Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Studnia wiercona ręcznie


Rekomendowane odpowiedzi

To co ciśnieniem wody wypłucze, powróci z powrotem. Trzeba raczej pompować z nadzieją że woda wypłucze resztę iłów i jakoś to pójdzie, ale nadziei bym jakiejś sobie nie robił. Najszybciej i pewniej będzie wbijać lub wkręcać szpilkę i szukać odpowiedniego poziomu z gruntem żwirowym i bardzo przepuszczalnym. Ale to będzie miało sens tylko w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak robią studnie ciśnieniem wody ( tzw. studnia płukana). Ciśnienie wody wypłukuje wszystko do góry np. na trawę ( lepiej zrobić odpływ obok). Po osiągnięciu właściwego poziomu ( można to odczuć wyraźnie łatwym/lekkim zapadaniem się rur - warstwa żwiru) odpompowuje się i wrzuca się rurę z filtrem i pompa głębinową ( jak głęboko).

Coś jak tu:

https://youtu.be/ipDpyE19Ld0?si=N4pKntjKIGCNrtRB

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem takie robienie studni ale to że ił kończy się na 8 metrze to bajka u mnie 13,5 metra i jest ił. A głębinówki u mnie mają głębokość 40-60 metrów żeby ładne wydajności były. Kupuję głębinową pompę i będę pompował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku to studnia kręgowa na 10-12 bo taki otwór mało daje wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W studni płukanej jeśli dojdzie się do warstwy żwiru i dłużej odpompuje, to pod ziemią robi się zbiornik wody wydajniejszy niż w studni kręgowej. Po za tym studnia kręgowa jest narażona na wpływy wód powierzchniowych, opadowych poprzez szczeliny międzykręgowe powstałe z czasem użytkowania. Koty, ptaki, szczury raczej nie wpadną do wierconej. Woda z głębszej płukanej czy wierconej na pewno będzie czystsza niż z kręgowej w dłuższej perspektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2024 o 14:42, stonefistt napisał(a):

W moim przypadku to studnia kręgowa na 10-12 bo taki otwór mało daje wody.

Ja wykopałem u siebie na rurze 160, otwory fi 20 +siatka studniarska, na głębokość 5,5m, głębiej nie mogłem zejść, ponieważ ciśnienie wody było tak duże, że nie pozwalało otworzyć klapki na szlamówce. Powiem Ci, że pompa z wydajnością 100l/m (taką mam), może chodzić non stop, a poziom wody w rurze spadnie do poziomu górnych otworów i stoi jak wryty.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie warstwy były do tych 5,5 po kolei? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możemy robić porównań między studniami w różnych lokalizacjach. Musimy jedynie kopiować rozwiązania od kogoś z podobnym rodzajem gruntu i poziomem tejże wody gruntowej. Co wyszło jednemu, niekoniecznie uda się drugiemu. Najpewniejsze i najskuteczniejsze jest tylko wbijanie stalowej rury z sitem, gdyż jest prawie niewrażliwe na rodzaj podłoża z wyjątkiem bogactwa kamieni. Minusem jest tylko problem gdy poziom wody podskórnej mamy głębiej niż może zassać pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

W lokalizacjach nie ma co porownywac, ale sposób wykonania już tak. Wcześniej w tym samym miejscu miałem wykopaną innym sposobem ( rura w rurze), to ta co teraz mam, jest nie do porównania 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie efekt finalny "studni" wydajność od 20 litrów na godzinę w suszę do 40 litrów po deszczach na godzinne. Jedyne wyjście to mauzer czasówka i trochę wody jest. Efekt nie zadowala ale coś tam wody jest w przyszłym roku będzie próba na 20 metrów w dół lub próba pogłębienia tej na mniejszej rurze (aktualnie 110 jest). Jakby ktoś miał ił to wiercić, drążyć, wybierać ale nie wkładać rur dopóki nie będzie piachu lub innej warstwy wodonośnej bo jak włoży  się rury to w ile blokują się i dużo nie zejdą już niż to co wykopane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stonefistt Przy tak niskiej wydajności nie ma sensu męczyć pompy i marnować prądu do jej zasilania. Myślałeś nad wbiciem rur stalowych z sitem zakończonym stożkiem lub świderkiem. Wtedy nie ma możliwości że coś oprócz dużych kamieni zablokuje zejście na większe głębokości. Solidne rury pozwolą w każdej chwili wyciągnąć to z powrotem na inną lokalizację lub pogłębić jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taka studnia wbijana ? Prąd mam za darmo jak panele robią. Jak wyciągać taka wodę? (hydrofor) jak w końcu dojdzie do warstwy wodonośnej bo podniesie się poziom wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lustro wody masz na mniej niż 5-6m to pociągnie zwykła ogrodowa, poniżej to już trzeba kombinować z zejściem niżej z samą pompą np. jakimiś kręgami żeby zassało. Głębinowej w rurę 2'' nie wsadzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lustro wody jest na głębokości np.5m, to woda może być pobierana nawet z głębokości 50m zwykłą pompką. Wiadomo że głębinowa sprawdzi się lepiej, ale trzeba wybić najpierw tę głębokość rurą sporej średnicy, a to już bywa problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.