Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lato - Podgrzewacz Czy Palenie Ekogroszkiem ?


kaszpir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Co będzie bardziej ekonomiczne i lepsze Smile

 

Dom 95m2 powierzchni użytkowej , ściany 24cm + styropian 15cm , ocieplenie sufitu 20cm wełna , podłoga - 10cm styropian.

 

Piec na ekogroszek z podajnikiem (zapewne 12kW). Jeszcze nie wiem jaki ale zapewne Ogniwo Plus lub jakiś model Sekomu (może Skam-P 12kW).

Dom będzie gotowy dopiero na maj/czerwiec 2011 więc sądzę że jakieś ciekawe piece się pojawia a te co podaje to mają się "pojawić" Wink

Na pewno musi być to piec z uniwersalnym podajnikiem i z inteligentną autodopasowującą się elektroniką (PID).

Będę palił albo ekogroszkiem , albo miałem albo owsem albo czymś "zbożowym".

 

Do pieca miał być boiler 80L na 220V

 

Rodzina 4 osobowa (2 osoby dorosłe + 2 małych dzieci). W domu jesteśmy rano i wieczorem. W czasie dnia my w pracy , dzieci w przedszkolu.

Obecne zużycie wody (w bloku) to około 1m3 ciepłej wody i 2m3 zimnje wody (wszystko miesięcznie).

 

Poradzono mi aby zamontować wymiennik dwupłaszczowy 100L (lub z podwójną wężownicą) i w łazience zamontować dużej mocy 15-18kW podgrzewacz przepływowy. Podgrzewacz elektroniczny który podgrzewał by CW w całym domu.

 

Minusem tego jest wykupienie droższej "mocy przyłączeniowej" od energetyki (obecnie mam 11kW) , każdy dodatkowy kW to u mnie 166zł.

Nie mam pojęcia ile bym musiał wykupić jakbym chciał mieć np. podgrzewacz 18kW + kuchnię elektryczną indukcyjną.

Jest to pewien koszt.

Podgrzewacz elektroniczny Kospela to koszt około 1000-1200zł.

 

Zaletą jest dostęp do CW od razu bez czekania i bez kosztów "dogrzewania" i "magazynowania".

Dostęp do CW wtedy keidy chce i w takiej ilości jaką chce ...

 

Jednak na "dzień dobry" musiałbym się liczyć z kosztem 2000-4000zł (urządzenie , koszt elektryka i koszt zwiększonej mocy przyłączeniowej).

 

Drugi "pomysł" znacznie tańszy (bez inwestycji) to grzanie wody piecem. Piece na ekogorszek mają tryb "lato" i powinno iść sporo mniej opału.

Tyle że woda była by grzana nonstop nawet wtedy gdy nie jest potrzebna (u mnie potrzebna jest rano i wieczorem).

Dodatkowo powiedziano mi że większośc ciepła i "opału" idzie w komin a piec nie może działać na zbyt niskiej temperaturze bo inaczej zardzewieje ...

Dodatkowo powiedziano mi że piec nie powinien pracować nonstop (poza "sezonem") bo skróci się drastycznie jego żywotność , będę musiał częściej czyścić piec i komin i itd ...

Ile miesięcznie na takie ogrzewanie wody zużyłbym opału ?

 

Czy jednak nie ma sensu ekonomicznego palenie ekogroszkiem poza sezonem (chodzi o CW).

 

Jeśli naprawdę tańsze i lepsze było by używanie poza sezonem podgrzewacza to mogę zainwestować i zamontować podgrzewacz , jeśli jednak taniej będzie grzanie wody piecem i nie będzie to negatywnie wpływało na żywotność kotła ani nie będzie wprowadzało dodatkowych "kosztów" (czyszczenie komina i itd) to może jednak lepiej piec i 2000-4000zł w kieszeni ...

 

Albo jak nie to może boiler 100L z wężownicą spiralną i grzanie wody boilerem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Co będzie bardziej ekonomiczne i lepsze Smile

 

 

 

Do pieca miał być boiler 80L na 220V

 

Rodzina 4 osobowa (2 osoby dorosłe + 2 małych dzieci). W domu jesteśmy rano i wieczorem. W czasie dnia my w pracy , dzieci w przedszkolu.

Obecne zużycie wody (w bloku) to około 1m3 ciepłej wody i 2m3 zimnje wody (wszystko miesięcznie).

 

Przy takim zużyciu wody miesięcznym to jakiś pojemnościowy 50- 100 l z grzałką 1,5 2 kW. Ogrze3wanie kotłem c.o. bez sensu w tym momencie. Zużycie eko-groszku to 4 - 6 kg a może i więcej, a wiec nieopłacalne.

