Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem - dwie pompy w instalacji CO


Damianel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w moim mieszkaniu 91m2 mam ogrzewanie podlogowe na calej powierzchni + jeden kaloryfer w garazu.

Posiadam kociol Termet Ecodance Gold Plus 25 kw, ktory posiada pompe obiegowo. Dodatkowo na rodzielaczu zamontowana jest pompa obiegowa Wilo z ponizszymi ustawieniami (patrz zalaczniki)

Pomopa na rodzielaczu chodzi caly czas nie wylaczam jej. Natomiast sterownik Tech st292v2 wylacza ogrzewanie na piecu wowczas pompa pieca jest wylaczona.

Za kazdym razem zmieniaja sie przeplywy na rotometrach. Gdy dziala pompa na rozdzielaczu to pokazuje przeplywy 2,5l/min. Gdy wlacza sie piec to wszystko sie zmienia i rotometry wskazuja okolo 1l/min. Rotometry za kazdym razem pokazuja rozne wartosci po kilku dniach wszysko jest rozregulowane

 

Czy mozna ta pompe ustawic podobnie jak pompa z pieca. Obawiam sie, ze jak usune pomope z rodzielacza to przeplyw moze nie byc wystarczajacy w podlogowce.

IMG_20231027_195627_867.jpg

IMG_20231024_084537_657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim przepływy są za wysokie. Prawdopodobnie rotametry nie są w ogóle wyregulowane prawidłowo.

A jak spojrzałem na zdjęcie, to nie wiem co jest grane. Rotametry powinny być na zasilaniu, a nie na powrocie. Według mnie belki są na odwrót zamontowane. 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam na poziomie -1 kociol gazowowy z wlasna pompa. Rozdzielacz mam poziomie 0. Mysle ze ten bypass na poczatku zasilania rozdzielacza jest potrzebny, aby w przypadku zakrecenia obiegow nie uszkodzic pompy na dole w garazu. za bypassem jest pompa tylko zastanawia mnie czy ten termostat mieszajacy czy jest u mnie w dobrym miejscu.

 

Kolejna sprawa, jakby wywalilo mi korki dla rozdzielacza i jego pompa by sie zatrzymala, a pompa na poziomie -1 w piecu gazowym dalej by probowala przepchac wode to by sie uszkodzila.

 

Edytowane przez Damianel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Teraz dopiero zauważyłem gdzie jest zawór 3D zamocowany. 🙂 

To wszystko jest do przeróbki. Na rurze która biegnie do góry jest napis "powrót". Zakładam że jest to prawidłowo opisane. Na dole więc jest zasilanie. Zakładam że zawór 3D jest termostatyczny. 

Wywaliłbym bypass, a w jego miejsce musi iść pompa obiegowa, prawidłowo zamontowana, zgodnie z przepływem. Przełożyłbym belki. Górna, z rotametrami na dół, dolna z zaworami do góry. Po tym zabiegu wszystko powinno śmigać.

Pod warunkiem że opisy na rurach są prawidłowe, bo tego nie wiem.

Na zaworze 3D powinien być diagram, jak czynnik ma przepływać. Jak zawór będzie źle zamontowany, to instalacja w dalszym ciągu nie będzie prawidłowo działać.

Jest jeszcze inna opcja. Grzejnik w garażu przerobić, lub wymienić na elektryczny. W takim przypadku, przy kotle gazowym można zrezygnować z zaworu 3D i pompy obiegowej. W ten sposób instalacja będzie miała bardzo prostą budowę, a sterowanie będzie się odbywało tylko z poziomu kotła.

Jeszcze jedno głupie pytanie przyszło mi do głowy (patrząc na wykonanie). Czy grzejnik w garażu jest zasilany z rozdzielaczy, czy osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Damianel napisał(a):

Kolejna sprawa, jakby wywalilo mi korki dla rozdzielacza i jego pompa by sie zatrzymala, a pompa na poziomie -1 w piecu gazowym dalej by probowala przepchac wode to by sie uszkodzila.

Nic by się nie uszkodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sambor napisał(a):

To inny typ rozdzielacza ten ostatnie to rozdzielacz z pompą mieszającą, a ten twój to źle przerobiony z zaworem 3-D. 

Taka deweloper dal informacje do mojego rozdzielacza. Zaznaczam ze na poziomie -1 jest kociol gazowy a na 0 jest rozdzielacz i podlogowka. Ten bypass dziala jak sprzeglo hydrauliczne?

 

Podloga sie nagrzewa, myslalem ze mozna bardziej ekonomicznie, ale nie wiem czy jest sens. Martwilo mnie to mieszanie powrotu z cieplo woda bez termostatu i to idzie w podloge.

image.png.aa65a77550d613c050eedaba34c43f4e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele rzeczy biorę na logikę. Jak kocioł się wyłączy, to pompa w kotle się zatrzymuje (tak jak w pierwszym poście piszesz). I tu przy zamkniętym zaworze od strony zasilania, pompa z rozdzielacza zaczyna mielić czynnik bez sensu na malutkim obiegu. W tym czasie podłoga stygnie. Po jakimś, bliżej nie określonym czasie kocioł się włącza, bo dostaje sygnał ze sterownika pokojowego, że trzeba dać trochę ciepła. Z tym że tego ciepła będzie dość sporo potrzebne, bo podłoga wystygła na tyle, że spadła temperatura w pomieszczeniu. W ten sposób kocioł będzie teraz gonił temperaturę.

Może się mylę, ale ja ten bypas bym wywalił, a na grzejnik w garażu jakaś kryza, lub przeróbka na elektryczny. Chyba że zasilany jest z rozdzielacza i zasilany niską temperaturą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2023 o 23:20, sambor napisał(a):

Powinien wyglądać tak

image.thumb.jpeg.e04777bab559b21aa32260f32b007ad2.jpeg

A rotametry mogą być zarówno na zasilaniu lub na powrocie.

Przepływy przy prawidłowo działającej podłogówce z PEX16 nie powinny przekraczać 2l/min

@sambor przeanalizowalem to co mi napisales, uwazam ze skoro na poziomie -1 jest kociol z wlasna pompa i nie wiem czy ona ogarnie cala podlogowke na calej powierzchni mieszkania to powinienem miec rozdzielacz z pompa i sprzeglem. W Twojej propozycji brakuje sprzegla. Ponizej opisalem jak to powinno wygladac u mnie. Jestem amatorem czy moglbys rzucic okiem czy tak powinien wygladac moj rozdzielacz? 

przerobka rozdzielaczajpg.jpg

Edytowane przez Damianel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.