Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sadza. Błagam pomóżcie, bo mi już ręce opadają.


Derek82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Rodzice zamontowali u siebie kocioł na eko groszek Logi-Therm 20 KW z podajnikiem ślimakowym , palnikiem Ekoenergia i sterownikiem Tech ST - 480 (bez PID). Dom ocieplony, 160 m., komin po czyszczeniu. Tylko CO. Ze względu na niepełnosprawność taty przeprowadziłem się do nich z rodziną. Przez 15 lat byłem "blokowy" więc nie mam pojęcia jak się z nim obchodzić (do tej pory był tłokowiec). 

Piec został uruchomiony przez montera, dwa tygodnie temu i produkuje przerażające ilości sadzy. W podtrzymaniu kopci jak lokomotywa. Mieszkamy tu dopiero tydzień i musiałem go już czyścić 3 razy !!! Eko groszek Karlik, kupowany latem, suchy jak pieprz.

USTAWIENIA - PRACA

Temperatura zadana - 54 st.

Czas podawania - 6 s.

Czas przerwy podawania - 55 s.

Histereza - 2 st.

Siła nadmuchu - 50%

USTAWIENIA - PODTRZYMANIE

Podajnik

Praca podtrzymania - 6 s.

Przerwa - 20 min.

Nadmuch 

Czas pracy - 25 s.

Przerwa - 6 min.

Czy mógłby ktoś pomóc. Z góry dziękuję.

Na zdjęciach kocioł, sterownik, instalacja, wygląd palnika podczas pracy i podtrzymania oraz stan kotła po 2 dniach od czyszczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20231023_184813.jpg

20231023_184642.jpg

20231023_184851.jpg

20231023_185556.jpg

20231023_185037.jpg

20231023_184959.jpg

20231023_185008.jpg

20231023_185143.jpg

20231023_185622.jpg

20231023_185530.jpg

20231023_190009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podniósł bym temperaturę na 60 jest to wskazane przy tej instalacji, prosta bez żadnych zabezpieczeń. Woda powrotną jaka wraca do pieca to pewnie coś w granicach 30 st. Generalnie instalacja do zmiany. Piec 5 klasa w tym stanie to on i 1 nie spełnia. Zimny powrót  to juz prosta droga do korozji kotła i sadzy. Druga sprawa ustawienia ustaw sobie podawanie 4 s przerwą 55s niech on dłużej chodzi a nie stoi w podtrzymaniu. Podawanie w podtrzymaniu 2s co 10 min. Teraz nadmuch na 30% i odsłoń całkowicie ta przesłonę na dmuchawie. W zależności od płomienia nieznacznie zmniejsz lub zwiększ nadmuch nie więcej jak 2%. W zależności od efektów będzie można skorygować później te ustawienia ale piec musi trochę pochodzić , wykonać parę cykli praca przerwą. Zmierz w jakim czasie osiąga zadaną temperaturę i ile czasu stoi w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Wrócę rano z pracy, to tak go ustawię i będę obserwował . Na chwilę obecną temperaturę zadaną osiąga średnio w ok. 9-10 min., w podtrzymaniu ok. 4-5 min. (mierzone stoperem, średnia z 3 cykli)

Jeszcze zdjęcie instalacji z boku z zaworem 3-drogowym (choć to pewnie bez znaczenia)

20231023_185240.jpg

Edytowane przez Derek82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co tę wielką japę od ekoenergii kupiłeś? Masz na rynku palnik SV, masz na rynku zwykłe fajki pancerpola . Tańsze w serwisie jak ta ekoenergia.

 Karlik to syf. Ja w poprzednim sezonie miałem, Karlik, Pieklorz, Bartex silver, żółtek od Taurona i węgiel podobno z Węglokoksu z Piekar. Bartex ok, Węglokoks ok, Żółtek ok, ale słaby, Pieklorz w miarę ok, Karlik kupa... Karlik może być z Woli albo jeszcze dwóch innych miejsc.

Tak szybko gaśnie, że musisz dawać co 20 minut. Pal możliwie niską mocą ciągle, nie odcinaj tlenu od złoża, palenie on/off nie jest wskazane, oraz nie rozdmuchuj w podtrzymaniu niepotrzebnie często.

@1mps

Dlaczego chcesz to złoże rozdmuchiwać co 10minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ma znaczenie i to na plus. Ten termometr na dole wskazuje temperature powrotu ? Jeżeli tak to ile to jest stopni. Patrząc na zawór 3 d coś mi się wydaje że pracuje w złym położeniu to trzeba sprawdzić. Jak policzenia na dole pieca na tym zdjęciu nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, digi napisał(a):

Na co tę wielką japę od ekoenergii kupiłeś? Masz na rynku palnik SV, masz na rynku zwykłe fajki pancerpola . Tańsze w serwisie jak ta ekoenergia.

Ale ja tego nie kupowałem. Jak pisałem w pierwszym poście mieszkam w tym domu od tygodnia. Kupili go rodzice, za namową ponoć fachowca, bo miało być tak rewelacyjnie, ekologicznie i oszczędnie.

 

5 minut temu, digi napisał(a):

Tak szybko gaśnie, że musisz dawać co 20 minut.

To są ustawienia jakie zastałem i nic nie zmieniałem jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, 1mps napisał(a):

Ten termometr na dole wskazuje temperature powrotu ?

