Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO, CWU + bufor na prąd schemat?


foreight

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedługo będę wymieniał kocioł (12kw 5kl) na mniejszy i tu mniej więcej wiem jak wszystko podłączyć łącznie z zaworem 4 drożnym, do tego schematy są. Zastanawiam się jak dodać do tego wyjście na opcjonalny bufor który byłby zasilany prądem (kotłem bym nie ładował bufora). Buforu jeszcze nie mam, ale kalkuluje czy zamontować fotowoltaikę i bufor czy nie - a chwilowe ceny opału coraz bardziej mnie do tego skłaniają. Instalację można już pod to przygotować tylko w którym miejscu i jak to wpiąć by bufor nie grzał kotła ani kotłem niepotrzebnie nie grzać bufora.
Przerabiał ktoś taki temat jak to podłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Samym prądem nie polecam, gdyż przy dobrych warunkach będzie 1:1, za to PC może być i 1:4 i takie grzanie jest efektywniejsze. Do tego co masz jeśli chcesz grzać prądem to wywalił bym zawór 4d i wstawił sprzęgło z grzałką odpowiedniej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie bufora kotłem na groszek/pellet też nie jest dobre, specjalnie też montuje mniejszy piec 12kw (obecnie 24kw tłokowiec). Chodzi o to by przygotować instalację pod grzanie prądem z PV lub z sieci jak przyjdzie kryzys węglowy czy inny 🙂

Podstawowe założenia to:

- ładowanie bufora w taryfie - żeby zgromadzić ciepłą na cały dzień.  Bo grzanie prądem nie w taryfie pozaszczytowej zabije kosztami.
- przygotować pod PV bo obniżyć koszty grzania z sieci
- mieć alternatywę dla węgla, drewna.

Więc ładowanie bufora kotłem jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.