Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o dobór odpowiedniego pieca


magnatos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Piszę do was z prośbą o pomoc w doborze odpowiedniego pieca gazowego.

Zacznę od domu.

Dom konstrukcja kanadyjska, parter 150m, poddasze użytkowe drugie tyle albo i ciutkę więcej przez wykusze. Dom ukończony w 2008r.  Obecnie poddasze nieużytkowe, nie ocieplone. Strop planowana pianka pur 20cm w celu odcięcia góry od dołu. Ściany to 8cm styropianu i 13cm wełny. Podłoga 8 cm styropianu pod posadzką. 

W domu swojego czasu był piec gazowy Vitodens 200 WB2A o mocach p.min 80/60°C 8KW i p.max 18.2KW. 

Do pieca był zasobnik na 120l

Niestety ponoć się nie spisywał i nie wszędzie było ciepło. Temp w kaloryferach średnia, nigdy gorąca. 

Obecnie przymierzam się do zakupu kotła gazowego i od nadmiaru informacji nie wiem co wybrać aby wszystko było dobrze.

1. Czy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

2. Z zasobnikiem czy bez?

3. Jaka marka model i dlaczego?

Osobiście upatrzyłem sobie takie o modele:

Bosh Junkers Cerapur Smart

Bosh Condens 2300i W

Beretta EXCLUSIVE BOILER GREEN HE

Beretta MySMART

Czy jakikolwiek z tych wyżej wymienionych nada się do tego domu i jeśli tak to który będzie najlepszy. 

Wszelkie cenne uwagi mile widziane.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, magnatos napisał(a):

W domu swojego czasu był piec gazowy Vitodens 200 WB2A o mocach p.min 80/60°C 8KW i p.max 18.2KW.

Moja rada jest taka. Aby nie popełnić następnego błędu, to zacząć od ocieplenia. Potem obliczyć zapotrzebowanie na ciepło. A na samym końcu dobrać kocioł.

Co do CWU, to trzeba się zastanowić ile osób będzie z tego korzystać.

Co do zimnych grzejników, to może ciepło po drodze gdzieś uciekło. Może rury źle zaizolowane i zanim woda dotrze do grzejnika to ciepło odda w podłogę, lub co gorsza w grunt. Te 8 cm styro pod posadzką, to może być troszkę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odpowiadając na to co wiem.

Dom będzie użytkowany przez 3 osoby. Raczej mało wody zużywamy, choć żona lubi wannę pod odpływ napuścić.

Co do domu to dom już stoi. A na stropie była wełna, będzie pianka. Niestety historia budowy domu tj. papiery z jego budowy spłonęły w pożarze i wszystko co podaję jest z moich pomiarów tak więc staram się dostosować do obecnego stanu to co najlepsze cena/jakość. 

Dom obecnie odbudowujemy z żoną i staramy się zrobić to z głową i niestety stosunkowo małym budżetem tak więc nie ukrywam, że szkoda by mi było pruć posadzkę całą aby sprawdzić izolacje rur. Jedyne co mogę powiedzieć to wszystko jest w plastikach... Zapotrzebowanie https://cieplo.app/wynik/1ivjm Podkreślam, że nie jestem fachowcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy jednofunkcyjny czy dwu zależy w głównej mierze od odległości kotła od punktów poboru cwu.Tak do 5m licząc "po rurach" mógłby być dwufunkcyjny który musi mieć większą moc z tytułu przepływowego grzania wody co trochę kłóci się z mocą potrzebna na cele ogrzewania.Sugeruje kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem,jest większy komfort w użytkowaniu,mogą być większe odległości  punktów poboru od źródła ciepła i temp ciepłej wody jest bardziej stabilna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A czy nie kolidowałoby to wszystko jeśli w instalacji jest przewidziany kominek z płaszczem wodnym. Przepraszam za tak banalne pytania ale jestem laikiem w temacie. 

No i czy dwufunkcyjny z zasobnikiem też ma rację bytu? Na czym by polegała różnica ?

Jakieś propozycje konkretnych kotłów, modeli? Jaka marka i dlaczego?

Edytowane przez magnatos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się połączyć kominek z kotłem gazowym.Jezeli Bosch to ten 2300 Cerapur Smart to taka uboższa wersja,inwestycyjny kociołek.Kociol dwufunkcyjny grzeje wodę na bieżąco,przepływowo czyli uruchamia się po każdym odkręceniu kurka z ciepła wodą.Do zasobnika powinien być jednofunkcyjny a sam zasobnik musi posiadać wężownice.Ewentualnie dwufunkcyjny może współpracować z tzw zasobnikiem warstwowym ale to rzadsze rozwiazanie

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to chyba wszystkie serwisy mam w okolicy, na pewno Bosh, Viessmann, Beretta. Viessmann raczej nie chciałbym montować ze względu na ceny. Na gotowe praktycznie przyłącze, gdzie jest komin już z nierdzewką w środku i wszystko wyprowadzone wołają 2200 netto za samo przyłączenie co dla mnie jest absurdem przy tak niewielkiej ilości pracy. No i oczywiście ceny samych pieców też do najniższych nie należą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak liczysz się z finansami to można rozwazyc Termeta albo Immergasa.Do twojej instalacji ze względu na obieg tylko grzejnikowy nie musi być kocioł z wypasiona automatyka.Dalej chcąc ciąć koszty można wyprowadzic przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę (dla kotłów o mocy do 21kW)Chociaż jak masz wolny szacht kominowy to wystarczy poprowadzić pojedyncza rurę,nawet PP dla spalin a pomiędzy kotłem a wejściem do komina rurę turbo(rura w rurze)

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak sobie przeglądam tą propozycję. Serwis w mojej okolicy jest, a model jaki mi wpadł w oko to ECOCONDENS CRYSTAL II PLUS 20. Teraz bardzo proszę o opinie odnośnie tego pieca/marki. Wydaje mi się, że spełniłby moje oczekiwania. Ewentualnie z konkurencji cos można polecić o podobnych parametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj treści z wyszukiwarki forum: Ekocondens Crystal lub Termet ogólnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.