Chyba ,że te dane są zaniżone , błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane prawdziwe. Może tak niskie zużycie wynika z tego że mieszkanie nowe , wszędzie perlatory i staramy się oszczędzać wodę (tzn nie marnować bez sensu).

Ale zapewne w domu będzie wyższe zużycie , ale w ciągu dnia i tam dom będzie pusty , bo my w pracy a dzieci w przedszkolu.

 

Myślałem że grzanie piecem (tryb lato) i podgrzewanie wody wymienniku 100L bedzie najtańsze a napewno tańsze od boilera 100L , a widać tak pięknie i różowo nie jest ...

 

Te 4-6 kg to minimalne zużycie dzienne ekogroszku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dopiero co pisałem o kosztach cwu /moich/

Radziłbym przy Twojej nowej inwestycji cwu oprzeć na pompie ciepła na wewnętrzne powietrze.

Zużywam rzadu 6 kWh prądu na dobę. Mam dość duże zużycie wody. Jak paliłem ekogroszkiem było to statystycznie 12 kg/dobę.

 

Z pompy rozprowadz kanały do nawiewu zimnego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Klima za darmo. Naprawdę działa.

Teraz u mnie w kotłowni mam 18-19 stopni C; w pokojach,gdzie nia mam klimy 25 do 30 /było parę dni temu/.

Całą minioną zimę również grzałem tą pompą 4 grzejniki /łazienki i kuchnie/ Uważam to za wspaniałe rozwiązanie /osobne obiegi na ogrzewanie łazienki/

 

Moje przemyślenia: jeśli zużywasz 33 lirty wody dziennie /to aż niemożliwe,że tak mało/ to ekogroszek będzie na pewno nieekonomiczny.

Jeśli nie pompa ciepła /a to polecam/ to przepływowy zużyje ok. 1,5 kWh prądu na dobę - przy Twojej ilości.

Należy się spodziewać zużycia cwu rzędu 3-5 m3 miesięcznie, więc prądu odpowiednio więcej. I wtedy pompa ciepła będzie super - a jeszcze raz - klima gratis!

Moja pompa zużywa ok. 0,7 kWh prądu - nie potrzeba wiec żadnej większej mocy zasilania energetycznego

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dopiero co pisałem o kosztach cwu /moich/

Radziłbym przy Twojej nowej inwestycji cwu oprzeć na pompie ciepła na wewnętrzne powietrze.

 

Żadnych pomp ciepła :lol:

 

W rachubę wchodzi to co pisałem:

 

1. Piec na ekogroszek z podajnikiem (z możliwością palenia miałem , owsem) + wymiennik ciepła dwupłaszczowy 100L (lub boiler z wężownicą spiralną 100L)

2. Podgrzewacz przepływowy

3. Wymiennik ciepła dwupłaszczowy 100L + grzałka 2kW (lub boiler z wężownicą spiralną 100L z grzałką)

 

Pompy rekuperatory mnie zupełnie nie interesują ...

Naczytałem się o tym i nie wchodzi to zupełnie w sferę moich zainteresowań

 

PS. Znalazlem rozliczenie za CW

 

I od miesiąca 1.04.2010 do 30.06.2010 zużyłem 9m3 ZW w tym 3m3 CW (razem 9m3 - kanalizacja). Wychodzi więc 3m3 miesięcznie w tym 1m3 cieplej wody.

 

Tyle że My staramy się używać bardzo oszczędnie wodę. Czyli najpierw opłukanie się , namydlenie i spłukanie. Woda bez sensu nie leci i nie marnuje się ...

 

Chociaż zapewne zużycie będzie wzrastało , bo na wsi dzieciaki będą się zapewne bardziej brudziły ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych pomp ciepła :lol:

 

Piece na ekogorszek mają tryb "lato" i powinno iść sporo mniej opału.

Tyle że woda była by grzana nonstop nawet wtedy gdy nie jest potrzebna (u mnie potrzebna jest rano i wieczorem).

Dodatkowo powiedziano mi że większośc ciepła i "opału" idzie w komin a piec nie może działać na zbyt niskiej temperaturze bo inaczej zardzewieje ...

Dodatkowo powiedziano mi że piec nie powinien pracować nonstop (poza "sezonem") bo skróci się drastycznie jego żywotność , będę musiał częściej czyścić piec i komin i itd ...

