Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Ciąg Kominowy.


MiastoTG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję informację jaki mam ciąg komina. Producent kotła podaje że wymagany to 30 Pa. Pożyczyłem wiatraczek od kominiarza i tam pokazało 1m3. Czy jest jakiś wzór żeby przerobić to na Paskale czy jest to parametr nie do przekształcenia ?? Dziękuję za odzew :D Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic bardziej głupiego jak "pomiar ciągu kominowego" zimnego komina.

Ciepłego zresztą też. Do znudzenia kilka razy pisaliśmy na forum że ciąg to

coś, co powstaje w czasie palenia. A to, jaki będzie, zależy od jakości

spalania, jego szybkości, rodzaju komina, temperatury i składu chemicznego spalin, pogody, itd. itp. Cała sprawa z ciągiem zaczyna się w piecu i on jest w tym najważniejszy.

Przestańcie ślepo wierzyć każdemu kominiarzowi, czy podobnemu specjaliście.

Powtarzają tylko to, co usłyszeli od starszych kolegów, takie mity krążą latami

a nikt z nich nie fatyguje się, by sprawę racjonalnie przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rarcjonalna wypowiedź. Jako budowlaniec mogę tylko dodać, że jest dosyć prosty sposób posiadania dobrego ciągu. Trzeba wybudować komin 20x20, a jeszcze lepiej 27x27.

Obserwuję ostatnio niedobrą tendencję do zmniejszania przekroju kanałów dymowych. Za ja.....bym

powiesił projektantów i wykonawców.

Pozdrawiam i Do Siego życzę

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do znudzenia kilka razy pisaliśmy na forum że ciąg to

coś, co powstaje w czasie palenia. A to, jaki będzie, zależy od jakości

spalania, jego szybkości, rodzaju komina, temperatury i składu chemicznego spalin, pogody, itd. itp.

Może przynajmniej jedna z tych osób które tak pisały odpowie na proste pytania

Dlaczego w szybie windy nic się nie pali a ciąg kominowy jest?

Dlaczego w kominie wentylacyjnym nic się nie pali a ciąg kominowy jest?

 

P.s. Zaczynam podejrzewać, że na forum pod nickiem heso piszą dwie osoby jedna jest mądra, a druga prawie mądra.

 

 

 

Obserwuję ostatnio niedobrą tendencję do zmniejszania przekroju kanałów dymowych.

W projektach domów jest ogrzewanie gazowe, lub olejowe i kominy o mały przekroju projektuje się dla dymów "gazowych" lub "olejowych"

Dopiero później właściciel (inwestor) z powodu kosztów ogrzewania montuje kocioł na paliwo stałe i dym z paliwa stałego nie może przecisnąć się przez mały komin. Następnie płacze taki, że dym wychodzi na kotłownię, a sadza i smoła zalepia kocioł i komin.

Współczuję właścicielom starych domów w których kominy 14 cm x 14 cm były projektowane pod piece kaflowe. Sam mam takie kominy.

Szkoda, że w moim temacie o frezowaniu kominów panuje cisza.

 

 

Za ja.....bym

powiesił projektantów i wykonawców.

Zapomniałeś o inwestorach (właścicielach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poczytać o ciągu kominowym (ot chociażby w wikipedii).

 

Oczywiście ciąg kominowy jest w każdym kominie lub budowli do niego podobnej (nawet na klatce schodowej). Na tej zasadzie działa przecież wentylacja grawitacyjna.

 

Jednak w tym temacie mówimy o kominie dymnym - a w takim pomiar ciągu w "spoczynku", czyli bez podłączonego kotła jest mało miarodajny i myślę, że o tym piszą heso i kazik.

 

Ciąg mierzony w samym tylko nieużywanym kominie będzie (z grubsza) wynikał z różnicy temperatur w kotłowni i na zewnątrz (a to dość spora różnica bo temperatura spalin to jest przecież o 100 i więcej stopni wyższa niż temperatura w samej kotłowni). Jak mniemam także np. wilgotność spalin wychodzących z kotła będzie miała wpływ na wartość ciągu i pewno jeszcze kilka innych czynników wynikających z tego o czym pisze heso (czyli rodzaju kotła, sposobu palenia itp).

