dosypie i zobacze.

 

co do grzejnikow to oczywiscie nie mam takiej sytuacji ze wszystkie sie wylaczaja, wiekszosc ustawilem na 2 z kawalkiem lub 3

 

pompe co ustawilem na 2 biegu dzis sprobuje wrzucic na 1

 

co do eko to powiem szczerze nie wiem z jakiej kopalni jest ale dowiem sie.

Pisz jak teraz wygląda spalanie,ile rozrzażonego groszku zajmuje rynne ( 1/3,2/3 ? ) Jaki płomien teraz masz przy dmuchaniu na 20 no i czy kocioł wchodzi lepiej w podtrzymanie.Możliwe,że zapotrzebowanie na ciepło w domu jest większe i kocioł lepiej będzie się odstawiał przy wyższej temp-jak widzisz dobił do 55 i poszedł d podtrzymanie,możliwe ze przy 60 wejdzie tak samo albo dłużej bo grzesjniki oddadzą więcej ciepła na dom,dom się nagrzeje i tym samym szybciej głowice na grzejnikach sie zamkną  a za tym idzie szybszy powrót ciepłej wody do kotłą i dłuzsze podtrzymanie.Niektórzy natomiast jak pisał dawniej TIMON (kopalnia wiedzy) prowadzą kocioł w jak najmniejszym podtrzymaniu i kocioł pracuje niemal,że bez przerwy ale wtedy trzeba dokonać korekt o 180 st w podawaniu i przerwie zeby nie palić darmo opału. Teraz musisz obserwować jak idzie to wszystko,wężownica jest odbiornikiem ale i magazynem ciepła,jeśli jest odpowiednio zaizolowana to jest ok i nie ma się czym martwić,większy magazyn ciepłej wody ale i większy obieg do ogarnięcia. co do biegu pompki to mam na biegu pośrednim czyli na 2-gim biegu i jest optymalnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Lucke czym palisz w tym sezonie? i na jakich nastawach jedziesz???  Widziałeś pomysł dudusia z tym dodatkowym deflektorem??? Musze go przypytać jak dalej mu sie to sprawdza. 

 

 

Cześc kolego ! Otóż w tym sezonie pale zwykłym opałem z castodramatu tzw.taniOpał w zielono białych worach.Opał średni ale zupeeełnie daje radę.Więcej popiołu ale to już dla nas norma no i kopci troszke ,poza tym,jest bardzo dobry.Porównując do wczesniejszych opałów nawet za 910 zł za tone to już sobie daruje.Wole raz w tygodniu więcej wyniesc wiadro popiołu niż dopłącać do każdej tony 300 złotych. a przy 4 tonach jest to duża oszczędnośc. Dodam wam moi drodzy parafianie,że kupiłem ten sam opał dla mjej mamy- u niej musiałęm ogarnąc kocioł Galmetu ze zwykłą retortą i ten sam groszek również daje rade elegancko.

Balzak-nie widziałem deflektora dudusia,kupe czasu tu nie wchodziłem i nie miałem tyle czasu i chyba szczerze mówiąc chęci zeby kopać wstecz tyle ile nie zaglądałem ale o deflektorze ostatnio sa myślałem ale w kwestii tego czy jak go podniose lub opuszcze to czy poprawi się troche stan ZaSadzenia kotła :)

Powiedz coś więcej,oświeć mnie :)z checią obczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w Nowum Roku!

 

Widze ze nadal pracujecie z kociolkiem :) i rynienka oczywiscie:) bez pracy nie ma kolaczy :) Do kotlowni trza wejsc od czasu do czasu i nieco pomajsterkowac przy kociolku z DEFRO DUO UNI :) To juz taka uroda tych kociolkow ,ale ponownie napisze co na to konstruktorzy z DEFRO powiedza o zadymianiu kociolka w podtrzymaniu?

 

Kolega mi kiedys mowil ze w kotlach innej firmy KBO byl problem wyrzucanie sadzy przez komin i zasyfiania ogrodkow sasiadom. I na palenisko zalozyli to cos i przestalo sie. Moze z DEFRO cos wymysla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec KBO ktory on posiada ma palenisko z podajnikiem szufladkowym i opal jakim pali a byl to mial zostal podawany do paleniska i na wskutek nadmuchu sadza z pieca wylatywala przez komin osiadajac na sniegu, parapetach itp. Konstruktorzy znali ten tamat i w tych kotlach dokonali przerobki zakladajc na paleniesko cos w rodzaju " deflektora " przyslony , nie wiem jak to dokladnie wyglada ale zdalo egzamin na 100% i jest juz wszystko w porzadku przy takich samych ustawieniach.

 

Caly czas pisze o tym czy moze konstruktorzy cos wymysla z osadzaniem sie sadzy w DDU chodzi i palnik rynnowy to rzecz jasna moze dla nas ale czy dla nich ??

 

Balzak a moze by tak zamontowac ta klapke na drzwiczki dolne w piecu , taka co defro dalo by zrobic delikatna szczelinke w piecu by zadymianie usunac w kotle? 

 

Co o tym sadzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakladalem ta klapke w tamtym sezonie. Uchylilem delikatnie.

 

Po kilku dniach palenia na wymieniku nie bylo sadzy a tylko szary pylek.

 

Ale caly pomysl zdyskfalifikowalo duze spalanie . U mnie wynioslo prawie dwa razy wieksze.

 

Wiec dalem sobie na luz.

 

Piec zbyt szybko sie wystudzal tym powietrzem z klapki i duzo czesciej wchodzil w tryb pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.