Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zrobiłem sobie niewielką podłogówkę w pomieszczeniu 8metrów kw. Dzisiaj było pierwsze odpalenie bo cała instalacja nówka i rozczarowanie. Pion i powrót do których jest włączona gorące a podłoga zimna jak trup. Załaczam zdjęcie. Może za dużo nie widać ale opiszę krótko: z lewej strony włączona do zasilania przez zawór taki zwykły na imbus, prawa strona to wejście do powrotu przez RTL Herza. Rozumiem że bez pompy szans nie ma ale na piecu ustawione 70 °C pompa LFP Leszno 25POr40C na 3 biegu i nic. Może to być win że się zapowietrzyła? Wszystkie grzejniki i piony odpowietrzylem kilka razy. Jak ją odpowietrzyć? Osobno? Nie mam pomysłu. Proszę o podpowiedzi co robić? A może pompa za słaba? Mieszkanie na parterze piec w piwnicy więc podłogówka wyżej o jakiś 1 m choć trochę oddalona od pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik w najwyższym miejscu - no właśnie, a gdzie ono jest w tym meandrze???

 

Zapytam z pewną taką nieśmiałością ;) - a rurki nie mogły troszkę sobie wypłynąć z wylewki jastrychowej? Mocowanie zapinkami jest tutaj dość rzadkie... Lepiej może było napełnić rurki przed zalewaniem, jeśli nie mamy pewności mocowania i sprawdzać często ich poziomowanie, żeby pętle nie wypływały!

 

Poza tym pojedynczy meander z RTLem na powrocie nie zapewnia równomiernego nagrzewania podłogi - temp obniża się w nim liniowo i dlatego najlepiej działa podwójny ślimak - wyrównuje się wówczas temp całej płyty...

 

Sam zamierzam zrobić sobie takie coś w łazience i myślę, że jest wielu PT Forumowiczów zainteresowanych amatorsko tą technologią!

 

Pozdr Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik w najwyższym miejscu - no właśnie, a gdzie ono jest w tym meandrze???

Może zrobię później zdjęcie z przybliżeniem i wrzucę po południu to będzie lepiej widać.

 

"Zapytam z pewną taką nieśmiałością ;) - a rurki nie mogły troszkę sobie wypłynąć z wylewki jastrychowej? Mocowanie zapinkami jest tutaj dość rzadkie... Lepiej może było napełnić rurki przed zalewaniem, jeśli nie mamy pewności mocowania i sprawdzać często ich poziomowanie, żeby pętle nie wypływały! "

Jest to już zalane wszystko. Podłoga gotowa, nic nie wypłynęło. A wodą wypełnić przed laniem jastrychu trzeba - to norma.

 

"Poza tym pojedynczy meander z RTLem na powrocie nie zapewnia równomiernego nagrzewania podłogi - temp obniża się w nim liniowo i dlatego najlepiej działa podwójny ślimak - wyrównuje się wówczas temp całej płyty..."

Tak zrobiłem i już tego nie zmienię. Problem w tym, że nie grzeje w ogóle. A nie że nie równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj zbliżenie podłączenia i zaworów bo coś tu nie gra

poza brakiem odpowietrznika

Poniżej linki do zdjęć:

http://img295.imageshack.us/img295/3130/dsc02316n.jpg

http://img121.imageshack.us/img121/3493/dsc02317t.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/7071/dsc02320e.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/623/dsc02343s.jpg

 

Może teraz dostanę jakąś konkretną pomocną odpowiedź.

Z góry dziękuję.

Luzowałem na śrubunkach ale tylko woda leci, nic powietrza. Już nie wiem co jest nie tak i jak to poprawić. ;)

Na zdjęciach widać dodatkowe wyjścia na ewentualne grzejniki ( w przyszłości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik to by sie przydał na końcu tej zaślepionej końcówki. To jest najwyższy punkt tego układu.

A zacząć trzeba od tego, żeby nie puszczać 70C na podłogówkę.

