Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Bawaria Seko - Opinie Użytkowników


sobon2000

Rekomendowane odpowiedzi

W rozwiązaniu z deflektorem płomień jest "rozbijany" na boki w celu lepszego odbioru ciepła przez wymiennik, często się zdarza przepalenie deflektora ( jeżeli jest zbyt nisko zawieszony) w przypadku jego uszkodzenia płomień nie styka się ze ściankami bocznymi co powoduje mniejszy odbiór ciepła przez wymiennik czyli straty ciepła, dodatkowo w tym rozwiązaniu wymiary zewnętrzne kotła są większe. W rozwiązaniu kotłów SEKO komora spalania ma zamknięty przepływ spalin do góry przez co płomień musi odbić się w dół kotła a dalej jest skierowany do tyłu oraz dalej na wymiennik płytowy, pozwala to na zmniejszenie gabarytów kotła oraz nie ma problemu z przepalającym się deflektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SEKO,

 

na początku myśłałem o deflektorze w kontekście redukcji osadów w komorze pieca oraz na wymiennikach. Czy masz może jakąś inną radę na zanieczyszczenia?

 

A druga rzecz. Czy z doświadczenia masz jakieś wytyczne odnośnie podawania powietrza? Mam tu na myśli ustawienia klapki wentylatora i siły nadmuchu. Jakie konfiguracje Barawria SEKO + ST-37 lubi najbardziej?

Ja teraz mam tak ustawione:

podawanie 15s (pełny obrót ślimaka to około 48s)

przerwa 55s

nadmuch 4 bieg (serwisowe 0 - te szybsze)

Klapka otwarta na 4cm

Co tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli jest to palnik obrotowy to ja sugeruję siłę nadmuchu na 1 max 2 przesłona otwarta tak aby klapa zasłaniająca wentylator nie wychodziła poza obrys dmuchawy ( około 3,5 kratki pionowej otwarte) płomień powinien być blado-żółty, jeżli płomień jest biały to zmniejszyć nadmuch a jeżeli czerwony ( kopcący) to dodać czas przerwy pomiędzy 30-60s ja zawsze sugeruję 45s a wtedy czas podawania wyjdzie doświadczalnie pomiędzy 8-15s. Palnik powinien mieć dostarczone tyle paliwa ile jest w stanie spalić czyli dodajemy czasu podawania po 1s do momentu aż zacznie dymić lub wysypywać niedopalone paliwo i wtedy zmniejszyć o około 1-2s czas podawania. Podsumowując podane wartości przez MARTINOS poza siłą nadmuchu są prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEKO,

 

Tak palnik jest obrotowy. Jest to piec 25kw zakupiony w sierpniu 2012.

 

Ja również częśto spotykałem się wielu forach, że ludzie palą na 1 a max. na 2 biegu + kratka otwarta na 2-3 pionowe kreski. Niestey u mnie się to nie sprawdza. Ogień jest bardzo słaby, wygląda to tak jakby miało przygasać. Dziś lub jutro postaram się zrobić parę fotek jak to u mnie wygląda przy takich ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę sprawdzić czy klapka bezwładnościowa w dmuchawie nie jest przycięta, znajduje się ona w miejscu montażu dmuchawy do kotła, wystaje tam taki srebrny pręcik, należy pokręcić nim w obie strony czy się obraca, jeżeli jest przycięta to nie będzie przepływu powietrza do palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zamontowany palnik obrotowy to można, należy jednak pamiętać o zamontowaniu tzw. "STRAŻAKA" na rurze podającej w celu uniknięcia cofania się żaru do zbiornika, najlepiej pelet spala się jeżeli jest zamontowany sterownik PLUM ecoMAX 500 lub 800 wtedy funkcja FUZZY LOGIC dba o dobieranie odpowiednich parametrów pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie znam tych sterowników więc nie odpowiem jak się sprawują, do palnika obrotowego w kotle BAWARIA można zastosować sterownik PLUM 500 lub 800, są to sterowniki dość rozbudowane zwłaszcza P800, należy jednak pamiętać, że przed zakupem takiego sterownika należy skonsultować się z Firmą SEKO w celu ustalenia czy kocioł nadaje się do montażu takiego sterownika ( ma tutaj znaczenie np rodzaj motoreduktora oraz dmuchawy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam,

 

jaka jest procedura uruchomienia pieca Bawaria Seko z rusztem awaryjnym?

