Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kwkd Zębiec 15 W Sam Raz?


ena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po przestudiowaniu forum już byłam zdecydowana na kwkd Zębiec 15. Dom ma jednak tylko 158 m kw z garażem i kotłownią, ocieplony 15 cm styropianu i zastanawiam się, czy 15 kw to nie jest zbyt dużo. W domu 3 osoby i 140 litrowy bojler. Co o tym myślicie? A jeśli nie ten kocioł, to co byście mi polecili? Błagam, coś doradźcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzać kobietom to rzecz ryzykowna :) . Wydaje się jednak, że moc będzie odpowiednia, a szczególnie jeżeli by spalać drewno.

Co do wyboru to tyle jest kotłów co kandydatów na męża tak więc decyzja trudna, choć KWKD niezły jest bo nie pije i nie przeklina ;) .

Pozdrawiam

żonaty Kazimierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po przestudiowaniu forum już byłam zdecydowana na kwkd Zębiec 15. Dom ma jednak tylko 158 m kw z garażem i kotłownią, ocieplony 15 cm styropianu i zastanawiam się, czy 15 kw to nie jest zbyt dużo. W domu 3 osoby i 140 litrowy bojler. Co o tym myślicie? A jeśli nie ten kocioł, to co byście mi polecili? Błagam, coś doradźcie.

 

A ile kW grzejników możesz zamontować ? Jeśli jesteś w stanie odebrać te 15kW (nawet jeśli obliczeniowo wychodzi powiedzmy 12) to warto dać ten nieco większy kocioł i grzać mocniej po powrocie do domu i lekko na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzać kobietom to rzecz ryzykowna :) . Wydaje się jednak, że moc będzie odpowiednia, a szczególnie jeżeli by spalać drewno.

Co do wyboru to tyle jest kotłów co kandydatów na męża tak więc decyzja trudna, choć KWKD niezły jest bo nie pije i nie przeklina ;) .

Pozdrawiam

żonaty Kazimierz

 

Uważam, że trudniej zdecydować się na kocioł niż na męża;) Dobrze, że przynajmniej jeden wybór mam juz za sobą:)

Kazimierzu, mam nadzieję, że doradzasz mi nie w strachu, bo w stresie to człowiek czasem różne rzeczy mówi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kW grzejników możesz zamontować ? Jeśli jesteś w stanie odebrać te 15kW (nawet jeśli obliczeniowo wychodzi powiedzmy 12) to warto dać ten nieco większy kocioł i grzać mocniej po powrocie do domu i lekko na noc.

 

Mecenasie, przeglądając posty z ubiegłego roku czytałam Twoje, w których zastanawiałeś się, co wybrać. I zarejestrowałam się po to, aby zapytać Cię o wybór, ale w końcu doczytałam i wiem, że nie jesteś do końca zadowolony, więc uczę się na przykładzie ( żeby nie powiedzieć na błędach) innych.

Przeraziło mnie to, że w instrukcji pieca piszą, że temperatura nie powinna być niższa niż 60 stopni. Ale że nie wiem, czy dobrze rozumiem, pytam Doświadczonych i Mądrych na tym forum. I dziękuję Wam za odzew.

Nie mam pojęcia jak kw mają się do grzejników,jeszcze nic nie mamy. Decyzja zapadła tylko taka, że będą stalowe. W projekcie mam zapotrzebowanie na ciepło 7,8 kW. Dom mały, " w poziomkach 4" z Archonu. No i podłogówka na parterze.

Trwać przy pierwszej decyzji, czy zmienić na np słabszego hefa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ena

W projekcie masz napisane zapotrzebowanie na ciepło 7,8 kW.

Obawiam się, że HEF 14 kW też będzie za duży.

 

Kocioł KGSW Zgoda Wieprz o mocy 11 kW będzie lepiej dopasowany do zapotrzebowania na ciepło jakie jest wyliczone w projekcie (na 8 kW bym się nie decydował).