Nie mówię o tym, że się zniszczyć może, ale zobacz:

Piszesz, że zasilanie i POWRÓT są gorące. No to nawet gdy wszystko jest w porządku i niezapowietrzone to podłogówka grzać nie bedzie. Zanim jastrych się zagrzeje, RTL robi sie gorący i się zamyka (przy gorącym powrocie - NA WIEKI).

 

Próbę zrób tak: temp zasilania 40C, RTL na maxa otworzony (5). Układ odpowietrzony, pompka właczona.

Sprawdzać wystarczy ręką temperaturę PEXa przed RTLem od strony podłogi.

Opisz efekt.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Oczywiście można też zrobić studium przypadku jak proponuje Guitar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A zacząć trzeba od tego, żeby nie puszczać 70C na podłogówkę.

Nie mówię o tym, że się zniszczyć może, ale zobacz:

Piszesz, że zasilanie i POWRÓT są gorące. No to nawet gdy wszystko jest w porządku i niezapowietrzone to podłogówka grzać nie bedzie. Zanim jastrych się zagrzeje, RTL robi sie gorący i się zamyka (przy gorącym powrocie - NA WIEKI)"

Zasilanie i powrót były gorące ale tylko od strony sieci (piony i te fragmenty przed RTL i zaworkiem na zasilaniu) cała podłoga była zimna więc o zamknięciu RTL-a nie powinno być mowy chyba.

 

"Próbę zrób tak: temp zasilania 40C, RTL na maxa otworzony (5). Układ odpowietrzony, pompka właczona.

Sprawdzać wystarczy ręką temperaturę PEXa przed RTLem od strony podłogi.

Opisz efekt."

 

Wczoraj zrobiłem próbę: zamknąłem wszystkie pozostałe grzejniki i puściłem tylko na podłogówkę. Na piecu ok.70st, pompka na 3 biegu i pex chwilowo tylko zrobił się cieplejszy na wejsciu w podłogę. Wygladało jakby tylko trochę cieplejszej wody wcisnęło w podłogę. Może to jednak pompka nie wydolna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem próbę: zamknąłem wszystkie pozostałe grzejniki i puściłem tylko na podłogówkę. Na piecu ok.70st, pompka na 3 biegu i pex chwilowo tylko zrobił się cieplejszy na wejsciu w podłogę. Wygladało jakby tylko trochę cieplejszej wody wcisnęło w podłogę. Może to jednak pompka nie wydolna?

Witam , prawdopodobnie całe ciepło przelatuje przez grzejnik bo on ma dużo mniejszy opór niż podłogówka, dlatego trzeba zrównoważyć przepływy w grzejnikach względem podłogi ,pompka jest ok , odpowietrznik trzeba założyć nad podłogą i powinno hulać. No i ten RTL masakra napewno będzie kłamał , jak już się robi takie coś to najlepiej głowice z kapilarą (czujnikem ) , kapilarę zatapiamy w wylewce i chociaż mamy pewność że podłoga nie zostanie uszkodzona .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie i powrót były gorące ale tylko od strony sieci (piony i te fragmenty przed RTL i zaworkiem na zasilaniu) cała podłoga była zimna więc o zamknięciu RTL-a nie powinno być mowy chyba.

 

Jak to nie powinno byc mowy o zamknięciu. Jak fragment przed RTL ma ok 70C, to w miejscu gdzie jest RTL może byc 50C. Nieważne od której strony - RTL sie zamknie.

 

Zrób próbę na niskiej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak: zamknięte grzejniki i zdjęta głowica RTL. Będziesz miał full przepływ bez zastanawiania się czy RTL się zamknął czy nie.

Czy istnieje możliwość, że przy zalewaniu posadzki uszkodziłeś PEXa poprzez jego zaciśnięcie? Może jakiś syf w PEX-sie?

Pytam, bo teoretycznie powinno śmigać.

Napisz chociąż gdzie są podpięte rury, do których podpiąłeś wężownice (te wychodzące ze stropu) i dokąd idzie ten pion dalej.