 

P.S. Od 30 lat kotły w moim domu są podpinane do komina 14x14 i nigdy problemów z ciągiem nie było.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....) Dopiero później właściciel (inwestor) z powodu kosztów ogrzewania montuje kocioł na paliwo stałe i dym z paliwa stałego nie może przecisnąć się przez mały komin. Następnie płacze taki, że dym wychodzi na kotłownię, a sadza i smoła zalepia kocioł i komin.

 

Zalepia, bo spalanie jest nieprawidłowe. Niekoniecznie z powodu zbyt małego przekroju komina. Jak z kotła wychodzą w miarę czyste i odpowiednio

gorące spaliny, nie ma się co osadzić w kotle i w kominie.

 

Sam użytkuję 130 letni komin o przekroju właśnie 14 x 14 cm. w zupełnoiści wystarcza, sadzy, a tym bardziej smoły od 10 lat nie ma w ogóle.

 

Szampańskiej zabawy życzę dziś wszystkim i powodzenia w nowym roku ! Henryk S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jak mniemam także np. wilgotność spalin wychodzących z kotła będzie miała wpływ na wartość ciągu(....)

Pozdrawiam

Marcin

 

Witam noworocznie !

Tak, zawartość pary wodnej w spalinach ma podstawowe znaczenie. Im więcej pary wodnej w spalinach, tym spaliny są lżejsze (w tej samej temperaturze), i to głównie stanowi o wielkości ciągu kominowego.

W ciemno mogę obstawić, że większość zapytanych w tej kwestii kominiarzy popuka się w czoło na takie wiadomości. Pozdrawiam wszystkich kominiarzy !

 

Cyt: emus (...)"Dlaczego w kominie wentylacyjnym nic się nie pali a ciąg kominowy jest?

P.s. Zaczynam podejrzewać, że na forum pod nickiem heso piszą dwie osoby jedna jest mądra, a druga prawie mądra."

 

Tak jak wcześniej wyjaśniał marcin, wypadałoby odróżnić ciąg w kanale wentylacyjnym (który zresztą nie w każdych warunkach występuje - czasami, np. w upalnym letnim dniu powietrze potrafi dmuchać lekko z góry na dół) od odprowadzania spalin kominem.

Nawiasem mówiąc, spowodowanie dobrego ciągu w kominie jest o tyle trudne, że ze swojej natury spaliny, które osiągną temperaturę zewnętrznego powietrza, są cięższe od tegoż powietrza... A ochładzają się dość szybko w przestrzeni ponad kominem. Dlatego tak ważny jest ich energiczny wyrzut ponad komin, najlepiej poprzez nasadkę zmniejszającą przekrój komina na wylocie (rodzaj dyszy przyśpieszającej ruch spalin).

 

emus, nikt nie jest całkiem mądry, ani całkiem głupi, ja wybieram

na wszelki wypadek złoty środek. Staram się przekazywać wiedzę sprawdzoną, bez tworzenia fikcyjnych teorii, zdając sobie sprawę, że ta wiedza nie zawsze jest zgodna z tą powszechnie "obowiązującą". Pozdrawiam.

 

Ps. No właśnie, jak myślicie: dlaczego czasami w upalny dzień dmucha w

kominie odwrotnie, kiedy NIE pali się w piecu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kilku ostatnich wypowiedzi wyciągam wnioski:

1. Nie należny zwracać uwagi na informacje producentów kotłów podających wartości ciągu wymaganego dla danego typu kotła, ponieważ nie wiadomo w jakiej temperaturze i w który miejscu (na dole?) komina należny mierzyć wartość ciągu.

 

2. Tak jak podaje kazik oraz internet:

2a. Dla kotłów poniżej mocy 30 kW trzeba mieć komin minimum o boku 20 x 20 cm lub odpowiadający mu komin o przekroju koła.

2b. Dla kotłów powyżej mocy 30 kW (nie znalazłem do ilu maksymalnie kW) trzeba mieć komin minimum o boku 27 x 27 cm lub odpowiadający mu komin o przekroju koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należny zwracać uwagi na informacje producentów kotłów podających wartości ciągu wymaganego dla danego typu kotła (...)

Niektórzy producenci podają wprost wymagany przekrój komina. Niektórzy zaś wymagają serwisowego odpalenia kotła (warunek gwarancji) i podczas tego testowego rozruchu pomiaru ciągu i wpisania go do karty gwarancyjnej. W takim przypadku - mając słaby komin - można przemyśleć wcześniej sensownośc zakupu takiego kotła. Ponadto, jeśli jakiś producent na swój kocioł wymaga ciągu 30 Pa, a inny tylko 10-20 Pa, to bez żadnych pomiarów widać, że ten pierwszy wymaga bardziej sprawnego komina niż drugi, Wniosek: nawet z nieprecyzyjnych danych można zawsze wyciągnąc jakieś sensowne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kilku ostatnich wypowiedzi wyciągam wnioski:

1. Nie należny zwracać uwagi na informacje producentów kotłów podających wartości ciągu wymaganego dla danego typu kotła, (...)

