Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w projekcie instalacji co i cwu


ziggy020
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,jestem nowy , obecnie buduję dom i będę na etapie wykonywanie instalacji co i cwu , studiuję obecnie różne materiały na ten temat , znalazłem taki schemat i musze go przerobić pod swoją instalacje i proszę o pomoc

Dom jest nowy , ocieplony 20 cm styropianem grafitowym i 30 (2 x 15 ) wełna na poddaszu ,jest to parterówka z poddaszem użytkowym (dom typu stodoła) powierzchnia do grzania ok. 180 m2 + ew . 50 m2 (podowojny garaz w okresie prac w nim) 

kociol na ekogroszek moc ok. 24 kW , bardzo prosze nie piszcie mi o kotlach na pellet, gaz, pompy ciepla itp.  , ma byc ten na ekogroszek , wiem bede mial syf w domu :) 

na parterze podlogowka ok. 80 m2 

na pietrze podlogowka ok. 110 m2

3 grzejniki ( 1 duzy plytowy w garazu okazjonalnie wlaczany , 1 lazienkowy parter , 1 lazienkowy pietro)

100 l bojler pionowy zasilany z kotla ?? nad tym sie zastanawiam bo podobno w okresie letnim predzej sie kociol zuzywa i nie ma to ekonomicznego uzasadnienia , a jest nas 3 w rodzinie 

czytam o wymiennikach plytowych , sprzeglach hydraulicznych , zaworach itp. itd. az mnie glowa boli heheh

instalacja bedzie kosztowana (duza ilosc dobrych pomp ,sterowniki , rury miedziane , zawory itp. itd) ,ale tez nie chce zeby byla jakos strasznie droga , zbedne bajery nie potrzebne ....

uklad bedzie zamkniety 

bedzie cyrkulacja na parterze z najdalszej lazienki i na pietrze z baterii prysznicowej 

woda  uzytkowa bedzie zrobiona prawdopodobnie na rodzielaczach z herza , nie chce na trojnikach

jakiej firmy kociol na ekogroszek polecacie , w rodzinnym domu mamy sas efekt i sie sprawdza , defro tez podobno dobre

czy ktos mial do czynienia z zaciskanymi rurkami miedzianymi viega lub cos podobnego / prosze o opinie

prosze o doradztwo i korekte tego schematu

schemat kotlownia.jpg

Edytowane przez ziggy020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać :

- podłogówka na parterze wykonana z rury bluefloor 16 , do tego mam rodzielacz z nierdzewki z Kana , rury ulozonowe w rozstawie co 10 cm (przyszlosciowo pod pompe ciepla kiedys tam) 

 

podłogówka 2 versja Radoslaw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 21:35, ziggy020 napisał(a):

kociol na ekogroszek moc ok. 24 kW ,

Ten kocioł 24 KW to co najmniej 2x za dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 22:27, sambor napisał(a):

Jak chcesz poważną pomoc to pisz na priv, pewnie będę mógł ci poradzić w tym temacie.

projekt kotlowni za 400 zl , dziekuje za taka "pomoc" i to jeszcze platne z gory , taniocha nic ino brac 

2 minuty temu, czeslaw napisał(a):

Ten kocioł 24 KW to co najmniej 2x za dużo. 

jeszcze jest pietro 110 m2 do grzania

Teraz, ziggy020 napisał(a):

projekt kotlowni za 400 zl , dziekuje za taka "pomoc" i to jeszcze platne z gory , taniocha nic ino brac 

jeszcze jest pietro 110 m2 do grzania i okazjonalnie garaz 50 m2 w czasie prac w nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak napisałeś 190 m2 razem, i te 24 KW na ten dom to 2x za dużo. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ziggy020 napisał(a):

projekt kotlowni za 400 zl ,

To nie tylko projekt kotłowni, aby to działało to trzeba:

policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło,

dobrać przepływy do istniejącej "instalacji podłógówki", z rozstawem co 10cm

do przepływów dobrać rury zasilające

do tego dobrać albo 4-D albo sprzęgło + osprzęt + pompy

na samym końcu kocioł- te 24kW to fikcja lub wymysł nie z tej Ziemi

dobrać/ policzyć naczynie przeponowe do CO

dobrać bojler + osprzęt + naczynie przeponowe 

dobrać zabezpieczenie kotła w układzie zamkniętym

zawsze daję pomoc przy zakupie i uruchamianiu instalacji

PS 

To była promocja Świąteczna.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

To nie tylko projekt kotłowni, aby to działało to trzeba:

policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło,

dobrać przepływy do istniejącej "instalacji podłógówki", z rozstawem co 10cm

do przepływów dobrać rury zasilające

do tego dobrać albo 4-D albo sprzęgło + osprzęt + pompy

na samym końcu kocioł- te 24kW to fikcja lub wymysł nie z tej Ziemi

dobrać/ policzyć naczynie przeponowe do CO

dobrać bojler + osprzęt + naczynie przeponowe 

dobrać zabezpieczenie kotła w układzie zamkniętym

zawsze daję pomoc przy zakupie i uruchamianiu instalacji

PS 

To była promocja Świąteczna.

to skladaj oferty handlowe a nie pisz o "pomocy" i "promocjach swiatecznych" szukaj se klentow gdzie indziej ,a nie na tym forum ....

