Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu Z Zaworem 4d


JONAIK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

post-13983-1288136774_thumb.jpg

 

Prosił bym znawców z forum o konsultacje schematu i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania...

 

Czy mój wstępny schemat instalacji z zaworem mieszającym 4 drogowym jest poprawny ??

 

Powiedzcie mi jak to jest z tymi zaworami zwrotnymi, bo nie mogę znaleźć pełnego schematu instalacji z zaworem 4D i zaworami zwrotnymi.

 

- czy zawory zwrotne muszą być? jeśli tak to gdzie powinny być umieszczone - czy tak jak ja to oznaczyłem?

 

- czy można zastosować typowe zawory zwrotne ze sprężynką ? naturalnie wyklucza to prace grawitacyjną , ale czy z pompami będzie to działało ?

 

- czy pompy mogą być umieszczone na powrocie - tak jak na moim schemacie?

niestety u mnie w instalacji nie ma za bardzo miejsca na umieszczenie pomp na zasilaniu, ale wydaje mi się że nie robi to większej różnicy.

 

 

W instalacji rury stalowe 5/4", zawór 4d ma mieć również 5/4", zwężenie na pompach do 1".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór zwrotny za pompa bojlera i z grubsza moze byc taki schemat

ale po co komplikujesz sobie zycie 4-D nie ulegaj złudnej modzie

masz prawdopodobnie instalacje grawitacyjna

kocioł jak na rys do pracy ciagłej to inst nie bedzie sie wychładzc cyklicznie

wystarczy 3-D do regul temp na grzejniki a temp powrótu kotła nie spadnie mniej niz 10 st przy tem zasilania ok 60

do tego jeszcze zawór roznicowy jak chcesz z pompa

bojler jet mały i mozna go ustawic zeby czesciej sie właczał to dodatkowo pomiesza w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze

Zawory zwrotne nadają kierunek przepływu wody .

Ważne są oznaczenia na nich .

 

Pompy powinny być umieszczone na powrocie w systemie ze zbiornikiem otwartym ( chodzi o piętrzenie słupa wody w momencie zamknięcia zaworów grzejnikowych i może wtedy dojść do wylania się wody ze zbiornika otwartego )

Poza tym pompa umieszczona na powrocie ma dłuższą żywotność i jest tańsza niż wysoko temperaturowe.

 

Następne pytanie tak tylko pompa jest w stanie otworzyć zawór zwrotny ze sprężynką generalnie zawór powinien być za pompą .

 

Co do zaworu czterodrożnego --

Mogę napisać definicję ale po co

podam przykład

klientowi spadło zużycie ekogrosiku prawie o połowę

Wydłuża się też żywotność kotła oraz

podam prosty przykład

żeby zagotować wodę w czajniku trzeba sporo czasu jednak do podgrzania jej wystarczy chwila czyli dużo mniej energii się zużywa .

Ważna sprawa nie ma efektu wykraplania wody w instalacji kominowej bo temperatura na piecu jest dostatecznie wysoka od 60-80 C

Jednak na sieć można zadać o wiele niższą temperaturę przez co nie gotujemy się w mieszkaniu , co znowu prowadzi do mniejszego zużycia energii

Zawór czterodrożny działa jak mieszacz wody w podłogówce tylko nie automatycznie a ręcznie można sterować przepływami

Są zawory czterodrożne przystosowane do pracy z siłownikami które potrafią samoczynnie regulować temperaturę zadaną na instalacje Nie ma gwałtownych skoków temperatur na instalacji I wcale nie są to urządzenia strasznie drogie

np zestaw zaworu czterodrożnego + siłownik+ sterownik firmy Honeywell kosztuje niecałe 700 zł ( można dostać taniej nie koniecznie tej firmy)

Tak dla przykładu 2 linki jednego z producentów

Zawór czterodrożny

Siłownik do zaworu

 

Mniej precyzyjne ale też skuteczne jest zastosowanie zaworu czterodrożnego z nastawą ręczną koszt około 300 zł ( ale jest to jednak sterowanie ręczne )

Są jeszcze membranowe ale te się zacinają i nie są precyzyjne .

 

CO do schematu to później wieczorem się ustosunkuje ( muszę jechać do pracy ) ale

zwracam uwagę niektórzy producenci kotłów narzucają sposób wykonania przyłącza kotła i trzeba się do tego stosować inaczej mogą być problemy .

 

Miłego dzionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mushasi ogromne dzięki za konkrety, mam identyczne zdanie.

 

Tylko nie rozumiem jeszcze czemu zawór zwrotny miałby być w moim przypadku za pompą na powrocie z boilera, a nie na powrocie zaworu 4d tak jak zaznaczyłem.

Ja myślę, że w miejscu w którym go umieściłem na schemacie zapobiegał by cofaniu się wody powrotem w kierunku zaworu 4d, tak żeby krążenie bolera było przez kocioł - a nie przez zawór 4d.

Zawór na zasilaniu przed zaworem 4d ma znów uniemożliwiać cofanie się wody zasilaniem z grzejników przez zawór 4d - w momencie załączenia pompy CWU na powrocie boilera.

Na długim obiegu nie widzę sensu dawać zaworów zwrotnych

Czy dobrze kombinuje ?

 

 

Konsultowałem z Producentem taki schemat, ogólnie akceptuje go, nie był tylko pewien jak z tymi zaworami zwrotnymi.

Warunkiem 5 letniej gwarancji jest temp na powrocie 55st.