Pozamykaj wszystko poza podłogówką i tym pionem i sprawdź, czy wszystko zachowuje się jak powinno. Czasem najmniej prawdopodne odpowiedzi są prawdziwe i może pomyliłeś zasilanie z powrotem? Czysto teoretycznie oczywiście ;)

Jeśli nic nie pomoże pozostanie ci opróżnienie układu i kontrola drożności pętli podłogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak: zamknięte grzejniki i zdjęta głowica RTL. Będziesz miał full przepływ bez zastanawiania się czy RTL się zamknął czy nie.

Czy istnieje możliwość, że przy zalewaniu posadzki uszkodziłeś PEXa poprzez jego zaciśnięcie? Może jakiś syf w PEX-sie?

Staram się wejść 'w Twoje buty' ale bez rewolucji - ja bym spróbował podstawić duuużą 'kuwetę' pod ten RTL i spróbował go zamknąć, a poluzować złączkę na zimno od strony PEXa ;)

 

Jak z niego poleci porządnie, to puszcza i nie ma nic w PEXie - alleluja. No i RTL do wyczyszczenia ew wymiany! Jak nie puszcza, to pętla do rozkucia i ew wymiany :)

 

Pozdr Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Witam , prawdopodobnie całe ciepło przelatuje przez grzejnik bo on ma dużo mniejszy opór niż podłogówka, dlatego trzeba zrównoważyć przepływy w grzejnikach względem podłogi ,pompka jest ok , odpowietrznik trzeba założyć nad podłogą i powinno hulać. "

 

Zamknąłem wszystkie grzejniki i nie przelatywało przez podłogówkę. Nie było innych "lżejszych" przepływów. Co to znaczy zrównoważyć przepływy względem podłogi? A w którym dokładnie miejscu ten odpowietrznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie powinno byc mowy o zamknięciu. Jak fragment przed RTL ma ok 70C, to w miejscu gdzie jest RTL może byc 50C. Nieważne od której strony - RTL sie zamknie.

 

Zrób próbę na niskiej temperaturze.

 

Próba na niskiej temperaturze była jak się w piecu rozpalać zaczęło. ;) Ani na niskiej ani na wysokiej podłoga nie grzeje. Przez chwilkę tylko miałem wrażenie, że na wejściu i przed RTL-em w pex-ie była jakaś temperatura troszkę wyższa ale później znów była zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamknąłeś wszystkie grzejniki to woda przecież musi iść przez podłogówkę, a czy na wejściu podłogówki nie ma zamkniętego zaworu?

 

Zawór na zasilaniu jest otwarty cały czas. Też tak myślałem, ze woda musi iść przez podłogówkę jak wszystko zamknę inne ale tak nie jest. Piony są gorące a podłogówka zimna. Nawet jak na poziom 5 ustawię RTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak: zamknięte grzejniki i zdjęta głowica RTL. Będziesz miał full przepływ bez zastanawiania się czy RTL się zamknął czy nie.

 

Nie mogę zdjać RTL-a bo się boję, ze za wysokatemperatura uszkodzi podłogę. Ponoć trzeba przez kilka dni puścić tylko 25stopni C.

Czy istnieje możliwość, że przy zalewaniu posadzki uszkodziłeś PEXa poprzez jego zaciśnięcie? Może jakiś syf w PEX-sie?

 

Sam to robiłem i uważałem tak że wykluczam zaciśnięcie pexa. Chyba że jakiś syf tam jest od zawsze ale musiałby być to wyjątkowy pech.

 

Pytam, bo teoretycznie powinno śmigać.

Napisz chociąż gdzie są podpięte rury, do których podpiąłeś wężownice (te wychodzące ze stropu) i dokąd idzie ten pion dalej.

 

Jest to podpięte do ostatniej gałęzi instalacji a pion idzie na piętro dla odpowietrzenia. Kiedyś tam mam zamiar dołożyć grzejniki na górze.

 

Pozamykaj wszystko poza podłogówką i tym pionem i sprawdź, czy wszystko zachowuje się jak powinno. Czasem najmniej prawdopodne odpowiedzi są prawdziwe i może pomyliłeś zasilanie z powrotem? Czysto teoretycznie oczywiście ;)

Nie pomyliłem zasilenia z powrotem. :)

Jeśli nic nie pomoże pozostanie ci opróżnienie układu i kontrola drożności pętli podłogowej.

