Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hallo!  Buduję zadaszenie nad tarasem...wszyscy mówią o mocowaniu na górnej fali płyty falistej. Czy ktoś z Państwa potrafi wyjaśnić dlaczego na tej górnej fali? Problem nieszczelności na dolnej chyba nie jest tak istotny  - mają być uszczelki  EPDM ze śrubą. POzdro

Opublikowano

Bo na gorze woda nie stoi/plynie i ryzyko mniejsze?

Ja w tym roku zadaszalem taras poliweglanem komorowym. Plyty przykrecone do belek na wkrety nierdzewne i “specjalne” podkladki z uszczelkami Poki co wody nie ma w srodku ale para wodna sie zbiera i znika i tak w kolko. Koncowki niby zabezpieczone tasma paroprzepuszczalna.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
2 godziny temu, dorecho napisał(a):

Czy ktoś z Państwa potrafi wyjaśnić dlaczego na tej górnej fali?

Naprężenia materiału. Wychodzi słońce, materiał się rozszerza, zachodzi słońce, materiał się kurczy. Wbrew pozorom to naprawdę mocno pracuje. Ja przykręcałem na dole i po dwóch latach wszystko popękane i ciekło. Wymieniłem na poliwęglan komorowy. I znowu popełniłem błąd, bo chciałem zrobić to solidniej niż zalecane. Dałem zalecane uszczelki na wszystkie belki (drewniane) i nawaliłem niepotrzebnie dodatkowych śrub. Teraz przy zmianie nasłonecznienia wszystko strzela. Uszczelki poprzeczne (nie zalecane) zostały po dwóch sezonach wypchnięte przez różnicę temperatur. Nie pomogło nawet to że były przyklejone i przykręcone śrubami. Problem z parowaniem jest tylko w jednej komorze, gdzie na całej długości są śruby.

Reasumując. Trzymaj się zaleceń, to nie będziesz miał problemów. Ucz się na czyichś błędach. 🙂 

Opublikowano
11 godzin temu, dorecho napisał(a):

Hallo!  Buduję zadaszenie nad tarasem...wszyscy mówią o mocowaniu na górnej fali płyty falistej. Czy ktoś z Państwa potrafi wyjaśnić dlaczego na tej górnej fali? Problem nieszczelności na dolnej chyba nie jest tak istotny  - mają być uszczelki  EPDM ze śrubą. POzdro

Musisz uwzględnić że pracuje materiał na którym leży sama płyta i może ją rozrywać. Mam położony poliwęglan komorowy jak zalecał producent i od kilkunastu lat nie widzę jakichkolwiek problemów.

Opublikowano

Kupiłeś już te płyty? Jak nie to mam radę dotyczącą profilu, jak już masz, to nie będę sie odzywał.

14 godzin temu, PioBin napisał(a):

Bo na gorze woda nie stoi/plynie i ryzyko mniejsze?

Ja w tym roku zadaszalem taras poliweglanem komorowym.

Lepiej wygląda niż zwykły falisty, ale to cholerstwo jest mało odporne na grad. W razie czego, nie zapomnij tego ubezpieczyć. Ja już klika razy wymieniałem zadaszenie z tego g... nad wejściem do domu. Właśnie z powodu gradu.

Opublikowano

@o6483256  nie bylo poki co gradu 🙂

Plyty sa z wyzszej polki jakosciowej 16mm chodzilem po tym spokojnie i nic sie dzialo ale grad taki wielkosci orzecha moze to uszkodzic. Jakis czas temu w Tychach taki spadl i byly wgnioty na samochodach dosc duze wiec mysle ze faktycznie moze to polamac / zrobic diure. Ryzyko… i zycie.

Opublikowano

U mnie dwa lata temu taki spadł , myślałem że będzie po panelach ale wytrzymały , patrzyłem przez okno i nic nie mogłem zrobić .

Opublikowano
9 godzin temu, PioBin napisał(a):

Jakis czas temu w Tychach taki spadl i byly wgnioty na samochodach

Jedno auto rozwaliło mi dość mocno, więc sprzedałem i kupiłem inne.

Oczywiście podczas ostatniego gradobicia, auto znowu oberwało. Poliwęglan raczej nie przejął się tym że coś go atakuje. 🙂 

 

Opublikowano

Hallo Wacio!  Z tym naprężeniem temperaturowym - jesli przykręcone na górze , to  nie ma się gdzie podziać rozszerzenie płyty, do dół jest  "dociskany do łaty, Jeśli przykręcę na dole, to góra płyty ma dużo miejsca na rozszerzenie- wypycha płytę go góry, gdzie jest luz. Przy wkręcie ma być większy otwór 2-3 mm niż wkręt. Czy tak miałeś zanim popękał Twój poliwęglan? Mam już płyty trapezowe. Nadal nie jestem pewien czy mocowac na górze, czy na dole fali...
POzdro

Opublikowano

Zrób trochę większy zakład na trapezie, bo ja mam poliwęglan falisty i zakład na 1 falę to zdecydowanie za mało podczas ulewy. Wszystko mam skręcane na farmery w dolnej fali, tam nic nie puszcza od jakiś 8lat. 

Opublikowano
3 godziny temu, dorecho napisał(a):

Mam już płyty trapezowe.

Ja miałem trapezy, ale to nie był poliwęglan, tylko PVC, czy PCV (nie wiem jak się to pisze). Miałem przykręcane na dole, bez większych otworów na śrubę. Wszystko co zrobiłem, zrobiłem źle, dlatego popękało. Nie wiem ile by wytrzymało jakby było zrobione prawidłowo. I tak by było wymienione, bo jak było gradobicie, to rozwaliło zadaszenie nad pomidorkami.

Opublikowano

Nie przekracza 10 stopni

Opublikowano
30 minut temu, dorecho napisał(a):

Czy ktoś ma zamontowaną taśmę izolacyjną na łatach

Tak, mam. Nie wiem czy cos daje ale (wy)daje sie to sensowne.

Opublikowano

Też mam taśmę na łatach. Nie montuj ich w poprzek, bo i tak zostaną wypchnięte.

Taśmy nie powodują ciszy w trakcie deszczu, tylko niwelują trzaski podczas zmian temperatury. Jak słońce wychodzi z za chmur, to materiał szybko się nagrzewa i wzdłużnie rozszerza. W trakcie zmian "rozmiaru" zadaszenia powstają różne trzaski, puknięcia itp. Taśma niweluje te odgłosy, bo zadaszenie swobodniej przemieszcza się po takiej taśmie. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.