 

Dodałbym, ze nie tylko na to nie warto zwracać uwagi. Także np. na podawaną "sprawność" kotła... Wszystko wychodzi później w tzw. praniu.

 

Czy w DTR kotła miałowego ktokolwiek widział wzmiankę o możliwych wybuchach zgromadzonych w kotle i kominie gazowych produktach odgazowania węgla ? Te słynne "przedmuchy" uruchamiane okresowo przez super nowoczesny sterownik... śmiech na sali - nie potrafią tego opanować, a to takie proste. Prawie tak samo, jak konstrukcja podajnika, z którego w końcu nie będzie dymić. I wcale nie chodzi o uszczelnienia w tej zabawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jakiś producent na swój kocioł wymaga ciągu 30 Pa, a inny tylko 10-20 Pa, to bez żadnych pomiarów widać, że ten pierwszy wymaga bardziej sprawnego komina niż drugi, Wniosek: nawet z nieprecyzyjnych danych można zawsze wyciągnąc jakieś sensowne wnioski.

Z tych precyzyjnych danych wyciągam precyzyjny wniosek:

Kocioł o wymaganym ciągu 30 Pa ma wymiennik w którym spaliny mają długą drogę od paleniska do komina.

Kocioł o wymaganym ciągu 10-20 Pa ma wymiennik w którym spaliny mają krótką drogę od paleniska do komina.

 

Teraz m77 twoja kolej na wyciągniecie z precyzyjnych danych precyzyjnego wniosku w jakiej temperaturze i w który miejscu ma być mierzony ciąg. Proste zadanie bo są precyzyjne dane.

 

 

Odbiór kotła.

Przyjeżdża serwis na test kotła, rozpala kocioł. Wszystko jest w porządku do momentu gdy trzeba wykonać pomiar ciągu. Okazuje się że komin nie ma dziurki np fi 6 mm gdzie można włożyć sondę od manometru, albo "U" rurki. Jest problem, bo nie ma wiertła, wiertarki itp. Serwis odjeżdża. Gwarancja nie podbita, bo ciąg nie zmierzony

 

Kto z was ma taką dziurkę w kominie?

A może serwis robi dziurkę?

Kto wie jak serwis mierzy ciąg?

 

Może podawanie przez producentów danych o wymaganym ciągu kominowym nie ma sensu. Może wystarczą tylko dane o wymiarach komina. Może z tym pomiarem ciągu przez serwis to bzdura i część dyskusji z tego tematu trzeba przenieść do tematu "Producenci kotłów fachowcy czy idioci".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Potrzebuję informację jaki mam ciąg komina. Producent kotła podaje że wymagany to 30 Pa. Pożyczyłem wiatraczek od kominiarza i tam pokazało 1m3. Czy jest jakiś wzór żeby przerobić to na Paskale czy jest to parametr nie do przekształcenia ?? Dziękuję za odzew :) Pozdrawiam.

 

witam

kolego używałeś przyrządu do pomiaru prędkości nie wiem skąd wziąłeś 1m3. Przyrząd pokazuje prędkość przepływu powietrza w twoim kanale co jest pokazane w wartościach m/sek. Wzór Ci nic nie pomoże na obliczenie ciśnienia w kanale kominowym, bo znowu zrobisz byka. Pomiaru dokonuje się w róże łączącej kocioł kominem. Pomiaru dokonuje się przy rozgrzanym kominie. Otwór do pomiaru prędkości przepływu spalin powinna wykonać firma instalująca kocioł i wykonać pomiar ciśnienia w kominie (tak zwany rozruch techniczny powinien być dokonany). Protokół z pomiarów Pan powinie otrzymać.

 

dosyć już tych powinien.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) róże

ładne kwiatki...

 

Pomiaru dokonuje się przy rozgrzanym kominie.

Czy warunki pomiaru określają temperaturę tego komina, a może spalin ?

Czy uwzględnia się temperaturę powietrza zewnętrznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładne kwiatki...