 

W rachubę wchodzi to co pisałem:

 

1. Piec na ekogroszek z podajnikiem (z możliwością palenia miałem , owsem) + wymiennik ciepła dwupłaszczowy 100L (lub boiler z wężownicą spiralną 100L)

2. Podgrzewacz przepływowy

3. Wymiennik ciepła dwupłaszczowy 100L + grzałka 2kW (lub boiler z wężownicą spiralną 100L z grzałką)

PS. Znalazlem rozliczenie za CW

 

I od miesiąca 1.04.2010 do 30.06.2010 zużyłem 9m3 ZW w tym 3m3 CW (razem 9m3 - kanalizacja). Wychodzi więc 3m3 miesięcznie w tym 1m3 cieplej wody.

 

Chociaż zapewne zużycie będzie wzrastało , bo na wsi dzieciaki będą się zapewne bardziej brudziły ;-)

Witam

Zużycie wody godne ekologa. Ja jakoś nie mogę zejść poniżej 30m3 miesięcznie w tym ok. 5m3 ciepłek

, ale u mnie w domu 3 lub 4 osoby siedzą cały dzień.

Przy twoim zużyciu najlepszy będzie kocioł i bojler z wężownicą i grzałką.

Nie opłaca się żeby kocioł pracował latem przy tak małym zużyciu wody chociaż to wydłużyłoby jego żywotność

bo byłby ciągle ciepły i suchy.

Kocioł na C.O. i tak będzie pracował co najmniej 7 miesięcy (chyba że preferujesz zimny chów), to

już niech tą wodę grzeje niejako przy okazji. Latem włączysz grzałkę 1,5 do 3 kW i

100 czy 120 litrów to ci nawet na wieczorne mycie dla wszystkich wystarczy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim zdecydujesz się na przepływowy to najpierw sprawdź czy nie ma skoków cisnienia wody, zwłaszcza latem, bo inaczej przeklniesz to rozwiązanie (parę lat się męczyłem i było coraz gorzej, ludzie się budują a wodociągi tylko kasują za przyłącze, to samo zresztą z prądem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych pomp ciepła :)

 

 

PS. Znalazlem rozliczenie za CW

I od miesiąca 1.04.2010 do 30.06.2010 zużyłem 9m3 ZW w tym 3m3 CW (razem 9m3 - kanalizacja). Wychodzi więc 3m3 miesięcznie w tym 1m3 cieplej wody.

Tyle że My staramy się używać bardzo oszczędnie wodę. Czyli najpierw opłukanie się , namydlenie i spłukanie. Woda bez sensu nie leci i nie marnuje się ...

 

W kwestii zużycia wody jesteś moim IDOLEM, ja zużywam około 16m3/miesięcznie na 2 osoby (nie mam rozbicia na ciepłą i zimną).

Polecam zasobnik z podwójną wężownicą - działa rewelacyjnie, a przy twoim zużyciu 1m3 ciepłej wody brałbym grzałkę i nie męczył się z kotłem w lato. Tylko czy na pewno takie zużycie.........., sam oceniasz najlepiej.

 

P.S.

Pobiegłem do licznika sprawdzić swoje zużycie czytając twój post :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z koncem sezonu, nurtowalo mnie, czym bede grzal wode latem: pradem (pojemnosciowy boiler – 140l + 2kW grzalka), czy kotlem co (smieciuch).

Pierwszy rachunek po grzaniu wody pradem mile mnie zaskoczył, wyszlo, ze za grzanie wody zaplacilismy okolo 80pln za miesiac.Ciepla woda uzywana glownie do mycia wieczorem (2os dorosle + dzieciaczek). Rano do mycia zebow i i twarzy wystarcza chlodna. Naczynia myje zmywarka, wiec w kuchni praktycznie ciepla woda nie jest uzywana (moze w 10%)

Jedyna niedogodnoscia jest to, ze przy grzaniu pradem, nie uzywam cyrkulacji, poniewaz wychladza to wode w zbiorniku, a to zaowocowaloby wiekszymi rachunkami za prad. A brak cyrkulacji, to brak cieplej wody w kranie bezposrenio po odkreceniu wody, dlatego rano myje sie w chlodnej, bo nim doleci ciepla, to juz po myciu.

Zawsze mozna pokombinowac z cyklicznym sterowaniem zalaczania wody i cyrkulacji (wystarczy kupic wlaczniki czasowe), ale jakos nie mam zapalu do zmian, bo sie przyzwyczailem juz.

Poki co grzalka właczona nonstop i zalacza sie jak termostat podyktuje.

Jakos palenie latem w kotle mi nie pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.