Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji CO i CWU


Koimas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. To mój pierwszy post, chociaż forum obserwuję już od jakiegoś czasu.

Moja kotłownia jest do kompletnej modernizacji razem z całą instalacją.

Poniżej zamieszczam mój schemat instalacji i proszę o jego ocenę, podpowiedzi i wskazówki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Mam już kupiony MPM DS. WOOD 10kW, układ ochrony powrotu oferowany przez producenta kotła, bufor GALMET 500 litrów bez wężownicy, zbiornik CWU KOSPEL 200 litrów + grzałka (podgrzewanie wody latem), naczynie przeponowe C.O. REFLEX N80, naczynie przeponowe CWU REFLEX REFIX DD 25 litrów, separator zanieczyszczeń AFRISO, 8 grzejników PURMO z podłączeniem dolnym.

Pojemność wodna bufora, kotła oraz grzejników wynosi 621.5 litra.

Pozwolę sobie od razu na kilka pytań:

1.       Na schemacie instalacji w instrukcji MPM jest zastosowany zawór 4-drogowy. U mnie jest 3-drogowy (z siłownikiem), ponieważ uznałem, że z racji obecności układu ochrony powrotu, ta funkcja 4-ki jest już niepotrzebna. Czy dobrze myślę?

2.       Czy ZB na wyjściu z kotła powinien być 1.5 bar, z racji właśnie takiego max. dopuszczalnego ciśnienia roboczego kotła? Podobnie ma się z ZB do bojlera (max. dop. Ciśnienie 6 bar = 6 bar ZB)? A jaki ZB przy naczyniu przeponowym na powrocie kotła?

3.       Jakie zawory zwrotne są lepsze do takiej instalacji? Klapowe czy grzybkowe?

4.       Byłem przekonany, że przy pojemności instalacji 621.5 litra + oczywiście rury, pojemość 80 litrów naczynia przeponowego będzie wystarczająca, ale mam wątpliwości. Myślę nad dokupieniem jeszcze drugiego naczynia 35 litrów.

Jeżeli chodzi o rury, to dodam, że budynek jest dwukondygnacyjny, z czego parter to pomieszczenia gospodarcze, i tam znajduje się kotłownia, a piętro jest strefą mieszkalną. 7 grzejników będzie na piętrze, a jeden na parterze. Budynek ma wymiary 10 x 10 metrów, wysokość 7 metrów.

5.       Czy zawór DBV1 można zamontować w którejś z muf bezpośrednio na kotle czy tylko na rurze zasilającej?

6.       Czy zawór zwrotny na powrocie z bufora do kotła można zamontować przed separatorem zanieczyszczeń czy lepiej tak jak na schemacie?

 

PROJEKT INSTALACJI 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 3D 

Ad.2 ZB minimum 2bar ZB na powrocie zbyteczny

Ad.3 Tu nie chodzi o lepsze gorsze tylko zawory klapowe stosuje się w instalacjach grawitacyjnych w twoim przypadku sprężynowe

Ad.4 80l małe

Ad.5 Można

Ad.6 Wg mnie ten zawór zwrotny jest zbyteczny,wystarczy jeden pomiędzy pompa a kotlem

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapowe podczas startu pompy mogą stukać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ad.2 ZB minimum 2bar ZB na powrocie zbyteczny

Mógłbyś rozwinąć dlaczego ZB musi być większy, niż max. dopuszczalne ciśnienie robocze? 

Cytat

Ad.4 80l małe

Jakiej wielkości drugie naczynie byś zalecał? 

Cytat

Ad.5 Można

W którą mufę najlepiej wpiąć DBV1?

Cytat

Ad.6 Wg mnie ten zawór zwrotny jest zbyteczny, wystarczy jeden pomiędzy pompa a kotlem

Chodziło mi bardziej o to, czy zamiast ZZ między pompą a kotłem, można taki zawór zamontować przed separatorem. 

KOCIOŁ 1A.jpg

KOCIOŁ 4A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 3D 

Ad.2 ZB minimum 2bar ZB na powrocie zbyteczny

Ad.3 Tu nie chodzi o lepsze gorsze tylko zawory klapowe stosuje się w instalacjach grawitacyjnych w twoim przypadku sprężynowe

Ad.4 80l małe

Ad.5 Można

Ad.6 Wg mnie ten zawór zwrotny jest zbyteczny,wystarczy jeden pomiędzy pompa a kotlem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1) Wysokość to max 3.5 metra (Naczynie z podłączeniem bocznym (na wysokości 18 cm od podstawy) ma stać na podłodze w kotłowni, której wysokość to 2.18 m + strop ok. 0.5 m). Grzejniki o wysokości 60 cm. Ich dolna część będzie ok. 10 cm od podłogi na piętrze. 

Ad. 2) Myślę, że przynajmniej do 80 stopni.

Jestem laikiem w tych sprawach, więc proszę o wyrozumiałość.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Koimas napisał(a):

Ad. 1) Wysokość to max 3.5 metra (Naczynie z podłączeniem bocznym (na wysokości 18 cm od podstawy) ma stać na podłodze w kotłowni, której wysokość to 2.18 m + strop ok. 0.5 m). Grzejniki o wysokości 60 cm. Ich dolna część będzie ok. 10 cm od podłogi na piętrze. 