Rozumiem, że otwieram okienko wewnętrz komory (tylna ściana), wyłączam podajnik, wstawiam ruszt.

 

Czy palnik jakoś zasłaniam aby nie leciał tam popiół czy zostaje jak jest?

 

Dziwne, że w instrukcji dostarczonej wraz piecem jest wszystko ale nie ma ani słowa o instalacji rusztu. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinoss, SEKO to wogóle dziwna firma. W instrukcji wypisują różne dziwne rzeczy, a później przez tel. mówią, żeby się tym nie przejmowac.

Co do sterownika Plum EcoMax 800, to nawet fajny, ale w zestawie z Ecoster200 (termostat pokojowy). Na termostacie pokojowym w domu mam podgląd na sterownik na piecu i mogę zmieniac nie które ustawienia kotła. Szkoda że firma PLUM ma problem ze stworzeniem sterownika z możliwościa podpięcia komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie,

 

rozpocząłem grzanie samej wody. Mój pierwszy sezon więc za bardzo nie mam doświadczenia. :wacko:

Na razie jadę na "priorytet bojler" z wyłaczoną pompką CO.

Jakie macie ustawienia? Podawnie, przerwa, przedmuch, podtrzymanie itp?

Przypominam: Bawaria 25 z obrotowym palnikiem + ST-37 + baniak 120l dwupłaszczowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli macie Panowie sterownik ST-37 to na okres letni grzania CWU należy przestawić tryb pracy na lato, ustawianie priorytetu i wyłączanie pompy CO jest błędem. Co zaś tyczy się ustawień kotła tak aby nie wygasał to nie zmienia się ustawień czasu podawania i przerwy z zimowych na letnie, ustawienia czasu pracy i podawania są takie same dla trybu letniego i zimowego.

Wygasanie kotła jest spowodowane brakiem podtrzymania lub jego błędnym ustawieniem, podtrzymanie paleniska powinno być ustawione na około 20 min, należy go jednak przestawić w trybie serwisowym sterownika na:

czas pracy w podtrzymaniu na około 12s ( fabrycznie 5s)

opóźnienie załączenia podajnika na około 10s (fabrycznie1s)

opóźnienie wyłączenia nadmuchu na około 10s (fabrycznie 1s)

wejście w ustawienia serwisowe:

wyłączyć sterownik,

przytrzymać przycisk wyjście,

włączyć sterownik trzymając jednocześnie przycisk wyjście do momentu pojawienia się ustawień serwisowych.

w sterowniku z programem SEKO będzie jednocześnie sygnał dźwiękowy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEKO,

 

dzięki za info.

Hmm nie wiem czy jest to zalezne od posiadanego softu ale u mnie sterownik w trybie lato ma jedno niezrozumiałe dla mnie (i z tego co czytałem również dla innych uzytkowników) założenie. Tzn. zadana temp. wody w bojlerze równa się temperaturze zadanej na piecu. Co producent miał na myśli w tym przypadku??

 

Jakie zagrożenie niesie ze sobą uzywani latem opcji priorytet bojler?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli macie Panowie sterownik ST-37 to na okres letni grzania CWU należy przestawić tryb pracy na lato, ustawianie priorytetu i wyłączanie pompy CO jest błędem. Co zaś tyczy się ustawień kotła tak aby nie wygasał to nie zmienia się ustawień czasu podawania i przerwy z zimowych na letnie, ustawienia czasu pracy i podawania są takie same dla trybu letniego i zimowego.

Wygasanie kotła jest spowodowane brakiem podtrzymania lub jego błędnym ustawieniem, podtrzymanie paleniska powinno być ustawione na około 20 min, należy go jednak przestawić w trybie serwisowym sterownika na:

czas pracy w podtrzymaniu na około 12s ( fabrycznie 5s)

opóźnienie załączenia podajnika na około 10s (fabrycznie1s)

opóźnienie wyłączenia nadmuchu na około 10s (fabrycznie 1s)

wejście w ustawienia serwisowe:

wyłączyć sterownik,

przytrzymać przycisk wyjście,

włączyć sterownik trzymając jednocześnie przycisk wyjście do momentu pojawienia się ustawień serwisowych.

w sterowniku z programem SEKO będzie jednocześnie sygnał dźwiękowy,

 

Witaj SEKO. Próbowałem zmienić te ustawienia w serwisowych takjak podawałeś, ale okazało się,że w ustawieniach serwisowych są właśnie takie czasy jak podałeś (12, 10 i 10 sekund), tak że nie maco zmieniać.Chyba że trzeba zmienić na te mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello!

