Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet silver pro 2f 20/25


Timur

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zainstalowany nowy kocioł jak w temacie oraz sterownik Cr11011 oraz czujnik temperatury zewnętrznej. Mieszkanie ok

50 m2 oraz grzejniki panelowe. Na sterowniku ustawione sterowanie na podstawie czujnika temperatury zewnęyrznej oraz czujnika temperatury pomieszczenia. Problem polega na tym że mimo ustawienia temp. w pomieszczeniu na 20* mam w pokoju 24*. Nie pomaga zejście z temp.nawet na 17 stopni. Piec cały czas dogrzewa. Również obniżenie temp.zasilana z 55* na 40* nic nie daje. Temp.zasilania spada najniżej do 38* i piec się włącza i grzeje do temp.zasilania 44*. Kompensacja temp.pokojowej ustawiona na 0 więc wyłączona. Co robić?. Pierwsza myśl to zmienić temp.zasilania na zredukowaną? Tylko jak bo przyciski na piecu są zablokowane. Druga myśl to wyłączyć pogodówkę i przejść na sterowanie czujnikiem temp.pokojowej. Będę wdzięczny za każdą pomoc. Nadmienię tylko że serwisant na 1 uruchomienie ma przyjechać w czwartek. 

 

Proszę o przeniesienie do działu Termet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam ktoś wspominał że  właczenie wysokiego wpływu(kompensacji) pomieszczenia (gdzieś ponad połowe skali) powoduje wyłączenie kotła kiedy zostanie osiagnieta zadana temperatura pomieszczenia. Bez kompensacji jedzie na krzywej nie patrzęc na nic. Odkręcając na moment przewód od regulatora przyciski na kotle znów sie uaktywnią,  kolejność kabli jest dowolna, nie ma obaw o pomyłke.

Druga sprawa że wyglada na to że masz na tyle niskie zapotrzebowanie że można wypróbować zakres zredukowany wody grzewczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wyłączyłem pogodówkę. Też mi się wydaje że mam małe zapotrzebowanie i trzeba przejść na zredukowane zasilanie. Zaczekam z tym do przyjazdu serwisanta. Czwartek niedaleko. Co według Ciebie kazać zrobić serwisantowi?, może obniżyć moc startową?... Dodam tylko że ten sterownik Cr11011 chyba nie do końca jest kompatybilny z tym kotłem. Nie można na nim odczytać np.ciśnienia, temp.powrotu,palnika. Funkcja PAR jest niedostępna a w PARK czyli diagnostyki danych kotła parametry są albo 0 albo "-". Jaki zakres krzywych będzie w moim przypadku najlepszy. Skoro zapotrzebowanie mam tak niskie. Czy zaczynać sprawdzać od wysokich czy niskich. Według mojej logiki to w takim wypadku raczej powinny się sprawdzić niskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od niskich oczywiście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię, zacznę od niskich. Intryguje mnie jeszcze jedna rzecz. Na tym sterowniku Cr11011 jest funkcja korekcja temp.pokojowej od -2*C do +2*C. Jak to rozumieć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy serwisant obniży moc startową nie wiem, raczej kręcą nosem na takie kombinacje ale można obniżyć czas pracy palnika na mocy startowej w trybie C.O. pod parametrem p32( o ile nie było zmian bo widzę ze masz nowszego silver pro)

Regulatory opentherm tak mają, różne funkcje są różnie rozwiązane u różnych producentów i część rzeczy się nie wyświetla albo wyświetla  raz na kilka minut. Może koledzy @WojtuNie @sorier powiedzą coś więcej, zdaje się że mieli ten regulator z kotłami termet.


Oczywiście szukaj jak najniższej temperatury czy krzywej która dogrzewa  mieszkanie i zapewnia komfort. Z drugiej strony masz mały zład wody i czym niżej zejdziesz z temperaturą tym szybciej będzie rosła i więcej będzie cykli włacz wyłącz. Poniżej 3 minut pracy palnika niewskazane.

