Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność instalacji


Adam327

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy mógłby mi ktoś napisać czy moja instalacja została wykonana poprawnie? Można powiedzieć, że robił ją nowicjusz, ale podobno się zna. Wcześniej miałem stary piec węglowy podłączony rura 22 miedzianą i jedynym uzbrojeniem było zawor bezpieczeństwa, naczynie i pompa z obejściem. Wykonawca stwierdził, że to była bomba i nie zainstaluje nowego pieca w ten sam sposób. Zastosował zawór dopuszczający wodę w razie przegrzania, następnie grupę bezpieczeństwa, stare obejście pompy i zawór trojdrogowy (stwierdził, że w ten sposób podniesie temperaturę na powrocie). Wszystko wykonane rura miedziana 28mm (stwierdził, że 22mm może mieć za mały przepływ i generować duże prędkości w instalacji. Mimo, że wcześniej na rurach 22 wszystko działało). Kocioł to Kołton unix 16Kw, powierzchnia do ogrzewania to 100mkw w tym 6 pętli podłogówki. Kocioł jeszcze nie pracuje, więc chciałbym się dowiedzieć czy należy coś po nim poprawić jeszcze przed uruchomieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz to już wykonane to pokaz zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie zrobił dobrze o ile producent kotła na to zezwala(montaż w układzie zamkniętym). Co do zaworu 3d to zależy jak go podłączył- potrzebny schemat albo zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji producent w instalacji zamkniętej właśnie zaleca użycie takiego zaworu, zdjęć niestety nie zrobiłem, a do końca miesiąca jestem na wyjeździe - dlatego też zdecydowałem się na niego, aby skończyć instalacje przed wyjazdem - w innych firmach terminy są bardzo odległe, a ja tuż po powrocie chce uruchomic instalacje. Co do zaworu trojdrogowego, jest to bodajże jak na rysunku C, zawór docelowo ma dopuszczać część zasilania do powrotu. 

091de4736a9f2d85e3b5809357099402.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jak C to ok- będzie chronił powrót. Tylko jak dalej wygląda instalacja? Tzn jak jest zasilana podłogówka?

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, świetnie. A średnice rur są odpowiednie? Czy zasadne było używać 28 czy wystarczyłoby jak wcześniej 22? 

Jak dalej wygląda instalacja? Wszystko mam wpięte w rodzielacz (cała instalacja jest na pex) później w powrót przy piecu dodatkowo wstawiony jest trojak od tego zaworu trójdrożnego. 

Instalację od rodzielacza robili "starzy fachowcy" i nowy wykonawca mówił mi o jej niepoprawności wykonania. Tzn. Według niego wpięcie razem w rozdzielacz kaloryferów i podłogówki jest niepoprawne, bo na podłogówkę powinna iść dużo niższa temp. Niż na kaloryfery - ale stwierdziłem, że skoro działa tyle lat to niech na ten sezon jeszcze tak zostanie. 

Edytowane przez Adam327
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój nowy instalator zna się na rzeczy. Z podłogówką ma rację. A jak to wygląda w rozdzielaczu? Na podlogówce są zawory RTL czy wprost z rozdzielacza podłączone pętle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to to jest babol. Teraz jak rozpalisz to na zaworze 3d ustaw ma instalację możliwie najniższą temperaturę żeby dogrzać pomieszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 a do podłogi to bym na szybkiego założył RTL-e to przynajmniej terakota nie popęka i cieńsze kapcie będziesz mógł nosić ,żeby w stopy nie parzyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż tak mi to zrobili poprzedni "fachowcy" i jeszcze chwalili jak mocno podłogówka grzeje. Działo to około dekady i nigdy większych problemów nie było (nie licząc zagotowania pieca przez nieuwagę, teraz ma do tego nigdy nie dojść dzięki zaworowi schładzającemu). A w jaki sposób ten RTL działa? Bo zależy mi na tym, aby kaloryfery grzały mocno, a tylko na podłogówce obniżyć temperaturę. Czy da się to zostawić na tym jednym rodzielaczu, a podłogówki w jakiś sposób zdławić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL pilnuje zadanej temperatury na powrocie pętli. Działa skutecznie ale przy ograniczonej długości pętli (optymalnie do 50mb). Zakłada się zawór na każdą pętlę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 12:45, hajtaler428 napisał:

No to to jest babol. Teraz jak rozpalisz to na zaworze 3d ustaw ma instalację możliwie najniższą temperaturę żeby dogrzać pomieszczenia. 

Może ustawic jedynie najnizszy przepływ a nie temperaturę. Tutaj 3D spełnia funkcję rozdzielacza przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście racja. Umknęło mi z czasem że 3d w rozdzieleniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.