Z tym trybem letnim to nie jest tak różowo jak sie wydaje - gdyby było wszystko OK to by nie było problemu...

W tym trybie temp. zadana wody bojlera jest automatycznie temperaturą na piecu. A więc w momencie jak zalejemy sobie wannę ciepłą wodą a temp. mamy ustawioną np. na 55 stopni to nagrzewanie bojlera do tej temp. trwa wieki, poza tym pompa CWU cały czas kręci aż do zrównania się obu temperatur: na kotle i w bojlerze czyli praktycznie nigdy. Jedynie w przypadku kiedy piec się rozpędzi do temp. powyżej zadanej pompa ma szansę się wyłączyć. Ja mam rozwiązane to w ten sposób: podłączony do sterownika pieca mam sterownik pokojowy, w lato ustawiam mu taką temp. żeby się praktycznie nie włączył np. 20 stopni (w lato mam większą temp. w domu więc pokojówka sie nie włączy) no i w tym momencie pompa CO nie chodzi. Piec pracuje w priorytecie bojlera więc jak zalewam wanne to piec daje w palnik do temp. priorytetu np. 62 stopnie, temp. bojlera mam ustawioną na 45 stopni a więc przy takiej różnicy temperatur bojler ma szansę szybko się nagrzać i po osiągnięciu temp. zadanej pompa CWU wyłącza się - zbajpasowana jest zaworem zwrotnym z kulką tak więc działa też grawitacja - przy małym poborze ciepłej wody wystarcza grawitacja tak więc pompa CWU włącza sie w przypadku dużego poboru wody. Piec ma wyższą teperaturę np. 60 stopni więc nie gnije, a w razie W (przegrzanie) włączy sie pompa CO i rozgoni ciepło po kaloryferach. Mam na lato ustawienie podczymania 5 sek. podawania co 40 min z wyprzedzeniem i opóźnieniem nadmuchu 10 sek i przy takiej opcji kocioł sie nie przegrzewa i nie wygasa, podczas pracy podawanie 5 sek co 50 sek, wentylator na 4, czopuch jeden ząbek przymknięty. Rok ustawiania, tabelki i statystyki w Excelu i doszedłem do spalania 3,5 - 4 kilo grochu na dobę na zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla rodziny 4 osobowej.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobon2000,

 

pisałes już chyba o tym wcześniej. Dokładnie robię to samo. :)

Tryb letni w ST37 chyba nie do końca jest zgodny z prawami fizyki. Temperatura wody w bojlerze = zadana na piecu. Ktoś tu chyba zapomniał o stratach ciepła itp. :blink:

Gdzies spotkałem się w necie z opinią, że chyba nawet sam producent sterownika uznał tę opcję za delikatnie mówiąc "poronioną".

 

P.S. Hmm stosunek podawania do przerwy 1:10 ( ja mam 1:5) + dosyć mocne dmuchanie (masz serwisowe szybsze czy wolniejsze?) --> nie masz problemów z utrzymaniem kopczyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Panowie co do ustawienia sterownika na okres letni to zgadza się że temperatura zadana na kotle jest maksymalną temperaturą jaką może osiągnąć, jeżeli temperatura nie dobija do zadanej to podwyższyć zadaną o 5 stopni, co do parametrów pracy kotła nie powinno być różnicy pomiędzy ustawieniami letnimi i zimowymi, ważne jest podtrzymanie które zapobiega wygaszaniu kotła i jeżeli w ustawieniach podtrzymania parametrów pracy po modyfikacji pracy w ustawieniach serwisowych nadal wygasa palenisko to należy zmienic częstotliwość załączania podtrzymania paleniska pomiedzy 20-12 min,

 

Pozdarawiam

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak podwyższysz temp zadaną kotła(w trybie letnim) o 5 stopni to znów temp zadana na bojler wzrośnie też o 5 stopni( bo zadana kotła = zadana cwu), więc taka zmiana nic da.

Tryb letni w tym sterowniku jest poprostu niedopracowany i tak jak mówią poprzednicy: najlepiej ustawić priorytet bojler , temp na kotle np. 53, temp cwu np. 43 i w sterowniku pokojowym dać taką temperature, żeby się pompa od Co nie włączała, czyli np. te 20st i problem rozwiązany

Edytowane przez blazejp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.