http://www.zgoda-wieprz.pl/kotly.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie ogrzewanie gazowe przy tak malym zapotrzebowaniu -8kw,

moi sasiedzi tak zrobili po slownie-rocznym uzytkowaniu kotla o identycznej konstrukcji jak Zgoda ;nie mogli sobie dac rady z jego czyszczeniem i apetytem ,wiecznie w srodku mokry-lepik pomimo utrzymywania wysokich temperatur.Jesli juz koniecznie kociol na paliwa stale to :

wybierz sobie kociol ktory bedzie latwy do obslugi przez Ciebie ,wlacznie z czyszczeniem-co bezposrednio wplywa na sprawnosc kotla.Jesli masz czas i ochote to mozesz zbierac informacje (pamietajac ,ze nie wszystkie rady sa obiektywne), a jesli nie to ja bym zaufal firmie o dlugoletniej tradycji typu Ogniwo ,Zebiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz, że 11 kw wystarczy, żeby nagrzać 140 litrowy bojler ( czy może lepiej większy) dla 3 osób? Chcę grzać również latem, ale to chyba żadna przeszkoda dla tego pieca.

W projekcie zapotrzebowanie na ciepło wynosi 7,8 kW. Jak dla mnie jest to zapotrzebowanie związane tylko z ogrzewaniem.

Jeżeli kupisz 11 kW to dla ciepłej wody zostaje 3,2 kW czyli dla bojlera i Twojej rodziny około 1,2 kW za dużo. Latem się nie przejmuj, bo latem nie ogrzewasz domu.

 

Zaproponowałem kocioł z dolnym spalaniem. Jeżeli będziesz kupowała węgiel zgodny ze specyfikacją producenta kotła to nie przejmuj się smołą, sadzy też będą minimalne ilości.

 

Każdy kocioł węglowy trzeba czyścić, ale jak często się czyści to musisz sama wypraktykować. Kocioł gazowy też trzeba przynajmniej raz w sezonie czyścić, ale tego sama nie zrobisz tylko specjalista dodatkowo płatny.

 

Komin obowiązkowo 2 razy w roku musi wyczyścić kominiarz, obojętnie jaki kocioł jest do niego podłączony. Komin się czyści dla własnego bezpieczeństwa i dla celów

ubezpieczenia domu.

 

Zakładasz grzanie kotłem na węgiel. Jaki masz komin (wymiary przekroju i wysokość)?

 

Kazik przymierza się do zakupu kotła 15 kW. On mieszka w "szałasie", a ty masz 15 cm styropianu, a co najważniejsze masz w projekcie wyliczone w zapotrzebowanie na moc.

P.S. Zakładam, że nie wybudowałaś domu o większej powierzchni do grzania niż jest w projekcie domu.

 

 

uzytkowaniu kotla o identycznej konstrukcji jak Zgoda ;nie mogli sobie dac rady z jego czyszczeniem i apetytem ,wiecznie w srodku

Karolina podaj producenta i typ kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeraziło mnie to, że w instrukcji pieca piszą, że temperatura nie powinna być niższa niż 60 stopni.

 

Ja mam układ z wymiennikiem i nie ma problemu z utrzymaniem 60 stopni na kotle - w zasadzie tak mam cały czas ustawiony miarkownik. Po stronie wtórnej grzejniki same sobie sterują pracą głowicami termostatycznymi oraz bypasem i tam temperatura nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KAROLINA7

A czemu nie ogrzewanie gazowe przy tak malym zapotrzebowaniu -8kw,

 

- Brak gazu w pobliżu.

 

emus

 

Zakładam, że nie wybudowałaś domu o większej powierzchni do grzania niż jest w projekcie domu.

 

- No cóż, podniosłam o 30 cm ścianę kolankową, ale myślę, że przy niecałych 100 m kw zabudowy nie zmieniło to wiele. A warstwa styropianu jest o 1 cm grubsza niż w projekcie i styropianu w podłodze też jest więcej.

 

Jednak wybranie męża jest zdecydowanie prostsze od wyboru pieca. Ale może wybór żony jest trudniejszy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin obowiązkowo 2 razy w roku musi wyczyścić kominiarz, obojętnie jaki kocioł jest do niego podłączony. Komin się czyści dla własnego bezpieczeństwa i dla celów

ubezpieczenia domu.

 

Wszystko się zgadza - oprócz kominiarza :)

 

Kiedyś kominiarze odwiedzali domostwa na rowerze typu "Ukraina" z przyczepioną doń drabiną , kulą ze sznurem, w przybrudzonych sadzą uniformach i czyścili kominy bez łaski.