Ja tam jestem zdania że na sytuacje "małe zapotrzebowanie/mały zład wody" najlepsze są regulatory z algorytmem proporcjonalno czasowym(TPI) Tu przynajmniej dzieli sobie sensownie czas palnika a nie w przypadku pogodówki gdzie nie sposób ustawić sensownej krzywej bo i tak taktuje aż automatyka kotła zdejmie blokadę palnika lub niewiadomo jakie jeszcze widzimisię w regulatorze opentherm. Mozliwe że w trybie regulacji wewnętrznej pracuje w ten sposób, musisz zauważyć że włącza kocioł się w równych  10 czy 20 minutowych odstępach.

korekcja temp.pokojowej to nic innego jak możliwość zsynchronizowania temperatury z innym termometrem jeśli uważasz że nie pokazują tej samej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że lepszym rozwiązaniem od sterownika Cr11011 który posiada PID byłby Easy remote z PI? Tryb regulacji wewnętrznej, masz na myśli termoregulację za pomocą temperatury pokojowej na sterowniku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ten tryb mam na myśli.

Z 5 grzejnikami może się tak okazać że PI będzie "kulturalniejsze", jeszcze zależy ile potrzebuje budynek. Ja też kombinowałem kiedyś żeby grzać cały czas  niskimi temperaturami czy to regulując pogodówką  czy regulacja wewnętrzną temperatury wody. Pozwala mi na to ocieplenie ale nie pozwala zład wody a mam 8 grzejników.  Nie da się grzać cały czas bo  tak i tak wzrośnie temperatura wody i będą jakieś przerwy palnika. Więc skoro przerywanie palnika jest nieuniknione  to może ucywilizować to jakoś. W takich sytuacjach TPI sprawdza się dobrze.

Pytanie co cr11011 robi kiedy widzi że działa stale przy dolnym zakresie PID i wzrost temperatury wody rozłącza go. Jeśli wprowadza jakies grzanie w odstepach( tpi) jesli tak to może być nic innego się nie wymyśli, czy zdaje się tylko na automatyke kotła (wartośc histerezy  palnika p29 który włącza blokade palnika ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co powie i zrobi serwisant. Potestuje warianty z pogodówką i bez. Dam znać jak to będzie działać. 

Ja mam 6 grzejników o mocy ok.5700W przy pow.50m2. Mury 40 cm, ocieplone styropianem 10cm. Mieszkanie na parterze domu dwurodzinnego, piwnice nieogrzewane, strop piwnicy ocieplony styropianem 10cm, nad mieszkaniem jest drugie mieszkanie ale nie ogrzewane, bo nikt na razie nie mieszka. Wydaje mi się że mam grzejniki przewymiarowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie miał sporo przerw. Musisz obserwować co ci pasuje ale moim zdaniem nieco bez sensu krzywa czy PID jeśli nie da się dobrze  ustawić bo przez mały zład wody i szybki wzrost temperatur notorycznie kocioł jest rozłączany.


To ja może przy okazji tej dyskusji pozwolę sobie wywołać majstra @sambor i zapytać krótko i konkretnie

Czy w  kotłach kondensacyjnych stosuje się małe buforowanie na zasadzie jak w pompach ciepła dla osiągniecia minimalnego zładu/ wygładzenia pracy? W sytuacjach gdzie jest mieszkanie, kilka grzejników , malutki zład, temperatury WG szybko rosną i przez to nie da się sensownie ustawić krzywej. Rozwiązanie niby oczywiste ale chyba rzadko spotykane w kotłach gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką ustawić temp.zasilania maks.i min. przy termoregulacji za pomocą temp.pomieszczenia?. O co chodzi z tym P29 histerezą CO, ustawioną u mnie fabrycznie na 5*C. 