 

 

Czy warunki pomiaru określają temperaturę tego komina, a może spalin ?

Czy uwzględnia się temperaturę powietrza zewnętrznego ?

To są skutki długiego pobytu poza krajem. RÓRA

 

Przy rozgrzanym przewodzie jest inny ciąg komina. Ciąg jest nam potrzebny w czasie pracy kotła. Każdy komin powinien mieć odpowiednią temperaturę. Przy zbyt niskiej temp. będzie się komin pocił inie będzie miał odpowiedniego ciągu. Temperaturę określają odpowiednie normy niestety nie znam PL norm. Jeżeli Cię to interesuję mogę zrobić zdjęcie wykresów DIN.Niestety jest to w języku niemieckim. Nie uwzględniona jest temp. zewnętrzna do czego?

 

pozdrawiam

 

1702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są skutki długiego pobytu poza krajem. RÓRA

(....) Nie uwzględniona jest temp. zewnętrzna do czego?

 

pozdrawiam

 

1702

 

No, prawie dobrze... RURA.

 

Cyt: "Nie uwzględniona jest temp. zewnętrzna do czego? "

Nie bardzo rozumiem tego pytania, ale z grubsza chodzi mi o znany fakt, że

np. teraz zimą przy mroźnym powietrzu ciąg jest zdecydowanie lepszy

niż latem.

Chyba znam te tabele ciągu, nawet po niemiecku, ale... dla mnie są z lekka bezwartościowe przy takich warunkach badań.

W końcu i tak najważniejsze jest, czy kocioł (piec) pracuje prawidłowo

i ekonomicznie i żadne pomiary tego nie zmienią.

Chyba że potrzebne są do warunków gwarancji, wiadomo przecież

że wszelkie papiery z pieczątkami są najważniejsze. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...

 

Czy w tym wypadku zainstalowanie regulatora ciągu na kominie nie pokaże czy ciąg jest prawidłowy?

Ustawiamy np. na 30pa i patrzymy na rozgrzanym... czy się wychyla, czy nie.... Jeśli nie to jest prawdopodobieństwo zbyt słabego ciągu (nie ma widełek, lub na styk)

Jeśli się wychyla, to utrzymujemy w ten sposób optymalny ciąg, zalecany przez producenta :-)

Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kilku ostatnich wypowiedzi wyciągam wnioski:

1. Nie należny zwracać uwagi na informacje producentów kotłów podających wartości ciągu wymaganego dla danego typu kotła, ponieważ nie wiadomo w jakiej temperaturze i w który miejscu (na dole?) komina należny mierzyć wartość ciągu.

 

2. Tak jak podaje kazik oraz internet:

2a. Dla kotłów poniżej mocy 30 kW trzeba mieć komin minimum o boku 20 x 20 cm lub odpowiadający mu komin o przekroju koła.

2b. Dla kotłów powyżej mocy 30 kW (nie znalazłem do ilu maksymalnie kW) trzeba mieć komin minimum o boku 27 x 27 cm lub odpowiadający mu komin o przekroju koła.

 

Witam. Z tego co wiem to ciąg oraz temo.spalin powinno się mierzyć 0,5 m za kotłem bez względu na to czy w poziomie czy w pionie

przy normalnie otwartym kanale doprowadzajacym powietrze potrzebne do spalania.Tak to wychodzi bo sprawdzałem.

I jeszcze jedno,jeżeli jest szyber na czopuchu kotła to do pomiaru musi byc otwarty.Jeżeli go przymkniesz to ciąg będzie rosnął-ale to

chyba wiesz.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych precyzyjnych danych wyciągam precyzyjny wniosek:

Kocioł o wymaganym ciągu 30 Pa ma wymiennik w którym spaliny mają długą drogę od paleniska do komina.

Kocioł o wymaganym ciągu 10-20 Pa ma wymiennik w którym spaliny mają krótką drogę od paleniska do komina.

 

Teraz m77 twoja kolej na wyciągniecie z precyzyjnych danych precyzyjnego wniosku w jakiej temperaturze i w który miejscu ma być mierzony ciąg. Proste zadanie bo są precyzyjne dane.

 

 

Odbiór kotła.

Przyjeżdża serwis na test kotła, rozpala kocioł. Wszystko jest w porządku do momentu gdy trzeba wykonać pomiar ciągu. Okazuje się że komin nie ma dziurki np fi 6 mm gdzie można włożyć sondę od manometru, albo "U" rurki. Jest problem, bo nie ma wiertła, wiertarki itp. Serwis odjeżdża. Gwarancja nie podbita, bo ciąg nie zmierzony

 

Kto z was ma taką dziurkę w kominie?

