Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o ciąg kominowy?


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj tak przyglądam się płomieniowi palącemu się w moim piecu z paleniskiem retortowym. Zamiast odbijać się on od deflektora spalin (czyli iść w miarę pionowo do góry) płomień ucieka wgłąb pieca. Gdy wkładam rękę w "wyczystkę" między piecem a kominem idzie tam bardzo silny strumień bardzo gorącego powietrza, ściany w domu stykające się z kominem są gorące.

 

Moje pytanie brzmi: czy da się jakoś ograniczyć "ucieczkę" ciepła z pieca? Czy ciąg w kominie może być za duży?? Jak go ograniczyć (może tak: http://www.polmar.net.pl/zastosowaniePL.html)? Czy może muszę się pogodzić z tymi stratami?

 

DOPISAŁEM:

Rozpoczynam boje z tym zjawiskiem (mam nadzieję, że nie będzie żadnych wybuchów w piwnicy :) ).

 

Prowizorycznie zastawiłem 3/4 przekroju komina taką cegiełką - płomień skierował się bardziej do góry i mam wrażenie, że mniej ciągnie go do góry. Ale to bardzo partyzanckie działania z mojej strony gdyż nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie.

 

Czy zdławienie nadmuchu może poprawić tą sytuację - ale obserwując płomień podczas zmniejszania nadmuchu widzę tylko tyle, że jest on mniej intensywny - ale dalej "wyciąga go do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciąg zależy głównie od temperatury spalin. Zbyt silny świadczy albo o zbyt intensywnym paleniu

albo o złym odbieraniu energii gorących spalin przez kocioł. Jeżeli nie mamy mozliwosci poprawic

tego ostatniego, wypada tylko po prostu wolniej palić. W piecach takich jak mój- dolnego spalania

i bez nadmuchu, to dość proste: przymyka się wlot powietrza na tyle, aby spalanie nie bylo zbyt

wolne, ani za mocne. Mam na czopuchu zamocowany termometr i daje mi to informację o

temperaturze spalin opuszczających piec. Staram się utrzymywać tę temperaturę w granicach

120- 150 stopni, dla zachowania dobrego ciągu i nie skraplania się pary wodnej w kominie.

 

Nie znam dokladnie tych temperatur spalin w piecach z paleniskiem retortowym, słyszałem tylko, że

na czopuchu można często położyć rękę bez oparzenia się. Można by powiedzieć, że to dobrze, bo

cieplo ze spalin zostało dobrze przejęte przez kocioł. Ale...nie zapominajmy, że spaliny może

wychładzać także nadmierna ilość powietrza nadmuchowego.

 

Wracając do regulacji ciągu- trzeba zrobić wszystko, żeby skutecznie obniżyć temperaturę spalin

poprzez przejęcie energii do wody w kotle. W swoim piecu wpuszczam powietrze od dołu naprawdę

niewielkim przekrojem, może ok. 25 cm^2 (czasami jeszcze mniej) i to zupełnie wystarcza do

ogrzania 100 m^2 zupełnie nie ocieplonego domu. Inna sprawa, że wymiennik w tym kotle ma

dosć sporo 1 calowych rurek (60 szt) i odbiór ciepła jest dobry, dodatkowo z możliwością regulacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa wewnętrzna mojego pieca wydaje się dość dobra (jest tam sporo kanałów, a piec ma teoretyczną, "certyfikatową" sprawność między 89 a 90%). Ale na czopuchu gdy się pali za bardzo ręki nie da się położyć (znaczy da się - ale efekty mogą być nieprzyjemne).

 

Ale: efekt zastawienia części komina i zmniejszenia nieco nadmuchu + zwiększenie przerwy w podawaniu węgla z 45 do 90 sekund jest pozytywny - komin ostygł nieco, płomień już aż tak nie wariuje (jest skierowany w miarę w górę i nie mam wrażenia, że ucieka do komina). Zimniejszy komin jakoś skłania mnie do myślenia, że jest lepiej - ale cóż - jutro zobaczę jak wyglądają spaliny no i ile węgla się spaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcinie ja ma ten sam problem z kominem, na starym piecu miałem (zwykły na węgiel)regulowany szyber w czopuchu i to wiele dawało. Teraz w nowym piecu z podajnikiem tego nie ma i jestem przekonany, że instalacja szybra wiele zmieni na plus, teraz mam wrażenie,że zbyt wiele ciepła ucieka przez komin. Jutro to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.