 

Dzisiaj przyjeżdża samochodem kominiarz-akwizytor, wystrojony jak stróż w boże ciało, oczywiście bez sprzętu do czyszczenia komina nie licząc jakiegoś "wiatraczka" do pomiaru ciągu - ale za to życzeniami i kalendarzem na nowy rok i oczywiście po hajs ;)

 

Od kiedy dostałem odmowę wyczyszczenia komina z powodu zbyt stromego dachu :) - nie płacę im już żadnych "abonamentów", a czyszczeniem komina zajmuję się osobiście.

 

A jak u szanownych forumowiczów obecne doświadczenia z kominiarzami, nie macie problemów z czyszczeniem kominów ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy dostałem odmowę wyczyszczenia komina z powodu zbyt stromego dachu ;) - nie płacę im już żadnych "abonamentów", a czyszczeniem komina zajmuję się osobiście.

 

A jak u szanownych forumowiczów obecne doświadczenia z kominiarzami, nie macie problemów z czyszczeniem kominów ?

 

Pozdrawiam

 

A ja mam zupełnie inne doświadczenia, gdyż kominiarza mam ok, a ponadto zamontowałem stopnie i ławę kominiarską.

Kominiarz też człowiek, ma rodzinę i nie chce spaść, o czym i tobie przypominam. Kiedyś faktycznie żerowali i nie czyścili kominów, ale teraz jest demokracja i za darmo nie ma nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja, pewny kociołek, tani, dobry, łatwy w obsłudze i czyszczeniu i go KUP. Właśnie będę go zamawiał dla kuzyna.

http://kotly.com/product_info.php?cPath=36...;products_id=62

Widzę, że jesteś wybredna ;), ale to typowe dla kobiet.

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale decyzja w dalszym ciągu nie została podjęta:(

To przynajmniej podejmij decyzję, że kupujesz kocioł z dolnym spalaniem.

Komin jest bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Emusie podgrzewać kotłem z dolnym spalaniem CWU w lato? i czy przypadkiem nie zje on więcej paliwa do rozruchu niż mój górnospalający. Kocioł z dolnym spalaniem zdaje egzamin do pracy ciągłej, a w dodatku czy spali nie za suchy chrust sosnowy.

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pytania nie są do mnie, ale pozwolę sobie napisać parę zdań. Wczoraj o godzinie 20 wsypałem do kotła z dolnym spalaniem węglarkę węgla z miałem i trocinami ( ok. 10-13 kg), jest godzina 21.30, czyli 25.5 godziny i termometr na kotle pokazuje jeszcze 70 st. Przez 25 godzin mam CWU w wymienniku 140l i dogrzany dom. Są zawory termostatyczne, więc grzejniki nie grzeją cały czas, temp. wody którą zasilam grzejniki to 33 st i tak większość grzejników jest zimna. Zrobiłem to z ciekawości, ponieważ w lecie nie grzeję CWU kotłem. Jeśli chodzi o chrust sosnowy to odpowiem tak, na pewno spali, ja jednak w lecie wolę grzać wodę własnoręcznie zrobionym kolektorem a w razie braku słonka dogrzać wodę gazem, może troszkę drożej ale wygodniej.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pomocną męską dłoń można jednak liczyć;)

 

Kazik, w tym piecu to podoba mi się najbardziej cena;), a na reszcie mało się znam.

 

Ale podjęłam męską decyzję, że chcę kocioł dolnego spalania.

 

Chyba, że nic rozsądnego nie znajdę, to będzie musiał być górnego.

No i to Ogniwo ma ruszt wodny, a z tego co się naczytałam, to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Chyba, że źle odrobiłam zadanie;)

 

Faktycznie, chyba jestem wybredna, ale może nie zrezygnujecie z doradzania. Proszę, nie róbcie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Emusie podgrzewać kotłem z dolnym spalaniem CWU w lato? i czy przypadkiem nie zje on więcej paliwa do rozruchu niż mój górnospalający. Kocioł z dolnym spalaniem zdaje egzamin do pracy ciągłej, a w dodatku czy spali nie za suchy chrust sosnowy.

Pozdrawiam

Kazik

 

O tym w ogóle nie pomyślałam, wyższa szkoła jazdy:(

A ja nie będę mieć innej możliwości grzania wody. Może ktoś, kto ma kocioł dolnego spalania i grzeje wodę latem, wypowie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to Ogniwo ma ruszt wodny, a z tego co się naczytałam, to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie.

Ogniwo nie produkuje kotłów z dolnym spalaniem spalaniem.

Rusz wodny obniża sprawność kotła, jest najsłabszym pod względem wytrzymałościowym miejscem w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.