Ad. 2) Myślę, że przynajmniej do 80 stopni.

Jestem laikiem w tych sprawach, więc proszę o wyrozumiałość.
 

 

Jak dołożysz tak jak planowałeś naczynie 35l będzie ok Należy ustawić w obu naczyniach to samo ciśnienie wstępne.Sugeruje zawór bezpieczeństwa 2bary.Kotly są poddawane ciśnieniu problemu rzędu 5atm.MPM dopuszcza taki ZB

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał(a):

Trochę inaczej popatrz jak to określa norma:

image.jpeg.72415024a11a75a75d429218825887e2.jpeg

 

Może inaczej W danych technicznych kotła MPM maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze to 3bar Ale teraz widzę że autor ma wersję kotła nie przeznaczona do układu zamknietego."Zwykły WOOD" bez PLUSA

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koimas napisał(a):

Panowie, proszę nie straszcie mnie. W instrukcji kotła jest wyraźnie napisane, że można go zamontować w układzie zamkniętym. 

Spokojnie)Konsultowalem się z producentem i powiedział że ten kociolek można instalowac w układzie zamkniętym i że może być ZB 2bary.Mniejszy zawór,większa temp.zasilania=większe naczynie przeponowe.Z drugiej strony lepszy byłby ten typowo do układu zamknietego(wzmocniona konstrukcja)

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Konsultowalem się z producentem

Masz to na piśmie jako oficjalną decyzję producenta, czy była to tylko rozmowa tel taka jak o pogodzie czy o dziewczynach.

Jak nie, to o ciśnieniu i układzie pracy decyduje oficjalna DTR-ka i tabliczka na kotle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji obsług kotła jest zapis:

Cytat

Kotły typu MPM DS Wood mogą pracować zarówno w układzie otwartym jak i zamkniętym.

oraz

Cytat

Istnieje możliwość podłączenia kotła MPM DS Wood w instalacji typu zamkniętego pod warunkiem montażu naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa, armatury kontrolno-pomiarowej (manometr, termometr, itp.), urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła i chroniącego przed wzrostem ciśnienia oraz spełnieniu wymagań dot. pracy kotła, w szczególności zalecanej temperatury pracy 60-85°C, maksymalna dopuszczalna temperatura 90°C, maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze 1,5 bar.

więc dla mnie jest jasne, że mogę podłączyć kocioł w układzie zamkniętym. 

Skoro maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze pracy kotła to 1.5 bar, to zawór bezpieczeństwa chyba też 1.5 bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe na ile będzie poprawne działanie naczynia przy zaworze 1,5bar.Nawet program doboru naczyn firmy Reflex nie chce łyknąć takiego ZB (najmniejszy 2bar)pewnie z przyczyny jak w załączniku.Pompy chyba też nie będą miały lekkiego życia przy tych parametrach.Screenshot_20230707-134722.thumb.jpg.b4513bcd6dc2874d9b0cea45728cfa40.jpg

Screenshot_20230707-141512.thumb.jpg.0c627db97f5f8f9b8521581ca71ce734.jpgScreenshot_20230707-141534.thumb.jpg.6fd5fc6d0c5d0332153cdac2957bec1b.jpgScreenshot_20230707-141542.thumb.jpg.3449c2c7362ca10ea44b9b4e68451227.jpgDobór wg Flamco z ZB1,5bar bez wymogu minimalnego ciśnienia na instalacje 1bar .140l przy ciśnieniu statycznym 0,5bar a 110l przy ciśnieniu stat. 0,4bar(tu Po=0,6bar)

 

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.3 Ja mam uruchomiony układ taki ale przed I sezonem, więc głowy za to nie daję. Bufor mam wyżej niż kocioł, więc dodatkowy zawór zwrotny przed buforem nie jest konieczny. U mnie jest jeden ZZ przed kotłem i jest sprężynowy, ale teraz to bym zdemontował. Jeśli grawitacja jest sprzyjająca to co by się stało strasznego jak nie byłoby ZZ ?

Jeśli chodzi o moją skromną teorię Zawór klapkowy vs sprężynowy. Mam takie i takie, i nic nie stuka. Sprężynowe mam tam gdzie jest potrzebna szczelność, czyli u mnie cyrkulacja i obieg kotłowy(tu chcę wyrzucić ZZ). Tam gdzie mała nieszczelność nie spowoduje zaburzenia funkcjonalności dałem klapkowe -poziomo(ważne) ZZ klapkowy w pionie może stukać,

Zwróć proszę uwagę, że każdy zawór sprężynowy pochłania moc pompy i może okazać się, że pompa zamiast 5W będzie brała 15W. Gdzieś ktoś określił, że jeden ZZ sprężynowy pochłania 1m wydajności tłoczenia, a to dużo. Spróbuj dmuchnąć w z. sprężynowy to poczujesz jego siłę.

image.png.a468cacff4ba665865c8ee3daf14a53e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.