Obecnie uzyskuję ją utrzymując na kotle min. 60st, lecz na grzejniki też idzie 60st(czyli bardzo dużo), i nawet gdy zawory na grzejnikach są zdławione i mają minimalny przepływ czynią 25 st w mieszkaniach. Przez baaardzo wolne krążenie na powrocie z instalacji wraca ok 30 st dlatego na boilerze jest szybkie krążenie i następuje mieszanie powrotu z boilera z powrotem z instalacji.

Po zmieszaniu dużej ilości wody wracającej z boilera i małej ilosci wracającej z mieszkań temp na powrocie ma ponad 55st. minusem jest stałe wyziębianie kotła a tym samym spore spalanie, oraz zdecydowanie za gorąco w domu. Zawór 4d mieszający będzie więc najlepszym rozwiązaniem oraz do tego zawory termostatyczne na grzejnikach, bo obecnie mam kulowe.

Tak wygląda obecna instalacja

post-13983-1288179316_thumb.jpg

 

Marek na początku myślałem tak jak Ty, i tez wzbraniałem się przed kosztami i zaworem 4D, ale okazuje się że tego typu rozwiązanie niestety się nie sprawdza, wyżej opisałem dlaczego.

 

Kupiłem już zawór mieszający 4-drogowy 1 1/4" firmy Womix oraz siłownik Womix MP6 do tego zaworu - cena zestawu atrakcyjna bo poniżej 400zł.

Siłownikiem będzie sterował sterownik kotła ecomax800R.

 

Chcę uzyskać na obiegu z grzejnikami temp ok 45st, temp na krótkim obiegu kotła min 60st, na CWU ok 55st., i powrót na kotle min 55st. Sterownik potrafi tak sterować zaworem i ma kilka czujników żeby to wszystko pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę uzyskać na obiegu z grzejnikami temp ok 45st, temp na krótkim obiegu kotła min 60st, na CWU ok 55st., i powrót na kotle min 55st. Sterownik potrafi tak sterować zaworem i ma kilka czujników żeby to wszystko pogodzić.

jak juz zamontujesz ten zaworek to koniecznie opisz czy sterownik potrafi zrobic to co chciałes

najlepiej gdy temp beda juz ponizej -10 st na dworze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik na pewno daje takie możliwości, do tego ma sterowanie pogodowe.

Czyli przy -10 na dworze pewnie mi podniesie temp w układzie na grzejniki, albo nawet temp kotła.

 

Czy nikt mi nie odpowie konkretnie jak z tymi zaworami zwrotnymi czy montować je w tych miejscach jak na schemacie, czy dać spokój ???

 

Ciągle myślę nad tymi zaworami zwrotnymi, nie daje mi to spokoju, bo nigdzie nie widzę pełnego schematu a jedynie poglądowe, ale chyba jednak ludzie nie montują tych zwrotnych.

 

Obawiam się że jak dam te dwa zwrotne na krótkim obiegu w którym przecież ma być grawitacyjny obieg to może dojść do wysokiej temp na kotle przez brak krążenia.

Może się tak dziać kiedy zawór 4d zamknie się gdy temp na instalacji będzie powyżej tej zadanej. Jedynie bojler byłby odbiornikiem ciepła po załączeniu pompy CWU.

 

I też się zastanawiam czy zawory zwrotne uchylą się gdy będzie zawór 4d częściowo otwarty i czy pompa na zasilaniu grzejników będzie w stanie uchylić te zawory zwrotne na krótkim obiegu.

 

Generalnie te zwrotne umieściłem w celu ukierunkowania obiegu CWU żeby krążenie po załączeniu pompy CWU było przez kocioł, a nie przez zawór4d.

 

Z tego co widzę po niektórych schematach to niektórzy montują zawory zwrotne na obiegu do bojlera zaraz za pompą CWU, czyli że na grawitacji woda krąży tylko po krótkim obiegu bez CWU, a bojler jest podgrzewany tylko po załączeniu pompy CWU.

 

Proszę znawców tematu o poradę, bo niedługo będę montował zawór 4d a ciągle nie mam jasności jak to powinno wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zawory zwrotne za pompami ,

prosta rzecz , żeby uniknąć suchobiegu pompy .

Myślałem ,że jest to oczywiste i nie wymaga komentarza.

 

A co do grawitacji da się zrobić wstawiając obejście układu pompowego jednak oprócz tego drobiazgu musi być dochowanych parę innych drobiazgów np piec klapowy .

Tudzież nawiewny ale z awaryjnym zasilaniem na wypadek przerwy w zasilaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę czy oby na pewno te zwrotne za pompami montować - z prostego powodu.

 

W przypadku braku prądu, grawitacyjnie przez zwrotne nic nie przejdzie. Bez zaworów była by szansa że coś kolwiek w domu jeszcze było by ciepło - bo w kotle mam stały dodatkowy ruszt.

Po założeniu zaworów zwrotnych za pompami, a w przypadku zaniku prądu - jedyne wyjście to UPS albo agregat prądo-twórczy z regulatorem napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam

Poniżej zdjęcia instalacji, proszę o poradę i opinie czy jest prawidłowa?

 

UWAGI:

Ze względu na wolny obieg wody pomiędzy piecem a zaworem 4D zastanawiam się nad instalacją pompy CO (praca 3-ej pompy 24h) z zaworem zwrotnym w punkcie C lub w punkcie D? Ponieważ przy włączonej pompie CWU schładzany jest powrót do pieca.

 

Z forum wyczytałem, że zawór 4D ma być powyżej pieca w takim razie w jakim połozeniu ma byc pompa CO?

 

Niebawem będzie zainstalowany siłownik do zaworu 4D. (na zdjęciach jest jego brak)

Z góry dziękuję za sprawdzenie schematu

post-32272-0-16443600-1319911675_thumb.jpg

post-32272-0-22315500-1319911685_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.