Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy do otwartej instalacji grawitacyjnej


szakallo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam prośbę do znawców kotłów gazowych co wybrać niedrogiego dla ojca emeryta do instalacji w starym domu gdzie znajduje się kocioł MPM DS 12 tak aby nie przerabiać za mocno instalacji grawitacyjnej.

Mam tam wyjścia na bufor którego nie doczekała się instalacja i zastanawiam się czy nie podpiąć tam kotła gazowego jest tylko jeden problem że jest to instalacja grawitacyjna otwarta.

Czy robić na wymienniku czy szukać kotła gazowego pod instalację otwartą ?

Instalacja ma prawie 40lat same grzejniki aluminiowe więc mułu jest tam dużo.

Poproszę o każdą opinię w co się tam bawić bez wymiany instalacji.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do otwartej instalacji Saunier Duval Niedźwiedź 18 Condens. 

Albo jakiś kociołek wiszący z założonym wymiennikiem. 

Oba sposoby dobre bo nie potrzeba przerabiać instalacji. 

Niedźwiedzia 18 tke kupił kolega @Duck i używa dwa sezony. Myślę że ma już wyróżniona opinię.

Ja też miałem na niego chętke ale wziąłem ostatecznie Vaillanta bo chciałem mieć małą moc minimalną 2.8 kW. W Niedźwiedziu to bodajże coś koło 5 kW.  Ale pytaj kolegę @Duck.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz wymiennik i nie masz drugiej wężownicy w bojerze , to CWU gazem nie podgrzejesz.

Jeżeli instalacja ma ponad 5m różnicy wysokości między górą kotła, a spodem naczynia przelewowego, to większość kotłów kondensacyjnych powinna w takiej instalacji działać bez wymiennika.

Minimalne ciśnienie takich kotłów to ok 0,5bar = 5m sł w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku celowałem w ten sam model Vaillanta co BORA, skończyło się na Niedźwiedziu, natomiast zużycie gazu mamy porównywalne, bo obaj mieszkamy w nie ocieplonych budynkach, mamy podobną instalację i ogrzewamy się do podobnych temp.

Chciałem montować tego Niedźwiedzia w otwartą instalację, ale kolega który go instalował uparł się żeby ją zamknąć, w sezonie przy niskich temperaturach trochę mi się podnosi ciśnienie w organizmie, bo odwaliłem taką prowizorkę przy zamykaniu, że strach, ale nie będę o tym pisał żeby nie rozsiewać złych przykładów.

Próbowałem, kocioł pracował w układzie otwartym przy 0,5 bar, wg instrukcji powinien się wyłączyć przy 0,3 bar.

40 letnia instalacja jest najprostsza z możliwych, większość to grzejniki żeberkowe i dwa aluminiowe, przy kotle węglowym pracowały w zasilaniu wysokotemperaturowym a przy gazie przez dwa sezony były zasilane niskotemperaturowo i niestety przy nie ocieplonym budynku trochę mi się to nie sprawdziło.

Instalacja była sprawdzona podwyższonym ciśnieniem, coś ok. 2,6 bar ( powinno być 3 bar, ale wymiękłem), przeszła próbę bez niespodzianek, profesjonalnego płukania nie było, tyle, że po montażu filtra magnetycznego przez jakiś czas pompa przetłaczała wodę w obiegu i trochę tego marasu wypłukano.

Kocioł pracuje z regulatorem pogodowym, nastawioną temperaturę trzyma, można by rzec idealnie, jedyna wada, że dla mnie jest ona ciut za niska.😏

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem przy otwartej instalacji 0.6 bara a Vaillant wymaga 0.8. Zamknąłem instalację i utrzymuje w sezonie 1.2-1.3 bara. Jakoś rury, sprawy czy grzejniki to wytrzymują ale przy 45 letniej instalacji....mysle że chyba lepiej było  zamontować wymiennik i nie męczyć instalacji. 

Co warto zrobić to zamontować naczynie przeponowe. W pierwszym sezonie bez naczynia miałem wzrosty ciśnienia nawet do 1.8 więc wszystko było bardziej narażone na awarie, obecnie pyka średnio na 1.3 więc ma lżej. 

Zamontowanie zaworów termostatycznych gdy potrzebuję większych dostaw ciepłej wody przy nieocieplonym domu nie sprawdza się i jest to przerost formy nad treścią. Nawet jeżeli są jakieś oszczędności to jest to wartość pomijalna wg mnie. 

Grzejniki żeliwne dobrze się sprawdzają i nie zamierzam ich wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.