Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pany wyjaśni mi ktoś jak działa ten elicznik taurona tzn  czy on podaje ten wykres z już konsumowaną energią czy całkowitą moc paneli ? bo przeglądałem wykresy aż do kwietnia wstecz i jedynie w maju przekraczało ledwo co 3200 watt a praktycznie reszta to do 2,5 kw , 10 paneli po 400 wat mam się martwić rozpinać panele i je przemierzać ? bo wynik raczej mizerny , na falowniku zresztą też jest ponad 3,300kwh a wg taurona coś ok 2200 ale to chyba oni z konsumpcją pokazują . nie wiem co myśleć .

Opublikowano

To chyba normalne, że z konsumpcją.
Jak coś zużyjesz w domu, to niby jak miałoby przejść przez licznik?
Dlatego wstawia się osobny licznik przy falowniku, aby wiedzieć ile się produkuje w danym okresie. Lub skorzystać z danych producenta falownika jeżeli zlicza produkcję i prowadzi statystyki.

Opublikowano

Licznik Taurona pokazuje energię która płynęła z sieci i do sieci. Nigdy tam nie będzie autokonsumpcji. Ich to nie interesuje. Zakładając, że masz PV o mocy 50kW, a zużywasz na bieżąco 48kW, to licznik Taurona pokaże Ci energię oddaną do sieci 2kW.

Co do Twoich wskazań z maja, to są prawidłowe.

Opublikowano

wacio z maja to mnie powiedzmy zadawalają ale teraz już średnio bo w słoneczny dzień w samo południe to max 2,5kw pokazuje falownik , chyba pokuszę się i rozepnę panele pomierzę napięcia i prądy miernik mam do 20 A będę spokojniejszy, zaniżona moc pewnie przez to że tylko 10 paneli a falownik t8g3 więc 8-mio kilowatowy , nic trzeba dokupić następne 10 st ale tym razem wysokonapięciowe bo moje mają duży prąd ale niskie napięcie.

Opublikowano

I w tym napięciu  może być  pies  - sprawdź jakie jest potrzebne napięcie aby falownik wystartował. Druga rzecz to pozycja na rachunku mówiąca  od ilu kwh pobrano akcyzę  - to jest suma wszystkiego co przepłyneeło przez licznik - od niej odejmij  to za co każą płacić - wyjdzie Ci ile się zbilansowało. 

  • Przydało się 1
Opublikowano
W dniu 4.10.2023 o 20:03, omama napisał(a):

zaniżona moc pewnie przez to że tylko 10 paneli a falownik t8g3 więc 8-mio kilowatowy , nic trzeba dokupić następne 10 st ale tym razem wysokonapięciowe bo moje mają duży prąd ale niskie napięcie.

A może falownik nie jest w stanie obsłużyć tak wysokiego prądu. Musisz poczytać specyfikację falownika i paneli. Przy T8G3 pewnie masz dwa stringi. Zobacz czy z obu odbiera energię, może masz coś uszkodzone. Aż tak dużej różnicy nie powinno być. U mnie na T6G3 nie ma różnicy. Dzisiaj, jak i w maju osiągnął pełną moc, czyli 6kW. Jest różnica oczywiście w produkcji dziennej maj 42kWh październik 32kWh. Są to wartości z najlepszych dni.

Opublikowano

Falownik akurat ten ma możliwość obsługi większego prądu niż większość falowników i pod tym kątem go kupowałem , mam tylko jeden string z 10 paneli , planuję dołozyć do tego kolejne 10 paneli ale tym razem chyba takie Canadian Solar HiKu6 CS6L 455W są w dobrej cenie a co do jakości nie wiem ale pewnie jak większość to samo.

Opublikowano

Prąd DC jest mniej istotny, wszystkie rynkowe inwertery mają prąd dostosowany do mocy paneli w stringu (12-14A) , ważniejsze jest napięcie stringu- 10 paneli to raptem ok 400V to nic przy dopuszczalnym napięciu pracy około 1000V.

Tu raczej trzeba dokupić takich samych paneli i dodać do obecnego stringu.

Oczywiście niezależnie trzeba dać drugi string.

Opublikowano

Dokładnie tak 👍 Za niskie napięcie jest tutaj problemem.

Opublikowano
9 godzin temu, sambor napisał(a):

Prąd DC jest mniej istotny, wszystkie rynkowe inwertery mają prąd dostosowany do mocy paneli w stringu (12-14A) , ważniejsze jest napięcie stringu- 10 paneli to raptem ok 400V to nic przy dopuszczalnym napięciu pracy około 1000V.

Tu raczej trzeba dokupić takich samych paneli i dodać do obecnego stringu.

Oczywiście niezależnie trzeba dać drugi string.

Też tak myślę i chyba dokupię 10 może 11 paneli i zrobię wszystko czyli 20 lub 21 paneli na  jednym stringu , bo teraz te 10 paneli daje raptem 280 volt a teoretycznie powinny dawać 310 volt bo napięcie pod obciążeniem ma mieć 31 volt , te panele co chę dokupić mają większe napięcie bo w stanie bez obciążenia 41 volt a moje bez obciążenia 37 volt.

Opublikowano

Dokup i zobaczysz, że falownik Ci będzie wcześniej "startował", chociaż foxess i tak szybko zaczynają produkcję.

Opublikowano

Ten falownik w specyfikacji ma informacje, że optymalne napięcie mppt to 300-850V, choć startuje od 140V

Opublikowano

Jak energia ze słońca mała, to i spadek napięcia będzie duży przy obciążeniu i koniec końców falownik nic nie wyprodukuje.