Edytowane przez Timur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższą jaka była potrzebna w mrozy zimą, najniższą może tak z 10 stopni mniej. Pid powinien dobierać sobie w tych widełkach w zależności co dzieje się w pomieszczeniu. Cóż, prawdziwe testy to chyba w przyszłym sezonie.

 

Z histerezą chodzi o to że  o tyle może przekroczyć temperatura wody to co jest nastawione. Jeśli przekroczy to palnik zablokowany jest na czas określony przez parametr p9 zanim moze odpalić ponownie.

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lolekx86 napisał(a):

Czy w  kotłach kondensacyjnych stosuje się małe buforowanie na zasadzie jak w pompach ciepła dla osiągniecia minimalnego zładu/ wygładzenia pracy?

Nie stosuje się, przynajmniej w rozwiązaniach zgodnych z wytycznymi fabrycznymi.

Na tym forum i nie tylko na tym panuje od dawien dawna pogląd , że bufor jest "lekiem" na wszystko, tak wcale nie jest.

Minimalny zład w przypadku PC jest potrzebny do odszraniania, którego przy kotłach gazowych nie ma.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lolekx86 napisał(a):

Najwyższą jaka była potrzebna w mrozy zimą, najniższą może tak z 10 stopni mniej. Pid powinien dobierać sobie w tych widełkach w zależności co dzieje się w pomieszczeniu. Cóż, prawdziwe testy to chyba w przyszłym sezonie.

A o co chodzi z tym P29 histerezą CO, ustawioną u mnie fabrycznie na 5 * C? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, mogę wrzucić, modyfikacje pod niskie zapotrzebowanie, możliwość grzania temperaturami 32-40, maksymalizacje kondensacji. Nie jest to jakaś prawda objawiona , u każdego trochę inne ustawienia się sprawdzą zależnie od warunków. Nie radze wszystkiego przestawiać na raz bo nie dojdziesz do ładu tylko obserwować i ewentualnie korygować co Ci pasuje, jedną rzecz na raz.

 

Zmienione mam parametry

 

p2 zakres temperatur CO- zredukowany

p9 Czas postoju po cyklu CO - zwiększone do 10min

Tam gdzie niewielkie zapotrzebowanie/ problemy z odbiorem ciepła absolutnie konieczne wydłużenie tego czasu aby nie taktował bez sensu

 

p10 wybieg pompy po cyklu CO - zwiększone do 70s

Tyle u mnie potrzeba aby wypompował całą ciepła wode z wymiennika przy jej temperaturach do 40stopni

 

p15 nastawa deltyT zwiększona z 5 C na 12

Większa delta (różnica miedzy wejściem wyjściem wody której ma pilnować kocioł) to spokojniejsze podgrzewanie bez gonitwy, chłodniejszy powrót , lepsza kondensacja. Czym większa delta tym cieplejsza góra grzejnika a dół chłodniejszy, także co kto lubi i co kto może ale jeśli może to wysokie delty są korzystne.


p18 maksymalna modulacja pompy -  zmniejszona do 70%

Kiedy miał do dyspozycji fabryczne 100% to w mojej niezbyt dużej instalacji za szybko przewalał wode i DeltaT spadła na tylko 3 stopnie. Teraz jest 6-12.


p29 histereza wyłączenia kotła 10stopni

Ustawiona tak wysoko na tyle żeby kocioł nie wpieprzał się do tego co robi regulator TPI , który u mnie startuje od 32 stopni ale 10 więcej nigdy nie przekroczy. Nie wnikać, to ustawione super pod moją sytuacje.


p32 czas pracy palnika na mocy startowej w trybie CO- zmniejszony na  4s

fabryczne 30s to o wiele za dużo na małych instalacjach i może być głównym winowajcą nadmiernego taktowania. Może gdzieś są sytuacje gdzie to potrzebne typu 15metrowe kominy, zanik płomienia przez wiatr w wyrzucie spalin przez ścianę. Można a wręcz trzeba to zmniejszyć o ile nie ma problemów z niestabilnym płomieniem.