A jak sprawdzić drożność żeby mieć 100% pewność? Powietrzem? Wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem, jak pisze Vernal, nie za gorącą wodę na podłogówke puszczasz?

kocioł na 45 i więcej cierpliwości.

A gdzie Ty masz fachowców co zakładali? jakoś ten zaworek jak dla mnie po chińsku zamontowany,

prób nie robili przed zamknięciem instalacji czy co? u mnie hydraulik z pomocnikiem każdy kawałek instalacji pod ciśnieniem sprężonym powietrzem sprawdzali przed zamknięciem czy wylewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie miało być: http://img188.imageshack.us/img188/4930/podogowka.jpg

Dodam jeszcze że próbowałem ją odpowietrzać od strony zasilania na tym zaworku. Wykręciłem imbusem wkręt i siknęła woda. Powinien być jakiś odpowietrznik? Jeśli tak to jaki i w którym miejscu?

odpowietrz od RTL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór na zasilaniu jest otwarty cały czas. Też tak myślałem, ze woda musi iść przez podłogówkę jak wszystko zamknę inne ale tak nie jest. Piony są gorące a podłogówka zimna. Nawet jak na poziom 5 ustawię RTL.

Witam, pozamykaj wszystkie grzejniki nie tylko na tym pionie, zdejmij głowice z tej podłogówki ( czy to napewno RTL czy nie czasem głowica termostatyczna do grzejników) i piec na 40 st max, musi ruszyć , nie bój się zdjąć tej głowicy nic się nie stanie , bo teraz nawet jak ją dajesz na 5 to może być zamknięta , i jeszcze jedno trzeba troszkę czasu aby powtót i podłoga się nagrzały .pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem, jak pisze Vernal, nie za gorącą wodę na podłogówke puszczasz?

kocioł na 45 i więcej cierpliwości.

Przecież nie będę zawsze w zimie palił w piecu na 45°C tylko Może być chyba w całej sieci 70° a RTL powinien w podłogówce trzymać zadaną przeze mnie temperature. Na 2-ce powinien trzymać 25° według instrukcji. To co to znaczy nie za gorącą wodę na podłogówkę puszczasz. Idzie taka jaka jest na zasilaniu.

 

A gdzie Ty masz fachowców co zakładali? jakoś ten zaworek jak dla mnie po chińsku zamontowany,

Sam to zakładałem zgodnie z zaleceniami jakie znalazłem w necie. A jak powinien być ten zaworek według Ciebie?

 

prób nie robili przed zamknięciem instalacji czy co? u mnie hydraulik z pomocnikiem każdy kawałek instalacji pod ciśnieniem sprężonym powietrzem sprawdzali przed zamknięciem czy wylewką.Próba była robiona przed zalaniem betonem. Napuściłem wody i kilka dni stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz poradzę to samo.

Zanim cokolwiek rozkręcisz i odkujesz po prostu przekonaj się, ze być moze wszystko jest wykonane dobrze. To nic nie kosztuje!

40 max na piecu, RTL na 5, zamknij całą resztę i poczekaj z godzinkę.

Tylko nie podwyższaj temperatury!

Tyle.

 

 

jak będziesz miał wynik, to znajdzie sie prawdziwą przyczynę i co za tym idzie - rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chcę odświeżyć temat. Kupiłem mocniejszą pompę i jakiś czas się cieszyłem bo niby "ruszyło" Ale teraz już nie wiem czy to zasługa pompki czy czego innego. Czasem podłoga grzeje a innym razem nie. Nie wiem od czego to zależy. Może być tak, że przy temperaturze 60°C na piecu i takiej podawanej do podłogówki piony grzeją się do tego stopnia, że RTL nagrzewa się od strony pionu a nie podłogówki i się zamyka zanim dopuści do podłogi wody???? I dlatego podłoga zimna? A przy niższej temperaturze pionów i dłuższym czasie wszystko będzie działać? Już chcę odkręcić RTL i zwrócić jako uszkodzony. Ale może nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.