Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Okofen Easypell


yarecki0902

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałbym zakupić kocioł na pellet ( z dofinansowaniem ).

Powierzchnia do ogrzania to około 60m2, więc bardzo mała - jest to mieszkanie w domu wielorodzinnym, jeszcze nie ocieplone ( w planach ).

Ktoś polecił mi kocioł Okofen Easypell. Tylko, że najmniejszy jest chyba 16 kW.

Zależy mi żeby był to kocioł z jak najmniejszą potrzebą regulacji, ustawiania itp. i zarazem nie za miliony.

Z góry dziękuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w necie pieca kominkowego z płaszczem wodnym na pellet - tak 6-8kW, są takie, z obsługą grzejników, może nie są tanie w zakupie ( z resztą co dziś jest tanie), ale są właśnie do takich celów.

Choć przy takim metrażu to pompa ciepła byłaby najlepsza.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kociol będzie za duży, no chyba, że bedzie pracował z czujnika pokojowego. 

A tak na marginesie :

Gdzie ten kociol będzie zamontowany? 

Do komina wkład obowiązkowo, bo zafundujesz sąsiadom wykwity na ścianach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem.

mieszkanie w budynku wielorodzinnym,  kociołek będzie w piwnicy a do ogrzania mam 52m2 .

Żaden kominek czy piecyk z dodawaniem ciepła z obudowy nie będzie właściwy, bo nie chce grzać piwnicy, tylko mieszkanie na piętrze.

 

Tak jak kolega yarecki również znalazłem Lidię  (turecki produkt), ferroli rodem z Italii oraz polski kociołek Onyks. 

Lidia i Onyks są modulowane do 10kW

Ferroli jest do 8kW - byłby najlepszy i najtańszy, ale dużo naczytalem się słabych opinii o ferroli.

Wkład kominowy mam już wstawiony, ale kotła jeszcze  nie wybrałem.

Chyba idę w kierunku polskiego produktu, ale gdybyście mogli pomóc swoim doświadczeniem, to pomoglibyscie mi i autorowi tematu, bo chyba mamy podobny problem ze zbyt małym mieszkaniem do ogrzania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się zdecydowałeś na kocioł na pellet na tak małą powierzchnie to wstaw sobie mały bufor jak masz miejsce. Kocioł na małej mocy jest nie ekonomiczny, brudzi się wymiennik częściej bo nie ma odpowiedniej temperatury dopalania, będzie ci podawał za wysoką temperaturę na grzejniki, albo często zapalał i gasił. Czasem na olx można znaleźć za małe pieniądze, albo kupić rurę stalową na złomie, dwie blachy na dno i cztery krućce i odpowietrznik na górze i spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na pelet, ale jeszcze nie na konkretny kociolek peletowy.

Czym jest "mały bufor" ?

Jak dobrać objętość roboczą bufora żeby to dobrze pracowało?

sam kociołek ma ok 50ltr płaszcza wodnego. O ile więcej potrzeba, żeby kocioł pracował najbliżej najwyższej wydajności?

Dodatkowo jak określić ten punkt (najwyższej wydajności pod względem ekonomicznym) bo jeśli się zastanowić, to przy mocy maksymalnej jest np najwyższa temperatura spalin, czyli straty kominowe a im wyższa temperatura cieczy tym wyższe straty przesyłowej wynikające z różnicy temperatury medium i temp. zewnętrznej

Tak okiem laika - im niższa temperatura kotła oraz im niższa jego moc chwilowa tym lepiej, bo straty kominowe niskie, a ciągła spalanie malej dawki paliwa dla utrzymania stałej temperatury kotła przy równym rozbiorze ciepła nie pozwala na częste cykliczne wychłodzenia i potrzebę uruchamiania się. Omijamy przedmuch zimnym powietrzem oraz te kilka minut rozpalania nie mówiąc już o energii elektrycznej na rozgrzanie elektrody.. 

 

Jak to jest ?

no i wg jakiej regułydobrać wielkość zbiornika buforowego? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zadra napisał(a):

mam podobny problem.

mieszkanie w budynku wielorodzinnym,  kociołek będzie w piwnicy a do ogrzania mam 52m2 .

Żaden kominek czy piecyk z dodawaniem ciepła z obudowy nie będzie właściwy, bo nie chce grzać piwnicy, tylko mieszkanie na piętrze.

 

Tak jak kolega yarecki również znalazłem Lidię  (turecki produkt), ferroli rodem z Italii oraz polski kociołek Onyks. 

Lidia i Onyks są modulowane do 10kW

Ferroli jest do 8kW - byłby najlepszy i najtańszy, ale dużo naczytalem się słabych opinii o ferroli.

Wkład kominowy mam już wstawiony, ale kotła jeszcze  nie wybrałem.

Chyba idę w kierunku polskiego produktu, ale gdybyście mogli pomóc swoim doświadczeniem, to pomoglibyscie mi i autorowi tematu, bo chyba mamy podobny problem ze zbyt małym mieszkaniem do ogrzania..