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam inne tematy na tym forum i zastanowiła mnie taka rzecz. Jaka jest różnica między sterowaniem po OT a po TPI czy PDI 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam następujący problem. Ustawiłem na sterowniku temp.pomieszczenia 20*C,maks.temp.zasilania 40* a min.32*. Kocioł nagrzał w pomieszczeniu do temp.20*C i się wyłączył. Temp.zasilania zaczęła spdać i po mniej więcej 2 godz.temp.w pomieszczeniu spadła na 19,5*C a maks.temp.zasilania na 18*C. Kocioł chciał się chyba włączyć jednak na sterowniku pojawił się komunikat zeruj kocioł a na kotle błąd E01. Reset nie pomagał dopiero po zwiększeniu ustawienia temp.w pomieszczeniu na 20,5*C się załączył. Ustawienia mam fabryczne. Dodam tylko że mam komin 9m,szacht 80/125. Jak w takim wypadku ma być ustawiony parametr P32,czas pracy palnika na mocy startowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT - polega na tym że kocioł i regulator wymieniają sie danymi i dostosowują parametry  instalacji. Pozostałe to regulatory dający sygnał włacz/wyłącz. To podstawowy podział dalej jest według jakiej strategii utrzymania temperatury

tpi uczy się pomieszczenia i włączą palnik w równych odstępach na określony czas ,
on/off włącza jak spadnie temperatura pomieszczenia o jakąś wartość,
pid zmniejsza temperature wody tak zeby utrzymac  temp pomieszcenia.

chocby tu szerzej opisane https://salus-controls.pl/2020/12/23/regulatory-temperatury-co-steruje-ogrzewaniem/

Jeżli e1 wyskoczył bo zgasł przez obnizenie p32 to trzeba wrócic do fabrycznych i ewnetualnie malymi krokami obnizać lub zostawić tak jak jest jezeli nie ma problemu z taktowaniem( taktowaniem czyli odpala sie i po sekundach gaśnie bo przez te 30 na polowie mocy juz przekroczył nastawiona temperature wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sterowanie za pomocą temp.pomieszczenia to TPI, PID, a sterowanie za pomocą KG i temp.pomieszczenia to OT?. Co do drugiej kwestii to chyba się nie zrozumieliśmy się. Ja ustawienia P32 oraz innych ustawień fabrycznych na razie nie zmieniałem. Ustawiłem tylko maks.temp.zasilania na 40*C a min.na 32*C (termoregulacja po PID czyli tmp.w pomieszczeniu)tak jak pisałeś. I takie cuda się dzieją jak pisałem wyżej. Może przyczyna leży w tym że zakres nastaw temp.CO P02 ustawiona jest na standard a nie zredukowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT to tylko rodzaj komunikacji kocioł/regulator i w ramach tej komunikacji  może stosować każdy z rodzajów podtrzymania temperatury TPI, PID, histereza . KG to osobna sprawa , może być i z OT i bez.

Którą strategie cr11011 wybiera w trybie grzania wewnetrzengo bez kg /bez wpływu pomieszcenia tego ja nie wiem. Jesli nie ma w instrukcji trzeba obserwować co robi.


Może być taka przyczyna, oczywistym jest że zakresy temperatur musza być te same na kotle i regulatorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był dzisiaj serwisant na pierwsze uruchomienie. Stwierdził że przyczyną błędu E01 była iskra która była poza płomieniem...(zobaczymy). Nie chciał mi zmniejszyć mocy, tłumacząc to tym że będą problemy z uruchamianiem. Pozostałem parametry ustawił tak jak napisałeś, za wyjątkiem P18(ustawił na 75%) i P32(ustawił na 15sek) twierdził że jak będzie mniej to przy zimnym kominie może być problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.