Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet i drewno


maciej1-13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem na etapie wyboru kotła do nowej inwestycji. Dom 140m2, ocieplony styro 20cm 0,36. W całości ogrzewany podłogówką. 

Szukam kotła który pozwoli na spalanie zarówno drewna jak i pelletu. Kocioł musi spełniać wszystkie wymagania konieczne do odbioru budynku.

Opał to głównie drewno sosnowe, z możliwością dorzucenia czegoś liściastego ale w ilości 10-20%. Na czas nieobecności chcę kocioł przestawiać na pellet (2-3 tygodnie w sezonie). Instalacja wyposażona w ladomat i bufor 1000l.

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć czy kocioł kostrzewy Bio Twin 12kW , lub Bio Twin Luxury spełni moje wymagania? A może znacie inny kocioł wart polecenia który to obsłuży?

Jeżeli nie będzie to możliwe to będę szukał kotła zgazowującego drewno, czy takie kotły mogą bez problemu spalać drewno sosnowe w w.w. proporcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł blaze spełnił by twoje wymagania , tylko cena to kosmos🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli np. ATMOS C18SP 20 kW + palnik A25  poradzi sobie z moją wizją. Poczytałem i jak dobrze zrozumiałem to kocioł ten automatycznie może przejść na spalanie pelletu w momencie wypalenia drewna? To w ogóle byłaby super opcja. Czy taki kocioł spełni obecne wymogi prawne? Najważniejsze, czy takie kotły mogą spalać drewno iglaste? Słyszałem kilka opinii, że tylko liściaste i to najlepiej o dużej gęstości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymogi spelnia,bo bufora masz do palenia drewnem i z palnikom pelletowym tež jest 5 ta klasa.Iglastego tylko spalasz troche wiecej,jako w každym innym kotlu.Przejscie z drewna do pelletu automatycznie po wypaleniu zaladunku zna každy kombik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 godzin temu, bercus napisał(a):

.Przejscie z drewna do pelletu automatycznie po wypaleniu zaladunku zna každy kombik.

Twin Bio tego nie ogarnie, bo drewno pali na dodatkowym ruszcie który trzeba demontować do spalania pelletu. Poczytałem, popytałem i wiem już ze to 2 zupełnie inne konstrukcje. Atmos będzie zgazowywał drewno, a Kostrzeba spala od dołu, CO za tym idzie Atmos będzie miał większą sprawność na drewnie. 

Rozumiem, że w kotle zgazowującym bez problemu mogę palić również drewnem iglastym i nie będzie to powodowało problemów, czy utraty gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowane dużo kosztują. Kup sobie zgazowujący jaki chcesz ( dobrych nie ma wiele )ale z wentylatorem wyciągowym i w górne drzwiczki wstaw sobie palnik na pellet. Ja tak będę robił bo mam zgazowujący ale bez papierów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba lepszy plan z tą PC, bo ceny prądu nagle nie wzrosną o 300% jak ostatnio pelletu, a dodatkowo odpada robota z zamawianiem, przerzucaniem i przechowywaniem pelletu. Możliwe że dotacje są obecnie większe na PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Może nie wzrosną...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest taryfa C11. Nie strasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bioly napisał(a):

Już chyba lepszy plan z tą PC, bo ceny prądu nagle nie wzrosną o 300% jak ostatnio pelletu, a dodatkowo odpada robota z zamawianiem, przerzucaniem i przechowywaniem pelletu. Możliwe że dotacje są obecnie większe na PC

Sprawdź o ile wzrosły ceny energii dla przedsiębiorców -pellet wyskoczył na chwilę i z tego co rozmawiałem z moimi klientami to zdecydowana większość się zabezpieczyła w pellet w cenach 1,5 - 1,6 tys zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani prad? U nas cena w produkcji jest 0,80 i w gniazdku to musi byc zastropowana na 6,00 bo strzelala juž ponad 12 i urzedy dotuja tych "bystrych"co maja kieszen otwarta pomiedzy tymi 0,8 i 12,by nie pomrzeli z glodu poki mialiby tylko 6 i nie 12.Gdzies tam po drodze cos sa "zepsulo" i Pepik czeski bedzie placic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.