Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła gazowego


bykmark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Stoję przed wyborem kotła gazowego do domu o pow. użytkowej ok. 200 m2

Dom lata 70 ocieplony.
Ciepło właściciwe https://cieplo.app/wynik/1lor1

Pioec podłączony będzie z:

- bojlerem CWU ( 300 l - 5 osób)

4 obwodami grzewczymi:

- CO grzejniki (7 grzejników aluminiowych żeberkowych Nova Florida seria500 - 110  żeberek + 2 drabinki w łazienkach),

- 3 obwody podłogówki na poszczególnych poziomach o powierzchniach 15 m2 + 25 m2 + 67 m2

 

Jakiej mocy kocioł ma być zamontowany ? 

Hydraulik wskazuje De Dietrich EVODENS AMC  25 kW, twierdząc że 15kW montuje do nowych domów.

Inna firma ( droższe finansowo) Valliant ecoTEC plus 20kW.

 

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia ze strony są tylko wyliczeniami. Prawda może być trochę inna.

Połowa domku jest w OP, (zakładam że jest to parter). Jeżeli tak, to bardzo dobrze. Dół który z reguły jest chłodniejszy, będzie zasilany niską temperaturą. Ciepło zawsze idzie do góry, więc górna kondygnacja będzie trochę podgrzewana od dołu.

Teraz trzeba sobie zadać pytanie, jaka temperatura będzie podawana na grzejniki. Bardziej bym się skupił na mocy minimalnej z jaką kocioł może pracować. Im niższa tym więcej idzie odzyskać z kondensacji. Ja u siebie mam kocioł 25 kW i nigdy nie osiągnął 3/4 mocy. A w trybie serwisowym mam moc ustawioną na minimum. Bojler 300 litrów w zimie z 10 do 50 stopni kotłem gazowym 15kW zagrzejesz w godzinę. I tutaj nasuwa się następne pytanie. Czy ta woda w bojlerze o temperaturze 45-50 stopni musi być dostępna 24h na dobę. Na wielu nowoczesnych kotłach jest możliwość ustawienia planu grzania CWU. Na to też możesz zwrócić uwagę przy wyborze kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe na poszczególnych kondygnacjach stanowi:

- parterze - 22%  powierzchni,

- 1 piętro -  38%  powierzchni,

- 2 piętro - 100% powierzchni

Pomiędzy kondygnacjami są stropy z grupościami styropianu 10 cm  i 15 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piwnica tam jest ? Jeżeli tak, to jaka jest tam temperatura w zimie (tak pi razy drzwi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poiwnica jest - jak był kocioł na ekogroszek to temp z 25C :). Pomioeszczenie w piwnicy nie ma grzejników itp

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podłogówkę z każdego piętra (poziomu) ma na innym obiegu. Zatem mam 4 obiegi:

1. grzejnikowy na parter i 1 piętrze

2. Podłogówkę na parterze 

3. Podłogówkę na 1 piętrze

4. Podłogówkę na 2 piętrze. 

I teraz nie wiem co mam zakupić do pieca Vaillant aby sterować 3 zaworami mieszającymi od podłogówki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ci takie rozwiązanie - daj 1 obieg a grzejniki i 1 na podłogówkę, której masz tyle co" kot napłakał"

Ważniejsze aby były grzejniki dobrane do temp zasilania nie większej niż 55C lub nawet mniej.

a zasilania podłogówek sprowadzone w okolice kotła

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki  przy piecu na ekogroszek chodziły na temp. zasilania max 50C ( większość czasu na ok 38-42 C)


Po co tyle obwodów? 

Chciałbym niezależnie sterować ogrzewaniem podłogowym na poszczególnych piętrach.

W innym wyopadku pompka do podłogówki będzie chodziła cały czas. A jakby się wyłączyła to gdzie będzie zimno ?

NIe chcę zakładać siłowników naposzczególne obwody bo to tytlko podnosi wg mnie niepotrzebnie koszty i komplikuje.

Mogę pisać błędnie - jeśl;itak to mnie poprowadzcie na dobre rozwiązanie.

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej, jest koncepcja więc pewnie znajdzie się rozwiązanie takie, aby prawidłowo wykonać mieszacz i pompę na całe 15 m2  czy 22 m2 podłogówki.

Dla mnie to praktycznie utopia, ale są tu mądre głowy więc coś doradzą.

