Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasilanie CO i CWU ze szczytu bufora.


Irek14
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeśli dam zasilanie CO i CWU z samego szczytu bufora przez trójnik oczywiście z odpowietrznikiem to czy taki układ nie będzie się zapowietrzał? Zasilanie z kotła do bufora jest z boku bufora. Dodam że układ otwarty. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Irek14 zmienił(a) tytuł na Zasilanie CO i CWU ze szczytu bufora.

Jeśli ma być zasilanie co cwu i odpowietrznik to raczej czwórnik potrzebny , możesz dać kawałek rurki by odpowietrznik był wyżej ,kapturek zakręcić odpowietrzać ręcznie gdyby chciało się zapowietrzać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KordjanoJest trójnik bo wychodzi z niego na CO fi 28 miedź a dalej z tej rury CO fi 22 na CWU. Zastanawiam się czy faktycznie odpowietrznik tu jest potrzebny skoro jest na każdej rurze do CWU(na fotce) czy też CO(trochę dalej w starej kotłowni) a nawet na zbiorniku wyrównawczym (w sumie 5szt)Na fotce widać odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie CWU 🤔

IMG_20230828_185606.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to łatwiej bufor odpowietrzyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już masz rozwiązanie , jak nie chcesz czwórnika to wstaw drugi trójnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrze wykonanej instalacji to gdzie bys nie wkrecil odpowietrznika to nie ma prawa sie nic zapowietrzac przez niego.

Sam mam odpowietrznik auto nad kotlem (i buforem rowniez) po stronie ssawnej pomp i nic sie nie zapowietrza od kilku lat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborJa mam kranik i odpowietrznik. Trochę dużo pakuł mi się nawinęło 😁ale to pierwszy raz. Mocowanie rury kawałek w systemie conex. Niestety żeby dołożyć zasilanie górne z kotła do bufora jak mi zaleciłeś to musiałbym chyba odsunąć bufor. (mało miejsca a hydraulik nie ma teraz czasu). Rozwiązanie zasilania na CO i CWU  ze szczytu bufora to super pomysł. Może nie od razu ale chwila i gorąca woda już płynie na obieg domu pomimo że zasilanie z kotła do bufora jest ok. 40 cm niżej. @KordjanoWiem ale póki co na razie musi starczyć mi zasilanie do bufora a w jego szczycie zasilanie na CO i CWU 

IMG_20230828_200936.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Dobrze z tym zaworem odcinajacym pomyslales bo stopka odpowietrznika lubi zarosnac i po jego wykreceniu (wymianie) leci woda.

Sprawdz tylko czy zawor kulowy da sie zamknac gdyz stopka wchodzi gleboko w zawor i przeszkadza w jego zamknieciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancko się zamyka. 

Niektórzy stosują zawór zwrotny między zasilaniem z kotła a buforem np. na wyjściu z kotła. Ja u siebie nie mam ale widzę że rura na tym wyjściu jest letnia i na kotle jest 33 st C a czujniki temp. zainstalowany na buforze pokazuje 68 st C. więc chyba nie wraca gorąca woda do kotła? 🤔 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie. Dzisiaj odwiedził mnie kolega ze swoim znajomym hydraulikiem.. Ów hydraulik twierdzi że zasilanie ze szczytu bufora na CO i CWU to super pomysł i często spotykany na zachodzie ale zasilanie z kotła do bufora również na szczycie razem z CO to mogą być problemy z ładowaniem bufora zwłaszcza w zimniejsze dni. Dużo lepiej jak bym przeniósł zasilanie na najwyższy boczny króciec bo woda zamiast gorąca będzie się mieszać przez trójnik, czwórnik razem z tą z bufora. To jak to jest? Może faktycznie tak powinno być lepiej żeby dać boczne zasilanie z kotła do bufora? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Ów hydraulik dobrze gada🙂, a Ty możesz przetestować te dwa warianty, i samemu wyciągnąć wnioski co lepsze. Oczywiście, później podzielić się ze wszystkimi spostrzeżeniami jakie zaobserwowałeś.. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym przerabiać jak przyjdą mrozy 😱.. Czyli jednak lepiej dać  zasilanie z kotła do bufora z boku bufora? 🤔 Dodam że to słabo izolowany i  stary dom. Zależy mi aby jak najdłużej bufor trzymał ciepło. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.