Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście z Net-metering na Net-biling za dofinansowanie czy jest sens


Andrzej1966

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie wszystkich,

Posiadam PV 5,1kW od marca 2020 w systemie Net-metering (produkcja roczna na poziomie 5,5 tys kWh, autokonsumpcja na poziomie 20%).

Obecnie jestem na etapie zakupu pompy ciepła powietrze-woda (12kW T-cap 1F). Zakładam roczny pobór energii (niskotemperaturowe ogrzewanie) ok. 5-6 tys kWh.

Zamierzałem złożyć wniosek o dofinasowanie (19.400zł), ale warunkiem jest przejście na Net-metering.

Analizuję i obliczam we wszystkie strony i wychodzi mi, że rocznie zapłacę więcej ok.3-4 tys zł po przejściu na Net-biling.

Nie wiem jednak czy moje analizy są poprawne. Czy mogą być aż takie różnice w kosztach enrgii? Może ktoś ma jakieś własne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w nowym systemie. Daruj sobie. Działa, jestem bardzo zadowolony, ale muszę się nakombinować, żeby to miało sens. Docelowo chcę kupić jeszcze magazyn.

Kup monobloka, zamontuj sam i nie bierz dotacji.

 

Średnia autokonsumpcja u mnie z ostatnich 3 miesięcy to 37%

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Andrzej1966 napisał(a):

Nie wiem jednak czy moje analizy są poprawne.

Prawdopodobnie nie są poprawne. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że w tej chwili net-biling jest jeszcze w miarę korzystny. Po zakończeniu okresu przejściowego, będziesz rozliczany według stawek godzinowych. Czyli w momencie gdzie PV będą miały największą produkcję, będzie najniższa cena. @o6483256 dobrze Ci doradza. Lepiej zrezygnować z dotacji, odpisać od podatku i na tym wyjdziesz do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Biorąc dotację na pompę ciepła gdzie jest zapisane że jest obowiązek przejście na Net-metering istniejącej już PV.

Też zakładam pompę ciepła KIPI 8kw i posiadam PV 6.3 kw będę składał dokumenty dotacja / czyste powietrze/ i dostałem informację  że dotacja jest do PC a nie PV czyli panele zostają na starych zasadach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam dom kotłem olejowym więc mogę skorzystać tylko z programu Mój Prąd 5.

Kocioł olejowy i gazowy nie jest traktowany jak na paliwo stałe 😞

Zakładam, że wymieniasz kocioł na węgiel, pelet itp więc możesz skorzystać z programu Czyste Powietrze na zakup pompy ciepła.

Potwierdź proszę czy tak jest bo już się gubię w tych programach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres rozliczeniowy od 24 czerwca 2022 do 24 czerwca 2023 , instalacja 6kWh na dachu .

Zużycie z  sieci według eLicznik 5166kWh , oddane do sieci według eLicznik 5056kWh  .

Taryfa G11 komfort , do dopłaty mam 1250zł , do 31 grudnia 2022 1kwh kosztowała mnie 0,71 gr , od 1 stycznia 2023 1,23zł 

z moich szybkich obliczeń wynika że  dopłacam równowartość 1250kwh , bo mozna przyjąć srednia wartość  ceny za 1kwh 1zł ,  wynika z tego  że   podobnie  jak na starych warunkach   Tauron pobiera opłate w okolicach 20% produkcji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z podlicznika 3200kwh, sama sprężarka, osprzęt czyli elektronika pompy i pompa obiegowa 150kwh 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tez się zastanawiam. Ja prądu bez ogrzewania zużywamy 7200kWh rocznie w tym grzeje ciepła wodę grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam średnio bytowe zużycie prądu  około 3500kWh , oświetlenie  całego domu led , zmywarka, pralka dla 3 osób , piekarnik , lodówka , TV , expres do kawy , mikrofala , indukcja , myślę że wszystkiego używamy normalnie , nie tak żeby się swieciło coś bez sensu , ale tez nie tak ze gasimy wszystkie swiatła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2021 4600kWh 

2022 4700kWh

2023 do dzisiaj: 1230kWh z PV

 

Wszystkie lata grzanie CWU kwiecień- wrzesień

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2023 o 17:19, ameno25 napisał(a):

Ja mam średnio bytowe zużycie prądu  około 3500kWh , oświetlenie  całego domu led , zmywarka, pralka dla 3 osób , piekarnik , lodówka , TV , expres do kawy , mikrofala , indukcja , myślę że wszystkiego używamy normalnie , nie tak żeby się swieciło coś bez sensu , ale tez nie tak ze gasimy wszystkie swiatła 

No tak, mój błąd. Nie doliczyłem twojego zużycia bezpośrednio z instalacji. Czyli około 5kWh na dobę, 1690kWh rocznie.