A może serwis robi dziurkę?

Kto wie jak serwis mierzy ciąg?

 

Może podawanie przez producentów danych o wymaganym ciągu kominowym nie ma sensu. Może wystarczą tylko dane o wymiarach komina. Może z tym pomiarem ciągu przez serwis to bzdura i część dyskusji z tego tematu trzeba przenieść do tematu "Producenci kotłów fachowcy czy idioci".

Witam

Tak serwis robi (dziurkę)

Podawanie ciągów przez producentów ma sens dlatego że tak jest prościej

Wszyscy klepią o ciagach a tak naprawde nikt chyba nie wie o co chodzi .

Więc tak,Komin o przekroju (przykład) 160x160 wys 5 mb to nie to samo co 200x200 i wys 5mb.

To chyba logiczne do diabła że czym większy przekrój komina to musi być wyższy.

Przy przekroju 200x200 wys.5mb ciag nie będzie większy kilka Pa. a ta sama wysokość przy przekroju 160x160 będzie

zadowalająca.

Największy błąd robią nie projektanci ale sami inwestorzy,w domkach o pow.150m2 zazwyczaj są projektowane małe

kotłownie gazowe,olejowe itp.Jak się zbliża moment zamieszkania to ''chwilowo'' montują smrodziucha(bo zostało duzo drewna z budowy)a później jest płacz,to za mały przekrój w stosunku do ilości spalin albo ciągu brak.

Takie jest moje zdanie

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie wymagany ciąg kominowy odnosi się do określonych warunków.

Obecnie dla nowoczesnych wysokosprawnych palenisk przekrój komina oblicza się z przepływu spalin

m = 0,5:0,65Q / 1000 [kg/s]

otrzymując znacznie mniejsze przekroje.

Wzór na przepływ spalin:

m = 0,5:0,65Q / 1000

gdzie: Q - moc kotła (KW)

oraz

m = Y * A * V

gdzie: Y - ciężar własny spalin w kg/m3, dla gazu 1,27 kg/m3

A - przekrój poprzeczny komina w (m3)

V - prędkość strumienia mierzona anemometrem w (m/sek)

Traktując m - jako znane ze wzoru 1 wzoru 2 możemy wyliczyć czy przekrój komina został właściwie dobrany (np. przy odbiorze nowej kotłowni)

m = Y * A * V → m / Y * V [m2]

tu drugi wzór dla kotłów na paliwo stałe

Siłę ciągu komina liczy się ze wzoru :

Ps=(Ypow - Yspal)xHx9,8

w którym:

 

Ps — siła ciągu komina w [Pa]

H — wysokość komina w [m]

Ypow — ciężar właściwy powietrza [kg/m3] dla —18°C=1.38 [kg/m3]

Yspal — ciężar właściwy spalin [kg/m3] dla 200°C = 0,78 [kg/m3]

 

Przekrój kanału komina można sprawdzić ze wzoru :

 

F=25xQ/pierwiastek z H ( w cm2)

 

 

gdzie:

F — przekrój kanału komina [cm2]

Q — wydajność w [kW]

H — wysokość komina w [m]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyczytałem gdzieś że jest wzór na obliczenie parametrów komina i (lub) kW pieca:

wzór Sandera:

A = a * Q / (H^0.5) [cm2] lub

A = 0,86 * a * Q / (H^0,5) [cm2]

gdzie: Q - moc kotła [kW], H - wysokość komina [m], H^0,5 - oznacza

pierwiastek kwadratowy z H, a - współczynnik liczbowy zależny od charakteru

komina i rodzaju paliwa np.: kominy przy ścianie zewnętrznej a=0,035, kominy

dla kotłów gazowych dla Q<=35 [kW] a=0,02.

 

Przekrój poprzeczny obliczyć można według wzoru Redtenbacher'a:

A = 2,6 * Q / (n * H^0,5)

gdzie: A - przekrój koina [m2], Q - moc kotła [kW], n - współczynnik

liczbowy zawarty w przedziale 900 - 1880 (drewno n=900, gaz, olej n=1800,

koks=1600), H - wysokość komina [m], H^0,5 - oznacza pierwiastek kwadratowy

z H.

Może to co pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.