Opublikowano
4 godziny temu, omama napisał(a):

te panele co chę dokupić mają większe napięcie bo w stanie bez obciążenia 41 volt a moje bez obciążenia 37 volt.

Aby zrobić rozbudowę istniejącego stringu to trzeba dodać takich samych paneli lub o bardzo przybliżonych parametrach, oczywiście drugi string może być na innych panelach - zarówno pod względem parametrów , jak i ilości.

Opublikowano

Jeśli w tym samym stringi, to trzeba dobrać o tak samym lub bardzo podobnym prądzie. Napięcie może być inne

Opublikowano

Jednak całość będzie tak dobra, jak najsłabszy panel w stringu.

Opublikowano

Przy połączeniu szeregowym prąd płynący przez ten szereg nie przekroczy prądu najsłabszego ogniwa. Napięcia mogą być różne, bo i tak się sumują.

Opublikowano

Nie miałem okazji wniknąć w temat działania diod bocznikujących. Możliwe że nawet słabszy prądowo panel przetransferuje coś więcej niż jego nominał.

Opublikowano (edytowane)

@omama Nie mieszaj paneli w jednym stringu. Będziesz miał straty.

Na chwilę obecną masz przewymiarowany falownik. Pracuje na granicy swoich możliwości. Jak masz możliwość dokupienia takich samych paneli, to dokładając tylko dwa panele, będziesz miał zapewnione minimum napięcia. Oczywiście im wyższe napięcie, tym lepiej. Jak dołożysz w tym stringu 12 takich samych paneli jak masz, to będziesz miał idealną sytuację dla falownika. Zakładam że obecne panele mają 12,9A i 31V. Napięcie byłoby w okolicach 680V, co przełożyłoby się na około 8,8kWp. Falownik to takie ustrojstwo, że najlepiej przewymiarować o 10% PV. Wtedy będzie chodził z najwyższą sprawnością.

Ja u siebie też dokładałem PV. Wartości miały przybliżone, ale w końcu stanęło na tym że mam dwa stringi, bo w moim przypadku jest to bardziej wydajne.

W Twoim trzeba dołożyć do stringu przynajmniej dwa panele (najlepiej takie same), a na drugim wtedy można kombinować z innymi panelami.

Ja też jadę na bardzo niskim napięciu, ale ja mam T6 i zakres MPPT od 240-850. U mnie nie ma problemu.

W Twoim przypadku zakres jest od 300-850. U Ciebie jest problem.

 

image.png.c643f38a1a4335c872af270afabc6b9e.png

Edytowane przez wacio1967
Opublikowano (edytowane)

 

wacio1967   Nie znam anglikańskiego to napiszę co stoin a moich panelach 

Pmpp 400Wp

Umpp 32,20 v

Impp  12,83A

Uoc  37,10V

Isc   13,73 V

Takich samych paneli raczej nie dostanę bo to rzadkość i tu problem bo kiedyś już nad tym myślałem aby dwa lub trzy dorzucić aby podnieść to napięcie a potem rozbudowa o drugi string obojętnie na jakich , ale na tej wiacie co mam teraz nie dam rady dołożyć 2-3 panele a ten drugi string planuję na domu-dachu położyć .https://allegro.pl/oferta/canadian-solar-hiku6-cs6l-455w-czarna-rama-13875065170

te panele mają zbliżone parametry może by je pożenić ?

 

Edytowane przez omama
Opublikowano

1. Wp - watopik. Określa moc maksymalną panelu (w watach)

2. Umpp - Napięcie maksymalne panelu (w voltach) Oznaczenie częściej spotykane to (Vmp)

3. Impp - maksymalny pobór prądu (w amperach) Oznaczenie częściej spotykane to (Imp)

4. Uoc - Napięcie obwodu otwartego (w voltach) Oznaczenie częściej spotykane to (Voc)

5. Isc - Prąd zwarcia (w amperach) Nie wiem dlaczego podane jest u Ciebie w voltach.

Te parametry które podajesz, to parametry STC, czyli w stałych określonych warunkach (nigdy takich nie ma) 🙂 Bardziej miarodajne są NOCT.

Przy wyborze paneli najlepiej zwrócić uwagę na natężenie prądu przy mocy maksymalnej (Imp) i napięcie przy mocy maksymalnej (Vmp). Z przemnożenia wyjdzie moc panelu w Wp. Czyli 12,83*32,20=413Wp (znowu nieścisłość w opisie) 

Dokładając dwa panele z Twojego linka dźwigniesz napięcie o około 70V. Nie będzie oczywiście możliwości uzyskać z nich pełnej mocy, bo będą ograniczone do około 440Wp przez prąd maksymalny (12,83) z reszty paneli. Moc maksymalna około 5kW. 

Co do drugiego stringu, to trzeba to policzyć, co bardziej się opłaca. Można wziąć droższe z większą mocą, ale mniej, lub pozostać przy Twoim wyborze. Te z większą mocą z reguły mają większy prąd i trzeba zwrócić uwagę aby nie przesadzić. No i okablowanie musi mieć większy przekrój.

Opublikowano

wacio masz rację i najlepiej byłoby do obecnego stringu dołączyć z 3 panele takie same a drugi string normalnie ale mam problem ze znalezieniem paneli podobnych do moich z tak wysokim prądem ale szukam być może znajdę.

 

Opublikowano

A może pójść w inną stronę? Spróbować sprzedać obecne panele i kupić nowe. 

Opublikowano
11 minut temu, wacio1967 napisał(a):

A może pójść w inną stronę? Spróbować sprzedać obecne panele i kupić nowe. 

Do tego tym razem na fakturę i odliczyć od podatku!

Jest szansa, że wyjdzie na zero z większą ilością paneli.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.