Dodatkowo niech kolega poda ile na tych 15 czy 22m2 jest pętli i jakie są przeznaczenia tych pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 obwody podłogówki na poszczególnych poziomach o powierzchniach:

- parter 15 m2  to  przedsionek + WC + łazienka + aneks kuchenny)

- 1 piętro 25 m2 to przedpokój + kuchnia + WC z łazienka ( zdjęcia  - tak kiedyś zropbiono i dobrze grzeje) 

Ip-004.thumb.JPG.0186617d2803522f9faa834b7b55f984.JPGIp-003.thumb.JPG.136c553eb31346224464a5088fe2e40a.JPGIp-002.thumb.JPG.df2cdffb7c52669add253cabec33701c.JPGIp-001.thumb.JPG.bcde108b41aec0861124b37c475b9f76.JPG

- 3 piętro 67 m2 to 3 pokoje, WC z łazienka, przedpokój

 

 

Pisze utopia ??

Jak sterować temperaturą na poszczególnych piętrach z podłogówki ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam tylko na parterze grzejniki  i 1 piętrze: grzejniki  w dwóch  pokojach oraz reszta podłogówka.

Adoptuje obecnie  2 piętro  i tam będzie podgłogówka jak pisałem.

Parter dołożenie podłogówki to zamierzam zrobić przy remoncie kolejnym całego parteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w doborze kotła a co zatym idzie jego sterowników.
Vaillant potrzebuje droższych sterowników ale moc pieca mniejsza i modulacja, sterownik bezprzewodowy.

De Dietrich moc 25 ( aż) i sterowanie tańsze ale nie ma za to sterwonika bezprzewodowego.

Sterowanie
- bojler CWU 300 l

- sterowanie gfrzejnikami ( parter i 1 piętro)

- ogrzewania podłgowe ( parter - 2  pętle , 1 piętro - 3 pętle , 2 piętro - 7 pętli ) 

Wg mnie na 2 piętrze  musi być na obiegu odrębnym. Można połączyć ewentualnie parter i 1 piętro).

Jak Ty byś widział rozwiązać sterowanie? czy połączyć rozdzielacze z parteri i 1 piętra pod 1 zawór mieszający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bykmark Nie rozumiesz co @sambor Ci chce przekazać. Pisząc dwa obiegi, ma na myśli jeden obieg dla grzejników (wysoka temperatura), drugi obieg OP (niska temperatura. Jak masz możliwość, to wszystkie pętle z OP sprowadź do pomieszczenia z kotłem, lub jak najbliżej.

Jak chcesz mieć regulację poszczególnych pomieszczeń, to nie zrobisz tego inaczej jak zaworami na rozdzielaczu. Do tego musisz mieć sterownik, który obsłuży to wszystko. Przy zamkniętych wszystkich obiegach OP, pompa obiegowa będzie się zatrzymywała. Jak chcesz do tego jeszcze sterować grzejnikami, to na grzejniki głowice kompatybilne z systemem który wybierzesz do sterowanie tym wszystkim. W takim przypadku będzie możliwość zatrzymania pracy kotła, jak nie będzie nigdzie zapotrzebowania. W ten sposób wyłączysz pompę obiegową w kotle.

Jak już poszedłeś w inwestycję i masz kilka rozdzielaczy, to masz dwa wyjścia.

  1. Na każdym rozdzielaczu pompa z mieszaczem
  2. Żadnych mieszaczy na rozdzielaczach, tylko jeden zawór 3D ze sterownikiem i pompa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Jak masz możliwość, to wszystkie pętle z OP sprowadź do pomieszczenia z kotłem, lub jak najbliżej.

Na każdym piętrze są rozdzielacze na pętle- to już napisałem.

W kotłowni są zjechane z poszczególnych pięter a tym samym rozdzielaczy na poszczególnych pięrtach zasilanie i powrót.

27 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Żadnych mieszaczy na rozdzielaczach, tylko jeden zawór 3D ze sterownikiem i pompa.

Jak zatem uzależnić sterowanie na poszczególnych piętrach

 

27 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Jak chcesz mieć regulację poszczególnych pomieszczeń,

Tego nie pisałem - zależy mi na poszczególnych piętrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?? Regulacja temperaturą wewnątrz domu rozumiem.

 Obecnie podłogówka na 1 p. przy kotle na ekogroszek  reguluje się temperaturą na powrocie - jest zawór termostatyczny 3D i  jeśli jest 28C to się wyłącza pompka. Przy 26 włącza się ponownie.

Teraz ma być kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę w pomieszczeniach z podłogówką temp. 19 - 24 C ( w zalezności od pory dnia i pomieszczenia - łazienka). 

W łazienkach są oczywiście ręcznikowce.

Taka sama temperatura jest w pomieszczeniach z grzejnikami.

Na grzejniki temperatura zasilająca to 38C +- 7C to to reguykuje sterownik kotła D|efro SPK LUX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.