Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła powietrze woda Daikin a spora liczba grzejników.


Tomson12
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dom 180m^2.
Piętrowy na dole podłogówka oraz 2 grzejniki na górze 8 grzejników.
Dom ocieplony 10 styropian poddasze wełna 10.
Okna nowe 3 komorowe.
Planowałem wrzucić Daikina Altherma HT 14 kw wraz z zasobnikiem 230l.
Według was pc powietrze woda ma sens?
Czy lepiej zostać przy ogrzewaniu kominek z buforem?
Planuję zmianę ze względu na to ,iż kominek coraz bardziej mnie męczy a drewno nie jest już tak tanie jak kiedyś.
Jak to wygląda przy grzejnikach?
 
Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierając pompę ciepła trzeba zrobić do profesjonalnie. Daikin dobra firma lecz jeżeli chodzi o podzespoły głównie elektronikę to serwisy przeważnie nie mają na miejscu w Polsce tylko sprowadzają czy z Belgii czy z Niemiec co znacznie wydłuża czas naprawy pompy w razie awarii. jeżeli chodzi o koszty tych podzespołów to ceny idą w tysiące. Mam w firmie kilka pomp tej marki i wiem że nie jest to urządzenie pewne szczególnie że ma delikatna elektronikę. Po 8 latach pracy tych urządzenie zaczęły się problemy z elektroniką. Także wybierając pompy trzeba brać jako pierwsze dobry serwis bo bez tego można sobie szybko wyczyścić portfel. Mam nadzieje że budowa fabryki pomp ciepła Daikin w PL rozwiąże problemy z częściami i ich cenami.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tomson12 napisał(a):
Według was pc powietrze woda ma sens?
Czy lepiej zostać przy ogrzewaniu kominek z buforem?
Planuję zmianę ze względu na to ,iż kominek coraz bardziej mnie męczy a drewno nie jest już tak tanie jak kiedyś.

Ja ogrzewam dom 165 m ocieplony styropian 15cm , okna nowoczesne 2 szyby i za ten sezon grzewczy PC zużyła prądu powyżej 6tys Po uwolnieniu cen prądu na ogrzewaniu grzejnikowym zapłacisz powyżej 12 tys na rok. PC fajna rzecz ale z fotowoltaiką na starych zasadach.

 

image.png.3136b9852788dfb0b6daa8c0b2a646e7.png

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonica T-cap 9kw ale i tak jest trochę za mocny 8kw był by w sam raz. Ale to T-cap Daikin musi być większej mocy.  Jeszcze dobre jest PC Mitsubihi Bez dotacji nie inwestował bym w takie drogie PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblicz zapotrzebowanie domu na ciepło w www.cieplo.app to coś doradzimy jakiej mocy PC potrzebne.

Bo to bardzo droga inwestycja Cena PC + przerobienie instalacji.

Do tego PC trzeba serwisować dla utrzymania gwarancji.

Chyba że nie zależy Ci na kasie to bierz Mitsubishi lub Daikina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38tyś kWh to wartość "kosmiczna" Przy założeniu COP powiedzmy nawet 3,5 wyjdzie jakieś 10tyś kWh energii elektrycznej. 

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych cenach prądu (poza limitem) będzie drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2024 o 12:56, sambor napisał(a):

Ten wynik to jakaś fikcja, tu trzeba porządnie policzyć, aby potem nie płakać czy pluć sobie w brodę.

 

Wrzuciłem to co pokazał mi kalkulator na stronie.

Sprawdzałem dwukrotnie.

Wynik ten sam.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile opału i jakiego zużywałeś przez sezon grzewczy?

 

 

W jaki sposób przy oknach 3 komorowych i 10cm styropianu wyszedł Ci taki wynik, przecież on jest z przysłowiowej DUPY.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to by sie mniej więcej zgadzało, ale skąd takie kosmiczne zapotrzebowanie na energię?

 

Masz w domu 28*C przez całą zimę? Zużywasz hektolitry wody do mycia? Okna masz całą zimę otwarte?

 

 

Jeżeli tak, to zapomnij o pompie, bo "pójdziesz z torbami"

 

PS Chyba, że sprawność spalania w tym kominku jest rażąco niska.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, o6483256 napisał(a):

No tak, to by sie mniej więcej zgadzało, ale skąd takie kosmiczne zapotrzebowanie na energię?

 

Masz w domu 28*C przez całą zimę? Zużywasz hektolitry wody do mycia? Okna masz całą zimę otwarte?

 

 

Jeżeli tak, to zapomnij o pompie, bo "pójdziesz z torbami"

 

PS Chyba, że sprawność spalania w tym kominku jest rażąco niska.

Mam w domu 24 z reguły czasami 23 bo żona narzeka ,iż za zimno.

Kąpią się 4 osoby.

Zuważam, iż dom potrafi się wyziębić szybko jeśli nie palę a okna to 3 szybówki a dachowe fakro 3  szyby tak samo.

Kominek firmy Lechma czy Lechman już nie istniejącej sterownik ctm.

Pompy 3 sztuki grundfos 25/40 180.

Jeśli nie pompa to pójdę w pellet bo kominek mnie wykańcza a po pracy nie mam tyle czasu na zabawę w kominek.

Edytowane przez Tomson12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 10cm styropianu nie powinno być problemu z szybkim wyziębieniem budynku. Poproś kogoś, żeby obejrzał ocieplenie, jego ciągłość itd. może szczury te całe ocieplenie zjadły (w sumie nierealne) i została tylko elewacja?

Musisz mieć ogromne straty ciepła, ja mając 20cm styro  mam zapotrzebowanie na ciepło nie przekraczające 11tyś kWh przy bardzo zbliżonym metrażu.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi to przypomina opis mojego domu. Parter - trzyma świetnie. Poddasze słabo. U mnie winne są chyba okna (w łazience zimny parapet - pewnie pianka dookoła okna "nie żyje") oraz wentylacja. Przez brak nawiewników i złą wentylację zasuwa mroźne powietrze do łazienki przez wywiew. Może tutaj też taki problem jest? Tylko to się nie powinno przekładać na wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Przy 10cm styropianu nie powinno być problemu z szybkim wyziębieniem budynku.

Chyba że ma źle zrobione to docieplenie. Niektórzy fachowcy nie uszczelniają pianą szczeliny pomiędzy styropianem a ścianą u samej góry pod dachem żeby para mogła wyjść. Niestety tam ucieka dużo  ciepła. Może być źle zapianowane lub wcale  połączenia płyt styropianowych. Źle zrobione wnęki okien, parapety i tworzą się tam mostki termiczne. Jedni kleją na ramkę drudzy na ciapki.  Kiepski styropian. Przyczyn może być wiele.  

Najprościej to o PC zapomnieć i kupić piec na pellet 

Lub wziąć dotacje na kompleksową termomodernizacje i docieplić dom jeszcze styropianem 10 cm i dach wełną bo dachem największe są straty ciepła. 

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomson12 napisał(a):

 

Jeśli nie pompa to pójdę w pellet bo kominek mnie wykańcza a po pracy nie mam tyle czasu na zabawę w kominek.

Na dzień dzisiejszy to dobry trop , cena pelletu zrobiła się znośna , przy grzejnikach to pompa ma sens w okresach wiosennych i wczesno jesiennych i jak masz panele na starych zasadach i nazbierasz energii co najmniej na pół sezonu to mozna grzać cały sezon .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.