Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nie grzeje podłogówka


k4zy5i3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie przepraszam za moj brak wiedzy w dziedzinie CO ;) i prosze o wyrozumiałość..

Mianowicie w nowo założonej  instalacji od samego poczatku jest problem z ogrzewaniem dwuch podług ( wc na dole oraz łazieķa na pierwszym piętrze).

Moja nowa instalacja sklada sie z pieca na pellet LAZAR SF 22kw + zasobnik na ciepła wode z cyrkulacją. Piec zasila 4 piony , jednak problem jest na pionie na jakim podłączona jest podłogówka. Wszystko inne śmiga aż miło .. 

Pion jaki zasila podłogę  ma wpiety w siebie dwa grzejniki panelowe jakie grzeją właściwie, oraz dwie drabinki jakie też  działają.  Podłogą sterują zawory RTL jakie są ustawione na 50 st ( max)  wtedy podłoga na dole w wc grzeje coś... natomiast podłoga na górze w łazience  próbuję  coś grzać  ale tylko początkowe części  rurek ... 

Wszystkimi pionami steruje jedna pompa i zawór 4d - powroty z pionów są ciepłe więc dlaczego podłogi nie grzeja ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ woda płynie tam gdzie ma lżej,czyli przez grzejniki. Te dwie podłogówki to jaką mają powierzchnię,jak długie są pętle,czyli jakiej długości są w nich rurki? Narysuj schemat jak to masz podłączone. Możesz też wrzucić zdjęcia instalacji.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Popcorn1 napisał:

Ponieważ woda płynie tam gdzie ma lżej,czyli przez grzejniki. Te dwie podłogówki to jaką mają powierzchnię,jak długie są pętle,czyli jakiej długości są w nich rurki? Narysuj schemat jak to masz podłączone. Możesz też wrzucić zdjęcia instalacji.

Z głównego pionu wychodzącego z pieca doczepiony jest pion na łazięki,  w tym pionie rury ida do podlogówki na 1 piętrze a po drodze równolegle podpiete sa:  piwnica -1 kaloryfer panelowy, wc na dole - podłogówka okolo 25m rurki oraz drabinka i grzejnik panelowy na półpoetrze, na 1 pietrze podłogówka ma z 60m rury oraz jedna drabinę.. zdjecia instalacji w plikach ?

 Moim zdaniem na ten pion powinny byc wpięte same podłogi i osobna pompa , prawda?


 

 

20201208_133301.jpg

20201204_131919.jpg

20201208_133312.jpg

20201202_184717.jpg

20201202_150336.jpg

20201202_150340.jpg

Po przerobieniu pionu, instalacji kolo pieca  wyglada to tak:

20210323_211750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz najlepiej by było jakby była osobna pompa i zawór sterujący temperaturą na podłogówkę. Tu masz schemat jak to mniej więcej powinno wyglądać.f92c362e95fc67e230abac7dd5bfe90c.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy juz przerabiałem takie instalacjie gdzie ktoś dorobil sobie podlogowke do starej gruborurowej  instalacji i się zastanawia co jest czemu podloga nie grzeje a odpowiedz  jest prosta woda nie jest głupia i płynie gdzie ma lżej i zawsze trzeba przy takiej przeróbce dołożyć  pompkę ja dawałem np. wilo do cwu 5w i zawor termostatyczny 1/2cala bo na rtlu jak się zamknie obieg to pompa nie ma gdzie pchać. 

Chyba ze pętla bardzo krótka  to pójdzie na jednej pompie z kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no spoko, tylko to nowa instalacja w całości założona przez fachową firmę -  a może właśnie nie tak fachową 

firma dołożyła dodatkową pompę na obieg podłogówki ( pompa 10w na wyjściu ) - są efekty ale i tak podłoga o dłuższej powierzchni grzania nie rozgrzewa się równomiernie na całej długości ...   czy przyczyną teraz może być fakt że w tym samym pionie podpięte są dwa grzejniki panelowe ?   i dwie drabinki ? ( w zasadzie zakręcając je moto to  w prosty sposób sprawdzić tak ?) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez narysuj schemat jak to wszystko pospinane podlogowka na rozdzielaczu i rozdzielacz podpięty pod ten pion.?

Wogole żeby takie coś działało tak jak trzeba to,: od pionu idzie rura .zawor trojdrozny pompa i za pompa te dwie petle czy to na rozdzielaczu czy na trójnikach ale z możliwością regulacji choćby przez zwykly zawor grzejnikowy na imbulsa aby była możliwość ewentualnie zdławić bardzo krotka petle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podłączenie  wyglada tak;

16177028526144166105126750103908.jpg

Dodam jeszcze ze fachowcy dołożyli pompe na wyjściu z pionu na jakim jest ogrzewanie podłogowe.  Roznice w grzaniu czuje , jednak górna część  podlogi nie grzeje dalej .... 

Zrobilem test i na całym pionie zakręciłem wszystko po za podloga jaka nie grzeje .. na powrocie za pompa od razu czuć  zimny powrót.  Przez okolo 12h nic sie nie zmienilo ... a podloga nie grzeje właściwie ( tylko w niektórych miejscach  czuć tęperaturę- początkowe metry rury ).

Fachowcy sprawdzili przepływ... odpowietrzyli ... ale i to nie pomaga ... 

Co w takim razie  moze byc problemem ?

Zawór 4ro drożny ? Czy moze warto założyć listwę do ogrzewania podłogowego i bezpośrednie podpięcie pod nia  niezależnych  obiegów ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jakoś ta pompa która dolozyli i jeszcze na powrocie nie pasuje tam ja bym dał na zasilaniu i za zaworem czterodrogowym .

Skoro wszystko zakręciłeś na tym pionie a podlogi nadal nie grzeja to;

1Cos blokuje przeplyw sciag glowice z RTL.

2podloga nadal zapowietrzona

3rtl na zasilaniu nie na powrocie (tez takie widziałem.)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak kolego jest...  na zasilaniu za zaworem plus ta druga pompa na powrocie z pionu 

20210405_145738.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4)patrząc na te cienkie rurki pompa cyrkulacyjna cwu jest za slaba ta na powrocie. Chociaż prawidłowe umieszczenie tej pompki to moim zdaniem na zasilaniu i wpieta tam gdzie filtr pod główna pompka co

A najlepiej to wymontuj ja z tamtad i zaloz   bezpośrednio na podlogowce,kup drugą i na drugiej to samo to ze RTL się zamknie i nie będzie pompa miała obiegu bym juz olal raczej nic pompce się nie stanie zwłaszcza tej do cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

temat rozwiązany -  uszkodzony zawór RTL na wejściu  a dodatkowo pociągnęli mi dodatkowy pion do tej podłogi i "wyśrednicowali " rury - PODŁOGA GRZEJE wg chciejstwa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.