Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat co cwu z buforem


materski

Rekomendowane odpowiedzi

A czemu nie podłączone cwu przez bufor ? Bo tak to w lato napalisz raz i masz z tydzień ciepłą wodę a tak to w lato musisz palić codziennie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wpięte zasilanie (cwu + grzejniki) u samej góry bufora przez trójnik a powrót z cwu możliwie jak najwyżej 1/3 od góry (miałem na samym dole i strasznie mieszało wodę . A powrót z grzejników jak najniżej. Sprawdza się to rozwiązanie później ta rura co idzie na grzejniki rozdziela się na dwa obiegi grzejniki góra i dół. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ toczy się dyskusja o schemat połączenia kotła z buforem, więc wkleję poniższe schematy - może się komuś do czegoś przyda.

Nie jestem ekspertem, ale na wypadek gdyś szukał pomysłu na schemat z połączeniem bufora, kotła, grzejników i boilera CWU w systemie grawitacyjnym to najprostsze będzie dołożenie bufora w systemie grawitacyjnym takie jakie zostało pokazane poniższym na filmie:

według tego schematu kocioł, bufor, grzejniki i boiler CWU działają grawitacyjnie bez pompek.

Wydaje mi się, że ideę podłączenie bufora do instalacji grawitacyjnej z powyższego filmu można zobrazować schematami:

obraz.png.df97b41febb3029e060eca7960ef914b.png

lub

obraz.png.c26cde47e1e48285f8bcd8d8db8a6b46.png

Jeśli mają być pompki to przykład schematu podobnego do tego na filmie (umożliwiającego jednoczesne zasilanie ciepłą wodą grzejników i bufora), ale z pompkami jest taki (ja bym w tym schemacie dał boiler CWU na grawitacji ewentualnie z obejściem grawitacyjnym pompki):

Schematzbajpasamigrawitacyjnymi.jpg.4fe34fef8a002c72ef4ec074f35d93d2.jpg

ten jest z dyskusji:

https://www.facebook.com/groups/399752071016723/posts/429854731339790/
W tym schemacie trzeba chyba uważać aby dobrze dobrać przepływy pompek.

Inne schematy z pompkami, gdzie bufor jest sprzęgłem hydraulicznym:
Schemat_instalacja_CO_babcia-Model_A3_wymiary.jpg.thumb.jpg.49771ebf52b9161e087a956da40e8627.jpg
szerzej w dyskusji:

kolejny schemat:schematbuforgrawitacja.png.cbe278b432f53b9ddd75e1775179ac42.png

z dyskusji:

 

kolejny schemat:

KOCIOŁ bufor i grawitacja.jpg

z dyskusji stąd:

a na tych schematach są ciekawe bajpasy, które łączą bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora):
Obejciagrawitacyjne2.thumb.JPG.90a5d3b10fb5f48f485e7770fa3560c5.JPG

dyskusja pochodzi stąd:

 

 

 

A tu jest kolejny:
Schematgrawitacyjnyzinfoogrzewanie.jpg.a12abe3b939e0bd0caa57b203546f1ba.jpg

to z dyskusji pod linkiem:

A tu jeszcze bajpas na zaworze różnicowym łączący bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora):
nowakotownia.thumb.jpg.9b00af1dfc1394b3fb4a3bbf796fa416.jpg

to jest schemat pochodzący stąd:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła/page885

Wydaje mi się, że powyższe schematy dobrze skonsultować z instalatorem.

Polecam przeczytanie zalinkowanych dyskusji.

Mam nadzieję, ze powyższe informacje się przydadzą.