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sambor napisał(a):

Cytowanie rozmów prywatnych na forum otwartym jest niezgodne z netykietą i zasadami tego forum.

a sępienie pieniedzy od nowych uzytkownikow jest etyczne i zgodne z zasadami tego forum ??

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Pomoc w szerszym zakresie jest takim samym towarem jak np wigilijny karp, jeden go złapie , inny go kupi.

Forum to nie Caritas, a często dobry projekt jest sporo wart, szczególnie jak ktoś nie ma pojęcia i chce dać kocioł 24kW do takiego domu, chyba , że to namiot.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 21:35, ziggy020 napisał(a):

kociol na ekogroszek moc ok. 24 kW

 

W dniu 22.12.2023 o 21:35, ziggy020 napisał(a):

Dom jest nowy , ocieplony 20 cm styropianem grafitowym i 30 (2 x 15 ) wełna na poddaszu ,jest to parterówka z poddaszem użytkowym (dom typu stodoła) powierzchnia do grzania ok. 180 m2 + ew . 50 m2 (podowojny garaz w okresie prac w nim)

Bedziesz potrzebowal okolo ~2kW na CO w taki dzien jak obecnie czyli srednia dobowa 0C. Co zrobisz z pozostalymi 22kW?

Jest prosta i nie taka glupia ale jednak amatorska aplikacja internetowa do wyliczenia ciepla potrzebnego do ogrzania https://cieplo.app

Poczytaj (bez bolu glowy) bezplatnie to forum - to nic nie kosztuje… tutaj jest duzo odpowiedzi na Twoje zagwozdki. Dojdziesz do wniosku, ze to co chcesz robic jest bez sensu.

PS. Nikt projektu - opartego na wyliczeniach nie zrobi Ci gratis.

PS. Schemat mozemy poprawic np. brakuje pompy kotlowej.

PS. Jak rozmawiasz prywatnie to zachowaj to dla siebie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS . dzieki za apke niby wyszlo 8,8 kW z woda ,trzeba brac mocno poprawke na to ...

co jest bez sensu ten kociol na wegiel ?? dostaje deputat i nie musze go kupowac ... temu chce ten kociol na wegiel , gazu nie mam  ani zadnego zbiornika z gazem na placu nie chce , paneli foto nie mam , pellety nie chce

tyle rzeczy  w tym domu opanowalem sam lub z niewielka pomoca , ze  z tym tez sobie poradze ... 

 

PS. czy w zapytaniu tego forum jest : " zrobcie mi projekt zaplace za niego ? bo chyba nie ?

17 minut temu, ziggy020 napisał(a):

PS . dzieki za apke niby wyszlo 8,8 kW z woda ,trzeba brac mocno poprawke na to ...

co jest bez sensu ten kociol na wegiel ?? dostaje deputat i nie musze go kupowac ... temu chce ten kociol na wegiel , gazu nie mam  ani zadnego zbiornika z gazem na placu nie chce , paneli foto nie mam , pellety nie chce

tyle rzeczy  w tym domu opanowalem sam lub z niewielka pomoca , ze  z tym tez sobie poradze ... 

 

PS. czy w zapytaniu tego forum jest : " zrobcie mi projekt zaplace za niego ? bo chyba nie ?

z ta wielkoscia kotla przesadzilem ,pomylilem sie liczac to dla nieocieplonego domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ziggy020 napisał(a):

PS . dzieki za apke niby wyszlo 8,8 kW z woda ,trzeba brac mocno poprawke na to ...

co jest bez sensu ten kociol na wegiel ?? dostaje deputat i nie musze go kupowac ...

To zmienia postac rzeczy. Zuzycie wegla sie nie liczy. OK.

Poprawke? Zadnych poprawek, chyba, ze na (nie)wielki minus energetyczny. W taki dzien jak dzisiaj ten budynek i kociol bedzie musial pracowac z moca ~2kW! Szukaj kotla o takiej mocy…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"9,6 kW maksymalna potrzebna moc grzewcza "  po bardziej restrykcyjnych obliczeniach .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W druga strone (mniej).

Ten budynek bedzie potrzebowal ~2kW (bez garazu) na CO (przy sredniej dobowej 2C). Farelka ma tyle. Szukaj kotla o takiej mocy minimalnej. On i tak bedzie duzo za duzy ale rozumiem intencje.

