Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komin 14x14 10metrów jaki mocny kocioł ds można zamontować


palacz2747

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam komin murowany 14x14 szczelny 10 metrow wysokości w bryle budynku, jakie macie doświadczenia z takim kominem? Czy dla niego 25kw np. mpm ds wood to będzie problem czy celować w mniejszą moc?

Może macie doświadczenia z kominem ceglanym o tym przekroju

Mam bufor 1300l

Wg obliczeń

 

https://instalreporter.pl/ogolna/jak-dopasowac-stary-komin-do-nowego-kotla-weglowego-podwyzszyc/

 

Powinno dać radę , jakie jest wasze zdanie?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do DTR/Dokumentację kotła i znajdź wartość dla min. przekrój komina.
Jak dobrze widzę dla tego kotła przekrój 14x14 jest za mały nawet dla 10kW, a co dopiero dla 25. (chociaż wg strony producenta nie ma 25, jest 26kW https://mpm-kotly.pl/produkty/kotly-zgazowujace-drewno/ds-wood-26-kw

Jesteś panem i władca swojego losu. Nikt tutaj z forum nie zapewni Cię że podany przez ciebie przekrój 14x14 będzie wystarczający. Patrz w dokumentację producenta. Wg producenta modele od 10-34 wymagają min 18x18, a różnica jest w wysokości samego komina.

Generalnie przyjmuje się zasadę że komin powinien mieć przekrój taki jak czopuch kotła. W tym przypadku to 180mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, znalazłem wszystkie informację

Co prawda przekrój się nie zgadza komina, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość komina to już podkładając wszystkie dane wychodzi odpowiedni ciąg kominowy.

Teorie znam, 20 kw powinien pociągnąc komin 10m 14x14

Jednak może ktoś sie podzieli stroną praktyczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zasypowca 19kW w takim przekroju komina. 

Wysokość 8m. Ciąg był, aż za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też mi sie tak wydaje szczególnie , że będzie cały czas na pełnej mocy działał, bo do tego bufor 1300l... A domu 200m2,  i jeśli by pociągnął takiego 25kw piec to byłby chyba lepszy niż 20kw na ten metraż i bufor

Do tego waham się miedzy setlansem 21kw(poziomy wymiennik)  a mpm ds wood 25kw ( pionowy wymiennik)

Edytowane przez palacz2747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam porównanie u ojca na kotle zasypowym. Pionowy rurowy wymiennik znacznie wydajniejszy niż poziomy płytowy przy tej samej mocy kotła. Jedyny plus poziomego nad pionowym to taki że łatwiej się go czyści. Przy pionowym było trzeba wejść na kocioł, gdyż z poziomu podłogi nie dało rady wyciągnąć wyciora z kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze możesz kupić do pieca wentylator wyciagowy i mieć gdzieś ciąg jak bedzie słaby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jestem uspokojony teraz tylko mam dylemat czy kupić MPM wood 18 czy setlansa 21kw... Bardziej mi pasuje ten setlans  bo ma klapę oddymiajacą z prawdziwego zdarzenia, i pewnie 0 dymu będzie.. A z mpmem jest różnie.. Ale znowu wymiennik  w mpm się dobrze czyści i wszystko widać, a w setlansie poziomy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz2747 A może masz drugi równoległy kanał? - wtedy można by go też podłączyć do pieca i spaliny szły by dwoma kanałami i byłby lepszy ciąg i można by wziąć MPM z większą mocą.

W MPM wyszła jakaś nowa wersja z dodanymi kanałami oddymiającymi - więc może one załatwią sprawę. A tutaj jest co robić zapobiec dymieniu z MPM

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, znam tego gościa oglądnąłem chyba jego wszystkie filmy 🙂 do tego dylemat co będzie się bardziej nadawać do zrębki 🙂  w rodzinie mają setlansa 15 , ale bez komory oddymiającej to musieli wentylator zamontować.  Ale ogólnie są zadowoleni czysto spala i tyle smoły nie ma w komorze.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.