 

Na wszelki wypadek (aby coś nie zaginęło jako odnośnik) powyższe schematy załączam do poniższego posta:obraz.png.df97b41febb3029e060eca7960ef914b.pngobraz.png.c26cde47e1e48285f8bcd8d8db8a6b46.pngSchematzbajpasamigrawitacyjnymi.jpg.4fe34fef8a002c72ef4ec074f35d93d2.jpgSchemat_instalacja_CO_babcia-Model_A3_wymiary.jpg.thumb.jpg.49771ebf52b9161e087a956da40e8627.jpgschematbuforgrawitacja.png.cbe278b432f53b9ddd75e1775179ac42.png

 

image.thumb.jpeg.81fc29d2aaa2d43d2702db38c8395075.jpeg

  Obejciagrawitacyjne2.thumb.JPG.90a5d3b10fb5f48f485e7770fa3560c5.JPGSchematgrawitacyjnyzinfoogrzewanie.jpg.a12abe3b939e0bd0caa57b203546f1ba.jpgnowakotownia.thumb.jpg.9b00af1dfc1394b3fb4a3bbf796fa416.jpg

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy okazji pytanie - czy zasobnik CWU musi być połączony zawsze za buforem? Aby kocioł mógł być 5 klasy musi być zainstalowany bufor. W okresie letnim, czy wiosennym kiedy będziemy grzali CWU kotłem teoretycznie nie musimy grzać bufora, bo i po co, ale według przepisów kocioł wtedy nie spełnia 5 klasy - brak połączenia z buforem (grzejemy tylko CWU). Czy to się zgadza? Powyższe schematy uwzględniają tą sytuację?

Nawiasem mówiąc, jak to się ma do zasady, że priorytetem jest CWU. W tym wypadku musimy nagrzać bufor do CO, a dopiero później CWU.

Edytowane przez givampa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzalki  powinno się zamontować i w zasobniku CWU  i w buforze.  Mamy wtedy niezależne dodatkowe źródła na wypadek choroby  czy też zamontowania instalacji PV.

Grzałki  można załączać  w dowolnym momencie latego też nie ma sensu ich umieszczać na schematch.Ten ostatni schemat  ogarnia w zasadzie wszystko - pracę na grawitacji na dom albo na bufor  grzanie kotłem jednocześnie bufora i CWU lub zamiennie - gdyby ktoś  koniecznie chciał grzać CWU grawitacyjnie też da się to zrobić bypasem z zaworem zwrotnym. Ale wtedy na wyjściu z bojlera trzeba by dać jakies ograniczenie temperatury coby  ludzi nie poparzyć.  

Edytowane przez Gruner
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szykuje mi sie zmiana starego kopciucha, zaczyna przeciekać i już czas na niego.

Będę wstawiał bufor, i chciałbym go połączyć z bojlerem CWU.

CWU mam z solarów. Latem wszystkim steruje sterownik od nich, zimą grzeję piecem, ale sterowanie też jest z poziomu solarów. Mam czujkę na rurze od pieca  i jeśli osiąga daną temperaturą to załącza pompę i grzeje bojler.

Jeśli połączyłbym bufor z bojlerem, to czy lepiej zostawić wszystko sterownikowi solarów, czy lepiej grzanie CWU prznieść na sterownik pieca? jeszcze nie wiem jakiego, ale np STALMARK ma w opcjach podgląd na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest bufor to on ma rządzić  bojlerem o ile nie chcesz postawić bufora z wężownicą do CWU i całkiem olac bojler.

Kocioł i jego sterownik  maja ładować bufor  i nie muszą nic więcej. Bufor za to ma obsługiwac  CO i CWU i tam  przyda się sterownik różnicowy  albo jakis inny wynalazek dedykowany do obsługi bufora.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem wywalać bojlera nie chcę, spięty z solarami, latem się dobrze grzeje. Bez bojlera musiałbym kupować inny bufor, z wężownicami lub coś jeszcze innego. Wiem że kocioł - bufor to jeden obieg a bufor - grzejniki  i bufor - CWU to kolejne, ale jeśli jeden sterownik może połączyć to wszystko to nie będę bawił sie w oddzielne sterowanie piecem a oddzielne sterowanie grzejnikami. Do tego nie da rady pewnie podłączyć solarów i one będą żyły własnym życiem.

Pozostaje kwestia bojler - bufor. Czy steruje tym sterownik solarów, czy drugi sterownik który ma pod sobą całą resztę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.