Niestety, to manometr

 

43 minuty temu, 1mps napisał(a):

Patrząc na zawór 3 d coś mi się wydaje że pracuje w złym położeniu to trzeba sprawdzić. Jak policzenia na dole pieca na tym zdjęciu nie widać.

Tak to wygląda

20231023_213705.jpg

20231023_213050.jpg

20231023_213629.jpg

39 minut temu, digi napisał(a):

Ja nie lubię tych palników II generacji. Masz dołączoną instrukcję, która to jest ekoenergia?

Nie wiem, która generacja. Wygląda tak:

ekoenergia_palnik_retortowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ochronie powrotu zapomniano , będzie trzeba o tym pomyśleć . 

Oby tylko kocioł był nie przewymiarowany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc wprowadziłem ustawienia jakie podał 1mps 

Temp. zadana - 60 st.

Czas podawania - 4 s.

Czas przerwy podawania - 55 s.

Praca podtrzymania - 2 s.

Przerwa - 10 min.

Nadmuch - 30% przy otwartej przesłonie.

Średnia z 8 cykli to:  Piec dobija do zadanej w ok. 30 min, w  podtrzymaniu stoi ok. 4 min

Jak kopcił tak kopci. Raczej bez przeróbki instalacji się nie obędzie. Faktycznie musi go zalewać za zimną wodą, ponieważ temperatura po podniesieniu z podtrzymania spada do 53 st.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kopcenia to przy  sterowniku pracującym w dwustanie to norma a dokładając do tego marnej jakości węgiel co zresztą dzisiaj jest też norma tego efektu nie da się wykluczyć ale poprzez odpowiednie dawkowanie i napowietrzenie da się go ograniczyć. Jak pisałem wcześniej zmniejsz nadmuch o 2%, jeżeli zauważysz że końcówki ognia smolą a ogień robi się bardziej czerwony wtedy zmiana w drugą stronę na plus. To jedyna metoda prób i błędów, nikt ci nie poda gotowych nastaw najwyżej  zbliżonych. Co do instalacji to w miejsce tego zaworu 3 drogowego powinieneś wstawić 4 drogowy i obowiązkowo pompę na powrocie z zaworu 4d do pieca. Wtedy zapomnisz o zimnym powrocie i będziesz miał święty spokój. W sumie nie jest to duża przeróbka. O szczegółach możemy pogadać.

Przy tych nastawach jak się wypala węgiel i jaki jest popiół. Możesz odpowiedzieć na priv. Mam kilka pytań ale nie chcę się tu rozpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Derek82 U mnie po 4 dniach palenia Karlikiem mam jeszcze drugie tyle zasyfiony kocioł niż Ty więc wszystko się zgadza i Cię rozumiem. Mimo, że ekogroszek suchy jak pył i uchylam okno w kotłowni tak z 5 cm, żeby więcej powietrza wpuścić i nic żadnej poprawy. Niecałe 2 tony zostało mi z tamtego roku i trzeba to jakoś zmęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawcie kotły tak by nie wchodził w podtrzymanie bez przerwy to i sadzy będzie mniej. U mnie w ciągu ostatniej doby kociołek raz się odstawił. 

Jeżeli spalanie macie dobrze ustawione, tzn. nie kopci w czasie pracy (wtedy generuje się sadza), to sadza jeszcze będzie się generować przy odcięciu powietrza jak wchodzi w podtrzymanie. 

Ja swój kociołek czyszczę co 2-3 zasypy czyli 220-330kg węgla. A w zasadzie jak temp. spalin wzrośnie o ponad 20-25 stopni względem tej po wyczyszczeniu.

Jeżeli sterownik jest dwustanowy, to palić z jak najmniejszą mocą a w miarę ciągle, by kociołek się nie odstawiał. Trzeba pamiętać też, że jak będzie ustawiona za mała, to powietrze będzie omijało złoże rozpalonego węgla i też będzie źle.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmniejszenie mocy to tylko czasowe ukrywanie problemu. Jak przyjdą mrozy to trzeba będzie moc podkręcić bo inaczej nie dogrzeje domu. Jak w środku zimy nadejdzie kilkudniowe ocieplenie, wtedy znów zmniejszyć moc, inaczej kocioł będzie się odstawiał. Potem znów podkręcić, potem znów zmniejszyć... ehh... "do czorta z tako jazdo".

Wyp***ol te goowno (st 480) i kup porządny sterownik z algorytmem fuzzy logic. Polecam produkty firmy Timel, np. SKZP-02. Zwłaszcza, że jest obszerny temat o tym sterowniku oraz dziesiątki ogarniętych użytkowników, którzy mogą pomóc ci go okiełznać.

Odnośnie zaworu 3D to moim zdaniem jest zamontowany w niewłaściwy sposób. Przy takim podłączeniu służy jako podmieszanie wody zasilającej instalacje, co z ochroną powrotu kotła nie ma nic wspólnego. 

Jednym zdaniem: człowiek który to podłączał to partacz nie żaden fachowiec.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie przeniesienie zaworu 3D za pompę, tak aby pełnił funkcję rozdziału, aby cześć wody tłoczonej przez pompę trafiała na powrót kotła jednocześnie go dogrzewając.

Droższym, ale patrząc w dłuższej perspektywie czasu lepszym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowej pompy oraz siłownika do 3D (lub pompy i 4D z siłownikiem) oraz ich odpowiedni montaż.

Oczywiście tego badziewnego techa należy bezwzględnie zmienić.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.