Ferroli jest produktem Bułgarskim (Pro i Premium ) a Compact jest produktem Serbskim. I zastanawia mnie jedna sprawa wszyscy patrzycie na zakres modulacji " DO" a chyba lepiej zwrócić uwagę na modulację "OD" bo w tych przypadkach to ona będzie ważniejsza. I kolejna rzecz kocioł nie musi pracować ciągle wystarczy termostat pokojowy i będzie to w miarę funkcjonowało. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , ale montując {mały bufor☺️}to  OD przestaje mieć znaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisze inaczej , u mnie jest 650 l wiekszego do mojego kotła nie potrzeba  ,co wniósł ? 

Po pierwsze liczba odpaleń kotła mniejsza i znacząco wydłużyły postoje .

Po drugie kocioł teraz pracuje tylko z mocą maksymalną , wiec nie interesują mnie jakieś tam modulacje ,zmiany bo okres przejściowy wiec może coś w sterowniku pogmyrać bo kocioł taktuje itp .

Po trzecie nawet jak grzejemy od termostatu pokojowego to komfort cieplny lepszy ,ciepło z bufora jest natychmiast dostępne i wahania temperatur nie są duże jak bez bufora gdzie kocioł najpierw musi się odpalić i sam nagrzać , wiem wiem można przecież ustawić tak by kocioł się odpalał od histerezy by był w gotowości do  zapodania ciepłej wody na co .

Co do zużycia opału to ja nigdy nie miałem problemu że jakoś dużo mi tego pelletu szło więc ze spalaniem nie bardzo było z czego schodzić  , bez bufora też nie narzekałem przez te pięć sezonów żle nie było ,ale teraz jest lepiej zużycie pelletu spadło nie dużo ale spadło , oczywiście nie wytykajcie mi że spadło bo pc dołożyłem ,porównuje tu do wyników dobowych z podobnymi temperaturami zewnętrznymi .

Bufor 300 l może i wiele nie wniesie , przy kotle pelletowym raczej nie ładujemy bufora do wysokich temperatur , choć może i taki poprawi sytuacje jak mamy za duży kocioł .

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja prosta z samym grzejnikami, to można jeszcze wykorzystac zasobnik CWU jako bufor. Montujesz taki dwuplaszczowy poziomy 200L i masz dwa w jednym. Nikt już tak nie robi, ale ja właśnie tak poradziłem sobie z kotłem 10kw przy 60m/2,aby mieć non stop komfort w domku. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego im większy tym lepiej ? kocioł pelletowy to nie zasypowy , ma zapalarkę więc tu nie chodzi o to by zmagazynować jak najwięcej energi , wystarczy taki by ustabilizował pracę palnika  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano, to ja właśnie od kilku postów staram się dowiedzieć na jakich zasadach dobierany jest bufor - Jeśli Ty wiesz, że nie musi być "im większy" to napisz proszę jak dobrać jego wielkość.

Załozenia: mieszkanie ocieplone 52m2 kocioł peletowy z palnikiem narzutkowym pracujący w zakresie mocy 3,5....10kW, 4grzejniki, zasobnik Cwu 120l liczba mieszkańców 2+3 .. 

 

Jaki bufor I DLACZEGO TAKI zaproponujesz aby ustabilizować pracę palnika ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż 400 l do 500 l bedzie ok ,w każdym razie ta moc palnika musi zdołać ,naładować ten bufor w miarę sprawnie nawet jak będzie w tym czasie odbiór na instalację .Ja jestem amatorem który użytkował od pięciu czy sześciu  sezonów  kocioł pelletowy bez bufora ten jest pierwszy z buforem .  jak chcesz wiedzieć lepiej to pytaj zawodowców , niech Ci bardziej konkretnie wytłumaczą .

widzę że wyżej napisałeś o stratach kominowych .

jak kocioł chodzi cały czas to i cały czas dmucha w komin niższą temperaturą  ale cały czas ,więc na dwoje babka wróżyła co więcej wydmucha praca ciągła czy cykliczna ,zapewne można to obliczyć .

Ja wolę prace na mocy bliskiej maksymalnej , praca ciągła to stale kręcący się wentylator ,podajnik u mnie są dwa a to z kolei stały pobór prądu ,szybsze zużycie elementów ruchomych , ale to takie mniej istotne  rzeczy . 

Co do zapalarki to moja ma 150wat do odpalenia potrzebuje około3 do 4 minut pracy .

Praca z mocą minimalną to mniejsza sprawność kotła .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz miejsca na bufor? Będzie stał w ogrzewanym pomieszczeniu? Lepiej raz zagrzać 1000 L niż dwa razy 500 L bo dwa razy musi ci się nagrzewać kocioł. Ja np. raz na dzień nagrzewam 1000 L kotłem z palnikiem na pellet, a potem podaję na dom od 34 do 45 stopni, zależy od temperatury. A najlepiej jak będziesz montował, zamontuj bufor kombinowany, z jedną wężownicą do cwu i drugą do przyszłej pompy ciepła. Kocioł podłączysz do przyłączy do bufora tak aby zabezpieczyć temperaturę powrotu do kotła. Abyś w przyszłości nie przerabiał. Są dotacje do buforów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.