PS. Srednie zuzycie ciepla na CO w podobnym budynku (metraz i docieplenie bez garazu) u mnie to za ostatni tydzien 1,6-1,7kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy. Nie zabraniamy stałym użytkownikom, udzielającym się na forum także bezpłatnie umawiania np. usług projektowych, także płatnych. Z ofert tych można korzystać, można nie korzystać. W samej propozycji nie widzę nic nieodpowiedniego.

Użytkownika @ziggy020 proszę o powrót do dyskusji na temat. Wyjaśnienie w akapicie powyżej - nie jesteś zainteresowany, nie korzystaj. Nie bardzo wiem jak miałbym zareagować na Twoje zgłoszenie. Nie wiem na jakiej podstawie uważasz, że ktoś chciał Cię naciągnąć. Zresztą sam zachowałeś się średnio fair bo najpierw wyraziłeś zainteresowanie, a potem wyciągasz temat na publicznym forum.

Użytkownika @sambor proszę o rzeczowe odpowiedzi w tematach - dyskusje powinny dotyczyć tematu a nie propozycji "prywatnego" rozwiązywania problemów.

Edit: Kiedyś już to pisałem, ale wyjaśniam ponownie, że zgłoszenie prywatnej rozmowy przez jednego z jej uczestników powoduje udostępnienie jej dla administracji forum celem rozstrzygnięcia zgłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorze tematu mimo że jesteś niekulturalny dla stałych bywalców tego forum to masz tu konkretną propozycję:

kocioł technix około 12kw z palnikiem sv300, zasobnik cwu 140l, do tego sprzęgło z rozdzieleniem na dwa obiegi i pomieszaniem na dwóch zaworach 3d, sterowanych np. przez skzp-05

Ps. Administratorze forum o takie propozycje u źródła chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 21:35, ziggy020 napisał(a):

jest to parterówka z poddaszem użytkowym

 

W dniu 22.12.2023 o 21:35, ziggy020 napisał(a):

na parterze podlogowka ok. 80 m2 

na pietrze podlogowka ok. 110 m2

 

W dniu 24.12.2023 o 14:16, ziggy020 napisał(a):

jeszcze jest pietro 110 m2 do grzania

To ile w końcu jest tych pięter w tej parterówce ?

W dniu 24.12.2023 o 14:19, czeslaw napisał(a):

No tak napisałeś 190 m2 razem, i te 24 KW na ten dom to 2x za dużo.

Wychodzi na to że 190 + 110 = 300 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter 

- garaż 44,35 m2 (dogrzewany duzym grzejnikiem stalowym)

- "czesc dzienna parteru" 76,09 m2 (podłogowka + w małej łazience [4,17 m2] grzejnik drabinkowy

Piętro (bedace rowniez poddaszem uzytkowym)

100,96 m2 podłogowka +  lazienka [10,72 m2] grzejnik drabinkowy + pralnia [7,62 m2] grzejnik drabinkowy

 

podsumowujac 145,31 m2 bede grzal raczej caly czas , pozniej to wysteruje pola grzewcze poszczegolnych pomieszczen za pomoca sterownika do podlogowki

garaz 44,35 m2 bedzie dogrzewany podczas prac w nim 

14 godzin temu, dawido napisał(a):

technix około 12kw z palnikiem sv300

pisalem ,ze nie chce kotla na pellet , to ,ze sprzeglo i zawory to wiem potrzebuje schematu poprawnie zrobionego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam 177,05 m2 bede grzal caly sezon a garaz te 44,35 m2 bede dogrzewal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz dobrać odpowiedni kocioł. W tej chwili kotły mają swoje sterowniki, które można ewentualnie podmienić na inne. Jak już to będzie dobrane, to potem cała reszta. Najprościej by było bufor z wężownicą na CWU. Problem będzie w lecie, bo trzeba będzie grzać w kotle. Można to oczywiście rozdzielić i dać osobny zbiornik na CWU z wężownicą która będzie grzana w zimie od kotła, a w lecie grzałką.

Jak ta podstawa będzie rozkminiona, to wtedy dobierać sterowniki do tego. Najlepiej jednego producenta, aby wszystko ze sobą pasowało. Co do kotłą, to musisz wszystko dokładnie obliczyć. Jak będzie za duża moc, to będą problemy z eksploatacją, jak będzie za mała, to może być problem w zimne i wietrzne dni. Do tego musisz policzyć przepływy w OP w zależności od temperatury pomieszczenia i długości pętli. Dobrać odpowiednie pompy, aby nie było problemów z zakłóceniem przepływów w instalacji. Jak źle dobierzesz pompy to kocioł może się wyłączać, lub jakieś pomieszczenia będą nie dogrzane.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SV 300 jest na ekogroszek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo prosze o likwidacje tematu , doplacam 14 tys. zl (roznica z kotlownia weglowa) biore pope ciepla z Panasonica 9 kW , nie ma co sie upierac przy tym weglu jak i tak bym go musial pozniej wymienic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.