Wynik poniżej 10kW na dobę jest i tak super, gratuluję.
U mnie, nawet gdy mnie w domu nie ma tenże zużywa ~7-8kWh na dobę. Dużo, ale kiedy się sprawdzi ogniwo po ogniwie, wszystko skleja się w jedną całość. Wymienię:
Lodówka 100W Klimatyzatory w czuwaniu (mam 2 multisplity, jeden split i w sumie 7 JW) 30W, 2 tunery Cyfry plus z dyskami (te cholerstwa potrafi zużywać 30 w "spoczynku" bo dynamicznie nagrywają, średnio 40W oba) 2 TV LCD 10w (kłania się android w tle), Pompa ciepła do CWU w czuwaniu 3W, drukarka sieciowa oraz PC- czuwanie 7W, 5 gniazdek smart ~5W, 7 czujników temp wifi ~7W, przydomowa oczyszczalnia 70W, dwa routery 5W, dwie lampy zewnętrzne średnio 8W na godzinę (2x12Wx8g). No i w sumie robi się  ~300W. Na takie nic.

Nie potrafię jeszcze zmierzyć ile pobiera falownik PV. I nigdzie nie mogę tego znaleźć.

 

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart gniazdka w czuwaniu ok 1W z softem tasmota, albo open bk.

TV z Androidem 1-1,5W w czuwaniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak też policzyłem, 1W na każdy elektroniczny gadżet. Moje telewizory nie chcą zużywać 1W. Ale to tylko Sony. One potrafią się nawet same włączać w nocy i nikt nie wie dlaczego 😆

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00032613

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mikrofalówkę samsunga która w czuwaniu pobiera 15W, wyłączam ją przełącznikiem w gniazdku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdzałem zużycie i do dnia dzisiejszego jest to ok 1100kwh.

Wcześniej r/r zużycie wynosiło 1900-2200kwh.

W domu 2+2, cwu tylko latem, lodówka,  LEDy, 2xtv (ale praktycznie nie używane), wifi, 100% pracy zdalnej na laptopie,.latem pompka do basenu i druga do ogrzewania basenu, mikrofala .

W tym sezonie doszła jeszcze jedna lodówka odpalana w miarę potrzeb, ekpress do kawy i praktycznie od maja 90% grzania cwu ale równolegle od maja mam na dachu 3,3kwp FV w offgrida więc to kompensuje zwiększone zużycie.

Jeśli nic się nie zmieni to sezon zakończę zużyciem 1500-1700kwh 😁 więc w przyszłym sezonie jeszcze będę miał 10% rabat z prąd.

Kuchenkę mamy gazowa i do poczatku 23r cwu było 9msc grzane z kotła na paliwa stałe.

Podejrzewam, że tutaj są największe "oszczędności" w zużyciu prądu.

Zima u mnie wszędzie praktycznie cały dzień się świeci światło na 200m2....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


o6483256

tu mnie masz, poza falownikiem od PV nie wiem ile pobiera na czuwaniu pralka, piekarnik, mikrofalówka, płyta indukcyjna oraz ekspres do kawy.
Także jak widać, u jednych 2500kWh na rok, nie przebywając w domu, a u drugich ponad 30% mniej mieszkając. Komfort kosztuje.

 

zanim moderator wywali posty o zużyciu prądu, to tylko wyjaśnię, że takie wyliczanki mają sens, gdyż przechodząc na NET-billing najbardziej opłaca się zużywać na bieżąco.

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralka 0W, chyba, że w czuwaniu podpięta do wifi wtedy 1,5W. Zmywarka 0W (na pewno coś zużywają, ale niemierzalne to jest smart wtyczkami). Nowy ekspres do kawy 1,5W wyłączony.

Rekuperator ok 40-50kWh miesięcznie.

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.